امروز: دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۴ Monday, 20 September 2021

10 میلیون ثروتمند شناسایی شده حذف شوند

۱۰ میلیون ثروتمند شناسایی شده حذف شوند

 

دولت برای عبور از شرایط سخت پیش‌رو در پرداخت یارانه نقدی به 73 میلیون متقاضی اجرای قانون را در دستور کار خود قرار دهد.

 

 

 

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینا نیوز: علیرضا پورفرج در گفت‌وگو با  (ایسنا)، با بیان اینکه آمار اندک انصراف‌دهندگان از دریافت یارانه نقدی پیامد‌های مثبت و منفی زیادی می‌تواند داشته باشد که به تجربه‌ای برای اجرای سیاست‌های بعدی دولت تبدیل شود، اظهار کرد: این خوداظهاری بیانگر آن بود که سرمایه‌های اجتماعی، هنوز اعتماد کافی به سیاست‌های دولت پیدا نکرده‌اند.

 

 

 

وی با اشاره به آنچه که موجب شده تا جامعه تاکیدات دولت نسبت به برنامه‌هایی مانند هزینه‌کرد درآمد‌های حاصل از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و یا منابع ناشی از انصراف دریافت‌کنندگان یارانه را نپذیرند افزود: بخشی از این مساله به برخورد دولت‌های قبلی باز می‌گردد که همواره به وعده‌های خود عمل نکرده و موجب شده که این بی‌اعتمادی نسبت به دولت برای دولت یازدهم نیز وجود داشته باشد.

 

 

 

این استاد دانشگاه ادامه داد: نباید فراموش کرد که اظهارات متناقض و اغلب ناهماهنگی که در بین وزراء و مسوولین پیش و در حین خوداظهاری وجود داشت در عدم انصراف کافی موثر نبوده است، چرا که وقتی قیمت حامل‌ها به‌طور نامتعارفی در قبوض آن برخلاف آنچه که تصویب شده درج می‌شود و یا مسوولی از شناسایی میلیون‌ها نفر ثروتمند سخن می‌گوید و با واکنش خود دولتی‌ها مواجه می‌شود، نمی‌توان انتظار داشت که مردم به هماهنگی برنامه‌ها و آنچه که قرار است اجرا شود، مطمئن باشد.

 

 

 

پورفرج در ادامه با اشاره به این‌که آمار 73 میلیونی برای دریافت یارانه نقدی به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست و در صورت پرداخت یارانه به تمامی افراد اتفاقات گذشته تکرار خواهد شد، بیان کرد: در این حالت دولت یا باید به روال گذشته مبلغ 45 هزار و 500 تومانی را به عموم بپردازد که در این شرایط تمام وعده‌های قبلی مبنی بر رشد اقتصادی و کاهش تورم هم‌چنین حمایت از تولید غیرقابل تحقق خواهد شد.

 

 

 

وی تاکید کرد: در شرایطی که نقدینگی کشور از مرز 570 میلیارد گذشته چرا دولت باید خود را موظف به پرداخت یارانه نقدی به 73 میلیون دیگر بداند که در نهایت به ورود موج جدیدی از تورم و بیکاری در اقتصاد بی‌ثبات ایران بینجامد.

 

 

 

این اقتصاد‌دان با تاکید بر این‌که دولت برای تصمیم‌گیری در مورد تعداد یارانه‌بگیران باید طبق قانون عمل کند، توضیح داد: قانون تاکید می‌کند که یارانه سهم نیازمندان است؛ بنابراین اگر قانون اجرا شود آنگاه دیگر نمی‌توان به دولت خرده‌ گرفت که چرابه تمامی کسانی که ثبت نام کرده‌اند یارانه پرداخت نمی‌کنند.

 

 

 

پورفرج با اشاره به اظهارات اخیر وزیر اقتصاد مبنی بر شناسایی 10 میلیون نفر از ثروتمندان افزود: در این حالت اگر دولت واقعا می‌تواند 10 میلیون ثروتمند را شناسایی کند، پس دلیلی برای به تاخیر‌انداختن حذف آنها از مشمولین دریافت یارانه وجود ندارد، چرا که در غیر این صورت موجب بی‌اعتمادی مردم نسبت به عمل دولت به قانون می‌شود.

 

 

 

وی با بیان این‌که شناسایی تدریجی ثروتمندان تا 80 درصد امکان‌پذیر است، یادآور شد: بررسی گردش مالی افراد در بانک‌ها از مهم‌ترین اقداماتی است که دولت می‌تواند در این راستا انجام دهد و اگر لازم باشد می‌توان با مجوز دادستانی آن را اجرایی کرد.

 

 

 

پورفرج افزود: دولت نباید حتما به‌طور تبلیغاتی و یا به گونه‌ای دیگر اعلام کند که چگونه دارایی افراد را شناسایی می‌کند، چرا که موجب موضع‌گیری جامعه خواهد شد، بنابراین در صورت تشخیص درست یارانه‌بگیران غیرنیازمند می‌تواند با اطلاع قبلی افراد را حذف کرده و از سویی خود را از مخمصه مالی برهاند و از سویی دیگر منابع را در حوزه‌هایی که به نفع مردم تمام می‌شود مصرف کند.

 

 

 

این استاد دانشگاه تاکید کرد: مهم‌ترین مساله در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها همان طور که در تبصره 21 قانون بودجه سال 93 تاکید شده است تخصیص منابع به تولید است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

 

 

انتهای پیام

 

 

توییت بینا

9:06 (۱ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۱ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۱ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۱ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۱ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید