مبارزه با قاچاق کالا و ضرورت امنیت سرمایه گذاری در آذربایجان غربی
گزارش اختصاصی: به قلم سردبیر - مبارزه جدي با قاچاق کالا و مفاسد اقتصادي و اداري از شرايط لازم سرمايه ...

گزارش اختصاصی: به قلم سردبیر – مبارزه جدی با قاچاق کالا و مفاسد اقتصادی و اداری از شرایط لازم سرمایه گذاری است و انحصار زدائی در اقتصاد از عوامل مهم در مبارزه با فساد است و شفافیت در سیاست ها و قوانین، کنترل و نظارتها و وجود رسانه هائی با ویژگی نقادی عالمانه و تخصصی که از قدرت آزادی لازم برخوردارند از راهکارهای اساسی مبارزه با فساد است.

مقوله امنیت رکن اساسی هر جامعه ای است و اصولا تلاش برای برقراری امنیت پایدار دغدغه مستمر حاکمیت در هر کشوری است. یکی از مهمترین محورهای امنیت، امنیت اقتصادی و مقابله با آسیب‌های تاثیر گذار و مخرب امنیت اقتصادی است و در راه ایجاد امنیت اقتصادی، ضمن ایجاد سیستم مناسب باید جایگاه مالکیت خصوصی و سرمایه‌گذاری و حرمت آن را نه تنها در حرف که در عمل و در حین اجرا حفظ کرد.
در شرایط کنونی باید طوری با مالکیت خصوصی و سرمایه‌گذاری برخورد کرد که سرمایه گذار احساس کند که حرمت دارد و بداند که با کار و تلاش و سرمایه‌گذاری خود می‌تواند به اشتغال و تولید در جامعه کمک کند.
مبارزه اصولی با مفاسد اقتصادی و اطلاع رسانی دقیق و صحیح و سنجیده می تواند در میان سرمایه داران و سرمایه گذاران، اعتماد روانی ایجاد کند و باید دستگاه قضایی ضمن مبارزه جدی با مفاسد اقتصادی در عمل مدافع سرمایه گذاری و ایجاد رونق اقتصادی باشد و با قطع دست سرمایه داران و سرمایه گذاران کاذب و دروغین زمینه را برای سرمایه گذاری و تولیدکنندگان واقعی مهیا و آماده سازد.
ضروری است رسانه‌ها و مسئولان امر برای ارتقای احساس امنیت در میان سرمایه گذاران بکوشند و از سوی دیگر برای تسهیل در امر سرمایه‌گذاری‌ها توسط بخش خصوصی ابتدا باید به الزامات و زیر ساخت‌های سرمایه‌گذاری توجه شود و لازم است به این نکته رسید که یکی از مهم‌ترین الزامات سرمایه‌گذاری در کشور و استان وجود قوانین مورد نیاز و شفاف در این حوزه است.
این در شرایطی است که تحقق سرمایه گذاری مستلزم انعطاف پذیری آن یا پیوسته در تغییر و تحول بودن سیاست های اقتصادی و هم چنین ساختار اقتصادی است که اگر اجزای این ساختار شناخته شود و مکانیسم عملکرد هر جز یاری کننده اجزای دیگر باشد؛ موجب کاهش هرز رفتن نیرو و فرسایش می شود که این ساختار وابسته به عمل ساختار اداری است که برای سلامت و درستی آن بسیار باید کوشید.
یک ساختار اقتصادی خوب باید با ایفای نقش محوری توان اولویت بندی برنامه ها را داشته باشد زیرا ضرورت پیشرفت هر فعالیت اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و… پشتوانه اقتصادی است که سرمایه گذاری از اصلی ترین آن است. لازمه یک ساختار مناسب این است که هر عملی در آن باید نظامند و دارای دلیل منطقی و علمی باشد که بسیار موثر بر امنیت اقتصادی و اثرگذار در جذب سرمایه است.
این در حالی است که از شرایط لازم سرمایه گذاری مبارزه جدی با مفاسد اقتصادی و اداری است که تحقق آن بسیار مهم است. همچنین انحصار زدائی در اقتصاد از عوامل مهم در مبارزه با فساد است.
ابلاغیه های اصل ۴۴ قانون اساسی گامی موثر در راستای انحصار زدایی است اما در اجرای آن باید مواظب بود تا انحصار جدید بخش عمومی یا خصوصی (افراد خاص) بوجود نیاید. لذا تدوین قوانین ضد انحصاری از ضروریات است. همچنین شفافیت در سیاست ها، قوانین، ضوابط و دستورالعمل ها نقشی بسیار موثر در مبارزه با فساد ایفا می کند.
قاچاق کالا امروزه علاوه بر سود اقتصادی به عنوان چالش اجتماعی در حوزه‌های منطقه‌ای و ملی حائز اهمیت است و در چنین شرایطی برنامه اصلی فرماندهی مرزبانی آذربایجان غربی در سال ‌جاری، مبارزه بی‌امان با اخلالگران و سودجویان است به طوری‌که در این زمینه ۳۵ قاچاقچی دستگیر و با تکمیل پرونده به مقام قضایی معرفی شده‌اند.
علاوه بر آن، در کنترل و نظارتها وجود رسانه هائی که از قدرت آزادی لازم برخوردار باشند، اجتناب ناپذیر است تا با نقادی نظارت را انجام دهند.
شرایط اقتصادی استان آذربایجان غربی نشان می دهد که فراری دادن سرمایه گذاران ظلم فاحش در حق مردم منطقه است و بایستی از کارآفرینان سالم استان حمایت عملی شده و به این نکته واقف شد که ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری مهم‌ترین اصل توسعه در استان است.
در این میان نقش رسانه های محلی استان بسیار تاثیر گذار است به طوری که نشر اکاذیب و یک کلاغ چهل کلاغ نمودن موضوعات و مفاسد اقتصادی، ریسک سرمایه گذاری را در آذربایجان غربی بالا می برد و تا زمانی که وحدت رویه در برخورد با مفاسد اقتصادی وجود نداشته باشد هرگز نمی توان به تحقق اصولی سرمایه گذاری در استان امید بست.
این در شرایطی است که طی روزهای اخیر مقامات رسمی استان در مرزبانی آذربایجان غربی از رشد ۷۰ درصدی کشف کالای قاچاق در آذربایجان غربی خبر دادند. در حالی که از یک ماه گذشته شاهد رشد ۷۰ درصدی کشف کالای قاچاق در آذربایجان غربی هستیم ولی با اجرای طرح‌های مختلف مقابله با قاچاق و عملیات‌های رزمی اطلاعاتی، متخلفین سرشناس دستگیر شدند.
به گفته مسئولان امر، کشف بیش از ۲۰۰ میلیون ریال کالای قاچاق در ماه گذشته نشانگر هماهنگی بسیار خوب دستگاه‌های مرتبط با این موضوع است و ماموران مرزی با کسانی که بخواهند امنیت مرزهای استان را به مخاطره بیاندازند به شدت برخورد قانونی می‌کنند.


برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS