امروز: شنبه، ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۲۴ Saturday, 4 February 2023

جهانگیری : کسری منابع هدفمندی یارانه‌ها، از چالش‌های دولت است

کسری منابع هدفمندی یارانه‌ها، از چالش‌های دولت است

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به فعالیت ستاد اقتصادی دولت گفت: مهمترین مأموریتی که در مقطع فعلی بر عهده ستاد اقتصادی دولت است،‌ عبور دادن کشور از رکود تورمی و بازگشت ثبات به فضای اقتصادی است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، اسحاق جهانگیری صبح امروز (شنبه) در مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید بانک مرکزی با تشکر از زحمات بهمنی رییس سابق بانک مرکزی و با بیان اینکه وی در دوران سخت و دشواری این مسئولیت را بر عهده داشت،‌ اظهار کرد: آقای سیف رییس جدید بانک مرکزی چهره‌ای آشنا برای نظام بانکی کشور است و ما همگی با سابقه و خدمات او آشنا هستیم.

 

وی با اشاره به حاکم شدن فضای امید در کشور و ابراز امیدواری نسبت به اینکه مسئولان و نخبگان بتوانند بر این امید با اقدامات و فعالیت‌های خود بیافزایند گفت: مردم در زمینه اقتصادی با مشکلات جدی روبرو هستند و توسعه کشور به دلایلی کند شده است. مردم وقتی به برخی از کشورهای همسایه سفر می‌کنند می‌بینند که آن کشورها توسعه پیدا کرده‌اند اما حرکت در ایران کند شده است و در زمینه زندگی و معیشت با مشکلات و گرفتاری‌هایی روبرو شده‌اند و ما باید برای حل این مشکلات راهکار پیدا کرده و در راستای حل آن تلاش کنیم.

 

معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: معتقدم توان علمی و دانشگاهی امروز کشور در حدی است که دولت می‌تواند با تکیه بر تخصص اندیشمندان راهکارهایی را برای برون‌رفت از شرایط فعلی پیدا کند.

 

جهانگیری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه “دولت خود را متعهد می‌داند که از نظرات صاحب‌نظران اقتصادی کمک بگیرد و از راهکارهای آنها استقبال می‌کند چراکه همه ما در یک کشتی واحد به نام جمهوری اسلامی هستیم”، افزود: یکی از برنامه‌های جدی دولت و شخص رییس‌جمهور این است که به نظرات و دیدگاه‌های مختلف توجه کند.

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه “ما به هیچ وجه دنبال نفی خدمات گذشته نیستیم”، اظهار کرد: شرایط اقتصادی کشور فارغ از اینکه چه کسی مقصر آن است و ما بخواهیم مقصر پیدا کنیم، شرایط پیچیده و دشواری است و تولید در شرایط تورم و آسیب‌دیدگی است و با رکود جدی مواجه هستیم.

 

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به موانع پیش رو در راه رونق اقتصادی تاکید کرد: ما نیازمند عقلانیت و علم اقتصادی هستیم و امیدوارم عقلانیت و علم در فعالیت‌ها و تصمیمات اقتصادی دولت حاکم باشد.

 

جهانگیری به موضوع هدفمندی یارانه‌ها نیز اشاره کرد و گفت: موضوع هدفمندی یارانه‌ها در حال حاضر یکی از چالش‌های پیش روی دولت است. حرکتی در راستای هدفمندی انجام شده و در حال حاضر مبالغی به عنوان یارانه‌ به مردم پرداخته می‌شود اما در حال حاضر دولت برای پرداخت همین میزان یارانه با کسری‌های جدی روبرو است. با اینکه مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی‌هایی را در این زمینه کرده است، اما ما باز هم برای پرداخت با مشکلاتی روبرو هستیم و باید به دنبال راهکار‌هایی باشیم.

 

وی در ادامه به موضوع معوقات بانکی اشاره کرد و افزود: ما در این زمینه با مشکل جدی روبرو هستیم. نرخ دستوری سال‌های قبل شرایط سختی را برای بانک‌ها ایجاد کرده و از طرفی دیگر مسائلی مانند موضوع فساد سه هزار میلیارد تومانی سیستم بانکی را با چالش‌هایی روبرو کرده است.

 

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به حجم بالای نقدینگی در کشور اظهار کرد: باید تلاش کنیم حجم عظیم نقدینگی موجود در کشور را به سمت تولید سوق دهیم.

 

جهانگیری با اشاره به اهمیت تامین منابع مالی ارزی و ریالی برای تولید، چه در بخش جاری و چه در بخش سرمایه‌گذاری گفت: این موضوع از چالش‌های جدی است که باید برای آن راهکار اندیشیده شود.

 

وی درباره تدابیر اقتصادی دولت نیز خاطرنشان کرد: مهمترین مأموریتی که در مقطع فعلی برعهده ستاد اقتصادی دولت است این است که کشور را از رکود تورمی عبور دهد و ثبات را در فضای اقتصادی کشور حاکم کند، به نحوی که برای هر فعال اقتصادی خارج از دولت، نرخ ارز، تورم و سود بانکی تا حدود زیادی قابل پیش‌بینی باشد و ما شاهد جهش‌های ناگهانی و یک‌شبه نباشیم.

 

معاون اول رییس‌جمهور در پایان با بیان اینکه “امیدوارم با تدابیر ستاد اقتصادی دولت و بهره‌گیری از نخبگان و صاحب‌نظران از چالش‌های موجود عبور کنیم”، به اهمیت بانک مرکزی در این زمینه اشاره کرد و گفت: استقلال بانک مرکزی باید مورد توجه دولت و ستاد اقتصادی دولت باشد. بانک مرکزی مسئول حفاظت از ارزش پول ملی است و نباید حالت نظاره‌گر داشته باشد و باید سیاست‌هایی اتخاذ شود که ارزش پول کشور حفظ شود.

 

انتهای پیام

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید