امروز: جمعه، ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۴ Friday, 3 February 2023

شجریان: پدرم می‌گفت موسیقی در صدا و سیما مثل پوشال بین ظروف است

شجریان: پدرم می‌گفت موسیقی در صدا و سیما مثل پوشال بین ظروف است

همایون شجریان درباره پخش آثارش از صدا و سیما اظهار کرد: یکی از دلایل اعتراض پدرم نسبت به پخش آثارش از صدا و سیما دخالت‌هایی بود که در قطعات صورت می‌گرفت، به صورتی که کسی که روی آهنگ تصویر می‌گذاشت به خودش اجازه می‌داد، موسیقی را ادیت کند.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، این خواننده که در مراسم رونمایی از آلبوم جدیدش سخن می‌گفت بیان کرد: اقدام صدا و سیما در این راستا اقدام درستی نیست و هیچ هنرمندی در هیچ جای دنیا این موضوع را بر نمی‌تابد، زیرا که خیلی وقت‌ها صدا و سیما انگیزه و پیام یک اثر موسیقایی را با سلیقه شخصی خود تغییر می‌دهد.

 

خواننده «با ستاره‌ها» ادامه داد: این شاید خیلی خواسته عجیبی از سوی هنرمندان نباشد که بخواهند کارشان با اجازه، از صدا و سیما پخش شود. پدرم آن زمان می‌گفتند، موسیقی برای صدا و سیما مثل پوشال لای ظروف است اما کم کم اوضاع در حال بهتر شدن است و تلویزیون دیگر اسم آهنگساز و شاعر را هنگام پخش آثار می‌نویسد. به هر حال ما هنوز هم این قضیه را پیگیری می‌کنیم که کارها با اجازه، از تلویزیون پخش شود.

 

شجریان که صبح 12 بهمن ماه در موسسه دل آواز سخن می‌گفت،‌ بیان کرد: آلبوم «چه آتش‌ها» مربوط به کنسرت پاییز سال 90 است که سازبندی خاص خود را داشت و بازتاب‌های متفاوتی هم از سوی مخاطبان دریافت کردیم و امیدوارم این آلبوم مورد استقبال مخاطبان قرار گیرد.

 

خواننده هوای گریه همچنین گفت: خیلی‌ها از آن کار انتقاد کردند و می‌گفتند که چرا باید ساز گیتار وارد چنین کنسرتی می‌شد که البته نظرشان هم محترم بود. اما نظرات مثبتی هم وجود داشت. البته کارهای علی قمصری همیشه خاص است و شنونده خود را دارد. این در حالی است که دی وی دی این کار نیز به زودی منتشر می‌شود.

 

وی افزود: آلبوم صوتی که فردا 13 بهمن ماه منتشر می‌شود اجرای همان کنسرت است که هیچ تغییری در آن داده نشده است.

 

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا این آلبوم به فاصله دو سال از کنسرت منتشر می‌شود،‌ توضیح داد: دلیل تاخیر در انتشار کار تمبلی ما نبود بلکه مشکلات فنی در این راستا وجود داشت که باید حل می‌شد. ما از خدایمان است که وقتی کاری اجرا می‌شود بتوانیم آن را همزمان یا در مدت کوتاهی منتشر کنیم تا شنونده‌ها همچنان در فضا قرار داشته باشند. به هر حال اشعاری که ما انتخاب می‌کنیم برگرفته از شرایط زمانه است.

 

این هنرمند در بخش دیگری از سخنانش مطرح کرد: البته من دوست ندارم زیاد کار کنم اگر هم کاری منطبق سلیقه‌ام نباشد آن را انجام نمی‌دهم و یا اینکه اگر پروژه‌ای را در دست داشته باشم پیشنهاد دیگری را قبول نمی‌کنم زیرا دوست ندارم سر خودم را شلوغ کنم چرا که این موضوع باعث افت و نزول خواهد شد.

 

شجریان همچنین از مراحل تولید یکی دیگر از آثارش خبر داد و گفت: در حال همکاری با یک آهنگساز آمریکایی به نام ژانو هستم که به زبان فارسی مسلط است و من هم علاقه‌مند شدم که با او پروژه‌ای مشترک داشته باشم.

 

در بخش دیگری از این نشست علی قمصری آهنگساز آلبوم «چه آتش‌ها» در سخنانی گفت: این آلبوم حاصل کنسرتی است که دو سال پیش در تالار وحدت و در پنج سانس به همراهی هم نوازان حصار به روی صحنه رفت و فضایی تلفیقی داشت و گفت وگوی موسیقی ایرانی و موسیقی بین الملل را در بر می‌گرفت.

 

این آهنگساز ادامه داد: در این کنسرت اتفاقات تازه‌ای در ساز بندی بود و بهرام آقاخان نیز در آن کنسرت گیتار فلامنکو را نواخت. همراهی کمانچه و ویلن آلتو‌، بم کمان و ویلن سل و … تقابلی را ایجاد کرد که از این فضا استفاده کنیم و این فضا هم در ادامه تفکراتم بود.

 

قمصری افزود: ایده‌ اصلی این کار در آن زمان مایه گردی‌های متداوم بود. به طوری که یکی از قطعات را در بیات ترک شروع می‌کردیم و بلافاصله وارد همایون می‌شدیم. اما از آنجا که سعی کرده بودیم در این پروژه از پل‌های هارمونیک استفاده کنیم،‌ در هر دستگاه چند راه محدود برای مایه گردی داشتیم.

 

او همچنین گفت: بخش اول کار دوئت تار و آواز بود و بخش دوم با همراهی اعضای هم نوازان حصار نگاه متفاوت‌تری به رپرتوآر موسیقی ایرانی داشتیم که بیشتر در دستگاه همایون اجرا می‌شد.

 

این نوازنده تار در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: پس از اینکه فال‌های سوتی این اجرا را شنیدم با خودم فکر کردم که چقدر همه چیز سرجایش است اجراها به قدری کامل است که کاملا بدون اینکه دستخوش تغییر شود،‌ می‌تواند مورد انتشار قرار بگیرد و فکر می‌کنم نوازنده‌ها در آن کنسرت اجرای بی‌نقصی داشته ‌اند.

 

او اضافه کرد: به اعتقاد من تنوع آوازی کار از جهت لحن و داینامیک جدید است و با استانداردهای آواز ایرانی فرق دارد. آواز شجریان در این کار شبیه خودش است و استقلال آواز در آن دیده می‌شود.

 

این هنرمند همچنین گفت: احساس را در این کار نادیده نگرفته‌ایم مشی من این است که توجهم به ساختار موسیقی متعالی معطوف باشد. قرار نیست موسیقی شنونده کش باشد و این در مرام و مسلک من نیست اینکه با تفکر مخاطب معاشرت داشته باشم برایم افق روشنی ندارد ما تحصیل موسیقی نکردیم که بخواهیم مثل کسانی که موسیقی را تجربی فرا گرفتند کار کنیم.

 

وی افزود: اعتقاد شخصی من این است که در چند سال گذشته با اینکه تفکر من چه در بعد آهنگسازی و چه نوازندگی تغییر کرده است،‌ اما اثر «چه آتش‌ها» قدمی رو به جلو است و روی همه ابعاد آن تمرکز شده است. در این اثر نه آنقدر جوان بوده‌ام که جوانی کنم و نه آنقدر پیر بودم که بخواهم کار خسته کننده منتشر کنم.

 

به گزارش ایسنا،‌ آلبوم موسیقی «چه آتش‌ها» به آهنگسازی علی قمصری و با صدای همایون شجریان از 12 بهمن ماه در بازار موسیقی منتشر می‌شود.

 

انتهای پیام

 

 

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید