امروز: دوشنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۴۶ Monday, 6 April 2020

مکانیزه شدن سیستم نوبت‌دهی در مرز بازرگان تا 5 ماه دیگر

مکانیزه شدن سیستم نوبت‌دهی در مرز بازرگان تا ۵ ماه دیگر

مدیر کل گمرک و ترانزیت منطقه آزاد تجاری ماکو از راه‌اندازی توقف‌گاه و سیستم مکانیزه نوبت‌دهی تا حداکثر پنج ماه آینده خبر داد.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز، اکبر نوبخت، مدیر کل گمرک و ترانزیت منطقه آزاد تجاری ماکو در نشستی با بیان این‌که ایجاد سیستم مکانیزه نوبت‌دهی و توقف‌گاه در گمرک این منطقه یکی از ضرورت‌هایی بود که با ایجاد آن بسیاری از مشکلات حل می‌شود، اظهار کرد: با آغاز به کار این سیستم همه رانندگان از زمان دقیق خروج از مرز و جزییات این موضوع آگاه می‌شوند و می‌توانند برای خود برنامه‌ریزی کنند. به عنوان مثال رانندگان اگر قرار است چند روزی در گمرک بمانند می‌توانند از تمهیدات این توقف‌گاه بهره‌مند شده و معطلی نخواهند داشت.

:

خروج روزانه 300 تا 350 کامیون ایرانی از مرز بازرگان

وی همچنین از افزایش ظرفیت لاین‌های ورود و خروج در مرز بازرگان خبر داد و گفت: ظرف 20 روز آینده رفت و برگشت در این مسیر چهار خطه می‌شود و دو لاین برای رفت و دو لاین برای برگشت فعالیت خواهد کرد. همچنین با طرف‌های ترک نیز برای این موضوع مذاکره کرده و تفاهم کردیم و قرار است آنها در این زمینه اقداماتی انجام دهند.

مدیر کل گمرک و ترانزیت منطقه آزاد تجاری ماکو در عین حال بیان کرد: روزانه 300 تا 350 کامیون از این مرز خارج می‌شوند و ورودی کامیون از ترکیه کمتر است.

:

نوبخت در بخش دیگری از صحبت‌های خود با گلایه از قوانین حاکم بر مناطق آزاد تاکید کرد: متاسفانه قوانین حاکم بر مناطق آزاد جوابگوی نیازها نیست، چون این قوانین در سال‌های گذشته نوشته شده و حالا باید مورد بازنگری قرار گرفته و تدوین شود.

:

وی با بیان این‌که براساس توافق روسای جمهور ایران و ترکیه قرار است حجم تجارت با ترکیه را از 15 میلیارد دلار به 30 میلیارد دلار برسانیم، گفت: در سال گذشته صادراتی که از گمرک ما به ترکیه و کشورهای اروپایی اظهار شده از لحاظ وزنی 136 هزار و 262 تن به ارزش 85 میلیون و 495 هزار دلار بود که این رقم در چهار ماه نخست امسال به 48 هزار و 543 تن به ارزش 29 میلیون دلار رسیده و با مقایسه‌ این آمار به این نتیجه می‌رسیم که می‌توانیم این میزان را افزایش دهیم.

:

نوبخت در عین حال بیان کرد: کالاهایی که از سایر گمرک‌ها وارد شده ولی خروجی‌شان به دیگر کشور‌ها از گمرک منطقه ما صورت گرفته، در چهار ماه نخست امسال 456 هزار تن به ارزش 816 هزار و 455 میلیون دلار بود. ضمن این‌که در سال گذشته وارداتی که از طریق گمرک ما (بازرگان) به سرزمین اصلی اتفاق افتاد 363 هزار و 366 تن به ارزش 491 میلیون و 635 هزار دلار بود که این رقم در چهار ماه ابتدایی امسال 118 هزار و 782 تن به ارزش 157 میلیون و 250 هزار دلار بود.

:

بیشترین کالاهای ترانزیتی ایران کدامند؟

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که بیشترین کالاهایی که از ایران ترانزیت شدند مربوط به چه کالاهایی بود، بیان کرد: البسه، مواد خوراکی و آرایشی و بهداشتی بیشترین کالاها در این زمینه محسوب می‌شوند و بیشتر این کالاها بیشتر به کشور ترکمنستان رفته و بخش کمی نیز به افغانستان، آذربایجان یا عراق می‌رود.

:

کنترل پلمب بودن باک‌ کامیون‌های ترک کار سختی است

مدیر کل گمرک و ترانزیت منطقه آزاد تجاری ماکو در پاسخ به سوال دیگری بزرگ‌ترین مشکل در ترانزیت کالا در این گمرک را ارزان‌بودن سوخت در ایران عنوان کرد و افزود: ترک‌ها تمایل دارند از سوخت ما استفاده کنند که بعد از مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد، در نهایت دولتمردان تفاهم‌نامه‌ای را به امضاء رساندند که باک کامیون‌های دو طرف در مرز پلمب شده تا رانندگان ترک نتوانند از سوخت ارزان ایران استفاده کنند ولی موضوع آن است که با این تفاهم‌نامه مشکلات خیلی بیشتر شده و با چالش‌های زیادی مواجه هستیم، چون کنترل این موضوع بسیار سخت است.

./.

توییت بینا

8:47 (۱ ماه قبل) ۱

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۱ ماه قبل) ۲

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۱ ماه قبل) ۳

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۱ ماه قبل) ۴

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۱ ماه قبل) ۵

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۱ ماه قبل) ۶

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۱ ماه قبل) ۷

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۱ ماه قبل) ۸

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۱ ماه قبل) ۹

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۱ ماه قبل) ۱۰

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۱ ماه قبل) ۱۱

سلطان ماسک هم دستگیر شد

11:37 (۱ ماه قبل) ۱۲

مرز مهران بسته شد، معطلی هزار کامیون صادراتی در مرز

10:46 (۱ ماه قبل) ۱۳

افزایش نرخ دلار در پی قرار گرفتن ایران در لیست سیاه Fatf

10:43 (۱ ماه قبل) ۱۴

وزیر راه: پروازهای چین عامل ورود کرونا به ایران نیست

10:40 (۱ ماه قبل) ۱۵

آغاز واریز سود سهام عدالت از صبح امروز

18:51 (۲ ماه قبل) ۱۶

‏عراق هر گونه سفر شهروندان این کشور به ایران و بالعکس را تا اطلاع ثانوی ممنوع کرد

18:18 (۲ ماه قبل) ۱۷

نرخ تورم سالانه بهمن ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به ٣٧,٠ درصد رسید

18:17 (۲ ماه قبل) ۱۸

پروازهای بین ایران و چین فقط باری است

17:56 (۲ ماه قبل) ۱۹

استفاده از شناسنامه دیگران برای رأی دادن، جرم است

17:55 (۲ ماه قبل) ۲۰

نوز منبع سرایت کروناویروس در کشور مشخص نشده است

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید