امروز: پنج شنبه، ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۸:۱۹ Thursday, 25 April 2024

نقدی بر شعارهاي اقتصادي کانديداهای ریاست جمهوری

به قلم سردبیر : تحلیل روز – در حالي که وضعيت نامناسب معيشتي مردم، بيکاري جوانان و تورم سرسام آور سال هاي اخير باعث شده که خانواده هاي ايراني با مشکلات اقتصادي فراواني دست و پنجه نرم کنند و انتظار عموم مردم از دولت آينده حل مشکلات اقتصادي باشد؛ ولي...

به قلم سردبیر : تحلیل روز – در حالي که وضعيت نامناسب معيشتي مردم، بيکاري جوانان و تورم سرسام آور سال هاي اخير باعث شده که خانواده هاي ايراني با مشکلات اقتصادي فراواني دست و پنجه نرم کنند و انتظار عموم مردم از دولت آينده حل مشکلات اقتصادي باشد؛ ولي شعارهاي اقتصادي برخي از نامزدها دور از دسترس است.

اين روزها که بازار داغ تبليغات يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در کنار عکس هاي مختلف و متعدد کانديداهاي چهارمين دوره شوراهاي اسلامي شهر داغ شده و در و ديوار شهر حال و هواي ديگري دارد، از هر کوي و برزن رنگ و لعاب هاي جديدي از آينده اقتصادي کشور بدست مي رسد.
در تبليغات کنوني انتخابات رياست جمهوري گاهي شاهد بروز برخي رويکرد غير واقعي و غير حقيقي در ميان برخي نامزدها هستيم. در حالي که حل مشکلات اقتصادي مهم_ترين خواسته مردم از دولت آينده است، تقريبا تمامي محورهاي برجسته شعارهاي 8 نامزد هم مسائل اقتصادي است.
با اين حال، مروري گذرا و سطحي بر شعارها و نوع تبليغات و برنامه‌هاي تبليغاتي برخي نامزدها خصوصا برنامه‌هاي تلويزيوني آنها نشان مي‌دهد شعارها و وعده‌هاي واهي غير اصولي و دور از دسترس نسبت به برنامه‌هاي کارشناسي و راهکارهاي دقيق مديريتي، فزوني دارد.
در حالي که وضعيت نامناسب معيشتي مردم بيکاري جوانان و تورم سرسام آور سال هاي اخير در کنار بحران اقتصادي دنياي غرب و تاثير مستقيم آن در اوضاع توليد و قيمت تمام شده کالاهاي اساسي مردم، باعث شده که مقداري خانواده هاي ايراني با مشکلات اقتصادي دست و پنجه نرم کنند و انتظار عموم مردم از دولت آينده حل مشکلات اقتصادي توده هاي مردم باشد ولي شعارهاي اقتصادي برخي از نامزدها دور از دسترس است.
نيم نگاهي به روند تبليغات ستاد هاي تبليغاتي کانديداها نشاني مي دهد که حتي برخي نامزدها به رغم اينکه از چند سال قبل تاکنون برنامه‌هاي مفصلي براي حل مشکلات اقتصادي کشور تدوين کرده‌اند، در برنامه‌هاي تلويزيوني خود ترجيح داده‌اند به جاي تمرکز بر اين برنامه‌ها، وعده‌هاي عوام‌پسندانه را برجسته کنند تا شايد از اين طريق بتوانند بر سبد آراء خود بيفزايند.
طيف بندي و جناح بندي انتخابات نيز موضوع ديگري است که در اين رويکردها صرفا به جهت راي آوري مطرح مي شود. دفاع تمام قد برخي ازکانديداها از يک دولت به خصوص و ذکر مدام و حمايت از رويکردهاي اقتصادي دولت ها نيز در همين راستا صورت مي گيرد.
تنها چيزي که در اين نوع تبليغات کمتر در جايگاه و مقام مقايسه و نهايتا انتخاب مردم ديده مي شود ، ارايه اصولي برنامه هاي اجرايي و محورها و رويکردهاي آينده مديريتي کشور است. به عبارتي به جاي اينکه نامزدها در زمان_هاي قرعه کشي شده براي تبليغات در شبکه هاي تلويزيون ، وقت و انرژي خود را صرف ارايه برنامه ها و مدل مديريت اجرايي خود و تيم اجرايي کنند ، بلکه بيشتر روي شعارهاي کلي ، نقد عملکرد دولت هاي فعلي و گذشته و دادن دور نمايي کلي و غير قابل دسترسي مي کنند.
برخي با وعده و وعيد به مردم مي گويند که نه تنها تحريم‌هاي اقتصادي بر ‌داشته مي شود بلکه اقتصاد ايران شکوفا خواهد شد. يا اين_که تورم و گراني در 6 ماه اول دولت حل مي شود. يارانه نقدي 65 هزار تومان افزايش ‌داده مي_شود و يا اينکه 5 ميليون شغل براي بانوان و سالمندان ايجاد مي شود.
يارانه سبز به کشاورزان و بخشش سهم مردم از سهام عدالت از ديگر وعده هاي اقتصادي برخي از کانديداهاي رياست جمهوري است.
برخي ديگر نيز در سخنراني ها و مناظره ها وعده مي دهند که رشد اقتصادي به 8 درصد مي‌رسانند،کاهش نرخ بيکاري، توزيع يارانه کالايي در کنار يارانه نقدي ، آنچنان مردم را از درآمد سرشار کنيم که اصلاً به يارانه ??45 هزار توماني نيازي نداشته باشند و نهايتا اين چنين ادعا مي کنند که کليد حل مشکلات در اختيار من است.برخي ديگر نيز که سال ها در حوزه بين الملل کشور فعاليت کرده است ،
در اين روزها که بازار تبليغات و شعارها داغ شده با مردم سخن مي گويد و وعده مي دهد که حل مشکلات حاد اقتصاد کشور در 100 روز و آزاد کردن پول‌هاي محصورشده ايران در ديگر کشورها از عجيب ترين و وعده ها و شعارهاي اقتصادي است.
يکي ديگر که سال ها معاون اول رييس جمهور اين مملکت بوده و از نزديک با سختي کارهاي اجرايي آشناست مي گويد که سالي يک ميليون شغل ايجاد مي‌کنم، تورم را تک‌رقمي مي کنم، اجراي طرح مسکن ماندگار و نهايتا افزايش رشد اقتصادي کشور به 8 درصد که کمي با آمار و ارقام کنوني همخواني ندارد.
آزادسازي ظرفيت‌هاي اقتصادي کشور و اصلاح ساختار اداري_اجرايي کشور از شعارهاي قابل تامل دبير شوراي امنيت ملي است البته او کمترين وعده اقتصادي را داده است، اما او بيش_تر از کليات و گفتمان‌ سخن رانده است. مسن ترين نامزد انتخابات امسال نيز منفي کردن تورم و سوق دادن نظام آموزشي به سمت اشتغال را وعده کرده که با هيچ منطق و بيان کارشناسي اقتصادي قابل تحقق نيست.
رييس بلديه تهران نيز مي گويد طي دو سال ثبات را به اقتصاد کشور مي‌آورم، تثبيت قيمت ارز و دلار ، هزينه هاي توليد را کاهش دهيم که اين منجر به کاهش قيمت مي‌شود ، بعد از تثبيت قيمت‌ها بلافاصله به سمت کاهش قيمت‌ها مي‌رويم ، مردم ما مطمئن باشند که در ? ماه اول بايد آثار کارم مشخص باشد و نهايتا اين_که شهرداري اکنون بدون نفت اداره مي‌شود از جمله افاضات سردار سال هاي دفاع مقدس است.
رئيس سابق بهارستان نيز مهمترين وظيفه دولت آينده را تثبيت نرخ ارز مي داند. حال بايد منتظر بود و ديد که مردم ايران اسلامي 24 خرداد به کدام يک از اين شعارها اقبال خواهد کرد.

توییت بینا

10:34 (۶ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۶ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۶ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۶ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۰ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۰ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۰ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۱ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۱ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۱ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۱ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱۱ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱۱ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱۱ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱۱ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱۱ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱۱ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱۱ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱۱ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱۱ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین