امروز: دوشنبه، ۴ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۱۳ Monday, 24 June 2024

ولایتی: ایران فردو و اراک را تعطیل نخواهد کرد

ولایتی: ایران فردو و اراک را تعطیل نخواهد کرد

رییس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع گفت: ایران با تاکید بر حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، فردو و اراک را تعطیل نکرده و سانتریفیوژها را هم کم نمی‌کند؛ با این حال در مذاکرات هسته‌ای با 1+5 هم‌چنان حضور خواهد داشت.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ،  دکتر علی‌اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل عصر دوشنبه در نشست خبری مشترک با یوشیجی نوگامی، رییس موسسه مطالعات بین‌المللی ژاپن در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه با صحبت‌های اخیر وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا و موضع‌گیری‌های متفاوت او گفت: صحبت‌های او کاملا از موضع ضعف بود و تناقض‌های بسیاری با آن چه که در مذاکرات وین انجام دادند و آن چه در نزد رسانه‌ها و سفرشان به مناطق اشغالی داشتند، وجود داشت. البته برخی از صحبت‌های شرمن تکراری بود و موضع‌گیری‌های او هم شناخته شده و بدون پشتوانه‌ای است.

 

وی ادامه داد: از زمانی که مذاکرات بین ایران و 1+5 آغاز شد، تمام ناظران منطقه‌یی و بین‌المللی شاهد بودند که آمریکا با اصرار به دنبال از سرگیری مذاکرات و حل مساله هسته‌ای ایران بود، البته آن‌ها تمایل داشتند مسائل طبق خواسته آن‌ها جلو برود و حل شود. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمریکایی‌ها ایستاد و شاهد بودیم که آن چه در ژنو مورد تفاهم واقع شد، با صحبت‌ها و مواضع وزیر خارجه آمریکا و رییس جمهور این کشور کاملا متفاوت بود و این امر نشان می‌دهد که آن‌ها نیاز دارند در افکار عمومی به نوعی خود را برنده مذاکرات جلوه بدهند و از موضع ابرقدرتی که دیگر پشتوانه سابق را ندارد جلو برود.

 

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با اشاره به تناقض رفتار برخی از مسوولان آمریکایی پس از مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 تاکید کرد: آمریکا در افغانستان و عراق نشان داد که توان ایستادگی در برابر ملت‌ها را ندارد. هم‌چنین مقتدر بودن با تظاهر به اقتدار تفاوت دارد و علاوه بر این نکته مهم این است که جمهوری اسلامی ایران از ابتدای مذاکرات تا کنون تغییر مذاکرات نداده و در همان چارچوبی که مقام معظم رهبری تعیین کرده، مذاکره کنندگان ما حرکت کردند و هیچ امتیازی خارج از آن چه که قاعده مذاکرات و چارچوب تعیین شده آن مشخص کرده بود، ندادند و نخواهند داد.

 

ولایتی تاکید کرد: حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی چیزی است که ایران بر آن تاکید دارد و قاطعانه می‌گویم که ایران سانتریفیوژها را کم نخواهد کرد، آب سنگین اراک را تعطیل نکرده و فردو را تعطیل نخواهد کرد و در عین حال مذاکرات را ادامه خواهد داد و هیچ‌گاه نسبت به مذاکرات رویگردان نبوده و با توجه به تلاشی که مذاکره‌کنندگان ما صورت می‌دهند، هم‌چنین کارآمدی ظریف و همکاران او باعث می‌شود که بی‌تردید، روند مذاکرات مورد قبول نظام پیش برود و ما امیدوار هستیم با امید خدا توفیق‌های لازم را به دست بیاورند و همان‌طور که می‌بینید بیش از آن که تبلیغات آمریکایی‌ها بر کشورهای دیگر برای همکاری با ایران موثر باشد، آشکار شدن مواضع هسته‌ای ایران موجب شده است تا کشورهای اروپایی، فرانسه، آلمان، روسیه، چین و امروز هم ژاپن برای از سرگیری مذاکرات و همکاری‌های اقتصادی و دیگر همکاری‌ها به ایران بیایند و این نکته‌ای است که به آمریکایی‌ها نشان می‌دهد که دیگر وضعیت ایران مثل سابق بازنخواهد گشت، حتی اگر فرازونشیب‌هایی را در روابط با سایر کشورها داشته باشیم.

 

یوشیجی نوگامی، سفیر پیشین ژاپن در انگلیس در دیدار عصر دوشنبه خود با ولایتی، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک خاورمیانه که در این مرکز برگزار می‌شد، در جمع خبرنگاران در رابطه با گسترش روابط ایران و ژاپن اظهار امیدواری کرد و آن را منوط به نتیجه مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 دانست.

 

او ادامه داد: ما از مذاکرات ایران و 1+5 استقبال می‌کنیم و این مذاکرات می‌تواند مبادلات تجاری دو کشور را تسهیل ببخشد و ما منتظر حل مساله هسته‌ای ایران و رفع تحریم‌ها هستیم تا بخش تجاری ژاپن بتواند در ایران فعال بشود، زیرا تجار و بازرگانان ژاپنی به دنبال دور زدن تحریم‌ها نبوده و منتظر هستند که با رفع تحریم‌ها علیه ایران، مناسبات تجاری خود با ایران آغاز کنند.

 

رییس موسسه مطالعات بین‌المللی ژاپن با اشاره به همکاری ژاپن و ایران برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در ایران خاطرنشان کرد: این بحث نیز مشروط به نتیجه مذاکرات ایران و 1+5 است که اکنون در مورد چارچوب آن در وین به نتیجه رسیدند. در هر صورت این امر نیز منوط به نتیجه مذاکرات شده، ولی به امید خدا می‌توان امیدوار بود با فراهم شدن شرایط، در این مورد نیز بحث شود.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۸ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۸ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۸ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۸ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین