امروز: دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۶ Monday, 8 March 2021

گفته‌های متناقض جنتی و ایوبی درباره‌ی حواشی «رستاخیز»

گفته‌های متناقض جنتی و ایوبی درباره‌ی حواشی «رستاخیز»

حواشی نمایش چهره‌ی حضرت ابوالفضل (ع) در فیلم سینمایی «رستاخیز» این روزها به یکی از خبرهای داغ تبدیل شده است و در دو اظهار نظر تازه‌ی رییس سازمان سینمایی و وزیر ارشاد درباره‌ی این موضوع صحبت شده است اما با دو محتوای متفاوت!

 

به گزارش  سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید که «برای اکران عمومی این فیلم باید این نگرانی‌ها رفع شود تا چهره حضرت عباس(ع) کاملا مشخص نباشد» اما رییس سازمان سینمایی تاکید دارد بر اینکه «عوامل این فیلم نظرات مراجع را اخذ کرده‌اند و در صورت صلاحدید می‌توانند آن‌ها را منتشر کنند.»

 

علی جنتی گفت: نگرانی‌های مراجع باید برای اکران عمومی فیلم سینمایی «رستاخیز» برطرف شود که این نگرانی‌ها به کارگردان فیلم نیز ابلاغ شده است.

 

وزیر ارشاد 28 بهمن ماه در حاشیه‌ی مراسمی درباره‌ی حاشیه‌های فیلم «رستاخیز» مطرح کرد: ما کم کم به این حاشیه‌ها عادت کرده‌ایم. ساخت این فیلم حدود هشت، 9 سال قبل آغاز شده و بیش از 90 درصد ساخت این فیلم قبل از تشکیل دولت جدید بوده است.

 

وی ادامه داد: این فیلم، فیلمی است که تاریخ عاشورا را روایت می‌کند و در عین حال دغدغه و نگرانی مراجع برای نشان دادن تاثیر حضرت عباس(ع) درست است و ما به نگرانی‌ها نیز احترام می‌گذاریم البته این نگرانی‌ها به کارگردان فیلم هم ابلاغ شده که باید آنها را مورد توجه قرار دهد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: برای اکران عمومی این فیلم باید این نگرانی‌ها رفع شود تا چهره حضرت عباس(ع) کاملا مشخص نباشد و یا هاله‌ای از نور چهره را فراگیرد چرا که قداست چهره ایشان باید محفوظ بماند.

 

*******

 

اما رییس سازمان سینمایی کشور درباره‌ی حواشی فیلم «رستاخیز» و نمایش چهره‌ حضرت ابوالفضل (ع) گفت: عوامل این فیلم نظرات مراجع را اخذ کرده‌اند و در صورت صلاحدید می‌توانند آن‌ها را منتشر کنند.

 

حجت‌الله ایوبی که در حاشیه‌ی مراسم اختتامیه‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر شامگاه 27 بهمن ماه سخن می‌گفت، ادامه داد: فیلم «رستاخیز» حاصل تلاش چندین ساله است و طبیعتا مانند خیلی از فیلم‌های دیگری که در خصوص مسائل دینی و تاریخ اسلام هستند، همیشه پرداختن به این موضوعات سخت، دشوار و پرهزینه است.

 

وی ادامه داد: تقریبا یک دهه روی این فیلم کار شد تا بالاخره برای جشنواره امسال آماده شد، البته حساسیت‌هایی را برانگیخت و من می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و در خصوص همین حساسیت‌ها صحبت کنم.

 

رییس سازمان سینمایی کشور خاطرنشان کرد: یکی از مراجع تقلید امروز پیامی دادند و ما در اصول فقه هم داریم که آیا امر مولوی دال بر فوریت دارد یا نه؟ و من معتقدم دال بر فوریت دارد و فوری باید جواب داد.

 

ایوبی تصریح کرد: پروانه‌ نمایشی برای این فیلم در جشنواره فجر داده شد و در آن قید شد که فیلم باید مجوزهای شرعی و قانونی لازم را هم داشته باشند.

 

تهیه‌کنندگان این فیلم مجوزهایی را عرضه کردند

وی افزود: دو بحث در خصوص این فیلم وجود دارد؛ یکی بحث نشان دادن تصویر معصومین است که البته تصویر معصومی نشان داده نشد و تصویر قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل(ع) نشان داده شده، در این خصوص مجوزها و فتاوی را به ما عرضه کردند که البته اگر تهیه‌کنندگان صلاح بدانند و با دفاتر هماهنگ کنند می‌توانند اعلام کنند و این به خود عوامل تولیدکننده فیلم بستگی دارد.

 

رییس سازمان سینمایی کشور گفت: مباحثی هم در خصوص محتوا، فیلمنامه و تاریخ فیلم مطرح است که خیلی خوب است در فضای شایسته و بایسته، علما و بزرگان و نمایندگان مراجع عظام و همه بزرگانی که امرشان بر ما حجیت دارد، بنشینند، ببینند و نکات را یادآوری کنند.

 

ایوبی اظهار کرد: من فکر می‌کنم تهیه‌کننده و کارگردان و عوامل فیلم قطعا با عشق و علاقه و برای خدمت به حماسه عاشورا و برای معرفی حماسه عاشورا به جهانیان این کار را کرده‌اند و حتما به دیده منت خواهند پذیرفت ولی من به عنوان رییس سازمان سینمایی عرض می‌کنم خدمت همه علما و مراجع و بزرگانی که نسبت به این فیلم ملاحظاتی دارند مطمئن باشند، سازمان سینمایی کشور خودش را ملزم می‌داند این ملاحظات را در نظر بگیرد.

 

وی افزود: البته درخواست عاجزانه‌ای دارم که طوری با کسانی که دراین مسیرهای سخت می‌خواهند قدم بگذارند و در خصوص دین و ائمه فیلم بسازند، رفتار شود که آن‌ها هم ناامید و مایوس نشوند.

 

رییس سازمان سینمایی کشور عنوان کرد: متاسفانه گاهی پروژه‌های بزرگ و ملی این گونه، ممکن است دستخوش یک سری انتقام‌گیری‌های حزبی، گروهی و سیاسی بشود که امیدوارم این‌ها کنار برود و در فضای درست و آرام با حضور اهالی فکر و اندیشه این فیلم دیده بشود و ملاحظات برطرف شود.

 

انتهای پیام

توییت بینا

9:06 (۱۱ ماه قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱۱ ماه قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱۱ ماه قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱۱ ماه قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱۱ ماه قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۱۱ ماه قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۱۱ ماه قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۱۱ ماه قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۱۱ ماه قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۱ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۱ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۱ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۱ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۱ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۱ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۱ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۱ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۱ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۱ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۱ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید