اکوتوریسم و تاثیر آن بر اقتصاد آذربایجان غربی
گزارش اقتصادی - به قلم سردبیر : طبیعت گردی در حال حاضر بخشی از کل توریسم را بخود اختصاص داده ...

گزارش اقتصادی – به قلم سردبیر : طبیعت گردی در حال حاضر بخشی از کل توریسم را بخود اختصاص داده و این بخش از صنعت توریسم از نرخ رشد بسیار بالایی برخوردار است و با توجه به وسعت استان آذربایجان‌غربی و تنوع گونه‌ها امکان پذیر و سودآور خواهد بود.

گردشگری را بسته به هدف گردشگر، به انواع مختلفی طبقه‌بندی کرده‌اند که یکی از آنها، اکوتوریسم یا گردشگری طبیعت است و صنعت گردشگری به شکل چشمگیری بر نرخ اشتغال، درآمد ملی، مصرف و سرمایه گذاری اثرات مثبت دارد.
مدیریت اکوتوریسم، بسیار جامع تر و ضروری تر از پیش می ‌نمایاند تا علاوه بر حفظ جنگلها و مراتعی که ازنظر گونه‌های گیاهی یکی از فلورهای غنی جهان با گیاهان آندومیک و ذخایر ژنتیکی بالا است، به شناسایی زیبایی‌های این خطه به جهانیان و تولید درآمد ملی و ارزآوری مناسب و ساماندهی اقتصادی کشور یاری بخشد.
آذربایجان غربی به دلیل قدمت تاریخی، برخورداری از جاذبه های منحصر به فرد گردشگری و داشتن مردمانی خونگرم و مهمان نواز، جایگاه خاصی در صنعت گردشگری دارد و عامل نجات آذربایجان غربی در شرایط کنونی که وضعیت صنعت و اقتصاد استان مطلوب نیست، جذب گردشگر و سرمایه گذاری در حوزه توریسم و اکوتوریسم است.
این استان بدلیل هم مرزی با کشورهای ارمنستان، آذربایجان، ترکیه و عراق موقعیت بسیار فوق العاده ای در منطقه دارد. ترانزیت کالا ، جذب توریسم و توسعه مبادلات اقتصادی می تواند آذربایجان غربی را به یک منطقه استراتژیک تبدیل کند.
استان آذربایجان غربی از ظرفیت ها، توانمندی ها و قابلیت های فوق العاده ای در حوزه تاریخی و گردشگری برخوردار است که تمامی آنها با تلاش دستگاه های اجرایی مهیا می شود. تنوع اقوام از جمله توانمندی های استان است که باید از این ظرفیت نیز بیش از دیگر استانها برای توسعه گردشگری بهره مند شد.
از سوی دیگر، با طبیعت خدادادی بسیار دیدنی و بکر و سایر جاذبه های گردشگری موجود در آذربایجان غربی به نظر می رسد باید استراتژی همه دستگاهها جذب گردشگر باشد با تحقق این دو مهم سطح زندگی مردم تغییر خواهد کرد.
امنیت محیطی از عوامل جذب گردشگر است و در سال های گذشته فعالیت های خوبی در این زمینه انجام شده است و کوشیده شده تا فضای ذهنی کشور نسبت به ارومیه و آذربایجان غربی تغییر کند. از جمله اقدامات می توان به برگزاری همایش ها و مسابقات کشوری و بین المللی اشاره کرد که برای جذب گردشگر حرکت مثبتی است.
این در حالی است که اگر قابلیت گردشگری سدهای آذربایجان غربی در خدمت ارائه سرویس های گردشگری به توریست های هم استانی و میهمان از سایر استانها قرار بگیرد می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و آمارها نشان می دهد که در این حوزه نیز رشد قابل توجهی حاصل شده است.
داشتن زمینه های فرهنگی و ‌تاریخی باعث شده تا بتوان درباره گردشگری استان فضاسازی خوبی کرد. فرهنگ اجتماعی و نحوه برخورد با خارجی ها در این میان از اهمیت خاصی برخوردار است.
این در حالی است که به گفته اقتصاددانان، صنعت گردشگری در حال حاضر دومین صنعت پول‌ساز دنیا است و صنعت گردشگری در ۱۵ الی ۲۰ سال آینده خواهد توانست جای صنعت خودروسازی را در صنایع پر در آمد جهان کسب کند.
طبیعت گردی در حال حاضر بخشی از کل توریسم را بخود اختصاص داده، و این بخش از صنعت توریسم از نرخ رشد بسیار بالایی برخوردار است و باتوجه به وسعت استان آذربایجان‌غربی و تنوع گونه‌ها امکان پذیر و سودآور خواهدبود.
استان آذربایجان‌غربی در بحث اکوتوریسم و طبیعت‌گردی قابلیت‌های زیادی دارد به عنوان مثال در بحث رودخانه‌ها و حوزه‌های آبریز تنها استانی است که رودها و سرشاخه‌های حوزه‌های آبریز دریای خزر، دریاچه ارومیه و خلیج فارس در این استان جریان دارد.
از سوی دیگر آذربایجان‌غربی هم از لحاظ سرسبزی و درختان و طبیعت زیبایش و هم از حیث رودها، تالابها و زیستگاههای طبیعی نمونه استثنایی برای بررسی‌های اکوتوریسم و فعالیت در این زمینه است.
حدود ۵۰۰ روستا دارای قابلیتهای پذیرش گردشگر از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شناسایی شده است و روستاهای آذربایجان غربی در کنار مناطق سرسبز و طبیعتی زیبا و دارای چشم اندازهای زیبا و دلربا قرار دارند و معمولآ روستائیان ما طبق سنت دیرینه خود در خانه هایشان دارای اتاقی بنام اتاق مهمان هستند که بهترین اتاق خانه است و می شود از این قابلیت با اندکی توجه و ایجاد امکانات مختصر در جهت جذب و ارائه خدمات به گردشگران و طبیعت گردان سود جست.
کارشناسان اقتصادی و گردشگری وجود خانه باغهای مردم استان آذربایجان غربی را نیز در مقوله توسعه گردشگری مفید ارزیابی می کنند و معتقدند که با برنامه ریزی و سرمایه گذاری برای سروسامان دادن به وضعیت ظاهری آنها می توان بستری مناسب و مفید هم برای گردشگران و هم اقتصاد گردشگران فراهم آورد.
عشایر کوچ نشین استان نیز از مزیتهای توریستی منطقه است وای متاسانه برخی از سیاستگزاریها برای یکجا نشین کردن این گروه از مردم می تواند در بحث جذب توریست تاثیر منفی بگذارد. این در حالی است که زندگی عشایری و فرهنگ کوچ نشینی به عنوان بخشی از میراث فرهنگی و پتانسیل گردشگری آذربایجان غربی است که می توان با توجه و برنامه ریزی صحیح و حساب شده از این امتیاز فرهنگی و طبیعی می‌توان در جهت توانمندسازی اقتصادی این بخش بهره برد.
پر واضح است که توسعه گردشگری و جذب توریست تنها به دوش سازمانهای جهانگردی و گردشگری و سازمان حفاظت از محیط زیست نخواهدبود که مدیریت سایر بخشها شامل صنایع، معادن، راه و ساختمان، آموزش و پرورش، بخشهای فرهنگی، رسانه ها و صداوسیما را در یک حرکت جامع و عزم ملی می طلبد.


برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS