بودجه سال جاري ۶۰ هزار ميليارد تومان كاهش مي يابد
به گزارش  سایت خبری وتحلیلی بینانیوزوبه نقل گروه اقتصاد کلان پول‌نیوز، حجت اسلام و المسلمين حسن روحاني سه شنبه شب ...

به گزارش  سایت خبری وتحلیلی بینانیوزوبه نقل گروه اقتصاد کلان پول‌نیوز، حجت اسلام و المسلمین حسن روحانی سه شنبه شب در نخستین گزارش تلویزیونی خود به مردم از طریق رسانه ملی، مردم را قاضی اصلی در خصوص عملکرد دولت یازدهم دانست و افزود: تلاش ما برای این است که همه توان خود را در زمینه خدمت به کار بگیریم و امیدوارم بنده و همکارانم بتوانیم رضایت مردم و خداوند را در شرایط سختی که کشور با آن رو به رو است جلب کنیم.

وی در خصوص ارایه گزارشی از وضعیت کشور اظهار کرد: مطالعات در خصوص وضعیت کشور را در سه بخش انجام دادیم که مربوط به دوران قبل از انتخابات، پس از انتخابات و زمان تشکیل دولت می شود.

رییس جمهوری توضیح داد: یک گروه کاری در همان دوران رقابت های انتخاباتی وضعیبت کشور را ارزیابی می کرد و محصول کار آن برنامه دولت تدبیر و امید بود که در اختیار مردم قرار گرفت و وعده های دولت نیز بر اساس ارزیابی و مطالبات مردم شکل گرفت.

روحانی اضافه کرد: بخش دوم پس از اعلام نتایج ارا بود که رییس جمهوری منتخب لازم می دید گروه کارهای مختلفی تشکیل شود؛ پنج گروه کاری حوزه های سیاست خارجی، سیاست داخلی، اوضاع اقتصادی، مسائل فرهنگی و مسائل داخلی و امنیتی را مورد بررسی قرار دادند و مجموعه ای بسیار ارزشمند تهیه شد.

وی بیان کرد: بخش سوم زمانی است که دولت تشکیل شد، وزرا کار را شروع کردند و محصول کار آن ها به مرور زمان به دست ما می رسد.

وی با تاکید بر این که کشور در شرایط رکود تورمی است، توضیح داد: دلیل این موضوع آن است که هم بانک مرکزی و هم مرکز آمار اعلام رشد اقتصادی کشور را در سال گذشته منفی اعلام می کنند.

وی افزود: آنچه مرکز آمار اعلام کرده منفی ۵.۴ است و بانک مرکزی آماری در شش ماه اول سال بدون نفت اعلام کرده است منفی ۲.۲ را نشان می دهد؛ البته این رقم با نفت افزایش پیدا می کند.

رییس جمهوری با بیان این که به نظر می رسد آمارهای مرکز آمار و بانک مرکزی به هم نزدیک باشند، گفت: رقم تورم نقطه به نقطه کشور ۴۴ درصد و تورم سالانه در پایان اسفند ماه ۳۹ درصد است؛ این آمار نشان می دهد کشور از لحاظ تورم و رکود در شرایط ویژه ای قرار دارد.

روحانی گفت: وقتی شرایط کشور رکود تورمی است، کار بسیار سخت خواهد شد. زیرا اگر تنها رکود باشد ما می توانیم با سیاست انبساطی به جنگ رکود رویم و زمانی که مشکل فقط تورم باشد، با سیاست انقباضی می توانیم تورم را مهار کنیم. اما زمانی که این دو همزمان باشد کار بسیار سخت خواهد شد.

وی ادامه داد: البته این به آن معنا نیست که دولت به آینده امیدوارم نبوده و راهکاری نداشته باشد؛ بلکه دولت در سر فصل های مختلف که مشکلات را بررسی می کند به دنبال راهکارهای بلند مدت و کوتاه مدت است.

رییس جمهوری با اعلام این که دولت در زمینه بودجه و یارانه اقداماتی کرده و در حال پیگیری است، گفت: دولت برای اقدامات فوری خود برنامه ریزی کرده است که بخشی از آن را برای مردم توضیح خواهم داد.

روحانی در خصوص بودجه کشور گفت: بودجه در ۱۰ سال گذشته از ۲۵ هزار میلیارد تومان به ۲۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده و هشت برابر شده است. در حالی که قیمت اجناس در این مدت پنج برابر شده است و این به معنی پیشی گرفتن هزینه دولت حتی بیش از قیمت اجناس و کالاها است.

وی افزود: این به آن معنا است که دولت در زمینه انبساط بودجه قدم هایی را برداشته که خود به خود با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

رییس جمهوری با بیان این که در گذشته با این رقم هشت برابر کسب مالیات از مردم امکان پذیر نبود، از این رو تکیه اصلی بر درآمد نفت بوده است، توضیح داد: وقتی که درآمد نفتی پایین آمده است یا باید درآمدها را بالا ببریم که در شرایط فعلی بسیار دشوار است و یا باید خدمات در زمینه های مختلف، آموزش، بهداشت، دفاع و امنیت تقلیل دهیم که این موضوع هم شدنی نیست.

بودجه سال جاری ۶۰ هزار میلیارد تومان کاهش می یابد

رییس جمهوری کشورمان در ادامه گزارش تلویزیونی خود به مردم گفت: با اصلاح بودجه ۲۱۰ هزار میلیارد تومانی سال جاری و اصلاح آن به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان، بودجه امسال، ۶۰ هزار میلیارد تومان کاهش می یابد.

روحانی افزود: با اصلاح بودجه سال ۹۲، رقم واقعی بودجه به مردم اعلام خواهد شد. زیرا دولت راستگو در صدد است در نخستین قدم، بودجه را برای مردم شفاف سازی کند.

وی با بیان این که هم اکنون کشور در شرایط رکود تورمی است، یادآور شد در شرایط رکود تورمی راه حل های کوتاه و میان مدت اقتصادی در نظر گرفته شده تا بتوانیم مشکلات اقتصادی کشور را حل و فصل کنیم، ضمن این که به وزارت امور اقتصادی و دارایی و ستاد اقتصادی دولت اعلام شده طی شش ماه آینده برنامه های کوتاه و میان مدت دولت را برای بودجه سال ۹۳ ارائه کنند.

رییس جمهوری افزود: با این حال همه ما به حمایت مردم نیاز داریم و بدون مشارکت مردم مشکلات موجود قابل حل و فصل نیست.

به گفته روحانی، همانطوری که به مردم شریف ایران اعلام شده، در نخستین جلسه هیات دولت مقرر شده ستاد اقتصادی دولت، ظرف ۱۵ روز طرحی را به دولت ارائه کند تا موانع اصلی رونق اقتصادی در کوتاه مدت اعلام شود و این طرح در جلسه روز یکشنبه این هفته در هیات دولت مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: ۲۵ بند این طرح به صورت عمومی، ۹ بند آن ویژه بانک مرکزی و یک بند آن برای پایش اقتصادی کشور به وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام شده تا هر ماه گزارش آن را به هیات وزیران ارائه دهد و سخنگوی دولت نیز آن را با مردم در میان بگذارد.

به گفته رییس جمهوری، هدف از اجرای این طرح افزایش تولید، اشتغالزایی، کاهش تشریفات اداری و مقابله با تحریم های داخلی است تا وارد کنندگان و تولید کنندگان به سهولت بتوانند به فعالیت های اقتصادی خود ادامه دهند.

روحانی اظهار داشت: در سال های اخیر، قیمت دلار هزار تومانی سه برابر شد و نیاز تولید کنندگان و وارد کنندگان به نقدینگی نیز به سه برابر افزایش یافت.

وی افزود: پیش از این تولید کنندگان تنها با تامین ۱۰ درصد قیمت کالای خود در نزد بانک های عامل می توانستند گشایش اعتبارات کنند تا بتوانند مواد اولیه و کالای خود را وارد کنند، اما با افزایش قیمت دلار این رقم به ۱۳۰ درصد و حتی به ۱۳۵ درصد افزایش یافت.

وی گفت: این مانع بزرگی برای فعالان اقتصادی شد تا تولید کنندگان بموقع نتوانند در بانک ها اعتبارات خود را گشایش کنند و این در افزایش تولید موانع جدیدی را در کشور به وجود آورد.

روحانی افزود: با برنامه ریزی ها مقرر شد بانک ها حداکثر تا ۳۰ درصد قیمت کالا را از تولید کنندگان و وارد کنندگان اعتبارات اسنادی دریافت کنند تا بموقع بتوانند با گشایش اعتبارات اسنادی، کالای خود را وارد کشور کنند.

وی گفت: این دستوالعمل در هفته جاری به بانک ها ابلاغ می شود و نظام بانکی نیز آمادگی دارد این دستوالعمل را به مرحله اجرایی برساند.

رییس جمهوری با بیان این که هر مشکلی برای تولید کنندگان به وجود آید هزینه آن را مصرف کنندگان می پردازند، گفت: بنابراین حل این مشکلات می تواند با رونق تولید و کسب و کار، هزینه مصرف کنندگان را کاهش دهد.

وی افزود: در مواردی دیده شده که تولید کنندگان با تامین ۱۳۰ درصد قیمت کالا در بانک عامل گشایش اعتبارات کرده است، اما چون دیگر نقدینگی ندارد نمی تواند کالای خود را از گمرک ترخیص کند و این سبب می شود کالا در گمرکات کشور همواره رسوب کند.

وی گفت: در این زمینه مقرر شد تا اگر وارد کننده ای برای ترخیص کالای خود نقدینگی لازم را نداشته باشد به همان اندازه به گمرک بدهکار شود، در این صورت با کاهش انباشت کالا در گمرک، تولید و اشتغال نیز در کشور رونق می گیرد.

رییس جمهوری گفت: در مواردی که کالا وارد کشور شده اما اسناد ارایه شده با کالای وارده حدود پنج درصد اختلاف دارد، دولت این اختلاف را به ۱۰ درصد افزایش داد تا مشکلات ترخیص کالا در گمرکات در این زمینه نیز کاسته شود.

روحانی افزود: در مواردی تولید کننده پول کالا را داده اما بانک عامل نتوانسته ارز آن را بموقع حواله کند، لذا این باعث می شود کالا در گمرک بماند، در حالی که این مشکل مربوط به تولید کننده نیست، بلکه مشکل مربوط به بانک عامل است.

وی افزود: در این موارد به گمرک اختیارات داده شده با کاهش تشریفات اداری و با برنامه ریزی لازم یک خط ویژه ای برای ارزیابی و ترخیص کالا در نظر بگیرند تا مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان بموقع از گمرک ترخیص شود.

رییس جمهوری از حذف بسیاری از مقررات غیر ضروری گمرکی خبر داد و گفت: دولت بسیاری از تشریفات گمرکی را حذف کرده است تا زمینه رونق اقتصادی در کشور فراهم شود و فضای کسب و کار بار دیگر در کشور رونق بگیرد.

دکتر روحانی اظهار داشت: پیش از این قانون رونق کسب و کار در مجلس شورای اسلامی تصویب شده، اما آیین نامه های این قانون تهیه نشده، در صورتی که با تهیه آیین نامه آن، فضای کسب و کار در کشور بیش از پیش رونق خواهد گرفت.

وی گفت: برای رونق اقتصادی، دستگاه های ذیربط موظف شدند ظرف دو ماه آینده آیین نامه های آن را تهیه و از این پس جلسات بخش خصوصی و دولتی نیز به صورت مستمر برگزار شود.

رییس قوه مجریه تاکید کرد دولت تمام تسهیلات مورد نیاز را در اختیار بخش خصوصی قرار می دهد تا تولید رونق بگیرد و مقرر شده معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی با مشارکت دیگر دستگاه های اجرایی طی دو ماه آینده، تمام بدهی های دولت را به بخش خصوصی مشخص کنند تا زمینه های تسویه حساب آنان فراهم شود.

آسیب شناسی فاز نخست هدفمندی یارانه ها برای اجرای فاز دوم

رییس جمهوری با تاکید بر این که پرداخت یارانه ها تا پایان سال جاری به شکل کنونی اجرا خواهد شد، گفت: برای اجرای مرحله دوم در حال آسیب شناسی هستیم.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در ادامه سخنان سه شنبه شب خود که از شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد، افزود: مراحل بعدی هدفمندی یارانه باید شروع شود، منتهی در فرصتی مناسب این کار را خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در مصوبه طرح ستاد اقتصادی دولت آمده است که دولت باید تمام بدهی های خود را تقویم کند؛ چرا که آمار و ارقام متفاوتی در این زمینه وجود دارد و راه تسویه حساب مشخص شود؛ این که پیمانکار احساس کند از دولت طلبکار است و دولت نیز کاری به آن ندارد و او را رها کرده، نامناسب است.

توسعه طرح های میدان گازی پارس جنوبی

دکتر روحانی، اضافه کرد: در زمینه نفت دستورالعملی قبلا به وزیر داده شده است؛ ما الان با دو مورد که بسیار فوری است مواجه هستیم؛ اولین بحث تولید گاز است که اکنون این تولید به اندازه کافی نیست و به همین دلیل بسیاری از نیروگاه هایی که الان باید گاز مصرف کنند، نفت گاز و نفت کوره مصرف می کنند.

رییس جمهوری در این زمینه افزود: در سال جاری تاکنون هفت میلیارد دلار نفت گاز و نفت کوره مصرف شده است که با محاسبه این عدد، تا پایان سال به ۱۷ میلیارد دلار می رسد؛ بنابراین حرکتی سریع در تولید گاز، بار هزینه این ۱۷ میلیارد دلار را از دوش جامعه بر می دارد.

وی در مورد توسعه طرح های میدان گازی پارس جنوبی، گفت: دولت تلاش خواهد کرد خصوصا در زمینه پارس جنوبی اقداماتی سریع کند. فاز ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی در اولویت است و تلاش می شود در ماه های آینده این طرح ها به نتیجه برسد.
دکتر روحانی افزود: وزیر نفت قول داده است که تولید گاز تا پایان سال جاری روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب افزایش یابد.

وی اضافه کرد: ظرفیت و تولید نفت نیز پایین آمده که دولت تصمیم دارد در کوتاه مدت ظرفیت تولید نفت خام را به روزانه ۴ میلیون بشکه برساند. چرا که ظرفیت تولید برای کشور از لحاظ استراتژیک خیلی مهم است.

روحانی گفت: برای پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز برنامه ای است که بتوانیم سریع تر از آن استفاده کنیم چرا که با ادامه شرایط کنونی، در آینده نیازمند واردات بنزین هستیم که با اقداماتی، این نیاز مرتفع خواهد شد.

اقدام های دولت در بخش کشاورزی

رییس جمهوری افزود: مواردی که بر شمردم از مصوبه روز یکشنبه، تنها چند مورد از مواردی بود که به آن اشاره شد؛ به عنوان مثال در زمینه کشاورزی در هفته جاری شورای اقتصاد تصمیمات مهمی خواهد گرفت؛ به دلیل این که ما در محصولات اساسی مثل گندم و برنج اکنون اتکای ما به ورادات است و امسال باید ۷.۵ میلیون تن گندم وارد کنیم.

روحانی افزود: مشکلات بخش کشاورزی بررسی شده است که دو مشکل را می توانیم فوری حل کنیم که یکی از این مشکلات مساله کودهای داخلی و خارجی و بحث دوم قیمت تضمینی محصولات کشاورزی است.

رییس جمهوری تصریح کرد کشاورز باید احساس کند که محصولات تولیدی اش با قیمتی مناسب خریداری می شود که امیدوریم در هفته جاری و آینده این قیمت تعیین و اعلام شود.

روحانی با تاکید بر این که کشاورزان بیشتر از دولت اشتیاق دارند که تولید را بالا ببرند، افزود: امنیت غذایی برای ما موضوعی استرات‍ژیک است؛ وقتی کشاورزان ما می توانند محصولات کشاورزی را با قیمتی کمتر از واردات تولید و تامین کنند، باید دولت نیز تولید در این بخش را مورد توجه قرار دهد.

رییس جمهوری، یکی از دیگر تصمیمات دولت در این بخش را اعطای مجوز واردات ماشین آلات کارکرده اعلام کرد و گفت: با توجه به این که در بخش کشاورزی نیاز به ماشین آلات کشاورزی وجود دارد و از طرفی پول مورد نیاز برای خرید این ماشین آلات در اختیار تولیدکنندگان نیست، می توان با واردات ماشین آلات سالمی که عمرشان از پنج سال نگذشته است، این نیاز را تامین کرد.

موضوع یارانه ها

روحانی در ارتباط با موضوع یارانه ها نیز گفت: دولت و مجلس از ابتدا احساس می کرده است که در منبع درآمدی مربوط به یارانه مشکل وجود دارد؛ در مجلس تصویب شده بود که قیمت حامل های انرژی ۳۸ درصد افزایش یابد تا یارانه نقدی تامین شود؛‌ در این زمینه دولت قبل باید این قانون را از اول تیرماه اجرا می کرد که اجرا نکرد و این دولت نیز اولویت اولش رونق تولید است؛ راه حل هایی نیز پیدا شده است که منابع یارانه ای را تامین کنیم.

وی افزود: تا پایان سال یارانه به این صورت اجرا خواهد شد. البته برای مرحله دوم داریم آسیب شناسی می کنیم و البته یارانه باید مراحل بعدیش شروع شود. منتهی در فرصت مناسب این کار را خواهیم کرد.

سیاست خارجی

روحانی افزود: ما در سیاست خارجی شیوه و منطق ما ممکن است مقداری فرق کند و به تعبیر مقام معظم رهبری که ایشان فرمودند نرمش، انعطاف و مانور هنرمندانه و قهرمانانه هم مورد قبول و هم مطلوب است؛ سیاست خارجه این دولت با یک آغاز خوبی مواجه شد و آن این که در مراسم تحلیف از کشورهای دوست دعوت شد و بیش از ۵۰ کشور برای نخستین بار در مراسم تحلیف شرکت کردند که ۱۱ هیات در بالاترین سطح حضور یافتند.

به گفته وی، این فضا را مردم آفریدند؛ فضای جدید را در داخل و خارج حضور و نشاط مردم آفریدند و مردم با حضورشان پیام مهمی را به جهان دادند که بسیاری در جهان این پیام را شنیدند و کسانی که این پیام را نشنیدند ناچارند این پیام را که پیام ملت است، بشنوند.

وی با یادآوری این که تقریبا اگر چند کشور را استثنا کنیم، تمامی کشورها پیام تبریک دادند که به همه آنها پاسخ داده شد، گفت: خود این تحلیف و این پیام ها فضای جدیدی در روابط جمهوری اسلامی ایران با دنیای بیرون به وجود آورد.

نخستین سفر رییس جمهوری

روحانی با یادآوری این که دو سفر مهم پیش رو دارد، گفت: نخستین برنامه سفر خارجی من شرکت در سازمان همکاری های مربوط به شانگهای است که در قرقیزستان خواهد بود و پنجشنبه عازم این سفر هستم.

رییس جمهوری افزود: در این سفر با روسای چند کشور ملاقات خواهم کرد که دو ملاقات اهمیتی وی‍ژه دارد که یکی با رییس جمهوری روسیه و دیگری با رییس جمهوری چین است.

وی اضافه کرد: برای روابط با روسیه به عنوان همسایه بزرگمان اهمیتی ویژه قایل هستیم؛ در بسیاری از زمینه ها با این کشور اشتراک نظر داریم و همکاری های متعددی با این کشور داریم و تلاش این دولت این است که روابط را با کشور روسیه توسعه دهد که اولین قدم در این سفر برداشته خواهد شد.

وی ملاقات با رییس جمهوری چین را دومین ملاقات مهم خود در این سفر ذکر کرد و گفت: روابط با چین نیز برای ما اهمیتی ویژه دارد. ما همکاری های متعددی داریم و چینی ها آمادگی دارند در بخش هایی سرمایه گذاری در ایران را شروع کنند.

یکی از بندهای مصوب روز یکشنبه بحث بهره برداری از حساب هایی است که از فروش نفت در خارج از کشور داریم و چگونه کشورها بتوانند با اعتماد از آنها در ایران سرمایه گذاری کنند که یکی از این کشورها در این زمینه چین است.


برچسب :    ، ، ، ، ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS