دلالي پر سودترين شغل کشاورزي در آذربايجان غربي
تحلیل روز : به قلم سردبیر - انگار همه قواعد بازي در سيستم اجرايي به نفع دلالان و سوداگران بازار ...

تحلیل روز : به قلم سردبیر – انگار همه قواعد بازی در سیستم اجرایی به نفع دلالان و سوداگران بازار فروش محصولات کشاورزی است و در این میان نه تنها هیچ حمایتی از کشاورزان پر تلاش نمی‌شود ، بلکه قانون هیچ منعی برای فعالیت دلالان این بازار در نظر نگرفته است. واگذاری کانکس‌ها و غرفه های میوه فروشی به کشاورزان نمونه ای مناسب از حمایت دستگاه های دولتی از کشاورزان استان می‌تواند باشد.

آنچه بیش از هر عواملی حتی حوادث غیر مترقبه از جمله سرمازدگی محصولات، تگرگ و باران‌های سیل آسا که نابودی محصولات کشاورزی را به دنبال دارد کشاورزان را ناراحت و نا امید می‌کند فعالیت غیر منطقی و سودجویانه دلالان محصولات کشاورزی در فصل برداشت است.
اکثر محصولات کشاورزی بعد از تولید و بدون فرآوری به بازار عرضه می‌شوند اما دلالان همیشه به عنوان دست‌های پنهان در تعیین قیمت آن نقش دارند به طوری که حضور آن‌ها در بازار فروش محصولات همیشه موجب نگرانی کشاورزان است.
متاسفانه به جز چند قلم از محصولات کشاورزی استان آذربایجان غربی مانند گندم، جو و انگور و سیب اکثر قیمت محصولات کشاورزی در استان آذربایجان غربی به طور مستقیم با دخالت دلالان تعیین و تثبیت می‌شود.
کشاورزان به عنوان زحمت کش ترین قشر جامعه در امر تولید و خدمت به عرصه اقتصادی کشور فعالیت دارند و هیچ وقت به سود واقعی و دست رنج خودشان نرسیده و در بسیاری از موارد دخل و خرجشان به سختی برابری می‌کند.
با توجه به فصلی بودن زمان کار و درآمد کشاورزان استان آذربایجان غربی و ضعف بنیه مالی، نخستین محصولات خود را به خاطر بدهی بانک و نیازمندی با هر قیمتی که از سوی دلالان تعیین شود، می‌فروشند.
در برخی موارد نیز به دلیل هزینه های کلان حمل و نقل و محدودیت در مدت زمان برداشت محصول، کشاورزان چاره ای جز تسلیم شدن به فروش ندارند.
در این گزارش اجمالی نگاهی به سایه سنگین دلالان در فروش محصول گیلاس و آلبالو به عنوان دو محصول خوب کشاورزی آذربایجان غربی می‌اندازیم.
ساعت نه صبح روز یکشنبه ۲۶ خرداد حوالی خیابان عطایی در مسیر رفتن به محل کار در روزنامه آراز آذربایجان، با یک مادر کشاورز و به ظاهر خسته و فرزند جوانش برخورد کردم که با سه چهار سبد و زنبیل بزرگ محصول میوه گیلاس را به بازار آورده بودند تا مستقیما به خریدار بفروشند.
این مادر پر تلاش که می‌گفت سرپرستی چهار فرزند را بر عهده دارد و از گرانی و تورم می‌نالید و از عدم حمایت مسئولان از کشاورزان و محصولات کشاورزی بومی استان دل پری داشت ، اظهار داشت: متأسفانه آنقدر دلالی در بازار محصولات میوه سودآور است که ما مجبور هستیم با هزینه های زیاد حمل و نقل خودمان از روستا بیاییم به بازار و مستقیما محصولات و میوه را بفروشیم.
وی در ادامه با بیان اینکه مشکلات کشاورزان استان زیاد است، گفت: کشاورزان مظلوم‌ترین قشر تولید کننده هستند که حاصل رنج و زحمت یک ساله آن‌ها همیشه از سوی دلالان به تاراج می‌رود.
این کشاورز اظهار داشت که کاشت محصولاتی که خرید تضمینی نداشته باشد در این منطقه به دلیل وجود دلالان، حرکتی ریسک پذیر برای کشاورزان است و به گونه ای که کشاورزان بر این باورند که کشت این محصولات مانند قمار است.
وی بیان کرد: اکثر خریدهای محصولات منطقه مانند سیب زمینی، پیاز ، چغندر ، هویج و یونجه هر ساله به صورت مافیایی از سوی دلالان در فصل برداشت قیمت گذاری می‌شود.
وی گفت: مثلا سیب زمینی را در محل برداشت با قیمت ۲۰۰ تومان می‌خرند اما تا به میدان بار می‌رسد قیمت بیش از سه برابر شده و این در حالی است که برای هر کیلوگرم حق حمل و نقل و کارگر تا ارومیه کمتر از ۵۰ تومان پرداخت می‌کنند.
در بسیاری از موارد دلالان ?? الی ?? درصد سود می‌برند در صورتی که کشاورز زحمت کش با وجود زحمات زیاد در طول سال و تقبل هزینه های کلان بذر، کود، کارگر، برق و سوخت و هزینه تمام سرمایه زندگی خود در فعالیت‌های کشاورزی، در فروش محصولات کمتر از ?? درصد سود می‌برند.
یک کشاورز جوان دیگر هم که به نظر دانشجو می‌رسید و در نزدیکی‌های تقاطع امام و خیابان عطایی داشت محصول آلبالو را عرضه می‌کرد، گفت: متأسفانه حمایت‌های دولت هم در اکثر اوقات به نفع دلالان است به طوری که اگر قرار باشد از تولید کننده ای برای صادرات حمایت شود معیار را فروش دلالان در نظر می‌گیرند نه میزان تولید کشاورزان، که این امر همیشه ما را از کشاورز بودنمان پشیمان می‌کند. البته من به پدرم در فصل تابستان کمک می‌کنم.
وی با اشاره به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها افزود: تحقق این قانون ملی برکات زیادی برای اقشار مختلف جامعه داشت اما برای ما کشاورزان به دلیل حضور دلالان،عدم افزایش قیمت فروش محصولات و در مقابل چند برابر شدن هزینه برق و سوخت ماشین آلات کشاورزی به ضرر ما است.
وی گفت: تبلیغات رسانه ای مسوولان در حمایت از کشاورزان تنها به نام کشاورزان است بلکه بیشتر به کام دلالان این حوزه است.
وی با اشاره به غنی بودن زمین‌های کشاورزی و آب در منطقه گفت: کشاورزان آذربایجان غربی می‌توانند محصولات زیادی با تنوع بیشتر تولید کنند اما به دلیل عدم حمایت دولت در خرید تضمینی و همچنین مشخص نبودن قیمت این محصولات به سایر تولیدات روی می‌آورند.
وی بیان کرد: در زمان خرید بذر سیب زمینی در منطقه در فصل کشت، قیمت هر کیلو بیش از ?? هزار ریال است اما در فصل برداشت قیمت هر کیلو به کمتر از یک هزار و ??? ریال هم می‌رسد.
این در حالی است که کارشناسان اقتصادی معتقدند که ضعف مالی کشاورزان در ایجاد سوله‌ها و انبارهای محصولات کشاورزی فرصتی برای توسعه فعالیت دلالان است و اگر کشاورزان آذربایجان غربی انبارها و سوله‌هایی برای نگهداری محصولات خود داشتند و در زمان مناسب به بازار عرضه می‌کردند سود واقعی محصولات به خود آنان بر می‌گشت.
از سوی دیگر نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی هم عاملی مهمی در حذف دلالان است و تحقق این امر باعث به حداقل رساندن فاصله قیمت تولید و مصرف محصولات کشاورزی می‌شود.دستگاه های اجرایی در حوزه کشاورزی و بازار مانند جهاد کشاورزی، تعاون روستایی، اداره غله ،سازمان بازرگانی ، سازمان پایانه و حمل و نقل و شهرداری‌ها نیز باید با در اختیار گذاشتن امکانات خود برای کشاورزان دست دلالان محصولات کشاورزی را کمرنگ کنند.
واگذاری کانکس‌ها و غرفه های میوه فروشی به کشاورزان نمونه ای مناسب از حمایت دستگاه های دولتی از کشاورزان استان می‌تواند باشد و این امر موجب حذف دلالان در معاملات میوه و تعیین قیمت‌های واقعی برای کشاورز و خریدار می‌شود که این حرکت همه باید به صورت الگو در کشور انجام شود.


برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS