توسعه پروژه های عمرانی بسیج در منابع طبیعی آذربایجان غربی
به قلم سردبیر : گزارش اختصاصی - در بیش از 100 هکتار از جنگل های استان آذربایجان غربی نیروهای ...

به قلم سردبیر : گزارش اختصاصی – در بیش از ۱۰۰ هکتار از جنگل های استان آذربایجان غربی نیروهای دانش آموخته بسیج برای اجرای طرحهای جنگل کاری حضور می یابند و ورود این نیروهای مستعد و دانش آموخته برای رسیدن به اهداف اداره کل منابع طبیعی بسیار ضروری و مهم است چراکه اداره کل منابع طبیعی استان با کمبود نیروی انسانی مواجه است.

شرایط کنونی کشور و استان آذربایجان غربی در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی بدلیل به اوج رسیدن فشارهای ناشی از تحریم های اقتصادی بین المللی، حوزه اقتصاد را در شرایط خاص قرار داده است و در این شرایط به نظر می رسد راهبرد بهره مندی از نیروهای متخصص و دانشگاهی و همچنین معتقد به مبانی دینی و ارزش های انقلاب اسلامی از جمله بسیجیان متخصص و متعهد برای بی اثر کردن و خنثی نمودن ترفندهای اقتصادی دشمنان موثر بیفتد.
کارشناسان اقتصادی می گویند در شرایط تهاجم اقتصادی جامعه امروز، اقتصاد مقاومتی لازمه موفقیت است و کارآفرینی برای مردم یکی از نعماتی است که خداوند متعال به برخی چهره‌ها داده که به واسطه آن زمینه همکاری بیشتر میان خود و انسان‌های دردمند را فراهم کنند.
این در حالی است که یکی از نهادهای انقلابی و مهم برای توسعه اقتصادی و رهایی از اثرات تحریم ها، نهاد انقلابی و مردمی بسیج سازندگی است که با الهام از فرامین رهبر معظم انقلاب و امام خمینی (ره) توانسته در دهه های اخیر گام های بلندی بردارد.
در حقیقت بسیج سازندگی یکی از ارگان‌هایی است که گام‌های بسیار خوب و اساسی در راستای ساخت و ساز و اجرای طرح‌های عمرانی در استان آذربایجان غربی نیز برداشته است. این نهاد علاوه بر حضور در سنگر سازندگی در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای ایجاد حماسه اقتصادی و توسعه و آبادانی، هم و غم خود را برای ایجاد اشتغال جوانان به کار بسته است.
کارشناسان اقتصادی معتقدند که حوزه بسیج اقدامات بسیار خوبی برای اجرایی کردن فرمایشات مقام معظم رهبری و استمرار و خلق حماسه اقتصادی برداشته است.
این در حالی است که حضور اقشار مختلف جامعه در طرح بسیج سازندگی نمودهای فراوانی داشته است.
از سوی دیگر ، در بخش اقتصاد مقاومتی امسال بیش از ۵۰ میلیارد ریال برای توسعه بحث‌های اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده که قاطبه مردم و بسیجیان می‌توانند در پنج مقوله ماکیان، شیلات، تولید قارچ، پرورش مرغ بومی و خرید تراکتور در استان وارد عمل شوند و از تسهیلات اعطایی استفاده کنند.
رقم دیگر اعتبارات بحث اشتغال‌زایی است که ۷۰ میلیارد ریال برای آن در نظر گرفته شده به طوری‌که افراد فاقد شغل می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.
طبق آمار منتشره رسمی از سوی مسئولان امر، در استان آذربایجان غربی ۲۵۰ طرح مختلف از سوی بسیج سازندگی استان در حال اجرا است و علاوه بر آن ۱۳۰ دستگاه تراکتور نیز خریداری شده و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است .
این در شرایطی است که به گفته مسئولان منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی، با امضای تفاهمنامه مشترک، همکاری این اداره کل با بسیج سازندگی استان ارتقا می یابد. در راستای اجرای طرحهای اداره کل منابع طبیعی و بهره گیری از پتانسیلهای بسیج در عرصه های ملی با سازمان بسیج توافق هایی در قالب تفاهمنامه انجام شده تا از نیروهای مستعد و بسیجی در اجرای برخی از طرحهای منابع طبیعی استفاده شود.
به همین منظور در فاز اول مقرر شده تا بیش از یک هزار و ۵۰۰ هکتار از عرصه های مرتعی برای اجرای طرحهای اداره کل در اختیار همکاران بسیج قرار گیرد تا کارهای عمرانی از طریق بسیجیان انجام شود.
طبق اعلام رسمی؛ در بیش از ۱۰۰ هکتار از جنگل های استان نیز نیروهای دانش آموخته بسیج برای اجرای طرحهای جنگل کاری حضور می یابند. ورود این نیروهای مستعد و دانش آموخته برای رسیدن به اهداف این اداره کل بسیار ضروری و مهم است چراکه اداره کل منابع طبیعی استان با کمبود نیروی انسانی مواجه است.
فاز دوم این تفاهمنامه، پس از شناسایی عرصه های کاری و نیروهای مورد نیاز و همچنین تامین اعتبارات لازم انجام می شود. این در حالی است که در سال گذشته بنا بر ابلاغ سازمان بسیج مستضعفین ۸۰ هزار بسیجی در سراسر آذربایجان‌غربی در قالب طرح‌های جهادی بسیج به مناطق محروم اعزام شدند. در این طرح‌ها همکاری تمام دستگاه‌ها را شاهد بودیم که یکی از دلایل موفقیت نیز همین همکاری و احساس مسئولیت نزد تمام مدیران اجرایی بود.
در طرح‌های جهادی بسیج نیز بیشتر موضوع آبادانی و رفع محرومیت از چهره روستاها پیگیری می شود که در همین راستا برگزاری دوره‌های مختلف علمی، عقیدتی، آموزشی، دینی و سایر زمینه‌ها راهگشای مسئولان و افراد شرکت‌کننده در طرح‌ها است.
برگزاری طرح‌های جهادی در سال گذشته نیز از پیشرفت چشمگیری برخوردار بوده به طوری که روستاهای زیر پوشش طرح در سال جاری ۳۸۰ مورد بوده در حالی‌که در سال قبل آن ۱۰۰ روستا در قالب این طرح‌ها پوشش داده شده بود.
حضور اقشار مختلف تحصیل‌کرده در چنین طرح‌هایی می‌تواند سبب جلب توجه مردم مناطق محروم و استقبال بیشتر از چنین برنامه‌هایی شده و در نتیجه زمینه را برای حضور هر چه بیشتر ادارات در بخش‌های مختلف جامعه فراهم آورد.


برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS