امروز: شنبه، ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۹ Saturday, 4 February 2023

20 دیپلمات آمریکایی هدایت مخالفان سوری را بر عهده دارند

۲۰ دیپلمات آمریکایی هدایت مخالفان سوری را بر عهده دارند

منابع حاضر در ژنو سوییس فاش کردند که یک هیات 20 نفره از دیپلمات‌های آمریکایی به سرپرستی رابرت فورد هدایت گروه موسم به ائتلاف سوریه را در مذاکرات جاری بر عهده دارند؛ حال آنکه به نظر می‌رسد مذاکرات جاری به این زودی‌ها به نتیجه نخواهد رسید.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، روزنامه السفیر در گزارشی به قلم محمد بلوط از سوییس گزارش داد که اختلاف نظر دو هیئت دولت و مخالفان سوری در برداشت از بیانیه ژنو 1، بسیار زیاد است و در این میان اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب در روز پنجم مذاکرات گرفتار آزمونی بسیار دشوارتر خواهد شد و ناچار خواهد بود در اعماق بیانیه پیشین ژنو، نقاط اشتراکی بیابد تا بتواند با گسترش محدوده آن، به نتیجه ای برسد، اما دستیابی به نقطه مشترک در این بیانیه، آن هم با توجه به خوانش‌های متفاوت دو طرف، به اعتراف خود ابراهیمی، کاری بس دشوار است.

 

به این ترتیب، به نظر می رسد، گفت وگوی هیئت دولت سوریه و مخالفان در ژنو، فراتر از حد “گفت وگو برای گفت وگو” نمی رود و تلاش دو طرف تنها این است که چراغ‌های سالن مذاکره در مقر سوییسی سازمان ملل روشن بماند، تا زمانی که معجزه‌ای اتفاق بیفتد.

 

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، کارشناسان بین المللی تنها راه حل برون رفت از این شرایط را آن می دانند که جمعه آینده، بیانیه‌ای صادر شود و در آن بر ادامه تلاش‌ها با میانجی گری ابراهیمی تاکید شود و ادامه مذاکرات، به بعد از استراحتی یک هفته‌ای و یا بیشتر موکول شود.

 

در این فرصت از آمریکا و روسیه درخواست می‌شود که بر دوطرف فشار آورند تا مذاکرات، بیشتر شبیه مذاکره شده و از روند کنونی خارج شود. یکی از دیپلمات‌های آگاه از روند مذاکرات در ژنو تاکید کرده است که اگر آمریکا و روسیه در این روند دخالت نکنند، ادامه مذاکرات ممکن نخواهد بود و اخضر ابراهیمی این دخالت را خواستار خواهد شد.

 

یک دیپلمات عرب ِحاضر در ژنو نیز می‌گوید: آمریکایی‌ها در هدایت مذاکره کنندگان “ائتلاف” دچار سردرگمی شده اند و به نظر می رسد “رابرت فورد” سفیر آمریکا، که مذاکرات را به همراه تیمی متشکل از 20 دیپلمات و کارشناس آمریکایی، از هتل اینترکونتینتال اداره می‌کند، در تلاش است به هر صورتی که شده، روند مذاکرات را تغییر دهد و آن را به سمت سامان دادن به مرحله انتقالی سوق دهد تا بتواند تلاش‌های هیئت دولت سوریه برای مطرح کردن ضرورت بررسی جزئیات اساسی را دور بزند.

کار فورد به این دلیل است که در صورت مطرح شدن این موضوع، بررسی ها به ماه ها و حتی سال ها خواهد کشید، بی آن که نتیجه ای ملموسی برای آن قابل تصور باشد. فورد همچنین تلاش می کند، صدور بیانیه، به جلوگیری از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در موعد مقرر و همچنین جلوگیری از انتخاب مجدد بشار اسد در دوره آینده انتخابات ریاست جمهوری سوریه منجر شود.

 

آمریکایی ها در حال بررسی سناریوهای مختلفی در خصوص مرحله انتقالی هستند تا از رویارویی با اعتراض روسیه بر سر تغییر نظام در سوریه بپرهیزند. یکی از این سناریوها، پیشنهاد شورای ریاستی سه گانه برای اداره مرحله انتقالی به شیوه شورای ریاستی سه طایفه‌ای در بوسنی، در پایان جنگ بالکان است.

 

در این میان، اظهارات نمایندگان ائتلاف مخالفان پس از چهار روز مذاکره در ژنو حاکی از آن است که آنها در حال بازنگری در موضوع مشارکت بدون سایر گروه‌های مخالف سوری در گفت وگو هستند، به طوری که “سهیر الاتاسی” و “انس العبده” خاطر نشان کردند در دوره‌های آینده مذاکرات، ممکن است اعضای هیئت مذاکره کننده تغییر یابد و باب مشارکت در برابر دیگر گروه‌های مخالف نیز گشوده شود.

 

به نظر می رسد که سردرگمی آمریکایی‌ها در هدایت ائتلاف، ابعادی گسترده‌تر دارد، زیرا فورد امیدوار است که بتواند هسته مرکزی گروه‌های تکفیری مسلح در سوریه را به ژنو بیاورد تا بتواند قدرت تاثیرگذاری ائتلاف در هدایت تحولات را تضمین کند و تعهدات نظامی میدانی در قبال آتش بس و اجرای عملیات مبادله بازداشت شدگان را اجرایی کند.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید