امروز: یکشنبه، ۶ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۰۴:۱۵ Sunday, 25 February 2024

سیدحسن نصرالله:آمریکا صلاحیت رهبری مبارزه با تروریسم را ندارد

سیدحسن نصرالله:آمریکا صلاحیت رهبری مبارزه با تروریسم را ندارد

موضع ما درباره ائتلاف بین‌المللی در مقابله با داعش است، اول آنکه همه می‌دانند که ما با داعش و این رویکردهای تکفیری مخالف بوده و با آنها مبارزه کرده و قربانیانی نیز در این زمینه داده‌ایم. گروه‌هایی که می‌کشند و سر می‌برند تهدیدی برای ملت‌ها و ساکنان این منطقه هستند. موضع ما در قبال این گروه‌ها و ضرورت مقابله با آنها قاطعانه است.

:

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز ،‌ دبیرکل حزب الله لبنان گفت: ما از اساس با ائتلاف بین‌المللی در سوریه مخالف هستیم حال چه این ائتلاف بخواهد که نظام سوریه را هدف قرار دهد یا داعش یا غیر داعش را هدف قرار دهد.
:
به گزارش تسنیم، سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در ابتدای سخنانش به خانواده های قربانیان ارتش تسلیت گفت و اظهار داشت: در ابتدا به خانواده های شهدای ارتش که بدست تروریست ها به قتل رسیدند، صمیمانه تسلیت عرض می‌کنم و مواضع ملی خانواده های آنها را ارج می نهیم و امیدواریم که سیاستمداران نیز به سطح این خانواده ها برسند.
:
سید حسن نصرالله که سخنانش به طور مستقیم از شبکه خبری المنار بخش می شد، افزود: در خصوص قضیه نظامیان گروگان گرفته شده از سوی گروه‌های مسلح در منطقه عرسال، در این قبیل قضایا ما از اتخاذ مواضع اجتناب می‌کنیم زیرا طرف مقابل روش و محاسبات خود را دارد و ما نیز محتاطانه عمل می‌کنیم آنگونه که در قضیه ربوده شدگان اعزاز عمل کردیم، آنچه گفته می شود مهم نیست بلکه مهم آزادی این افراد است، ما دائما ترجیح می دهیم که مسائل را به دور از رسانه ها بررسی کنیم اما به خاطر اهمیت این قضیه تصمیم گرفتیم به آن بپردازیم.
:
نصرالله در ادامه با اشاره به ربودن نظامیان این کشور توسط تروریست ها اظهار داشت: متاسفانه برخی این موضوع را به بهانه ای برای بحث و جدل، اتهام زنی های دروغین و اختلافات فرقه ای و نیز وارونه کردن واقعیت ها تبدیل کردند.
:
دبیرکل حزب الله افزود: از ابتدا باید سیاستمداران و مردم و نیز رسانه‌ها با این موضوع در سطح یک موضوع ملی، اخلاقی و انسانی برخورد می‌کردند و باید همه محور هدف خود را بر بازگرداندن نظامیان به خانواده هایشان در سریع‌ترین زمان ممکن متمرکز می‌کردند و این هدفی است که تا زمانی که تحقق یابد هدف ما باقی خواهد ماند.
:
نصرالله اظهار داشت: آنچه در چند هفته گذشته رخ داد بسیار دردناک و ناراحت کننده بوده و بیانگر سطح برخورد با چنین موضوعی است؛ موضوعی که در درجه نخست مسئولیت آن متوجه دولت است از همین رو همه باید به دولت برای مقابله با آن کمک کنند.
:
وی افزود: در چنین موضوعی طبیعی است که یک طرف مشخص وارد گفت وگو می شود و ما نیز در مناسبت های متعدد برای بازگرداندن اسیران خود گفت وگو کردیم از همین رو به هیچ وجه اصل گفت وگو را رد نمی کنیم.
نصرالله گفت: این حق مسئولان سیاسی است که گفت‌وگو کنند و ما نیز از روز نخست گفت‌وگو از موضع قدرت را خواستار بودیم، هیچ کس خود را تسلیم آدم ربایان نمی‌کند و در جهان هرکس به دنبال گفت‌وگو باشد، به دنبال نقاط قوت است که آن را روی میز بگذارد.
:
باید با قدرت با برای آزادی نظامیان گروگان گرفته شده مذاکره کنیم
:
وی تصریح کرد: دولت لبنان می داند که نقاط قوتی که در اختیار دارد چیست، از همین رو باید مذاکرات بر اساس همین موضع انجام شود نه از موضع خواهش و التماس.
اگر می خواهیم نظامیان به سلامت بازگردند، باید با قدرت گفت‌وگو کنیم، زیرا مذاکره از موضع ضعف فاجعه بار خواهد بود. هر گروه و طرفی که مذاکره کند، فرقی نمی کند به هر حال هیچ یک از طرفین آشکارا اعلام نمی‌کند که چه چیزی قبول و چه چیزی مردود است.
:
دبیرکل حزب الله لبنان افزود: لبنان از چند هفته پیش به خاطر عملکرد سیاسی بسیاری از گروههای سیاسی در حقارت و خفت به سر می برد. این طرف مذاکره کننده است که پیام ها را منتقل کرده و در این خصوص اقدام کرده و وارد گفت‌وگو شده است، اما ادامه مزایده به حل قضیه منتهی نخواهد شد.
:
وی افزود: ما نگفتیم که باب مذاکره بسته است، ما با مسئولان و دست اندرکاران گفت‌وگو و اعلام کردیم که موضع ما این است که طرف مذاکره کننده درخواست های عوامل آدم ربایی را مطرح می‌کنند و این درخواست ها بررسی می‌شود و سپس از طریق کانال‌های گفت‌وگو مسائل به بحث و بررسی گذاشته می شود و در نهایت راهکارهایی برای تصمیم گیری وجود دارد.
:
دولت ، ارتش و ملت تسلیم تهدید‌ها نمی شوند
:
دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: دولت می خواهد توقف کشتار تضمین شود و البته این حق دولت لبنان است که در شرایطی که کشتار ادامه دارد، وارد گفت وگو نشود. چنانچه دولت به گفت وگو بازگردد طبیعی است که باید خواسته های آن شنیده شود. دولت، ارتش یا ملت نمی توانند تسلیم تهدیدها شوند. در هیچ جای دنیا نیز کسی با چنین موضوعی از یک زاویه و گزینه برخورد نمی‌کند.
:
نصرالله اظهار داشت: در تمام دنیا هیچ کس با چنین قضیه ای با یک گزینه واحد تعامل نمی کند بلکه ضروری است که چندین گزینه و سناریو دیگر وضع شود و این مسئله در رسانه های خبری بررسی نمی‌شود بر این اساس و به خاطر ارتش، کشور و ملت می خواهیم که این مسئله خارج از مزایده ها و تسویه حساب ها باشد.

:
وی تصریح کرد: پس از حادثه انفجار “الرویس” که به زخمی شدن ده ها نفر منجر شد ما از همه لبنانی ها خواستیم که هیچ آزاری به هیچ یک از پناهندگان سوری نرسانند و اینکه هیچ کس مسئولیت جنایت های تروریست ها و تکفیری ها را متحمل نشود ، ما بارها این سخن را تکرار کردیم که آزار رساندن به هیچ پناهنده بی گناه و یا غیره جایز نیست همچنانکه جایز نیست هیچ کسی مسئولیت جنایت های تروریست ها را متحمل شود.
وی افزود: پس از حادثه سر بریدن افراد، ما برای حمایت از پناهندگان و دور کردن خطر از آنها تلاش های زیادی کردیم، ما از پناهندگان حمایت و از آنها دفاع می کنیم و سعی می کنیم مردم را آرام کنیم.
:
آدم ربایی متقابل از لحاظ شرعی و قانونی جایز نیست
:
نصر الله تاکید کرد: مسئله آدم ربایی متقابل، مسئله ای است که از لحاظ شرعی و قانونی جایز نیست و فایده ای هم ندارد زیرا گروه های مسلح ترسی از آن ندارند، آدم ربایی متقابل ما را به جایی نمی رساند بلکه بدتر اهداف گروه‌های مسلح را که به خطابه‌های تکفیری و تحریک آمیز متوسل می شوند، محقق می سازد، آنها می خواهند در لبنان فتنه ایجاد کرده و تروریسم را به آن انتقال دهند.
:
دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت: لبنان واقعا با یک چالش روبه رو شده است از همین رو باید احساسات خود را کنترل کرده و به افراد بی گناه آسیبی نرساند و علاوه بر این بافت ملی و اجتماعی را نیز حفظ کرد.
وی افزود: از زمان ورود به القصیر تلاش کردیم که لبنان از این فتنه دور بماند و جنگ و نبرد فقط در خاک سوریه باقی بماند در حالی که گروههای تروریستی تلاش کردند دامنه فتنه به خاک لبنان نیز برسد.
:
حزب الله مخالف رویکردهای تکفیری است و با آن مبارزه کرده و در این راه قربانی تقدیم کرده است
:
به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید حسن نصرالله در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای مبارزه با گروهک تکفیری داعش گفت: موضع ما درباره ائتلاف بین‌المللی در مقابله با داعش است، اول آنکه همه می‌دانند که ما با داعش و این رویکردهای تکفیری مخالف بوده و با آنها مبارزه کرده و قربانیانی نیز در این زمینه داده‌ایم. گروه‌هایی که می‌کشند و سر می‌برند تهدیدی برای ملت‌ها و ساکنان این منطقه هستند. موضع ما در قبال این گروه‌ها و ضرورت مقابله با آنها قاطعانه است.
:
دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: اما موضع ما در قبال ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا موضوع دیگری است که به موضع ما در قبال داعش ارتباطی ندارد. ما از اساس با ائتلاف بین‌المللی در سوریه مخالف هستیم حال چه این ائتلاف بخواهد که نظام سوریه را هدف قرار دهد یا داعش یا غیرداعش را هدف قرار دهد. ما موضعی اساسی داریم که از جایگاهی به جایگاه دیگر تغییر نمی‌کند و موافق نیستیم که لبنان بخشی از این ائتلاف بین‌المللی باشد.‎
:
آمریکا صلاحیت رهبری ائتلاف مبارزه با تروریسم را ندارد
:
وی افزود: از دیدگاه ما آمریکا اصل و منبع تروریسم در این دنیا بوده و این کشور حامی مطلق دولت تروریستی صهیونیستی است. آمریکا خود گروه‌های تروریستی را ایجاد کرده یا در ایجاد آن مشارکت داشته و در جایگاه اخلاقی قرار ندارد که رهبری ائتلاف مبارزه با تروریسم را در اختیار بگیرد.
:
دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: دولت آمریکا شایستگی اخلاقی این موضوع را ندارد که خود را به عنوان رهبر ائتلاف بین‌المللی مبارزه با تروریسم بداند. هیچ معنی ندارد که در این گونه ائتلاف بین‌المللی حضور داشته و مبارزه کنیم.
:
هدف آمریکا از تشکیل ائتلاف بین الملل اشغال مجدد منطقه است
:
سید حسن نصرالله گفت: ملت‌های منطقه حق دارند که درباره نیات آمریکا در ایجاد این ائتلاف بین‌المللی تردید کنند، این فرصت یا بهانه‌ای است که آمریکا بار دیگر منطقه را به اشغال خود در آورد.
:
وی اضافه کرد: در آغاز جنگ تموز(33 روزه) در مقابله با حملات اسرائیل، به ما پیشنهاد شد که سلاح مقاومت را کنار بگذاریم و با حضور نیروهای چند ملیتی در جنوب و در مرزها و در فرودگاه و همچنین اراضی لبنان موافقت کنیم اما این پیشنهاد را رد کرده و آن را (این طرح را ) با خون و شهدایمان ساقط کردیم.
:
به نفع لبنان نیست که بخشی از ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا باشد
:
سید حسن نصرالله گفت: آیا لبنانی‌ها حق ندارند که درباره نیات و اهداف آمریکا تردید کنند؟ پیوستن لبنان به این ائتلاف بین‌المللی را رد کرده و تایید نمی‌کنیم و به نفع لبنان نیست که بخشی از این ائتلاف باشد و پیوستن لبنان به این ائتلاف خطراتی را برای آن به همراه خواهد داشت.
:
دبیر کل حزب‌الله لبنان اضافه کرد: با وجود اختلافات سیاسی، قادر هستیم که به کمک ارتش، ملت و پایداریمان با تروریسم مقابله کنیم. کشورهای مشارکت کننده در ائتلاف بین‌المللی نخست باید تامین مالی و آموزش گروه‌های تروریستی را متوقف کنند و به ارتش لبنان سلاح بدهند و مشکل آوارگان سوری را نیز حل کنند. کسانی که می‌خواهند به لبنان کمک کنند باید در این سه موضوع به آن کمک کند.
:
لبنانی‌ها قادرند با خطر تروریسم مقابله کنند
:
وی تاکید کرد: لبنانی ها قادر هستند که با هر خطر تروریستی مقابله کنند. همه مناطق لبنان باید از هرگونه خطر تروریسم حفظ شود. همه لبنانی‌ها مسئول هستند که به صورت متحد مانع از گسترش تروریسم به هیچ یک از مناطق لبنان شوند. لبنانی ها قادر هستند که خطر تروریسم را از کشورشان دفع کنند چون ما همچنان زنده هستیم و هیچ کسی نمی‌تواند ما را از این چیزها بترساند.
:
پیروزی ملت فلسطین اهداف آشکار و پنهان اسرائیل را خنثی کرد
:
سید حسن نصرالله افزود: از همه می‌خواهم که هوشیار بوده و رویدادها را پیگیری کنند و همچنین به ملت فلسطین به دلیل این پیروزی بزرگی که به آن رسید، تبریک می‌گویم چون این پیروزی بزرگی بود که همه اهداف آشکار و پنهان اسرائیل را خنثی کرد.
:
استقبال نصرالله از توافق آشتی در یمن
:
نصر الله در بخش دیگری از سخنانش به تحولات جاری در یمن نیز اشاره کرد و گفت: در خصوص تحولات یمن نیز آشتی در این کشور را تبریک می‌گوئیم و این آشتی یک فرصت تاریخی برای یمن است تا از مشکلات پیچیده رهایی یابد و ما نیز وقتی ملتی به یک راه حل سیاسی دست می یابد، خرسند می‌شویم.
:
ملت بحرین به حرکت مسالمت آمیز خود ادامه می‌دهد/ تهدیدات را می‌توان به فرصت تبدیل کرد
وی در پایان از انقلاب مردم بحرین به نیکی یاد کرد و افزود: جا دارد که از ملت بحرین نیز به نیکی یاد کنیم، ملتی که همچنان حرکت‌های مسالمت آمیز خود را به امید رسیدن به اهداف خود و اینکه تحولات منطقه به این ملت برای تحقق اهداف خود کمک نماید، ادامه می دهد و ما نیز به عنوان جزئی از این ملت تمایل داریم که ملت های ما از دردها و فجایع خود رهایی یابد و تهدیدها به فرصت ها تبدیل شود؛ منطقه در برابر تهدید بزرگی قرار دارد که می‌توان آن را به یک فرصت تبدیل کرد.

:

./.

توییت بینا

10:34 (۴ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۴ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۴ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۴ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۸ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۸ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۸ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۹ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۹ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۹ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۹ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۹ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۹ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۹ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۹ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۹ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۹ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۹ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین