امروز: دوشنبه، ۷ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۲۷ Monday, 26 February 2024

ورود حساب‌های دولتی به بانک‌ مرکزی/سقف برداشت خودپردازها،200 هزار تومان

ورود حساب‌های دولتی به بانک‌ مرکزی/سقف برداشت خودپردازها،۲۰۰ هزار تومان

دبیر کل بانک مرکزی از برداشته شدن چک و تبادلات کاغذی، ورود حساب‌های دولتی از بانک‌ها به بانک‌ مرکزی، همچنین احتمال ورود این بانک به کارت‌های سوخت خبر داد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، محمود احمدی در نشستی خبری با اشاره به رونمایی سامانه نسیم از سوی بانک مرکزی گفت: براین اساس امکان اشراف کامل به بیش از 200 هزار از اسناد دولتی که تا پیش از این وجود نداشت فراهم شده است و براین اساس به تدریج کل حساب‌های دولتی از بانک‌ها گرفته شده و به بانک مرکزی وارد می‌شود.

 

وی در ادامه با اشاره به این که با وجود سامانه نسیم حساب‌های هزینه‌ای بانک در ارتباط با مردم همچنان وجود خواهد داشت، گفت: اما شرایط به گونه‌ای نیست که تصمیم گیری در مورد حساب‌های خاص در اختیار افراد خاص باشد.

 

دبیر کل بانک مرکزی ادامه داد: با امکانات جدید بحث چک و تبادلات کاغذی برداشته خواهد شد تا امکان پرداخت در یک حوزه کاملا الکترونیکی فراهم شود.

 

احمدی همچنین از تصمیم بانک مرکزی در خصوص ورود به کارت‌های سوخت خبر داد و گفت:‌ بر این اساس تصمیم داریم تا بتوانیم در این زمینه امکان تحویل سوخت مردم و برداشت همزمان پول از آن کارت را فراهم آوریم اما هنوز به طور جدی در دستور کار قرار نگرفته است.

 

دبیر کل بانک مرکزی در ادامه با اشاره به رونمایی از سامانه سپاس به استفاده از کیف‌های پول الکترونیکی با توجه به گسترش تلفن همراه اشاره کرد و افزود: بر این اساس در پرداخت پول‌های خرد به مردم تسهیل خدمت گسترده‌ای انجام شده است.

 

وی با اشاره به تغییر قیمت فلزات با تغییرات نرخ دلار همچنین وزن آن که مردم تمایل زیادی به استفاده از پول‌های خرد ندارند، ادامه داد: بنابراین با این کیف‌های الکترونیکی امکانی برای پرداخت پول‌های خرد ایجاد شده و جامعه به سمتی خواهد رفت که بدون در اختیار داشتن پول نقد باشد. به عبارت دیگر باید به سویی حرکت کرد که استفاده از پول نقد به حداقل برسد.

 

احمدی همچنین به رونمایی از ایران‌چک‌های 50 هزار تومانی جدید اشاره کرد و گفت: قطع این ایران‌چک‌ها تغییر کرده و با صرفه‌جویی در کاغذ و جوهر بیشتری ارائه خواهد شد.

 

دبیر کل بانک مرکزی ادامه داد: طراحی ایران‌چک‌های 50 هزار تومانی به گونه‌ای بوده که روی آن بارگاه امام رضا (ع) و سقاخانه قرار دارد، همچنین این ایران‌چک ها از امنیت بالایی برخوردار بوده و مسائل امنیتی آن قابل رویت است.

 

وی همچنین از تغییر تصویر اسکناس دو هزار تومانی سخن گفت‌ و افزود: بنابر پیشنهادات انجام شده پشت اسکناس‌های دو هزار تومانی جدید بادگیر‌ها قرار گرفته‌ است.

 

احمدی در مورد تمهیدات اندیشیده شده بانک مرکزی برای افزایش امنیت در شبکه بانکی نیز بیان کرد: اکنون تراکنش‌ها به‌طور قابل توجهی بالاست به گونه‌ای که خارج از توقع بانک مرکزی قرار دارد این در حالی است که با مدیریت بسیار خوبی که در ادامه نیز اعمال خواهد شد بانکداری الکترونیک به‌طور قابل ملاحظه‌ای گسترش خواهد یافت که خود موجب بالا‌بردن امنیت سیستم بانکی می‌شود.

 

دبیر کل بانک مرکزی در مورد تصمیم بانک مرکزی برای ضرب سکه‌های نیم‌گرمی نیز تصریح کرد: ما پیش از این هیچ‌گونه تصمیمی برای ضرب سکه‌های نیم‌گرمی نداشته و نداریم، چرا که حتی حک‌کردن برند بانک مرکزی روی سکه‌های یک گرمی هم بسیار سخت بوده و هزینه‌ی بالایی دارد.

 

وی در مورد احتمال تزریق سکه‌های طلا از سوی بانک مرکزی اظهار کرد: در طول یکسال گذشته در این مورد اقدام جدی نشده و لزومی به تزریق سکه به بازار نمی‌بینیم چرا که با توجه به آرامشی که در بازار وجود دارد بانک مرکزی تمایلی ندارد که با ورود سکه‌های جدید بار دیگر مردم نسبت به وارد شدن به بازار‌های موازی تحریک شوند.

 

احمدی همچنین از عدم تمایل بانک مرکزی به چاپ اسکناس‌های 200 هزار تومانی سخن گفت و افزود: بانک مرکزی هیچ‌گونه تصمیمی برای انتشار اسکناس‌های 200 هزار تومانی ندارد. در عین حال که اسکناس‌های 100 هزار تومانی را نیز در حداقل ممکن تولید و منتشر کردیم، چرا که اعتقادی به ترویج پول‌های نقد در دست مردم نداریم.

 

وی با اشاره به هزینه‌های سنگین تولید اسکناس، انتشار و توزیع آن بیان کرد: در سال گذشته حدود 600 میلیون قطعه اسکناس را امحاء کردیم که البته هزینه تولید هر قطعه حدود 100 تا 125تومان بوده است این در حالی است که در سال‌های قبل‌تر حدود یک میلیارد قطعه اسکناس نیز امحاء کرده بودیم.

 

دبیر کل بانک مرکزی در ادامه در مورد میزان برداشت از خودپرداز‌ها بیان کرد: پیش از این بررسی‌های در این حوزه انجام شد تا در صورت امکان سقف برداشت روزانه از خودپردازها از 200 هزار تومان فعلی افزایش یابد، اما به این نتیجه رسیدیم که در مجموع با توجه به این‌که نباید پول نقد به دلیل مسائل امنیتی و سایر موارد دیگر به میزان زیادی در دست مردم در حال گردش باشد، بهتر است که این سقف از حد فعلی افزایش نیابد.

 

احمدی ادامه داد: هم‌اکنون سقف برداشت روزانه از خودپردازها 200 هزار تومان بوده و تمامی بانک‌هایی که نسبت به افزایش آن اقدام کردند باید در هر شرایطی رقم اضافه شده را برگردانند.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۴ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۴ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۴ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۴ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۸ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۸ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۸ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۹ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۹ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۹ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۹ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۹ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۹ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۹ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۹ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۹ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۹ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱۰ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین