امروز: شنبه، ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۳:۴۶ Saturday, 20 July 2024

وزیر ارشاد : فیلترینگ فیس‌بوک لغو می‌شود

وزیر ارشاد : فیلترینگ فیس‌بوک لغو می‌شود

وزیر ارشاد معتقد است: به بهانه‌ی حفظ ارزش‌های اسلامی جلوی رشد چیزی را در کشور نمی‌توان گرفت. از این رو، مسأله‌ی فیلتر بودن فیسبوک جزو مواردی است که پس از مدت زمانی حل خواهد شد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، علی جنتی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – درباره‌ی فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی در کشور، اذعان کرد:‌ به هر حال، من شخصا با مجموعه‌ای از فرهیختگان در کشور اعتقاد داریم که نمی‌توانیم افراد را در محیطی محدود محصور و ادعا کنیم، هیچ ارتباطی با دنیا نداریم و به بهانه‌ی حفظ ارزش‌های اسلامی جلوی چیزی را بگیریم.

 

او ادامه داد: اگر به عقب بازگردیم، می‌بینیم خیلی کارها که در اول انقلاب انجام شده، مضحک به‌نظر می‌آید، مثل این‌که ویدئو و دستگاه فکس ممنوع بود.

 

جنتی با بیان این‌که الان در دنیا شبکه‌های اجتماعی فعال هستند، تصریح کرد: 700 میلیون نفر در دنیا عضو فیسبوک هستند که چهار میلیون نفر از این تعداد را ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند؛ ولی ما آن را محصور کرده‌ایم.

 

وی با تأکید بر این‌که در دولت چنین تفکری وجود ندارد که شبکه‌های اجتماعی را فیلتر کنیم، اظهار کرد: در کارگروه مصادیق مجرمانه که شش وزیر در آن عضو هستند، درخواست جلسه داده‌ایم. مباحث را در این زمینه به تفسیر بیان و اعلام کرده‌ایم نمی‌توانیم دور خود حصار بکشیم.

 

او با اشاره به این‌که ما باید سعی کنیم از این پدیده بیشترین استفاده را به نفع خود داشته باشیم، گفت:‌ البته این موضوع جزو مواردی است که حل آن به زمان نیاز دارد و با گذشت زمان برطرف می‌شود.

 

مخالفت، با اعتراض به آثار هنری

جنتی که امروز در نشست صبحانه با اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران سخن می‌گفت، همچنین با بیان این‌که ما از افزایش درصد و رشد پروانه‌ها برای ساخت فیلم و آلبوم‌های موسیقی تا پایان کار دفاع می کنیم، خاطرنشان کرد: این اتفاق که یک فیلم یا یک آلبوم موسیقی ساخته شده و بعد یک عده با جوی‌سازی‌های خود با ادعای دفاع از فضای کشور اقدام به جمع‌آوری آن‌ها از بازار کنند، مخالف هستیم.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر فضای امیدوارکننده‌ای بین نویسندگان و نخبگان کشور فراهم شده و آن‌ها احساس می‌کنند که اگر وارد میدان شوند، کار روی زمین نمی‌ماند.

 

جنتی با بیان این‌که سال آینده، سینماگرانی که چند سالی فیلم نمی‌ساختند به صحنه می‌آیند، اظهار کرد: این افراد برای سال آینده فیلم می‌سازند و حتی در چندماه گذشته، بسیاری از آن‌ها برای دریافت مجوز فیلم‌های خود اقدام کرده‌اند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حال حاضر برخی سینماها تنها با 30 تا 50 درصد از ظرفیت خود کار می‌کنند، این در حالی است که 330 سالن سینما در کشور داریم که هر کدام با مشکلات فراوانی مواجه‌اند و ما به‌دنبال برطرف کردن مشکلات سینماها و حتی دیجیتالی کردن آن‌ها هستیم.

 

وی با بیان این‌که سعی بر این است که اقبال رفتن به سینما بیشتر شود، تصریح کرد: با این روند، هم سینماگران سود می‌کنند و هم تولیدکنندگان فیلم‌ها.

 

جنتی با اعلام این خبر که تا سال آینده 20 تا 30 سالن جدید سینما در کشور مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد همچنین اظهار کرد: روز اول بهمن‌ماه را «روز سینما» مطرح کردیم، آنقدر جمعیت به سینماها آمد که برخی به‌طور مثال، به پردیس پارک ملت هجوم آوردند و شیشه‌های آن را شکستند.

 

وی با اشاره به حوزه‌ی کتاب و نشر در کشور، گفت: در این حوزه، مشکلات زیادی داریم؛ ولی می‌توان این بخش را نیز سودآور کرد.

 

افغانستان، بازار هدف کتاب ایران

جنتی ادامه داد:‌ افغانستان میدان وسیعی برای فروش کتاب‌های ایرانی است، ما نیز با مشکلات صنعت چاپ در کشور آشنا هستیم؛ ولی با همت خود می‌توان آن را به سودآوری خوبی رساند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که زمینه برای فروش کتاب‌های ایرانی به افغانستان وجود دارد، گفت: با این روند، اقبال به فعالیت‌های هنری نیز افزایش می یابد.

 

وی از احتمال امضای تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت فرنگ و و ارشاد اسلامی و وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت:‌ ما با وزارت صنعت، معدن و تجارت مذاکره‌ای کردیم که در صنایع فرهنگی جهش ایجاد شود و در این راستا یک تفاهم‌نامه در حال تهیه است.

 

جنتی گفت: بخش خصوصی می‌تواند به حوزه‌ی صنایع فرهنگی در کشور رونق ببخشد. همچنین بانک‌ها حضور خوبی در این زمینه داشته و آثار آن را خریده و آن‌ها را صادر کرده‌اند.

 

رشد کشور در گرو مطبوعات آزاد

جنتی در ادامه درباره‌ی حوزه‌ی مطبوعات با تأکید بر این‌که مطبوعات در کشور با مشکلات زیادی همراه هستند، گفت:‌ دولت به‌دنبال این است که فضا را برای رسانه‌ها و مطبوعات باز کند. رشد کشور در گرو رشد مطبوعات است و دلیل مشکلات بسیاری که در کشور شاهد آن هستیم این است که به مطبوعات اجازه‌ی رشد نداده‌ایم.

 

او با تأکید بر این‌که با مطبوعاتی که انتقاد می‌کنند، پیش از این نیز برخورد می‌شد، اظهار کرد: سعی می‌کنیم فضا را باز کنیم و اگر به مطبوعات میدان دهیم، آن‌ها نیز سودآور هستند.

 

وی در ادامه با بیان این‌که به عموم کتاب‌هایی که درخواست مجوز کرده‌اند مجوز داده شده است، تصریح کرد: این در حالی است که بخشی از توسعه‌ی کشور در گرو توسعه فرهنگی است. در راه توسعه، سیاست، اقتصاد و فرهنگ هر سه باید به موازات یکدیگر رشد کنند.

 

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را شخم زدند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه، درباره‌ی وضعیت سازمان میراث فرهنگی گفت: متأسفانه در سال‌های قبل، سازمان میراث فرهنگی را شخم زده‌اند. عناصری که در آن حضور یافته‌اند، آن را به هم ریخته و هر تکه‌ی آن را به جایی از ایران برده و بسیاری از آثار فرهنگی را مخدوش کرده‌اند.

 

وی درباره‌ی وضعیت صدور مجوز نشریه در کشور نیز بیان کرد: در حال حاضر هیچ مشکلی برای صدور مجوز نشریه نداریم. مجوز برای انتشار نشریه‌های اختصاصی به‌راحتی انجام می‌شود.

 

جنتی درباره‌ی کاهش تحریم‌ها در کشور نیز گفت: سیاست دولت در امور خارجه، آثار مشهودی به همراه داشت؛ گام اول و توافق ژنو فضا را باز کرد و رییس‌جمهور تأکید دارد که از همان اولین روز اجرای توافقات ژنو دستگاه‌های ذی‌ربط از فرصت به‌وجود آمده است، استفاده کنند.

 

به گفته‌ی او، در حال حاضر بیمه‌ی کشتی‌ها مشکلی ندارد، مشکل واردات قطعات خودرو هواپیما برطرف شده و بخشی از پول‌های بلوکه‌شده در حال بازگشت است و در ‌آینده نیز باقی پول‌های بلوکه‌شده به کشور بازمی‌گردد.

 

وی درباره‌ی واردات کاغذ نیز گفت: باید بتوانیم در این زمینه سرمایه‌گذاری کنیم و تولید کاغذ را در داخل کشور افزایش دهیم. البته دست یافتن به این موضوع در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست.

 

جنتی با بیان این‌که دولت‌ها به‌راحتی حاضر نیستند امکاناتی را که در اختیار دارند به بخش خصوصی واگذار کنند، ادامه داد: کسانی که می‌توانند به توسعه و رونق اقتصادی کشور کمک کنند، باید به این عرصه ورود کنند. البته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کشور یک دستگاه فرهنگی و حاکمیتی در کشور است.

 

تغییر در پرداخت یارانه مطبوعات

وی درباره‌ی ضوابط پرداخت یارانه به مطبوعات نیز گفت: ما کار را به خود مطبوعات واگذار کردیم؛ ترکیبی برای ضوابط پرداخت یارانه تعیین شده است تا دیگر سلیقه‌ای عمل نشود.

 

جنتی با اشاره به این‌که این ضوابط توسط خود اهالی مطبوعات تدوین شده و قرار شد براساس تعداد صفحات، نوع نشریه، نوع کاغذ و مطالب یارانه پرداخت شود، اظهار کرد: ما این ضوابط را امضا کرده و روی سایت معاونت برنامه‌ریزی وزارتخانه قرار داده‌ایم. هر یارانه‌ای هم که به مطبوعات پرداخت شد، براساس همین ضوابط است.

 

تفاهم سه وزارتخانه برای مشکل انجمن صنفی

وی همچنین درباره‌ی آخرین وضعیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی درباره‌ی بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران مشکلی ندارند.

 

وزیر ارشاد یادآوری کرد: در گذشته، شکایتی از سوی وزارت اطلاعات علیه این انجمن شد که این شکایت منجر به پلمپ انجمن صنفی شد.

 

وی با اعلام این موضوع که تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت اطلاعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی بسته و قرار شد که وزارت اطلاعات، شکایت خود را پس بگیرد، با تأکید بر این‌که‌ در حال حاضر وزارت اطلاعات شکایت خود را علیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران پس گرفته است، گفت: قرار شده است که روزنامه‌نگاران عضو انجمن صنفی، مجمع عمومی تشکیل و هیئت مدیره‌ی خود را انتخاب کنند.

 

در پایان این نشست، یحیی آل اسحاق نیز پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای شامل نماینده‌ی اتاق بازرگانی و نمایندگان تشکل‌های مد نظر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برای رسیدگی به موضوعات مطرح‌شده ارائه کرد که در پایان، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با این پیشنهاد موافقت و نماینده‌ی وزارت ارشاد را معرفی کرد.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین