امروز: سه شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۱۷ Tuesday, 28 September 2021

کمالوندی: نظارت آژانس بر برنامه هسته‌ای ایران در حد عرف بوده است

کمالوندی: نظارت آژانس بر برنامه هسته‌ای ایران در حد عرف بوده است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تمام تلاش ما این است که نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر برنامه هسته‌ای ایران مطابق با عرف باشد و خوشبختانه تا امروز هم همین بوده است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ،  بهروز کمالوندی که عصر چهارشنبه در رابطه با افتتاح دو پروژه هسته‌ای در شبکه خبر سیما سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: صنعت هسته‌ای به گونه‌ای است که اگر قرار باشد بر روی آن تسلط کامل پیدا کنیم، باید بر روی علوم مختلف سرآمد باشیم تا با ترکیب این علوم به دستاوردهای مطلوبی برسیم.

 

او افزود: مهم‌ترین دستاوردی که امروز در سایت خنداب اراک ارائه خواهد شد، تولید ایزوتوپ اکسیژن 18 است که می‌توان گفت اهمیت زیادی برای ما دارد زیرا استفاده‌های زیادی در حوزه‌های مختلف به ویژه در پزشکی و تشخیص درمان‌ها و حوزه‌های محیط زیست دارد.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان این که امروز در سایت مرکزی راکتور تهران شاهد افتتاح اتاق کنترل هستیم، گفت: اتاق کنترل تا امروز در کنار خود راکتور قرار داشته و آوردن آن به بیرون و استفاده از تجهیزات این اتاق کنترل که نقش نظارت و اندازه‌گیری دقیق را دارند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

کمالوندی در رابطه با تصویب توافق‌نامه در مذاکرات ایران با 1+5 گفت: به طور طبیعی با توجه به مذاکراتی که با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشتیم، آن‌ها مطلع می‌شوند که جمهوری اسلامی ایران در مسیر پیشرفت است. این دستاوردها در اخبار هم منعکس می‌شود و طبیعتا ما امروز نسبت به گذشته در موضع قوی‌تری قرار داریم و این امر با پیشرفت‌های ما بیش‌تر خواهد شد.

 

او ادامه داد: انتظار می‌رود با ایستادگی ملت شریف و تلاشی که دانشمندان‌مان داشتند، هم‌چنین فرمایش‌های مقام معظم رهبری و مقاومت و پافشاری بر روی حقوق هسته‌ای این حقوق‌مان تصویب شود.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در رابطه با سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر این که توسعه هسته‌ای کشور نباید متوقف و یا کند شود، تاکید کرد: به طور قطع دستوری که مذاکره‌کنندگان ما دارند، این است که از هیچ یک از حقوق ملت ایران چشم‌پوشی نشود و طبیعتا از جمله این حقوق حق تحقیق و توسعه است، زیرا امکان ندارد یک کشور را متوقف کرد و یا جریان فکری را متوقف کرد بنابراین آن چه که ما در مذاکرات تاکید می‌کنیم این است که ایران در بحث تحقیق و توسعه، هیچ گونه محدودیتی را نمی‌پذیرد.

 

کمالوندی در مورد بخش دیگری از بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر این که نظارت آژانس بر برنامه هسته‌ای ایران باید عادی و متعارف باشد، خاطرنشان کرد: یک نظارت ممکن است خارج از عرف باشد. به عبارت دیگر یک ژریم مشخص برای یک کشور مشخص طراحی بشود. تمام تلاش مذاکره‌کنندگان ما این است که این اتفاق رخ ندهد و تا امروز نیز چنین امری صورت نگرفته است.

 

وی افزود: آن چه که تاکید مقام معظم رهبری است، این بوده که نظارت بر بحث هسته‌ای ما، نظارتی باشد که عرف و متداول است و نباید نظارت بیش‌تر از عرف و صورت متداول باشد و خوشبختانه تا امروز ما هم در همین مسیر پیش رفته‌ایم و تلاش کردیم که اگر تا امروز داوطلبانه همکاری‌هایی بوده، این همکاری به نحوی نباشد که زمینه‌ای را ایجاد کند تا باعث زیاده‌خواهی برای آژانس و سازمان‌های بین‌المللی بشود.

 

کمالوندی در پایان گفت: به نظر می‌رسد تا امروز در مسیر درستی گام برداشته‌ایم و امروز مقام معظم رهبری به مسوولان، مذاکراه‌کنندگان و سازمان انرژی اتمی این تذکر را دادند که این مراقبت را مانند گذشته داشته باشند.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۱ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۱ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۱ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۱ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۱ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید