دیدار ظریف با وزرای‎ امور‎خارجه در‎ حاشیه نشست سازمان ملل
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد ...

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیویورک به سر می‌برد، روز گذشته(دوشنبه) به طور جداگانه با وزرای امور خارجه یونان، هلند، اسلواک، کرواسی، استرالیا، ایتالیا و سوئیس دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، در این دیدارها توسعه روابط دو جانبه، افزایش همکاریهای بین دو کشور در حوزه‌های دوجانبه، چندجانبه و منطقه‌ای و سایر موضوعات مورد علاقه بحث و تبادل نظر شد و پیرامون تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله موضوعات مربوط به افغانستان، سوریه، خاورمیانه، تروریزم و افراط گرایی و مساله هسته‌یی رایزنی و تبادل نظر شد.

 

* ظریف در دیدار با وزیر امور خارجه یونان، با اشاره به روابط خوب تهران – آتن، از انجام رایزنی و مذاکرات سیاسی میان دو کشور استقبال کرد.

 

وزیر خارجه یونان نیز در این دیدار، ضمن تبریک به مناسبت انتصاب ظریف به سمت وزیر امور خارجه به رابطه تاریخی دو کشور اشاره کرد.

 

وی با اشاره به آمادگی آتن برای همکاری با ایران در کلیه زمینه‌ها، علاقه مندی کشورش را برای انجام مشورت های سیاسی با ایران اعلام کرد.

 

در این دیدار که تحولات منطقه‌ای به ویژه سوریه و همچنین مساله هسته‌یی مورد تبادل نظر قرار گرفت، وزیر امور خارجه یونان که کشورش از اول ژانویه ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپایی را به عهده می‌گیرد، اعلام کرد که یونان آماده است نقش سازنده خود را در خصوص روابط ایران و اتحادیه اروپایی ایفا کند.

 

* همچنین ظریف در دیدار جداگانه با وزیر امور خارجه هلند با اشاره به روابط چندصدساله ایران و هلند، بر عمق این مناسبات بین دو کشور تاکید کرد.

 

وی با اشاره به زمینه‌های فراوان همکاری میان دو کشور در حوزه‌های دوجانبه و چندجانبه، افزود: در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی زمینه‌های فراوانی وجود دارد که بتوانیم در مورد آنها مذاکره کنیم.

 

ظریف رایزنی پیرامون مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله اوضاع سوریه، افغانستان و وضعیت اقلیت‌ها در اروپا را از دیگر موضوعات مورد توجه دو طرف دانست و نسبت به توسعه افراط گرایی در منطقه که می‌تواند به سایر بخشهای جهانی تسری یابد ابراز نگرانی کرد و ضرورت همکاری برای مهار آنرا یادآور شد.

وزیر امور خارجه هلند نیز در این دیدار فرهنگ، تمدن و تاریخ پرافتخار ایران را مورد تمجید قرار داد.

 

وی با ابراز علاقه کشورش برای استمرار مذاکرات سیاسی میان دو کشور، مشارکت گسترده مردم ایران در انتخابات اخیر ریاست جمهوری و روی کار آمدن دولت جدید را مورد توجه قرار داد و به تشریح سیاسی کشورش در قبال اقلیتهای مختلف از جمله اقدام به مسلمانان مقیم هلند پرداخت.

 

در این دیدار پیرامون آخرین وضعیت سوریه و مساله هسته‌یی نیز رایزنی به عمل آمد.

 

* راه‌های توسعه بیشتر مناسبات ایران و اسلواک نیز در دیدار جداگانه وزرای امور خارجه ایران و اسلواکی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 

ظریف در این ملاقات با اشاره به زمینه‌های فراوان همکاری دو کشور، آمادگی ایران را برای توسعه همکاریها در کلیه زمینه‌ها اعلام داشت.

 

وی با اشاره به سفر آتی وزیر امور خارجه اسلواکی به تهران، حضور نمایندگان بخشهای خصوصی آن کشور در حوزه‌های صنعتی در این سفر و آشنایی آنها با امکانات و زمینه‌های همکاری در ایران را مثبت و سازنده خواند.

 

وزیر امور خارجه اسلواکی نیز ضمن تبریک مجدد به مناسبت انتصاب ظریف به سمت وزیر امور خارجه ایران، زمینه‌های همکاری دو کشور را فراوان دانست.

 

وی افزود: برای گسترش بیشتر همکاریها در زمینه‌های اقتصادی، تجاری و فرهنگی کارهای زیادی در پیش داریم.

 

وزیر خارجه اسلواکی نیز از حضور نمایندگان بخشهای خصوصی کشورش در سفر آتی وی به ایران و آشنایی با امکانات و توانمندیهای کشورمان استقبال کرد.

 

* همچنین وزرای امور خارجه ایران و کرواسی نیز طی دیداری روابط تهران – زاگرب در کلیه زمینه‌ها را نزدیک و مهم توصیف کردند.

 

ظریف در این دیدار با اشاره به دوران سخت جنگ بالکان ، نقش جمهوری اسلامی ایران در کمک به خاتمه بحران بوسنی، همکاریها و مناسبات ایران و کرواسی را قوی، مهم و با ارزش خواند.

وی تصریح کرد: زمینه های همکاری فراوان است و لازم است متناسب با این ظرفیتها بتوان روابط را ارتقاء داد.

 

ظریف همچنین به روابط پارلمانی خوب دو کشور اشاره کرد و آمادگی ایران برای تقویت همکاریها در زمینه‌های مختلف انرژی، حمل و نقل و پروژه‌های مشترک را مورد تاکید قرار داد.

 

وزیر امور خارجه کرواسی نیز با تشریح اوضاع بالکان و روند سیاسی در کشورش، علاقمندی زاگرب برای توسعه مناسبات دو کشور و افزایش سطح همکارهای چندجانبه از جمله در افغانستان را مورد تاکید قرار داد.

 

وی با اشاره به روابط خوب پارلمان دو کشور دعوت رییس مجلس کرواسی از دکتر لاریجانی برای سفر به این کشور و سفر آتی رییس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان کرواسی به تهران را خاطرنشان ساخت.

 

در این دیدار همچنین پیرامون آخرین تحولات منطقه‌ای از جمله، اوضاع خاورمیانه، سوریه و افغانستان رایزنی شود وزیر خارجه کرواسی ضمن تشریح فعالیتهای این کشور در افغانستان و ضرورت حل مشکلی سوریه از طریق گفتگو از نقش و نفوذ ایران در منطقه یاد کرد.

 

ظریف نیز به حساسیت سال سرنوشت ساز ۲۰۱۴ در افغانستان، مساله خلع سلاح شیمیایی در سوریه و منطقه، خطرات دستیابی عوامل افراطی به سلاح شیمیایی و مخاطرات افراط گرایی اشاره کرد.

 

* وزیر امور خارجه استرالیا نیز در دیداری جداگانه، انتصاب ظریف به سمت وزیر امور خارجه را تبریک گفت.

وی ضرورت همکاری دو کشور را مورد توجه قرار داد. ظریف نیز اظهارکرد که دو کشور می‌توانند همکاری نزدیک و ثمربخش دانسته باشند.

 

در این دیدار نیز پیرامون تحولات منطقه به ویژه سوریه رایزنی شد.

 

* توسعه روابط تهران – رم و گسترش رایزنیها و همکاریهای دو کشور در حوزه‌های منطقه‌ای و بین المللی بویژه درباره افغانستان محورهای مهم مذاکرات وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا بود.

 

ظریف در این دیدار با اشاره به روابط نزدیک تهران – رم، تصریح کرد که دو کشور در زمینه روابط دوجانبه می‌توانند کارهای زیادی انجام دهند.

 

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تحولات منطقه، از به ثمر رسیدن تلاشها در جهت جلوگیری از جنگ در سوریه و خلع سلاح شیمیایی در منطقه ابراز خرسندی کرد و نسبت به خطرات دستیابی گروههای افراطی به سلاح شیمیایی ابراز نگرانی کرد.

 

وزیر امور خارجه ایتالیا نیز با ابراز امیدواری به توسعه روابط دو کشور، در کلیه زمینه‌ها، علاقمندی کشورش را برای تقویت همکاریهای فرهنگی بویژه در زمینه میراث فرهنگی مورد تاکید قرار داد.

 

وی با ابراز نگرانی از تحولات جاری در منطقه بویژه در سوریه و افغانستان، به نقش ایران در منطقه از جمله در زمینه عراق و افغانستان اشاره کرد.

 

در خاتمه این دیدار وزرای امور خارجه دو کشور یادداشت تفاهم همکاری در افغانستان را امضاء کردند.

 

براساس این یادداشت تفاهم دو کشور در زمینه کمک به بهبود اوضاع در افغانستان، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، ایجاد شرایط بازگشت پناهندگان افغانی، بازسازی افغانستان در ابعاد مختلف تاسیسات زیر بنایی و راه‌ها و بهداشت همکاری مشترک خواهند کرد.

 

* در دیدار وزرای امور خارجه ایران و سوییس نیز روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 

* دیدار ظریف با احمد داوود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه آخرین دیدار وزیر امور خارجه کشورمان در روز دوشنبه بود و طرفین آخرین وضعیت مناسبات و همکاری‌های بین دو کشور را مورد بررسی قرار دادند.

ظریف در این دیدار با اشاره به سابقه روابط دو کشور، آمادگی ایران را برای گسترش و تقویت همکاری‌ها اعلام داشت.

 

وی با اشاره به ارتقاء سطح مبادلات دو کشور از دو میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار در سال، از تبادل هیأت‌های بلندپایه در جهت افزایش بیش از پیش حجم تجاری و اقتصادی دو کشور استقبال کرد.

 

در این دیدار همچنین درباره آخرین تحولات منطقه بویژه سوریه رایزنی شد.

 

پس از این دیدار ظریف و داوود اوغلو در دیداری خصوصی در کنار رودخانه هادسن که جنب سازمان ملل قرار دارد ساعتی با یکدیگر قدم زدند و به رایزنی پرداختند.

 

این گفت‌وگوها مورد توجه رسانه‌ها و تصویربرداران شبکه‌های مختلف دنیا قرار گرفته بود.

 .

Image00001

.

Image00002

.

انتهای پیام

 


برچسب :    ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS