امروز: دوشنبه، ۴ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۰۶:۳۴ Monday, 24 June 2024

واعظی :دو ماه به اپراتورها وقت دادیم/ نباید اجازه دهیم به مردم کم‌فروشی کنند

واعظی :دو ماه به اپراتورها وقت دادیم/ نباید به مردم کم‌فروشی کنند

وزیر ارتباطات تاکید کرد: لازم است که تمام پژوهشگران، مردم، صنعتگران و تمام آن‌هایی که از اینترنت استفاده می‌کنند بتوانند فعالیت‌های خود را به شکل مطلوبی دنبال کنند.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، محمود واعظی توجه به خصوصی سازی را یکی از موضوعات مهمی که در دوره کاری خود مورد توجه قرار می‌دهد عنوان کرد و افزود: اعتقاد ما بر این است که در شرایط جدید حتما وظیفه خود می‌دانیم که نیازمندی‌های مردم را با توسعه فن‌آوری‌های نوین برآورده کنیم.

 

وی در عین حال یادآور شد: البته در این میان نگرانی‌های مردم را می‌دانیم و اعتقاد داریم که لازم است به اینترنتی سالم دسترسی داشته باشیم و نگرانی‌هایی که باید از طریق ما رفع شود هم باید محدود شوند اما در عین حال لازم است که تمام پژوهشگران، مردم، صنعتگران و تمام آن‌هایی که از اینترنت استفاده دارند بتوانند فعالیت‌های خود را به شکل مطلوبی دنبال کنند.

وزیر ارتباطات دولت یازدهم در ادامه صحبت‌های خود به ذکر توضیحاتی درباره تلفن همراه پرداخت و درحالی که ضریب نفوذ تلفن همراه در شهرهای بزرگ بسیار قابل قبول دانست اظهار کرد: با این وجود در این زمینه دو نقطه ضعف در موبایل وجود دارد که بخش اول مربوط به اپراتورهاست.

 

او ادامه داد: زمانی که اپراتورهای ما در دست بخش خصوصی قرار دارند ممکن است که بیشتر توجه آن‌ها به شهرهای بزرگ معطوف شود و توجه کمتری نسبت به مناطق مرزی، محروم و روستایی صورت بگیرد که این موضوع قطعا باید مورد توجه قرار گیرد. چرا که از ابتدای انقلاب اسلامی بنا بر این بوده است که درآمدی که در شهرهای بزرگ ایجاد می‌شود، در شهرهای کوچک و روستاها نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

 

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در ادامه مشکل دوم موبایل را مربوط به این موضوع دانست که تاکنون توجه اپراتورها بیشتر به دنبال کمیت بوده و کیفیت کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

 

وی درعین حال خاطرنشان کرد: برای ما قابل قبول نیست مشترکی که در حال مکالمه در اتومبیل است تا زمان رسیدن به مقصد دو بار تماسش قطع شود. یا این که در منزل در یک نقطه آنتن داشته باشد و در یک نقطه دیگر آنتن نداشته باشد، اکنون ما به هیچ عنوان نمی‌توانیم قبول کنیم که مردم پول بپردازند اما سرویسی دریافت کنند که کیفیت بالا نداشته باشد.

 

واعظی همچنین اظهار کرد: برای حل این مشکلات سه اقدام را مدنظر قرار داده‌ایم که اولین آنها به سازمان تنظیم مقررات ارتباطات اعلام و از آنها خواسته شده است که به طور مرتب مناطق مختلف را بررسی و آزمایش کنند تا مشخص شود که نقاط ضعف اپراتورها در کدام شهرها و مناطق بیشتر است.

 

واعظی ادامه داد: اکنون ما دو ماه به اپراتورها وقت داده‌ایم تا وضعیت خود را اصلاح کنند اما قرار بر آن است که از اواخر مهر ماه نقاط ضعف و قوت اپراتورها را اعلام کنیم تا فضای رقابتی بیشتری ایجاد شود. چرا که اگر در این حوزه رقابت نباشد امکان ندارد خدمات درست به مردم ارائه شود که البته این رقابت باید هم در حوزه تعرفه‌ها و هم در حوزه کیفیت وجود داشته باشد.

 

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در ادامه صحبت‌های خود دومین راهکار در نظر گرفته شده برای حل مشکلات اپراتورها را اختصاص تلفن گویا به این امر دانست و افزود: اکنون سامانه‌ای طراحی شده که افراد بتوانند با آن به طور مستقیم مشکلات خود را مطرح کنند. چرا که به عنوان مثال اکنون ممکن است مشترکی اینترنت 128 ثبت نام کنند اما آنچه که می گیرد 32 هم نباشد و در تمام مدت اینترنت او بسیار کند باشد. به هر حال ضریب اشتراک مشخص است و ما نباید اجازه دهیم فردی به مردم کمفروشی کند.

 

وی ادامه داد: ما باید برای وقت مردم احترام قائل شویم و در این میان شرکتی اجازه ندارد که کاربر محقق یا حتی خانه‌دار ما را در زمان تحقیق معطل کند و بگوید ایرادی ندارد که اگر کاربران وقت بیشتری صرف کنند ما نیازمند ‌آن هستیم که اینترنت سالم و پرسرعت در اختیار مردم باشد.

واعظی همچنین اظهار کرد: ما این را قبول نداریم که همگام با تورم کشور، تعرفه‌های ارتباطی هم بالا برود بلکه ما بر این باور هستیم که اپراتوری لایق دریافت تعرفه‌های بالاست که سرویس‌های بهتر و متنوع‌تری را به مردم ارائه کند.

 

وزیر ارتباطات تاکید کرد: ما این را قبول نداریم که با هر سرویس و هر شرایطی رقم‌های بالا از مردم مطالبه شود، به همین دلیل بنده در دومین روز کاری خود تصمیم گرفتم طرح هم کدسازی تلفن ثابت در شهرهای مختلف که باعث می‌شد تعرفه‌های مردم 60 تا 100 درصد افزایش داشته باشد با هماهنگی رییس جمهوری متوقف کرده و کارگروهی تشکیل دادیم که این موضوع را بررسی کند تا شرایطی ایجاد شود که نه به مردم اجحاف شود و نه اپراتور بخش خصوصی.

 

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در ادامه صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: ما موظف به آن هستیم که حقوق مردم و اپراتورها را مورد توجه قرار دهیم و البته در این میان بر این باوریم که لازم است حتما اپراتورها بخشی از سود خود را صرف نگهداری و توسعه شبکه کنند و این گونه نیست که آن‌ها تمام سود خود را مورد استفاده قرار داده و هزینه‌ای برای این بخش متقبل نشوند. این مورد هم از موضوعاتی است که لازم است در سازمان تنظیم مقررات ارتباطات مورد بررسی قرار گیرد تا در زمان قابل قبولی رضایتمندی مردم افزایش پیدا کند.

 

وی در ادامه صحبت‌های خود به ذکر توضیحاتی درباره دولت الکترونیک پرداخت و آن را یکی از برنامه‌های دولت جدید دانست که لازم است مورد توجه قرار گیرد چرا که باعث پیشرفت و رفاه زندگی مردم می‌شود.

 

واعظی در عین حال عنوان کرد:‌ طی همین 10 روز گذشته جلسات متعددی داشته‌ام و می توانم به مردم این نوید را بدهم که در هفته دولت می توانیم به ظرفیت پهنای باند کشور اضافه کنیم که این ظرفیت در سال آینده به مراتب بیشتر خواهد شد.

 

وی ادامه داد: اکنون بسیاری علاقه دارند که از اینترنت با سرعت بیشتری استفاده کنند اما به دلیل محدودیت‌هایی که در زمینه پهنای باند وجود داشته همواره کاربران در دسترسی به این هدف با مشکلاتی مواجه شده‌اند اما امیدواریم که این 27 یا 28 درصد افزایشی که در پهنای باند ایجاد شده در خدمت مردم قرار گیرد و میان بخش‌های مختلف تقسیم شود.

 

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در عین حال یادآور شد: هر چه پهنای باند بیشتر شود و مردم آموزش بیشتری ببیند دستیابی به دولت الکترونیک نزدیک‌تر خواهد شد.

 

واعظی در عین حال بر لزوم فرهنگ سازی در زمینه استفاده از اینترنت اشاره کرد و افزود: اکنون نکته‌ای وجود دارد که برخی از همکاران سال‌ها به این نگاه عادت کرده‌اند که پهنای باند تا حدی محدود باشد اما لازم است حتما این دید و این نوع نگاه تغییر کند.

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در ارتباط با ماهواره‌ها هم اظهار کرد: نگاه دنیا و کشورهای مختلف به کشور و انقلاب ما است و این کشورها از جانب ما به نوعی احساس خطر می کنند به همین دلیل برای دسترسی ما به ماهواره‌ها محدودیت‌های قائل شده‌اند در حالی که این حق مسلم تمام تلویزیون‌هاست که از ماهواره استفاده کنند.

 

به گفته او اکنون بسیاری از کشورها اجازه آن را نمی دهند که کانال‌های مختلف ما در کشور آن‌ها پخش شود به همین دلیل رفتن به سوی تکنولوژی‌های جدید موضوعی است که باید ما آن را جدی بگیریم و در این میان ماهواره‌ها یکی از این موارد است.

 

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در عین حال عنوان کرد:‌در حال حاضر در این زمینه پیشرفت‌های بسیاری صورت گرفته و اهداف قبلی تا حد زیادی محقق شده است اما با این وجود لازم است که در مراکز تحقیقاتی و با کمک مراکز دانشگاهی و نخبگان تلاش بیشتری دراین زمینه صورت بگیرد.

 

وی در ادامه صحبت‌های خود به ذکر توضیحاتی درباره اینترنت ملی پرداخت و یادآور شد: تاکنون دراین زمینه چندین جلسه داشته‌ام اما به نظر می رسد که روند پیشرفت این پروژه تاکنون کند بوده است درحالی که این موضوع امر بسیار مهمی است که لازم است با سرعت بیشتر و جدیت دنبال شود به همین دلیل ما تلاش می کنیم که کمبودهایی که در زمینه بودجه این بخش وجود را داشته جبران کنیم تا به رسیدن این شبکه به منازل مردم دیگر مشکل سرعت اینترنت نداشته باشیم.

 

او ادامه داد: اکنون کاربران می توانند اینترنت 128، 256 و یا حتی 512 دریافت کنند اما توقع ما این است که سیستمی تا دو گیگ به آن ها ارائه کنیم که این موضوع با دسترسی به شبکه ملی اطلاعات قابل دسترسی خواهد بود.

 

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در پاسخ به این سوال که قرار بر این بود که با راه اندازی این شبکه، دو مگابیت بر ثانیه اینترنت به کاربران ارائه شود توضیح داد: رسیدن به این هدف نیاز به زیرساخت‌های لازم دارد و علاوه بر پهنای باند باید محتوا هم غنی شود.

 

واعظی در ادامه صحبت‌های خود پیگیری امور مربوط به اپراتور چهارم را از دیگر موضوعاتی دانست که اهمیت ویژه‌ای دارد چرا که این اپراتور با فراهم کردن فیبرنوری برای منازل می تواند شرایط استفاده بهتر از اینترنت برای کاربران مهیا کند.

 

وی در ادامه صحبت‌های خود به مباحث امنیتی هم اشاره کرد و افزود: ما موظفیم امنیت را به طور قطعی تامین کنیم چرا که حتی این امکان وجود ندارد که برای مدت زمان نیم ساعت شبکه بانکی، نفت، بورس و یا غیره قطع شوند.

 

واعظی در عین حال گفت: کلیات بحث پدافند غیر عامل در مجمع تشخیص مصلحت تدوین شده و صبح امروز هم جلسه‌ای با این افراد داشتیم و انواع تهدیدهای احتمالی دراین فضا بررسی کردیم و با تشکیل گروهی مشترک که قرار است بر این موضوع کار کند، بررسی این مهم را در برنامه‌های خود قرار دادیم.

 

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در بخش پایانی صحبت‌های خود به پست اشاره کرد و با تاکید بر نقشی که پست در کشورهای مختلف دارد اظهار کرد: متاسفانه تاکنون این بخش تا حدی مورد بی توجهی قرار گرفته است اما بنای من بر آن است که به شکل دیگری به این بخش نگاه کنیم و پست سنتی را دستخوش تغییر کنیم چرا که اکنون بسیاری از فعالیت‌های مردم می تواند به این شرکت محول شود.

 

وی ادامه داد: قرار بر آن است که شرکت پست در آینده نزدیک سرویس های متعدد را به مردم ارائه کند و دیگر تنها انتقال دهنده نامه‌های مردم نباشد. بلکه در خدمت تمام نیازمندی‌های مردم قرار بگیرد.

 

وی یادآور شد که لازم است خدمات پست و فعالیت‌های الکترونیک با یکدیگر ادغام شوند چرا که این دو بخش مکمل یکدیگر هستند.

 

وی همچنین عنوان کرد:‌ مردم برای اقبال نسبت به پست باید به سرعت و حتمی بودن خدمات این شرکت اعتماد کامل داشته باشند به همین دلیل پست ما باید بسیار امانت دار باشد و در کنار این موضوع از پست و پست بانک حمایت شود.

واعظی در ادامه عنوان کرد: از آنجا که همواره در کشور ما قیمت خدمات پستی پایین بوده به این بخش ضربه‌های مختلفی وارد شده که اکنون قرار بر آن است که با هماهنگی دولت و مجلس شرایط تغییر کند و از ابتکارات جدیدی از این بخش استفاده شود.

 

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در عین حال خاطرنشان کرد: در حال حاضر نقش شرکت پست در کشورهای مختلف کمتر از مخابرات و حوزه فن‌آوری اطلاعات نیست اما در کشور ما کمتر به این موضوع توجه شده است که لازم است این بحث در آینده نزدیک حتما مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهار کرد: اعتقاد من بر این است که فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات زیرساخت توسعه کشور به شمار می رود و در هیچ جای دنیا نمی توان توسعه را بدون نقش پررنگ فاوا تصور کرد. اما فکر می کنم در چهار سال گذشته به دلیل برخی اختلافات این موضوع کمی مورد بی توجهی قرار گرفته است؛ ظرف چهار سال گذشته در وزارت ارتباطات سه وزیر عوض شده و اکنون لازم است این وزارتخانه حتما به جایگاه اصلی خود برسد و بتواند در راستای توسعه کشور فعالیت کند و اشتغالزایی ایجاد کند.

 

واعظی در پایان صحبت‌های خود با تاکید بر این‌که وزارت ارتباطات تلاش خواهد کرد شرایط مناسب برای دسترسی مردم به خدمات ارتباطی را فراهم کند اما در عین حال از مردم درخواست داریم که فرهنگ استفاده از اینترنت را رعایت کنند چرا که ما به هیچ عنوان مایل نیستیم در کشور از این فن‌آوری استفاده نادرستی صورت گیرد.

 

انتهای پیام

توییت بینا

10:34 (۸ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۸ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۸ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۸ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین