امروز: جمعه، ۱ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۱۳ Friday, 21 June 2024

همه‌چیز درباره انتخابات ریاست جمهوری فردا در سوریه

همه‌چیز درباره انتخابات ریاست جمهوری فردا در سوریه

کمیته عالی قضایی انتخابات سوریه اعلام کرد تبلیغات انتخاباتی نامزدهای تصدی پست ریاست جمهوری این کشور یک روز قبل از انتخابات، از صبح امروز (دوشنبه) متوقف شده است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، کمیته عالی قضایی انتخابات در سوریه اعلام کرد: براساس ماده 58 قانون انتخابات سال 2014 تبلیغات انتخاباتی 24 ساعت قبل از آغاز انتخابات ریاست جمهوری متوقف می‌شود و بدین ترتیب تبلیغات انتخاباتی از ساعت 7 صبح روز دوشنبه متوقف می‌شود.

 

در همین راستا هشام الشعار، رئیس کمیته عالی قضایی انتخابات اعلام کرد که این کمیته در فعالیت خود استقلال کامل داشته و کاملا به صورت بی‌طرفانه‌ عمل می‌کند و هیچ‌کس در دولت یا نهادهای نظام در امور این کمیته دخالت نکرده یا اختیارات آن را محدود نمی‌سازد و این کمیته موضعی یکسان در قبال تمام نامزدهای تصدی پست ریاست جمهوری اتخاذ کرده‌ است.

 

الشعار در دیدارهای جداگانه با سوکورو گومس، رئیس شورای جهانی صلح برزیل و کیم واند سو، رئیس کمیته مرکزی جبهه دموکراتیک آزادسازی ملی و از اعضای پارلمان کره شمالی اعلام کرده که این کمیته در آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات به سر می‌برد.

 

وی تصریح کرد: دادگاه عالی قانون اساسی بر روند انتخابات نظارت دارد و این کمیته از طریق تماس کمیته‌های فرعی در استا‌ن‌های مختلف این انتخابات را برگزار می‌کند و کمیته‌ها نیز ادای سوگند کرده‌اند تا با شفافیت و بی‌طرفی هر چه تمام‌تر به وظیفه خود عمل کنند.

 

این مقام سوری تصریح کرد علی‌رغم آنکه بسیاری از کشورها تلاش کردند تا روند انتخاباتی سوریه را از طریق بستن برخی از سفارتخانه‌ها، به شکست بکشانند اما سوری‌ها در خارج از کشور به ویژه در لبنان حضور پرشوری در انتخابات داشتند.

 

وی خاطرنشان کرد که کشورهای دوست سوریه می‌توانند بر روند انتخابات و میزان شفافیت آن نظارت داشته باشند.

 

در همین راستا علاءالدین بروجردی، رئیس کمیته امور خارجه و امنیت ملی در مجلس شورای اسلامی ایران اظهار کرد که هیات‌هایی از 9 کشور روز سه‌شنبه بر انتخابات ریاست‌جمهوری در سوریه نظارت خواهند داشت.

 

وی خاطرنشان کرد که نمایندگانی از اوگاندا، زیمبابوه، بولیوی، فیلیپین، ونزوئلا و تاجیکستان هیاتی از نمایندگان ایرانی را همراهی خواهند کرد.

 

به دنبال نشستی در تهران که نمایندگانی از 30 کشور دوست سوریه در آن جمع شده بودند، نمایندگانی از روسیه و لبنان نیز برای نظارت بر انتخابات وارد سوریه شده‌اند.

 

این انتخابات در مناطقی برگزار می‌شود که نظام سوریه، کنترل آن‌ها را در دست دارد و از آرامش نسبی برخوردارند.

 

از سوی دیگر اداره خودمختار کردها در سوریه با این مساله مخالفت کرد که صندوق‌های رای در مناطق تحت کنترل کردها گذاشته شود.

 

دمشق، چهارشنبه گذشته انتخابات سوریه را در 43 سفارتخانه این کشور در جهان برگزار کرد که 95 درصد از افرادی که ثبت‌نام کرده بودند در این انتخابات شرکت کردند.

 

در همین راستا رهبران مرکزی حزب عربی سوسیالیست بعث که از سال 1963 بر سوریه حکمرانی می‌کنند، خواهان انتخاب بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و دبیر مرکزی این حزب شدند.

 

براساس قانون انتخابات سوریه نامزدهای مخالف مقیم در خارج نمی‌توانند در این انتخابات نامزد شوند چرا که این شرط گذاشته شده است که نامزدها باید ظرف 10 سال گذشته در سوریه سکونت داشته باشند.

 

در همین حال سازمان ملل از برگزاری انتخابات سوریه انتقاد کرده و مدعی شده است که این انتخابات پیامدهای منفی بر هر چشم‌انداز راه حل سیاسی در این کشور می‌گذارد.

 

ستاد “ارتش آزاد سوریه” که وابسته به ائتلاف مخالفان این کشور است نیز خواهان تحریم انتخابات سوریه شده است.

 

در همین راستا بهیه ماردینی، مشاور اطلاع‌رسانی احمد جربا، رئیس ائتلاف مخالفان سوریه در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی ترکیه اعلام کرد که جربا امروز و یک روز قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه سخنرانی می‌کند.

 

دمشق در روز چهارشنبه گذشته (28 مه) انتخابات در سفارتخانه خود در تعدادی از کشورهایی که همچنان دارای روابطی با نظام سوریه هستند، برگزار کرد.

 

این در حالی بود که تعدادی از کشورهای حامی مخالفان سوریه از جمله فرانسه، آلمان و امارات اجازه برگزاری انتخابات در این کشورها را ندادند.

 

انتخابات ریاست جمهوری سوریه در سال 2014 اولین انتخاباتی است که بر اساس قانون اساسی تصویب شده در سال 2012 برگزار می‌شود.

 

پس از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه در 15 مارس 2011 که پس از آن به بحران سوریه تبدیل شد، قانون اساسی جدید این کشور از تاریخ 27 فوریه 2012 تصویب شد و از مهم‌ترین تغییراتی که در این قانون اساسی صورت گرفته است لغو ماده 8 قانون اساسی است که براساس آن می‌بایست حزب عربی سوسیال بعث، حزب حاکم در کشور و جامعه باشد و با حذف این ماده دیگر پست ریاست جمهوری در انحصار رهبران مرکزی حزب بعث نبوده و انتخاب رئیس جمهور در سوریه براساس انتخاباتی که طرف‌های مختلفی با گرایش‌های گوناگون در آن حضور دارند، برگزار می‌شود.

 

قانون اساسی سوریه همچنین ماده‌ قانونی درخصوص مدت‌ دوره هفت ساله ریاست جمهوری را باقی نگه داشته است اما چندین بار در این قانون اساسی تاکید شده است که این رئیس جمهور فقط برای یک بار می‌تواند مجددا انتخاب شود و هر نامزد می‌تواند در دو دوره متوالی تصدی پست ریاست جمهوری را بر عهده داشته باشد.

 

پیشتر محمد جهاد اللحام، رئیس پارلمان سوریه اعلام کرده بود 24 تن مدارک خود را برای نامزدی در انتخابات ارائه داده‌اند.

 

اما دادگاه عالی قانون اساسی تنها کاندیداتوری سه تن از آن‌ها را که “ماهر حجار”، “حسان النوری” و “بشار اسد” بودند، پذیرفت.

 

بشار اسد

رئیس جمهور کنونی سوریه که دوره حکمرانی وی پایان یافته است و برای نخستین بار در سال 2000 انتخاب شد و دوره قدرت وی در سال 2007 تمدید شد.

 

وی متولد دمشق در 11 سپتامبر 1965 است و مدرک چشم‌پزشکی را از دانشگاه دمشق به دست آورده است.

 

اسد در سال 1979 به حزب عربی سوسیال بعث پیوست و با خانم اسماء الأخرس در سال 2001 ازدواج کرد و از وی دو پسر و یک دختر دارد.

 

حسان النوری

وی رئیس “طرح ملی اراده و تغییر” و رئیس اجرایی مرکز پژوهش‌های مدیریتی و بازاریابی و عضو سابق پارلمان سوریه (1998 تا 2003) و وزیر مشاور سابق در امور توسعه اداری است. وی همچنین دبیر اتاق صنایع دمشق بوده است.

 

وی در 29 فوریه 1960 در دمشق متولد شد و مدرک لیسانس خود را از دانشکده اقتصاد و بازرگانی در دانشگاه دمشق و مدرک دکتری را در مدیریت دولتی و توسعه منابع انسانی از دانشگاه کندی در آمریکا گرفت.

 

ماهر حجار

وی متولد حلب در سال 1968 بوده و از اعضای پارلمان سوریه بوده است. وی در سال 1984 به حزب کمونیست پیوست و در سال 2000 از این حزب جدا شد. برنامه‌های انتخاباتی ماهر حجار رویکرد چپ‌گرایانه دارد و وی در برنامه‌های انتخاباتی‌اش در سطح بین‌المللی به تحکیم روابط با کشورهایی که به قوانین بین‌المللی احترام می‌گذارند، تمرکز دارد.

 

وی همچنین درصدد تقویت روابط با جنبش‌های آزادسازی ملی و اجتماعی در جهان است تا یک چارچوب سیاسی را تشکیل دهد که تمامی ملت‌ها برای مقابله با امپریالیسم و صهیونیسم در آن مشارکت داشته باشند.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۸ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۸ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۸ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۸ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین