لزوم بازنگری در برنامه‌های توسعه‌ای آذربایجان غربی
استان آذربايجان غربی با ظرفیت های فراوان و بالقوه در کشاورزی و دامپروری و مخصوصا در سرمایه گذاری و گردشگری موقعیت ویژه ای برای توسعه دارد و به لحاظ موقعیت فوق العاده جغرافیایی شرایط خاصی برای ترانزیت کالای ایرانی به ترکیه و قلب اروپا دارد.

تحلیل روز : به قلم سردبیر – استان آذربایجان غربی با ظرفیت های فراوان و بالقوه در کشاورزی و دامپروری و مخصوصا در سرمایه گذاری و گردشگری موقعیت ویژه ای برای توسعه دارد و به لحاظ موقعیت فوق العاده جغرافیایی شرایط خاصی برای ترانزیت کالای ایرانی به ترکیه و قلب اروپا دارد.

:

آذربایجان غربی در شمال باختری ایران قرار داشته و از شمال به کشورهای جمهوری خود مختار نخجوان و ارمنستان، از باختر به کشورهای ترکیه و عراق، از جنوب به استان کردستان و از خاور به استان های آذربایجان شرقی و زنجان محدود می شود.

:
طول مرز آبی و خاکی این استان با کشورهای همسایه، مجموعا ۸۲۳ کیلومتر است. این استان از طرف شمال نزدیک به ۱۳۵ کیلومتر، مرز آبی رودخانه ارس با نخجوان و ارمنستان و از طرف شمال و باختر نزدیک به ۴۸۸ کیلومتر مرز خاکی با کشور ترکیه دارد. هم چنین از طرف باختر نزدیک به ۲۰۰ کیلومتر مرز خاکی با کشور عراق دارد.

:
رود ارس مرز ایران و جمهوری های نخجوان و ارمنستان را در آذربایجان غربی در بر می گیرد که از محل تلاقی قره سو به ارس، شروع و در محل به هم پیوستن آق چای به ارس خاتمه می پذیرد. بخشی از این مرز طبیعی را دریاچه ارس – که در پشت سد ایجاد شده- و بخش دیگر را قزل قشلاق از طرف جمهوری نخجوان تشکیل می دهد.

:
این استان با ظرفیت های فراوان و بالقوه در کشاورزی و دامپروری و مخصوصا برای سرمایه گذاری و گردشگری موقعیت ویژه ای برای توسعه دارد و به لحاظ موقعیت فوق العاده جغرافیایی شرایط خاصی برای ترانزیت کالای ایرانی به ترکیه و قلب اروپا دارد.
این در شرایطی است که سرمایه گذاری و لزوم تسهیل هر چه بیشتر فرایند آن به منظور مساعد نمودن فضای کسب و کار برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی، یکی از مهمترین نیازهای استان آذربایجان غربی به سمت توسعه و آبادانی است.

:
فراهم نمودن زمینه های جذب سرمایه ، حمایت و هدایت سرمایه گذاران، شناسایی و پیگیری رفع موانع سرمایه گذاری از وظایف مهم مدیران اجرایی استان بوده و در این راستا باید شبکه ارتباطی وسیعی از طریق تعیین رابطین جذب سرمایه گذاری در کلیه دستگاههای اداری استان جهت کمک به سرمایه گذاران ترسیم و ایجاد شود.

:
احصاء و اطلاع رسانی ظرفیتهای موجود استان برای جذب سرمایه گذاران از مهم ترین وظایف حوزه سرمایه گذاری استان در شرایط اقتصادی امروز است و اهمیت جذب سرمایه گذاری بویژه سرمایه گذاری خارجی در استان، نشان می دهد که یکی از اولویت های اساسی توسعه استان موضوع مهم جذب سرمایه گذار است. این مهم نیازمند شناسایی، تدوین و ارائه توانمندیها، پتانسیلها و فرصتهای سرمایه گذاری استان در چارچوب و قالب بین المللی به سرمایه گذاران بالقوه خارجی است.

:
فرصتهای سرمایه گذاری آذربایجان غربی در بخش های صنعت و معدن، کشاورزی، خدمات، توریسم و امور زیربنایی باید به مخاطبان و سرمایه گذاران داخلی و خارجی شناسانده شود.
معرفی مزیتها و مشوقهایی که ایران و استان آذربایجان غربی را مستعد سرمایه گذاری می کند و می تواند در جذب سرمایه گذاران خارجی موثر باشد باید از راه برگزاری نمایشگاهها، همایش ها و جشنواره ها معرفی شود.

:
این در حالی است که تعامل با بخش خصوصی و مجامع صنفی خصوصی برای جذب سرمایه گذاری و توسعه استان ضرورتی اجتناب ناپذیر است و جایگاه ویژه بخش خصوصی در قوانین و اسناد بالادستی کشور، بویژه قانون اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، نشان می دهد که توسعه اقتصادی آذربایجان غربی از مسیر تعامل با بخش خصوصی است.

:
در چنین شرایطی برگزاری همایش های فرصت‌های سرمایه‌گذاری یک نیاز اساسی برای توسعه استان محسوب می شود و به نظر می رسد چنین همایش‌هایی باید هدف‌دار باشد و به بخشی از اهداف تعیین‌شده نیز دست یابد، لذا اگر معلوم شود که برگزاری این همایش ضروری است و می‌تواند مفید باشد حتما در استمرار آن مساعدت شود.

:
البته کارشناسان اقتصادی نسبت به تهیه نسخه‌ای مشخص برای رونق اقتصادی و توسعه منطقه شمالغرب کشور و آذربایجان غربی تاکید می کنند و معتقدند که استاندار آینده آذربایجان غربی باید دقت کند که نمی‌توان برای کل استان نسخه واحدی نوشت چرا که هر منطقه برای خود مسایل خاصی دارد که در اولین قدم باید این مسایل و مشکلات شناسایی شوند.

:
شرایط کنونی و نابسامان اقتصادی کشور و استان می طلبد که در برنامه‌های توسعه‌ای منطقه و استان بازنگری شود و باید فرمانداران و نمایندگان شهرستان ها با تجدیدنظر در مسائل منطقه و استفاده از نظرات کارشناسان و اقتصاددانان، مشخص کنند که چه کاری برای توسعه و عمران شهرستان ها لازم است.

:
این در حالی است که موضوع مهاجرت نیز در توسعه مناطق مختلف استان تاثیرگذار است و مهاجرت گر چه به ظاهر یک پدیده منفی است اما می‌تواند به یک فرصت تبدیل شود که لازمه آن شناسایی افراد توانمندی است که در گذشته مهاجرت کرده‌اند و امروز می‌توان از آنها برای توسعه و حل مسایل و مشکلات کمک گرفت و در این موضوع نیز آذربایجان غربی شرایط ویژه ای دارد چرا که بسیاری از مهارجرت کنندگان استان برای تحصیل و شغل معمولا به استان بازنگشته اند و باید با دعوت از آنها از توان مدیریتی و اقتصادی آنها بهره برد و به نظر می رسد باید توانمندی‌های چنین افرادی مدیریت شود.

./.


برچسب :    ، ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS