امروز: سه شنبه، ۸ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۲۳ Tuesday, 27 February 2024

کمبود اعتبار پروژه‌های عمرانی در آذربایجان غربی

کمبود اعتبار پروژه‌های عمرانی در آذربایجان غربی

به قلم سردبیر : گزارش اختصاصی – بايد از منابع مختلف براي حمایت از توليدات داخلی استان استفاده شود تا شاهد رشد و شکوفايي بخش صنعت به عنوان مهمترين محور توسعه استان و ايجاد اشتغال پايدار براي جوانان منطقه بود و این در حالی است که انجام پروژه‌های عمرانی آذربایجان غربی با کمبود اعتبار مواجه است.

:

آذربایجان غربی به دلیل برخورداری از شرایط ویژه توریستی و جغرافیایی، کشاورزی و صنعتی و جاذبه های منحصر به فرد طبیعی، می تواند جایگاه خاصی در سرمایه گذاری و صنعت داشته باشد و در حالیکه عامل نجات آذربایجان غربی در شرایط کنونی جذب سرمایه گذار خارجی و داخلی است ولی اقدام خاصی برای جذب سرمایه گذاری و اجرای طرح های ملی در سطح استان و منطقه دیده نشده و این استان با دارا بودن ظرفيت ها و پتانسيل هاي مختلف در حوزه هاي گوناگون چه صنعتي ، چه كشاورزي و … متاسفانه به اندازه توانمندي ها نتواسته رشد و توسعه يابد.

:
از سوی دیگر، توجه به ظرفیت های سرمایه گذاری، فرصتی برای توسعه آذربایجان غربی است و بهره گیری از سرمایه های داخلی و خارجی و جذب سرمایه گذاران توانمند، راهی برای تسریع حركت اقتصاد به سوی توسعه و ایجاد اشتغال پایدار است و آذربایجان غربی در این بین با توجه به وجود پتانسیل ها و ظرفیتهایش مستعد و آماده سرمایه گذاری است.

:
پتانسیل های عظیم سرمایه گذاری در حالی در آذربایجان غربی به وفور دیده می شود که متاسفانه تاکنون طرح توجیهی و ملی قابل دفاعی از سوی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و همچنین مسئولان اجرایی بخش های مختلف ارایه نشده است.
نیم نگاهی به طرح ها و پروژه های استان نشان می دهد که لزوم بازنگری در تخصیص اعتبارات و بهره مندی از اعتبارات ملی در خیلی از این طرح ها نیاز فوری استان است. همین طرح نجات درياچه اروميه كه با مسايل زيست محيطي و ساير جانبه هاي اجتماعي معضلي براي حاكميت مي تواند محسوب شود، كاري از پيش نبرده است. یا همین طرح راه آهن میاندواب، مهاباد و ارومیه که می توان از آن به عنوان نمادی از علل توسعه نیافتگی آذربایجان غربی نام برد.

:
گزارش های رسمی از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای بخش صنعت استان نشان می دهد که 164 مورد متقاضی تسهیلات سرمایه ای و سرمایه در گردش در استان با اعتباری بالغ بر 3 هزار و 574 میلیارد ریال به بانکهای عامل معرفی شده است. در بخش ارزی نیز 225 میلیون دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی به واحدهای متقاضی استان اختصاص یافته است.

:
آمارها همچنین نشان می دهد که تعداد 140 مورد از این واحدهای صنعتی متقاضی تسهیلات سرمایه در گردش و 24 مورد مربوط به طرح های صنعتی متقاضی تسهیلات احداثی می باشند. بنابرگزارشات واصله از بانک های عامل استان تاکنون مبلغ 245 میلیارد ریال تسهیلات با متقاضیان به مرحله عقد قرار داد و پرداخت رسیده و بقیه طرح های مصوب صندوق نیز در حال طی مراحل عقد قرار داد است.

:
این آمار و ارقام در حالی از سوی مسئولان بخش های مختلف رسانه ای می شود که یکی از مشکلاتی که در برخی دستگاه‌های اجرایی وجود دارد، تکیه بر اعتبارات استانی و عدم تلاش برای جذب اعتبارات ملی است که همین موضوع باعث می‌شود تا اعتبارات استانی پاسخگوی نیاز پروژه‌ها نباشد و نتوانند گام‌های بلندی را در راستای توسعه و پیشرفت استان بردارند. این در حالی است که آذربایجان غربی به لحاظ ظرفیت ها، قابلیت ها و زمینه های سرمایه گذاری از نظر تعداد و ارزش اعتباری پروژه ها، موقعیت مناسبی در بحث پروژه های مهر ماندگار ندارد حتی برخی از این پروژه ها که قرار بود تا پایان دولت دهم افتتاح شوند، هنوز به اتمام نرسیدند.

:
این در شرایطی است که سال گذشته به دلیل تشدید تحریم های غرب علیه جمهوری اسلامی و فشارهای سیاسی در پرونده هسته ای ، یکی از سال‌های سخت کشور از نظر مالی بود و میزان تحقق اعتبارات بسیار کمتر از اعتبارات مصوب بود و همین موضوع باعث شد تا مشکلاتی برای دستگاه‌های اجرایی ایجاد شده و نتوانند طبق برنامه‌های خود به پیش بروند.

:
به گفته مسئولان استانی، اعتبارات ملي استاني شده در سال جاري 186 ميليارد تومان است و در سال گذشته اين ميزان 292 ميليارد تومان بوده است كه با در نظر گرفتن اين كه در سال جاري 10 پروژه در استان كه استاني بودند به ملي تبديل شده است و اگر اين موضوع را در نظر بگيريم ، رشد ، در ميزان اعتبارات اين بخش را نيز شاهد خواهيم بود.

:
این در حالی است که جذب اعتبارات و منابع مختلف استانی برای رونق تولیدات داخلی و توسعه صنعتی استان آذربایجان غربی ضروری است و این در حالی است که انجام پروژه‌های عمرانی آذربایجان غربی با کمبود اعتبار مواجه است.
در شرايط فعلي بايد از منابع مختلف براي حمایت از توليدات داخلی استفاده شود تا شاهد رشد و شکوفايي بخش صنعت به عنوان مهمترين محور توسعه استان و ايجاد اشتغال پايدار براي جوانان منطقه باشيم.

:
کارشناسان اقتصادی بر این باورند که توجه به زیربناهای اقتصادی استان می تواند بستر ساز فعالیت های مختلف صنعتی و اقتصادی استان باشد و این مهم باید مورد توجه فعالان اقتصادی استان در بخش های مختلف خصوصی و دولتی قرار گیرد.
از سوی دیگر، تقویت حوزه های مختلف اقتصادی، صنعتی و بازرگانی رویکرد جدید مدیریت اجرایی استان عنوان شده است و دستگاههای اجرایی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بانک های عامل، بخش خصوصی و مردم ارکان توسعه استان هستند و می توان با دست به دست هم دادن این ارکان، آینده بسیار درخشانی را برای استان متصور بود.

:
به نظر می رسد مسائل و مشکلات موجود در بخش تولید و حمایت از سرمایه گذاران استان باید به صورت جزئی و ریزبینانه مورد بحث و بررسی قرار داد تا موضوع ها با شفافیت بیشتری دنبال شوند.
این در شرایطی است که تقویت بخش خصوصی و واگذاری فعالیت های مختلف اقتصادی و تولیدی به این بخش می تواند زمینه تقویت حوزه های مختلف اقتصادی را به دنبال داشته باشد.

./.

توییت بینا

10:34 (۴ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۴ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۴ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۴ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۸ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۸ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۸ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۹ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۹ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۹ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۹ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۹ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۹ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۹ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۹ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۹ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۹ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱۰ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین