امروز: پنج شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۶ Thursday, 4 March 2021

پرداخت حدود3هزارمیلیارد تومان از طلب پیمانکاران

پرداخت حدود۳هزارمیلیارد تومان از طلب پیمانکاران

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور از پرداخت دو تا سه هزار میلیارد تومان دیگر از طلب پیمانکاران تا پایان سال جاری خبر داد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ،  محمد باقر نوبخت در نشست تعامل با اشاره به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی طبق بند دوم اصل 110 قانون اساسی اظهار کرد: برخلاف تصوراتی که از این سیاست‌ و منطق و هدف اجرایی آن است این اقتصاد کاملا در راستای توسعه و پیشرفت کشور حرکت می‌کند. به عبارتی اقتصاد مقاومتی بیانگر شرایط اضطراری و ناهنجار نیست.

 

وی با بیان این‌که سیاست اقتصاد مقاومتی هیچ تغییری در روند و رویکرد برنامه‌های توسعه‌ای کشور ایجاد نمی‌کند، بلکه مقوم آن است، افزود: اقتصاد مقاومتی جایگزین برنامه‌های توسعه نخواهد شد، بلکه با آماده‌سازی مسیر پیشرفت موجب می‌شود تا شوک‌های خارجی از کمترین آسیب برخوردار باشند.

 

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور در ادامه با اشاره به نقش بخش خصوصی و ظرفیت‌سازی و یاری‌رسانی به تحقق برنامه‌های توسعه و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بیان کرد: البته بخشی از این یاری‌رسانی و همکاری مربوط به ارائه‌ی تسهیلات از سوی دولت است و اگر ما بتوانیم تعهدات خود را در مقابل این بخش به درستی انجام دهیم آنها نیز چالاک‌تر در این مسیر حرکت می‌کنند.

 

نوبخت هم‌چنین با اشاره به این‌که بخش قابل توجهی از طلب پیمانکاران در زمان ورود دولت یازدهم در اداره کشور باقی‌مانده بود، خاطر نشان کرد: با این وجود در چند ماه گذشته توانستیم به رغم کمبود اعتبار، از طریق اوراق مشارکت حدود دو هزار میلیارد تومان اوراق را منتشر کرده و در اختیار پیمانکاران قرار دهیم.

 

وی ادامه داد: با توجه به تشکیل کمیته تخصیص دولت مصمم است تا قبل از پایان سال جاری رقمی حدود دو تا سه هزار میلیارد تومان از طلب پیمانکاران تعدیه کند.

 

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور خاطر نشان کرد: همان‌طوری که ما حقوق، عیدی و پاداش کارکنان دولت را تا قبل از پایان سال پرداختیم مصمم خواهیم بود تا با پرداخت بخشی از طلب شرکت‌های پیمانکاری حقوق معوقه‌ کارکنان این شرکت‌ها که حدود سه میلیون و 200 هزار خانوار را تشکیل می‌دهند، پرداخت کنیم.

 

ابزار‌های نقدی و غیرنقدی برای پرداخت معوقات

وی در ادامه در اشاره به پرداخت معوقات پیمانکاران توضیح داد: در این رابطه می‌توان از ابزار‌های پرداخت‌های نقدی و اسناد بهادار استفاده کرد که این موضوع در قانون بودجه سال 92 مورد تاکید بوده و تاکنون توانسته‌ایم با انتشار اوراق مشارکت بخشی از مطالبات را پرداخت کنیم.

 

نوبخت هم‌چنین با اشاره به اختیار دولت برای انحصار اوراق خزانه اسلامی گفت: این اوراق اندکی پیشرفته‌تر از اوراق مشارکت است و می‌تواند با زمان، کمی از کاهش ارزش پول را جبران کند. این در حالی است که دولت در قانون بودجه سال 92 و هم‌چنین بودجه سال 93 از این اختیار برخوردار است.

 

به گفته معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور دولت در پرداخت‌های نقدی بسیار محتاطانه نسبت به تخصیص منابع عمل می‌کند تا با کسری مواجه نشود.

 

اعتبارات دلاری و ریالی برای سرمایه‌گذاری توسعه‌ای و عمرانی در سال 93

وی در ادامه در مورد برخی از مشکلات پیمانکاران مبنی بر اشتغال ناقص و یا بیکاری بیان کرد: دولت برای رفع این موارد سرمایه‌ مناسبی را در سال 93 تعبیه کرده است به‌گونه‌ای که 37 هزار و 800 میلیارد تومان در طرح‌های عمرانی هزینه کرده‌ایم و امیدواریم که به سویی پیش برویم تا برعکس روال گذشته هزینه‌های عمرانی در اولویت هزینه‌های جاری قرار گیرند.

 

نوبخت گفت: در سال آینده 90 هزار میلیارد تومان نیز از طریق شرکت‌های دولتی برای سرمایه‌گذاری و هزینه‌ در کشور اختصاص خواهد یافت.

 

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور در ادامه با اشاره به 35 میلیارد دلار فاینانس در نظر گرفته شده برای طرح‌های عمرانی در سال 93 خاطر نشان کرد: درست است که ما از منابع خارجی استفاده می‌کنیم اما عملکرد آن مربوط به شرکت‌های مهندسی، فنی و مشاوره داخلی است که باید حضور داشته باشد.

 

وی اضافه کرد: 20 میلیارد دلار از منابع ارزی صندوق توسعه ملی هم چنین 10هزار میلیارد تومان نیز به‌طور ریالی برای تخصیص بهینه منابع به بخش خصوصی نیز در نظر گرفته شده است تا بتوانند با حضور فعال به رشد اقتصادی کشور و فعالیت‌های عمرانی و توسعه‌ای شتاب ببخشند.

 

اقتصاد رو به بهبود است

نوبخت هم چنین در مورد گلایه بخش خصوصی بالاخص مهندسین و مشاورین فنی یادآور شد: درست است که در سال گذشته تورم شدید و کاهش ارزش پول ملی به یک سوم را شاهد بودیم، اما آمار و ارقام از روند نزولی تورم و جهت‌گیری رشد اقتصادی کشور به سمت مثبت و بهبود آمار اشتغال خبر می‌دهد.

 

مشکلی در پرداخت حقوق و یارانه اسفند نیست

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور در ادامه از تخصیص درست و محتاطانه منابع نقدی در زمان اداره کشور در دولت یازدهم سخن گفت و افزود: ما توانستیم حقوق بهمن‌ماه و عیدی کارکنان را طبق قول در زمان مقرر پرداخت کنیم.

 

وی اضافه کرد: با وجود تمامی مشکلاتی که در تامین اعتبار وجود دارد معاونت برنامه‌ریزی از هم‌اکنون وجه مربوط به حقوق اسفند‌ماه را نیز تهیه کرده تا بتواند طبق قرار زودتر از ماه‌های قبل پرداخت کند.

 

نوبخت با اشاره به پرداخت یارانه 3500 میلیارد تومانی در هر ماه گفت: ما آماده‌ایم تا یارانه نقدی اسفند‌ماه را نیز در زمان مقرر آن تا 22 این ماه پرداخت کنیم.

 

آیین‌نامه‌های اجرایی بودجه سال 93 در حال تهیه است

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور هم‌چنین با اشاره به این‌که دولت توانست با پایبندی به تعهدات خود لایحه بودجه سال 93 را در زمان مقرر به مجلس تقدیم کند، گفت: شاید تصور این بود که اعلام ما برای تحویل بودجه در نیمه‌ی آذرماه بلندپروازانه و یا خوش‌بینانه است، اما نشان دادیم که با زمان‌بندی و تعهد می‌توانیم کارهای بزرگ را انجام دهیم.

 

تغییر 2.6 درصدی بودجه سال 93

وی با اشاره به این‌که دولت توانست به خوبی از لایحه خود در مجلس دفاع کند، گفت: طی 12 سال گذشته تغییرات بودجه به حدود 9.4 درصد هم رسیده است، اما ما توانستیم بودجه را به گونه‌ای تحویل بگیریم که فقط 7.4 درصد در بودجه عمومی و 2.6 درصد در بودجه کل تغییر داشته باشد.

 

نوبخت هم‌چنین از تهیه و تنظیم آیین‌نامه‌های اجرایی بودجه سال 93 خبر داد و افزود: تلاش خواهیم کرد تا آیین‌نامه‌های اجرایی بودجه سال آینده را در فروردین‌ماه آن ابلاغ کنیم.

 

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور یادآور شد: احتمالا فردا آخرین جلسه برای بررسی ایرادات شورای نگهبان نسبت به بودجه خواهد بود.

 

تهیه آیین‌نامه‌ها برای اجرای هدفمندی در کوتاه‌ترین زمان

نوبخت در جمع خبرنگاران در مورد آخرین تصمیمات برای زمان و اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در فاز دوم اظهار کرد:در عین حال که مجلس زمینه‌های تصویب تبصره هدفمندی یارانه‌ها و اجرای فاز دوم را فراهم کرد ما نیز خود را برای اجرای این قانون آماده می‌کنیم.

 

وی با تاکید بر این‌که دولت از هیچ زمانی برای بهره‌گیری بهتر از منابع دریغ نمی‌کند و از تمامی فرصت‌ها استفاده خواهد کرد، افزود: در حال حاضر به‌طور مرتب جلساتی در حال تشکیل و پیگیری است تا بتوانیم آیین‌نامه‌های اجرایی مربوط به تبصره 21 را تهیه و تنظیم کرده و در کوتاه‌ترین زمان اجرایی کنیم.

 

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور هم‌چنین با رد خبرهایی مبنی بر اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها در نیمه‌ی دوم فروردین ماه سال آینده گفت: این قانون از نخستین روز سال 93 لازم‌الاجراست و هر زمان که فرصت مهیا باشد آن را اجرایی خواهیم کرد.

 

نوبخت خاطر نشان کرد: قیمت بنزین و سایر سوخت‌ها نیز در زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اعلام خواهد شد.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۱۱ ماه قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱۱ ماه قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱۱ ماه قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱۱ ماه قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱۱ ماه قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۱۱ ماه قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۱۱ ماه قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۱۱ ماه قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۱۱ ماه قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۱ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۱ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۱ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۱ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۱ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۱ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۱ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۱ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۱ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۱ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۱ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید