برگزاری همایش بین‌المللی نجات دریاچه ارومیه در برلین
 وزیر نیرو با اعلام خبر برگزاری کنفرانس دریاچه ارومیه در برلین در یک ماه آینده گفت: کارشناسان ایرانی، آمریکایی و ...

 وزیر نیرو با اعلام خبر برگزاری کنفرانس دریاچه ارومیه در برلین در یک ماه آینده گفت: کارشناسان ایرانی، آمریکایی و اروپایی در این همایش حضور دارند.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز : حمید چیت‌چیان در حاشیه‌ی همایش نجات دریاچه ارومیه گفت: حتما باید از تجربیات بین‌المللی استفاده کنیم؛ حادثه‌ای که در دریاچه ارومیه اتفاق افتاده چیزی نیست که بارها تجربه شده باشد و فقط نمونه‌ی آن در دریاچه آرال و دریاچه‌ای در آمریکا اتفاق افتاده است. بنابراین باید از تجربیات بین‌المللی استفاده کنیم.

وی با اعلام خبر بهره‌بردن از یک مشاور خارجی برای احیای دریاچه ارومیه گفت: برای احیای دریاچه نمی‌توان زمان مشخص کرد؛ در سال ۷۴ میزان آب دریاچه ارومیه به قدری زیاد بود که ایجاد نگرانی کرد و وزارت نیرو را مجبور کردند دایپ‌هایی را در اطراف دریاچه برای نفوذ نکردن آب به تاسیسات نصب کنند، از سال ۷۴ تا ۹۲ حدود ۱۸ سال گذشته و روز‌به‌روز آب کاهش پیدا کرده است بنابراین احیای دریاچه کار یکی – دو سال نیست.

وی تصریح کرد: وضعیت دریاچه اقتضاء می‌کند که صبور باشیم منتهی با عزم جدی تمام اقدامات لازم انجام شود.

 *** ابراز امیدواری وزیر برای انتقال آب به جنوب دریاچه

وزیر نیرو با ابراز امیدواری نسبت به این‌که با اجرایی طرح‌هایی از جمله انتقال آب از جنوب دریاچه اورمیه و تخصیص اعتبارات لازم در طی سه سال آینده به نتیجه برسیم و حجم قابل توجهی از آب وارد دریاچه شود؛ این کار کاملا امکان‌پذیر است.

 *** امکان استحصال یک میلیارد مترمکعبی آب با اقدام وزارت کشاورزی

چیت‌چیان گفت وزارت جهاد کشاورزان به همراه کشاورزان منطقه می‌توانند با اقدام به تغییر الگوی کشت و آبیاری حداقل یک میلیارد مترمکعب از محل صرفه‌جویی آب استحصال کند و آب وارد دریاچه شود.

وی با اشاره به این‌که صرفه‌جویی در مصرف آب در پی تغییر الگوی کشت و آبیاری می‌تواند به‌طور جدی در احیای دریاچه ارومیه تاثیر‌گذار باشد البته اگر منابع لازم تخصیص پیدا نکند و مردم و دستگاه‌ها نیز کوتاهی کنند زمان نجات دریاچه طولانی‌تر می‌شود.

وزیر نیرو تاکید کرد که با توجه به حاد بودن شرایط ارومیه هم مردم هم دولت باید اقدامات لازم را به صورت جدی انجام دهند.

 *** تکمیل کارهای کارگروه نجات دریاچه

چیت‌چیان با اشاره به این که با برگزاری همایش نجات دریاچه ارومیه آخرین حلقه از اقداماتی که کارگروه انجام می‌داد کامل شد، گفت: تا امروز کارگروه با جلسات متعددی که انجام داده و با بررسی میدانی توانسته عملکرد گذشته دستگاه‌ها و ۲۴ طرح قبلی را ارزیابی کند و نتایج را براساس اولویت‌ تعریف کند؛ با جمع‌بندی نتایج بحث‌های همایش، کارگروه آماده می‌شود که کار خود را جمع‌بندی کند.

 *** وزارت نیرو با جهاد کشاورزی برخورد نمی‌کند

وزیر نیرو در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت نیرو با وزارت جهاد کشاورزی به خاطر نوع عملکرد برخورد می‌کند، گفت: اعتقاد برخورد نداریم. دستگاه‌ها همه باید همکاری داشته باشند و ما نیازمند همکاری همه از جمله مردم هستیم چرا که همکاری هم‌افزایی ایجاد خواهد کرد و در پی آن نتایج کار وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی را تقویت می‌کند. نتایج وزارت جهاد کشاورزی نتایج کار محیط زیست و در نهایت اقدام مردم را قوت می‌بخشد؛ از سوی دیگر کارهای مردم به ویژه کشاورزان، مجموعه کار دستگاه‌ها را تقویت می‌کند بنابراین از هم‌افزایی به نتیجه و نجات دریاچه اورمیه می‌رسیم.

 *** بررسی پیامد‌های زیست‌محیطی نامطلوب در پی انتقال آب

وی در مورد طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه گفت: انتقال آب از یک حوزه به حوزه دیگر یکی از خطیر‌ترین کارهایی است که می‌توان به آن دست زد. این کار مانند پیوند‌ دادن عضوی از بدن یک نفر به عضو دیگر است.

چیت‌چیان با تاکید بر این‌که انتقال آب آخرین اقدامی است که باید انجام شود، اظهار کرد: این کار آثار زیست‌محیطی نامطلوبی دارد بنابراین باید طرح را بررسی کرد و پس از اطمینان از نبود نتایج نامطلوب جدی در مورد آن تصمیم‌گیری شود.

وی در مورد اعتبارات مورد نیاز و تامین آن نیز گفت: ما ناچاریم اعتبارات لازم برای احیای دریاچه ارومیه را از طریق منابع داخلی یا خارجی تامین کنیم.

 *** پایان بخشی‌نگری دستگاه‌ها با وعده وزیر نیرو

وزیر نیرو در پایان صحبت‌های خود در مورد ادامه بخشی‌نگری دستگاه‌ها گفت: بخشی‌نگری باعث شدت پیدا کردن وضعیت وخیم دریاچه ارومیه شده است.

چیت‌چیان با تاکید بر پایان بخشی‌نگری دستگاه‌ها گفت: پیگیری مستمر بالاترین مقام اجرایی کشور (رییس جمهوری) از وزراء و دستگاه‌ها تایید و توقف بخشی‌نگری است.

 

 


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS