آغاز طرح مطالعاتی و احداث 13 سد مخزنی در آذربایجان غربی
از زمان آغاز دولت دهم طرح مطالعاتی ساخت 13 سد مخزنی در آذربایجان غربی کلید خورده و کار احداث آنها ...

از زمان آغاز دولت دهم طرح مطالعاتی ساخت ۱۳ سد مخزنی در آذربایجان غربی کلید خورده و کار احداث آنها آغاز و برخی نیز به پایان رسیده است. این سدها در نقاط مختلف استان با هدف ذخیره سازی سه میلیارد و ۱۳۷ میلیون مترمکعب آب کشاورزی و آشامیدنی احداث شده و یا در حال ساخت است.

به گزارش خبرنگار سایت تحلیلی خبری بینانیوز، استان آذربایجان غربی به علت قرار گرفتن در موقعیت خاص جغرافیایی و داشتن وضعیت مناسب آب و هوایی، از توان آبی خوبی برخوردار است. متوسط حجم آب از نزولات جوی ۸/۱۶ میلیارد مترمکعب است که پس از کسر مقادیر تبخیر و تعرق و نفوذ و اضافه کردن جریان های سطحی ورودی از کشورهای همسایه و استان های مجاور، حجم آبی جریان های سطحی استان معادل ۲/۷ میلیارد مترمکعب می شود.
برای تأمین آب مورد نیاز بخش کشاورزی، صنعت، آبزیان و آب شرب جوامع شهری و روستایی، سالیانه ۶/۳ میلیارد مترمکعب از منابع سطحی و زیرزمینی برداشت می شود که به ترتیب در بخش های کشاورزی، شرب، صنعت، بهداشت جوامع شهری و روستایی و پرورش آبزیان مورد استفاده قرار می گیرد.
در این استان، ۱۴ رود اصلی و چند رود فصلی جریان دارد. منابع تأمین آب بیشتر از این رودها ذخایر برفی، باران و چشمه های دائمی است.
رودخانه های استان در سه حوضه ی آبریز جداگانه جریان دارند که حوضه آبریز رود ارس شامل رودهای قطور چای، آق چای زنگمار و الندو و حوضه آبریز دریاچه ارومیه و همچنین حوضه آبریز آب که این حوضه مناطق پیرانشهر و سردشت را شامل می شود و مهم ترین رود آن زاب است که به طرف کشور عراق جریان پیدا می کند.
حجم آب برداشتی از منابع سطحی و زیرزمینی سالیانه ۶/۳ میلیارد مترمکعب است که ۵۳ درصد آن از منابع آب سطحی و بقیه، از منابع آب زیرزمینی تأمین می شود.
این در حالی است که متوسط حجم آب های سطحی استان ۲/۷ میلیارد مترمکعب بوده است. براساس آخرین آمار موجود، مقدار آب مصرفی استان از منابع آب سطحی ۹/۱ میلیارد مترمکعب است.
چهار سد مخزنی بارون ماکو، شهید کاظمی، بوکان، حسنلو (نقده) و مهاباد، آب مورد نیاز ۹۶۷۰۰ هکتار از زمین های استان را تأمین می کنند.
استان آذربایجان غربی با بیش از ۲۰ دشت بزرگ و کوچک، حدود ۸۱۲۳ کیلومترمربع وسعت دارد. کاهش نزولات جوی و بهره برداری زیاد و بی رویه از منابع آب زیرزمینی سبب کاهش شدید آب سفره های زیرزمینی در این دشت ها شده است و در صورت تداوم این شرایط، عواقب ناگواری به دنبال خواهد داشت.
این در شرایطی است که طبق اعلام مسئولان بیش از ۵۵ درصد از مخازن سدهای کشور در حال حاضر از آب پر شده و این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال آبی قبل، ۱۰ درصد افزایش نشان می دهد.
آمارها نشان می دهد که هم اکنون ۵۵٫۳ درصد از حجم مخازن سدهای کشور از آب پر بوده ضمن اینکه مجموع ظرفیت مخازن سدهای کشور در زمان کنونی ۴۷ میلیارد مترمکعب است. حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۹۱) تاکنون، در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است.
حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور هم اکنون ۲۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب به ثبت رسیده که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته معادل ۱۰ درصد افزایش نشان می دهد. حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور در زمان مشابه سال گذشته حدود ۲۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب گزارش شده بود.
این در حالی است که حجم بارش های کشور به ۲۱۵ میلیمتر رسید و بارش ۲۱۵ میلیمتری در سال آبی جاری در مقایسه با دوره مشابه سال آبی گذشته ۱۷ درصد افزایش و در قیاس با دوره مشابه دراز مدت یک درصد کاهش یافته است.
سد مهاباد یکی از زیباترین سدها در جنوب آذربایجان غربی بوده و جزو ۱۰ سد پر آب کشور محسوب می شود. این سد دارای ۲۳۰ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۹۹ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید بوده و علاوه بر تامین آب شرب شهر ۱۳۶ هزار نفری مهاباد، افزون بر ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می دهد.
از دیگر سدهای پر آب استان می توان به سد تازه بهره برداری شده جلدیان پیرانشهر اشاره کرد که در سفر اخیر هیات دولت به استان مورد بهره برداری قرار گرفت.
حجم آب تنظیمی سد زود بازده جلدیان پیرانشهر شش میلیون مترمکعب است و سطحی معادل یکهزار و ۵۰۰ هکتار را زیر کشت قرار می دهد.
ارتفاع از بستر رودخانه سد جلدیان پیرانشهر ۲۴٫۵ متر، طول تاج سد ۲۶۰ متر بوده و با اعتباری افزون بر ۸۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.
این در حالی است که از زمان آغاز دولت دهم طرح مطالعاتی ساخت ۱۳ سد مخزنی در آذربایجان غربی کلید خورده و کار احداث آنها آغاز و برخی نیز به پایان رسیده است. این سدها در نقاط مختلف استان با هدف ذخیره سازی سه میلیارد و ۱۳۷ میلیون مترمکعب آب کشاورزی و آشامیدنی احداث شده و یا در حال ساخت است.


 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

مطالب مرتبط

  هيچ پست مرتبطي وجود ندارد

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS