بررسی افزایش قیمت حامل‌های انرژی/ امکان قطع یارانه دهک‌های ثروتمند
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با اشاره به کسری 1000 میلیاردی در تامین مالی یارانه های نقدی از ...

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با اشاره به کسری ۱۰۰۰ میلیاردی در تامین مالی یارانه های نقدی از انجام بررسی ها برای حذف سه دهک همچنین احتمال افزایش قیمت حامل های انرژی خبر داد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ،  محمدباقر نوبخت با بیان اینکه دولت ماهانه ۳۵۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه به بیش از ۷۶ میلیون ایرانی پرداخت می‌کند به آخرین آمارها در زمینه پرداخت یارانه اشاره کرد و گفت: پرداخت این یارانه ها در بودجه دولت ۲۵۰۰میلیارد تومان در نظر گرفته شده است به عبارتی حدود یک هزار میلیارد تومان کسری وجود دارد که با توجه به پیش بینی‌ها باید از محل افزایش قیمت‌ها تامین شود.

 

وی همچنین در مورد برنامه دولت برای جبران کسری بودجه از طریق افزایش قیمت سوخت افزود: قبل از این که به موضوع افزایش قیمت‌ها بپردازیم باید گفت در حالی که مجلس دولت را موظف کرده که ۳۸ درصد از قیمت‎ها را افزایش دهد، تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

 

نوبخت ادامه داد: طبق ماده ۷ قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نباید مبلغ پرداختی به صورت مساوی در بین مردم پرداخته شود، لذا باید دهک‌هایی که نیازمند دریافت یارانه هستند شناسایی شده و به آن‌ها پرداخت شود.

 

نوبخت درباره این که دولت موافق حذف سه دهک از یارانه‌ها است بیان کرد: بنده در اولین حضورم بعد از انتخابات در رسانه ملی اعلام کردم که چند دهک ثروتمند باید از قانون هدفمند کردن یارانه‌ها حذف شود که این موضوع از سوی رسانه‌ها نیز منعکس شد لذا ما باید با این موضوع به صورت عادلانه و منطقی برخورد کنیم.

 

تعیین چهار کارگروه برای شناسایی خانوارهای نیازمند

معاون برنامه‌ریزی و راهبردی رییس جمهور با اشاره به اینکه در شرایطی که دولت یازدهم قصد دارد قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را به ثمر برساند باید تصمیمی به جا گرفته شود گفت: از این رو دولت فعلی چهار گروه را برای شناسایی خانوارهای نیازمند به یارانه‌ها ترسیم کرده است.

 

نوبخت همچنین درباره حذف سه دهک از یارانه‌ها اظهارکرد: به طور حتم ما در دولت یازدهم آن چه را که قصد داشته باشیم انجام دهیم اطلاع رسانی می‌کنیم و اعتقاد داریم از نظر عدالت حذف سه دهک بالا از یارانه‌ها مقبول است ولی این موضوع به راحتی قابل اجرا نیست که ما معتقدیم بر روی تک تک مصوبات باید بحث و بررسی دقیقی انجام شود.

 

وی معتقداست که قیمت‌های حامل انرژی باید به طوری افزایش یابد که این موضوع با یک مطالعه دقیق انجام شده و بین دولت و مجلس در این زمینه همکاری‌های قانونی وجود داشته باشد چنانچه این موضوع در حال حاضر نیز وجود دارد.

 

نوبخت خاطر نشان کرد: در ارتباط با بودجه ۹۲ با مجلس رایزنی داشته‌ایم، لذا به طور حتم نسبت به بودجه سال آینده نیز همین کار را ادامه خواهیم داد.

 

امکان قطع یارانه‌ها وجود دارد

معاون برنامه ریزی و راهبردی رییس جمهور همچنین با اشاره به این که باید راجع به هدفمند کردن یارانه‌ها با پختگی عمل شود گفت: به طور حتم مردم زمانی از عملکرد دولت نسبت به این قانون استقبال خواهند کرد که منطق در آن وجود داشته باشد.

 

وی افزود: مردم اطمینان حاصل کنند که دولت تدبیر و امید هر برنامه‌ای را انجام می‌دهد، منافع آن ها را در نظر می‌گیرد و آن چه تصمیم جمعی دولت یازدهم است توجه به این نکته است که بیشترین آرامش و رفاه را برای مردم ایجاد کند.

 

نوبخت در ادامه سخنان خود با اشاره به رشد اقتصادی منفی ۵٫۴ درصد و هم چنین وجود تورم ۳۶ درصدی در زمان روی کار آمدن دولت یازدهم گفت: تمام تلاش دولت تدبیرو امید برآن است تا باامید مردم مشکلات آن ها را یک به یک رفع کرده و آن ها را تقلیل دهد.

 

بخشنامه بودجه ۹۳ امروز بررسی می شود

معاون برنامه‌ریزی و راهبردی رییس جمهور همچنین با اشاره به بررسی بخشنامه بودجه ۹۳ در جلسه روز یکشنبه (امروز) گفت: بخشنامه بودجه سال آینده در شورای اقتصاد و هیات وزیران مطرح خواهد شد و زمانبندی در این خصوص باید به دقت انجام شود.

 

وی در خصوص اعلام دولت قبل مبنی بر تأمین ارزاق عمومی برای شش ماه گفت: این گزارش را حتماً از مسئولان دولتی دریافت کرده‌اید که در آغاز فعالیت دولت یازدهم ده‌ها کشتی در مرزهای کشور متوقف بوده‌اند، البته دولت قبل بخشی از کارهایی را که باید انجام می‌داد انجام داده است.

 

سخنگوی رییس جمهور و وزرا نیستم

معاون برنامه‌ریزی راهبردی رییس جمهور همچنین با اشاره به برخی واکنش‌ها و رفتارهای سیاسی در مدت اخیر گفت: برخی اصلا توجه نمی‌کنند که اگر امید مردم را ناامید کنند و تقلیل دهند به طور کلی منافع ملی و نظام مخدوش خواهد شد، به همین جهت پیش از آن که نتیجه آن برای آن ها مهم باشد به همین سبب بر انگیزه دولت در کارها تاثیر گذاشته و تضعیف می‌کند و یک عده به همین سبب خوشحال هستند. بالاخره نوع نگاه‌ها و نظرات با یکدیگر تفاوت دارند و نباید فراموش کرد که در گذشته و در عرصه وسیعی یک سری رقابت‌ها وجود داشت که می‌تواند ادامه داشته باشد.

 

نوبخت در ادامه درباره وظایف خود در دولت به عنوان سخنگوی دولت گفت: در هیات دولت در بین همکاران وظایف‌ها را تقسیم کردیم و در این میان هر یک از وزرا پس از پایان جلسات دولت اخبار حوزه مربوط به خود را به مردم گزارش می‌دهند و هم چنین شخص رییس جمهور نیز مرتب و منظم با مردم سخن می‌گویند.

 

وی با بیان این که رییس جمهور اطلاع رسانی شفاف است که بخشی از این اطلاع رسانی در دولت مربوط به مصوبات هیات وزیران در جلسات یکشنبه و چهارشنبه دولت است افزود:مصوبات هیات وزیران بسیار مهم و تاثیرگذارند، چرا که آحاد مردم و جامعه و فعالان اقتصادی باید از مصوبات و تاثیر اجرایی آن‌ها آگاه شوند و به همین منظور نیز در ۱۷ شهریور ماه ۳۵ مصوبه در راستای تسهیل مباحث اقتصادی از بانک مرکزی تا گمرک به تصویب رسید.

 

نوبخت با بیان این که به عنوان سخنگوی دولت نظرات رسمی دولت را بیان ‌می‌کنم گفت: برخی رسانه‌ها می‌خواهند اطلاعات بیشتری داشته باشند در حالی که دولت در آن زمینه مصوبه‌ای نداشته است. بنابراین توقع دارند ما درباره هر مقوله‌ای که در کشور وجود دارد اظهارنظر کنیم که انجام این مهم توقع ناصحیحی از ماموریت بنده است این در حالی است که ماموریت اصلی من اعلام نظرات رسمی دولت است.

 

وی همچنین با بیان این که دولت اگر درباره موضوعی نظر رسمی داشته باشد آن را حتما بیان می‌کنیم تاکید کرد: بنده سخنگوی رییس جمهور و وزرا نیستم و خود رییس جمهور نیز در صورت صلاحدید و تشخیص، با مردم صحبت می‌کنند که خوشبختانه در فاصله کمتر از یک ماه این کار را انجام دادند.

 

ترجیح فوتبال به والیبال

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره این که اهل ورزش فوتبال است گفت: نه بنده به ورزش فوتبال علاقه نداشته و والیبال را ترجیح می دهم.

 

از تجربه دیگران استفاده کردم

وی درباره این که آیا معلمش آذردخت یگانه زنده است گفت: بله معلم بنده در قید حیات است و زمانی که طبق تصمیم نظر سرپرست وزارت آموزش و پرورش آقای فانی برای بازگشایی مدارس به گیلان رفته بودم معلمم را دیدم و از دیدن وی بسیار خوشحال شدم.

 

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا دست معلم خود را در این دیدار بوسیده‌اید اظهار کرد: نه خیر! این کار را انجام نداده و سعی کردم از تجربه دیگران در این زمینه استفاده کنم.

 

 

انتهای پیام


برچسب :    ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS