ظريف: با اصل ديدار با آمريکا مشکلي نداشتيم
محورهاي نطق رئيس‌جمهور در مجمع عمومي سازمان ملل شب گذشته در برنامه گفتگوي ويژه خبري با حضور "محمد جواد ظريف" ...

محورهای نطق رئیس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور “محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه و “سنایی” عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز : محورهای نطق رئیس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور “محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه و “سنایی” عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

محمد جواد ظریف در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه مبنی براینکه چرا صحبت‌های رئیس‌جمهور از سوی رسانه‌ها، سیاسستمداران و افکار عمومی مورد اقبال قرار گرفت، گفت: سخنرانی رئیس‌جمهور در بیش از ۵۰ شبکه منطقه‌ای و بین المللی از تل آویو، آمریکای لاتین تا شبکه الجزیره و العربیه در منطقه غرب آسیا و در نهایت BBC, CNN پخش شد.

وی با اشاره به این که سخنرانی رئیس‌جمهور این واقعیت را برای دنیا نشان داد که آرمان‌ها و منافع ملی ما در جهت پیشبرد صلح جهان و جلوگیری از جنگ و خونریزی و افراط است، افزود: پیشنهاد رییس جمهور به جامعه بین المللی برای مقابله با جنگ و افراط به عنوان یک حرکت جدید از سوی جمهوری اسلامی مطرح می‌شود.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه ریشه تغییر لحن برخی از مقامات اروپایی و غربی در قبال جمهوری اسلامی چه بود، خاطر نشان ساخت: مردم ایران با حضور حماسی خودشان در انتخابات در واقع شرایط جدیدی را سامان دادند.

ظریف با اشاره به این که مردم نشان دادند که به جمهوری اسلامی اعتماد دارند، گفت: مردم رای خود را از طریق صندوق‌ها در اختیار جمهوری اسلامی قرار دادند، به گونه‌ای که آنها با یک حرکت جدید و با یک انتخاب بسیار خردمندانه دیدگاه تدبیر و امید را انتخاب کردند.

*حجت‌الاسلام روحانی پیام مردم ایران در سازمان ملل متحد را به شکل شیوایی بیان کردند

وی افزود: حجت‌الاسلام روحانی پیام مردم ایران در سازمان ملل متحد را برای افکار عمومی جهان به شکل شیوایی بیان کردند و مورد استقبال گسترده‌ای قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این که سخنان رئیس‌جمهور در مجمع عمومی مورد توجه افکار عمومی در رسانه‌های خارجی قرار گرفت، اضافه کرد: طی چند روز گذشته با بیش از ۳۰ وزیر خارجه ملاقات و دیدار داشتم.

ظریف در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه دیدگاه جنابعالی تاثیر پیام و دیپلماسی ایران بر روی دیپلمات‌ها چگونه بود؟ اظهار داشت: بنده به همراه رئیس‌جمهور با روسای جمهور فرانسه، اتریش و لبنان دیدار داشتیم.

وی با اشاره به اینکه به دلیل تعداد زیاد مقامات‌ها نتوانستم با رئیس‌جمهور در سایر دیدارها همراه باشم، خاطر نشان ساخت: بنده ملاقات‌های متعددی را با سکولارهای غرب، اسلامی، اروپایی در حال توسعه و آسایی خواهم داشت.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این که در همه ملاقات‌ها ایران به عنوان یک بازیگر عمده مورد شناسایی قرار گرفت، گفت: ایران حرف برای گفتن دارد به طوری که ما حرف خودمان را می‌زنیم و می‌توانیم از وضع استقلال با اعتماد به نفس و با خودباوری دیدگاهی را بیان کنیم که آن دیدگاه منطقی و معتدل است و نیازی به استقاده از ادبیات خشن نیست. 

ظریف با اشاره به این که جمهوری اسلامی با لحن منطقی و با زبان بین المللی ایرانی سخنرانی می‌کند، افزود: لحن جمهوری اسلامی ایران در تمامی دیدارهایی که با کشورهای مختلف و وزرای خارجه گوناگون صورت گرفت بسیار منطقی و عقلانی بود به طوری که در همه این ملاقات‌ها بر حقوق مردم ایران تکیه کردیم.

وی با اشاره به این که امروز در اجلاس ۱+۵ مواضع منطقی خود را نیز بیان خواهیم کرد، اظهار داشت: ان شالله رئیس‌جمهور و بنده در ملاقات‌های مختلف دیدگاه جمهوری اسلامی را بدون وارد شدن به حاشیه‌هایی که می‌تواند مورد سو استفاده مخالفین قرار بگیرد بیان خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این که ما در همه دیدارها از منافع ملی مردم ایران حمایت و حراست کرده‌ایم، گفت: ان شالله موقعیت معیشتی مردم را هم نیز از همین طریق بهبود خواهیم بخشید.

ظریف در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا مذاکرات میان ایران و ۱+۵ در سطح وزرای خارجه ادامه خواهد یافت، افزود: جلسه امروز جلسه‌ای محتوایی و در سطح وزرای خارجه خواهد بود.

*جمهوری اسلامی ایران اراده سیاسی خود را به ۱+۵ نشان خواهد داد

وی با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران اراده سیاسی خود را به ۱+۵ در این مذاکره و مذاکرات دیگر نشان خواهد داد، بیان کرد: ایران براساس اراده سیاسی موضوع هسته‌ای را طبق احترام به حقوق مردم ایران و رفع هر گونه نگرانی معقول بین المللی به پیش خواهد برد.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این که ممکن است در یک فاصله زمانی کوتاه به یک راه حل جامع برسیم، اظهار داشت: ان شالله ضمن توافق به یک راه حل جامع قدم‌های متعددی را به صورت گام به گام پیش خواهیم برد.

ظریف با اشاره به برگزاری دور بعدی مذاکرات میان ایران و ۱+۵ در نیمه اکتبر گفت: رژیم صهیونیستی تدارکات بسیار زیادی را بر ضد هیات ایران فراهم کرده به گونه‌ای که نتانیاهو در گفتگو با رسانه‌های مختلف کمپینی را بر ضد دیپلمات ایرانی به راه انداخته است.

وی تاکید کرد: امسال در مجمع عمومی سازمان ملل مقامات غربی جلسه را ترک نکردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر  اینکه آیا تغییری در لحن یا محتوای کشورهای غربی در قبال رژیم صهیونیستی ایجاد شده است؟ افزود: تنها صندلی خالی در مجمع عمومی سازمان ملل هنگام سخنرانی رئیس‌جمهور، صندلی رژیم صهیونیستی بود.

*رزیم صهیونیستی نمی‌تواند با یک بازی تبلیغاتی مظلوم‌نمایی کند

وی با اشاره به اینکه مقامات رژیم صهیونیستی می دانستند که دیگران جلسه را با آنها ترک نخواهند کرد، گفت:‌ این رژیم جعلی دیگر نمی‌تواند با یک بازی تبلیغاتی مظلوم‌نمایی کند.

ظریف با اشاره به اینکه نزدیک سخنرانی دکتر روحانی بسیاری از هیات‌هایی که در جلسه حضور نداشتند و یا مشغول مذاکرات دوجانبه بودند وارد سالن شدند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی در مراسم افتتاحیه مجموع عمومی سازمان ملل در سطح وزرای خارجه حضور داشت.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه رئیس‌جمهور مواضع جمهوری اسلامی را در خصوص جنایات اسرائیل بر علیه مردم فلسطین در سخنرانی‌شان ایراد کردند، بیان کرد: دکتر روحانی تاکید داشتند که استفاده از کلمه آپارتاید برای اشاره به جنایاتی که در فلسطین صورت گرفته دارای وزن کمی است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا در دیداری با وزرای خارجه ترکیه، فرانسه، آلمان و انگلیس راجع به موضوع سوریه صحبت کرده‌ایم؟ گفت: تا حدود ۲۰ سال و نیم است که مردم سوریه قربانی یک وضعیت بسیار ناگوار شده‌اند.

ظریف با اشاره به جنایات خشونت باری که در سوریه رخ داده است؟ خاطر نشان ساخت: بحران سوریه موضوع اصلی امسال مجمع عمومی سازمان ملل است.

وزیر خارجه کشورمان با بیان این که همه گفته‌اند که ایران ستاد احیای مجمع عمومی سازمان ملل به حساب می‌آید، ادامه داد: متاسفانه نیت سوریه از دیدگاه منفی موضوع قالب همه بحث‌ها شده است.

وی با اشاره به این که از دیدگاه جمهوری اسلامی استفاده از سلاح شیمایی به هر شکل و طریقی محکوم است، گفت: مردم ایران قربانیان اصلی سلاح‌های شیمیایی هستند.

ظریف با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی براینکه نباید در منطقه از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرد، اظهار داشت: سوریه با پذیرش کنوانسیون منع سلاح شیمایی حرکت بسیار خوبی را آغاز کرده است.

وزیر امور خارجه کشورمان اقدام سوریه را در پذیرش کنوانسیون منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی موجب کاهش طبل جنگ در منطقه دانست.

وی افزود: باید در سوریه راه حل سیاسی پیدا شود به گونه‌ای که همه می‌دانند که راه حل نظامی در این کشور راه به جایی نخواهد برد.

*توافق در اصل نبودن راه حل نظامی برای سوریه

وی با بیان این که باید یک راه حل سوری میان مردم و گروه‌های مختلف در چارچوب حاکمیت سوریه پیدا شود، گفت: همه در اصل نبودن راه حل نظامی توافق دارند.

ظریف با اشاره به این که امروز رئیس‌جمهور با اخضر ابراهیمی دیداری خواهد داشت، ادامه داد: منافع جمهوری اسلامی در صلح است بنابراین منافع ما در مراجعه به آرا مردم سوریه است به گونه‌ای که ما برای منافع خود و کمک به حل بحران سوریه از هر تلاشی فرو گذاری نخواهیم کرد.

 *با اصل دیدار با آمریکا مشکلی نداشتیم

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه چرا رئیس‌جمهور با اوباما دیداری نداشته است، گفت: ما با اصل دیدار با آمریکا مشکلی نداشتیم و بیشتر محتوا برای ما مهم بود.

وی با اشاره به این که آمریکا روز قبل آغاز نشست مجمع برای دیدار اعلام آمادگی کرده بود، خاطر نشان ساخت: برای حرکات نمایشی به نیویورک نیامده‌ایم بلکه به دنبال منافع مردم هستیم.

ظریف اظهار داشت: ما در مجمع عمومی شاهد صحبت‌های نسبتا معقول تری از سوی اوباما نسبت به گذشته بودیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا ممکن است وزیر امور خارجه آمریکا راه حل مناسب که منافع همه دنیا را در بر می‌گیرد ارائه خواهد داد؟ گفت: نشانه‌های از تمایل برای ارائه راه حلی بین المللی و منافع ایران از سوی وزیر خارجه آمریکا در مذاکرات امروز وجود دارد که اگر این گونه باشد مسیر خوبی را در پیش رو خواهیم داشت.

وی با بیان این که در طی چند روز گذشته همواره شاهد تغییر لحن مقامات غربی بودیم، افزود: در طی چند روز گذشته درخواست مذاکره با بنده و رئیس‌جمهور بسیار زیاد بود به گونه‌ای که نتوانستیم فرصت مناسبی را برای همه مذاکرات و ملاقات‌ها فراهم بسازیم.

ظریف با اشاره به تغییر جهت گیری و دیدگاه کشورها در قبال جمهوری اسلامی خاطر نشان ساخت: ان شالله تغییر جدی را نیز در رفتار و مکالمات اروپایی مشاهده خواهیم کرد.

وی با اشاره به این که ان شالله آینده بهتری را برای مردم ایران پیشرو خواهیم داشت، ادامه داد: به یاری خداوند صلح و ثبات در منطقه جهان ایجاد خواهد شد.

مهدی سنایی در ادامه در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی براینکه چه راهکاری برای عملیاتی کردن طرح‌ها و برنامه‌های رئیس‌جمهور وجود دارد گفت: رئیس‌جمهور سخنان سنجیده‌ای را در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کرد.

* ایران مرکز توجهات بین‌المللی است/ دفاع اقتدار آمیز رییس جمهور از اصول سیاست خارجی

وی با اشاره به این که صحبت‌های حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی بازتاب بسیار وسیعی در رسانه‌های خارجی داشت، افزود: بر روی تک تک کلمات این سخنرانی از سوی رسانه‌ها بیگانه تاکید می‌شود بنابراین باید گفت که ایران مرکز توجهات بین‌المللی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که انصافا سخنرانی رئیس‌جمهور بسیار سنجیده و حساب شده بود خاطر نشان ساخت: وی از اصول سیاست خارجی دفاع اقتدار آمیزی داشتند.

این نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه در سخنان رئیس‌جمهور دفاع بسیار خوب از حقوق ملت فلسطین شد، ادامه داد: اعلام شعار صلح طلبی جمهوری اسلامی و اینکه ایران طرفدار صلح و ثبات در منطقه و جهان است از نکات محوری سخنان رئیس‌جمهور بود.

سنایی با اشاره به اقدامات ایران برای جلوگیری از جنگ افروزی در عراق و افغانستان و سوریه خاطر نشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه به دنبال ایجاد صلح و ثبات است.


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS