شهرک پتروشیمی میاندوآب گامی به سوی توسعه آذربایجان غربی
گزارش اختصاصی - به قلم سردبیر: احداث شهرک تخصصی صنایع پایین دستی و تبدیلی پتروشیمی در شهرستان میاندوآب مصوبه اخیر ...

گزارش اختصاصی – به قلم سردبیر: احداث شهرک تخصصی صنایع پایین دستی و تبدیلی پتروشیمی در شهرستان میاندوآب مصوبه اخیر دولت در جریان سفر هیئت دولت دهم به استان بوده و این شهرک صنعتی به مساحت تقریبی ۲۰۰ هکتار و در شهرستان میاندوآب احداث می شود.

اهمیت صنعت ارزش افرین پتروشیمی در کشور بر کسی پوشیده نیست و تلاشهای مستمر فراوانی در راستای گسترش روز افزون صنایع پتروشیمی در کشور انجام شده و باید میزان تولید فرآورده های پتروشیمی تا پایان برنامه پنجم به ۱۰۰ میلیون تن برسد.
کارشناسان معتقدند که در صورت توجه و سرمایه گذاری لازم در این زمینه یک چهارم جمعیت کشور می تواند به صنعت ارزش آفرین پتروشیمی وابسته باشد.
صنعت پتروشیمی در سال های اخیر رشد بسیار مطلوبی داشته و یکی از صنایع پر سود و درآمدزا نسبت به صنایع دیگر است؛ لذا در آینده نزدیک جایگزین صنایع دیگر می شود.
برای توسعه صادرات، باید در دنیا نگاه جدیدی در سرمایه گذاری شکل گیرد و ایران وضعیت بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف نفت، گاز و پتروشیمی دارد و براساس کشفیات، حدود ۱۶ درصد ذخایر گازی جهان را در خود جای داده است. اکنون ۷۰۰ میلیون مترمکعب گاز، از این ذخایر تولید می شود و پیش بینی می گردد که این میزان، به بالای یک میلیارد متر مکعب برسد.
ایران در دو دهه گذشته علی رغم تحریم ها، توانسته موفقیت هایی بدست آورد و در این دو دهه به طور جدی به صنعت پتروشیمی توجه شده است و طبق اعلام مراجع رسمی، در حال حاضر ۴۵ واحد صنعت پتروشیمی در چرخه تولید و ۶۰ واحد دیگر در حال ساخت هستند که تاکنون ۹۵ درصد پیشرفت فیزکی داشته اند و اتمام آنها، تولید را به بالای ۱۰۰ میلیون تن در سال خواهد رساند.
در حال حاضر ۲۰ واحد پتروشیمی، منابع مالی خود را از طریق صندوق توسعه ملی تامین می کنند که از این میان، ۱۲ واحد تامین اعتبار شده و ۱۵ واحد نیز در حال اخذ فاینانس خارجی هستند.
مجموعه ظرفیت ها و توانمندی های فراوان آذربایجان غربی در حوزه های مختلف سبب شده است که این استان در منتهی الیه شمالغرب کشور سرزمین فرصت های طلایی برای سرمایه گذاری و کارآفرینی باشد.
آذربایجان غربی با ذخیره ۱۰۰ تنی طلا در معادن اکتشاف شده قطب اصلی تولید این فلز با ارزش در کشور بوده و در سایر حوزه ها از جمله صنعت پتروشیمی نیز قابلیت های فراوانی دارد. اخیرا نیز مسئولان شرکت شهرکهای صنعتی آذربایجان غربی از تصویب شهرک تخصصی صنایع پایین دستی و تبدیلی پتروشیمی در شهرستان میاندوآب خبر دادند.
تصویب شهرک تخصصی صنایع پایین دستی و تبدیلی پتروشیمی در شهرستان میاندوآب مصوبه اخیر دولت در جریان سفر هیئت دولت دهم به استان بوده و این شهرک صنعتی به مساحت تقریبی ۲۰۰ هکتار و در شهرستان میاندوآب احداث می شود.
براساس مصوبه هیئت دولت مقرر شده در فاز نخست، مطالعات این شهرک انجام شود و برای آغاز مراحل مطالعاتی این شهرک نیز باید زمین مناسب از سوی فرمانداری به شرکت شهرکهای صنعتی معرفی شود.
به گفته کارشناسان اقتصادی ، مزیت منطقه و وجود خط انتقال پتروشیمی از این منطقه به داخل و خارج از کشور بر کسی پوشیده نیست و طی ۳ ماه آینده و با انجام مطالعات لازم مصوبه احداث این شهرک از شورای برنامه ریزی استان اخذ می شود.
احداث شهرک صنعتی پتروشیمی میاندوآب در استان آذربایجان غربی باعث خواهد شد تا از خام فروشی مواد اولیه جلوگیری شده و تحول عظیمی در صنعت استان بوجود آید.
بر اساس آخرین گزارش ها، هم اکنون قطعه کرمانشاه به سنندج آماده بهره برداری کامل بوده و تست هیدرو استاتیک این خط نیز با موفقیت انجام شده است و قطعه های سنندج به سقز و سقز به میاندوآب و نیز قطعه میاندوآب به مهاباد در حال نهایی شدن بوده و حدود ۴٠ کیلومتر که دارای معارض است با مذاکره های انجام شده با مقام های محلی به زودی رفع معارض شده و عملیات ساخت و تکمیل باقیمانده خط آغاز خواهد شد.
با برنامه ریزی های انجام شده پیش بینی می شود تا آبان ماه این خط به بهره برداری کامل برسد و با تزریق خوراک به باقیمانده مسیر خط لوله، مجتمع های پتروشیمی از خوراک بهره مند شده و تولیدشان افزایش یابد. کل خط لوله شامل بخش دنا (برای تامین خوراک واحدهای دهدشت، ممسنی، کازرون و بروجن)از ١۶ قطعه تشکیل شده است که قطعه ١۶ اتیلن را از میاندوآب به وسیله یک خط لوله ١٠ اینچ به میزان ١۵٠ هزار تن به مجتمع پتروشیمی تبریز می رساند.
تامین خوراک پتروشیمی های لرستان، مهاباد و کردستان، اولویت های سه گانه در شتاب بخشی به ساخت خط لوله اتیلن غرب به شمار می رود.
ساخت خط لوله اتیلن غرب با هدف محرومیت زدایی در غرب کشور بر پایه این گزارش ساخت خط لوله اتیلن غرب با مصوبه هئیت وزیران در سال ١٣٨١ با هدف توسعه مناطق کمتر توسعه یافته در دوره وزارت مهندس زنگنه در وزارت نفت آغاز شد و این خط از مبدا عسلویه تا آذربایجان غربی امتداد خواهد داشت. امسال قرار است پتروشیمی های لرستان و مهاباد که در امتداد این خط قرار دارند به بهره برداری کامل برسند.
احداث و بهره برداری از چند مجتمع و صنایع مرتبط پتروشیمی دیگر در غرب کشور از جمله شهرک تخصصی پتروشیمی میاندوآب نیز می تواند تحول بزرگی را در رفع محرومیت ها و اشتغال زایی در این آذربایجان غربی ایجاد کرده و منجر به توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی در غرب کشور شود که این رویداد، موجب ایجاد زیرساخت های توسعه ای در نقاط کمتر توسعه یافته کشور خواهد شد.


برچسب :    ، ، ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS