تحليل مثبت كارشناسان و رسانه‌هاي اقتصادي جهان از انتخابات رياست جمهوري ايران و پيروزي دكتر حسن روحاني
حضور گسترده مردم ايران پاي صندوق‌هاي رأي و انتخاب دكتر حسن روحاني به عنوان رئيس جمهوري اسلامي ايران علاوه بر ...

حضور گسترده مردم ایران پای صندوق‌های رأی و انتخاب دکتر حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران علاوه بر پیامدهای سیاسی، موجی از امیدواری‌ها را نسبت به بهبود مناسبات اقتصادی میان ایران و دیگر کشورها را در میان کارشناسان و رسانه‌های اقتصادی جهان بوجود آورده است؛ امیدواری‌هایی که می‌توان انتظار داشت روند بهبود ارتباطات اقتصادی و تجاری کشورمان را با شرکایش تسهیل و تسریع کند.
در یکی از جالب‌ترین اظهار امیدواری‌ها، مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا از کاهش قابل توجه ریسک سرمایه‌گذاری در ایران پس از انتخاب دکتر حسن روحانی به ریاست جمهوری خبر داد.
به گزارش عصر ایران دکتر”مهرداد عمادی”در گفتگو با بی‌بی سی ضمن اعلام این موضوع گفت که گروهی از شرکت‌های غربی در ارزیابی خود پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران، اعلام کرده‌اند که انتخاب حسن روحانی ریسک سرمایه‌گذاری در ایران را ۴۵ درصد کاهش داده است.
این کارشناس اقتصادی همچنین با توجه به کشف ذخائر جدید نفتی و گازی در ایران گفت: کشف این حجم از ذخائر مطلوبیت سرمایه گذ اری در بخش نفت و گاز ایران را برای شرکت‌های خارجی تا ۲۵ درصد افزایش داده است.
حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب، وعده بهبود رابطه با کشورهای جهان و بهبود فضای کسب و کار را داده است. انتخاب روحانی به ریاست جمهوری و تاثیرات روانی ناشی از آن در تقویت ارزش پول ملی و نیز کاهش قیمت برخی اقلام از جمله طلا موثر بوده است.
از نظر کارشناسان اقتصادی سیاست‌های اقتصادی و خارجی روحانی در صورت موفقیت نسبی می‌تواند با تزریق امید و ثبات در بازار از مشکلات کنونی که ناشی از سوء مدیریت و بی‌ثباتی و تحریم‌های بین‌المللی است، بکاهد.
انتخابات دستیابی به اجماع جهانی را برای تحریم ایران سخت‌تر کرد
بلومبرگ نیز طی گزارشی با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران و پیروزی حسن روحانی نوشت: این مسئله چهره عمومی دولت ایران را بهبود خواهد بخشید و ایجاد اجماع بین‌المللی را برای تحریم بیشتر ایران سخت‌تر می‌کند.
به گزارش تسنیم، پایگاه اینترنتی بلومبرگ طی گزارشی با طرح این پرسش”در برابر رئیس‌جمهور جدید ایران چگونه رفتار کنیم؟”نوشت: با انتخاب حسن روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور بعدی ایران هشدارهایی در مورد این امید که تغییری اساسی در سپهر سیاست ایران پدید آید مطرح شده است. هنوز خیلی زود است که بفهمیم این پیروزی دقیقاً به چه معناست، اما نتیجه این انتخابات غیرمنتظره بود و فرصتی به دست داده که باید هوشیارانه مورد کندوکاو قرار گیرد.
روحانی به‌معنای واقعی کلمه یک اصلاح‌طلب و یا یک میانه‌رو نیست، اما تا جایی که ما می‌دانیم او یک منکر هولوکاست و یا یک شخص هوچی‌گر نیست. بنابراین، بر سر کار آمدن وی در ایران به خودی خود یک گام رو به جلو تلقی می‌شود.
بلومبرگ افزود: این روحانی تحصیل‌کرده در خارج از کشور همچنین ظاهراً یک عملگراست. وی که در سال ۲۰۰۳ مسئول مذاکرات هسته‌ای ایران بود، در آن مقطع با تعلیق غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران موافقت کرد.
همچنین این کمک می‌کند که وی انتخاب خود را مدیون حمایت دو رئیس‌جمهور سابق میانه‌رو، یعنی علی اکبر هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی و همچنین بخشی از بدنه جنبش سبز بداند. آنها وعده‌های تبلیغاتی‌اش را در زمینه بهبود وضعیت اقتصاد و روابط با سایر کشورهای جهان به وی یادآوری خواهند کرد. این حقیقت دارد که روحانی یکی از کاندیداهایی بود که مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفت، اما در هر صورت، پیروزی وی، به‌معنای شکست محافظه کاران بود. آنها انتخابات را باختند و خود نیز به این موضوع واقف‌اند.
این پایگاه آمریکایی در ادامه نوشت: انتخابات یقیناً چهره عمومی دولت ایران را بهبود خواهد بخشید و این دقیقاً همان خطری است که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به آن اشاره کرده است. با روی کار آمدن روحانی، ایجاد اجماع بین‌المللی برای تحریم بیشتر ایران و یا هرگونه اقدام نظامی علیه این کشور سخت‌تر خواهد شد. رهبر عالی ایران و مسئول اصلی سیاست خارجی این کشور همچنان آیت‌الله علی خامنه‌ای است که بعید به نظر می‌رسد از موضع خود عقب بنشیند.
اقدام نظامی علیه ایران عمیقاً گزینه‌ای غیرجذاب است، اما تهدید به حمله باید همواره به‌عنوان گزینه نهایی روی میز باشد. روحانی همواره به‌دلیل مواضع هسته‌ای‌اش در زمینه تعلیق غنی‌سازی در ایران در سال ۲۰۰۳ سرزنش می‌شود. به همین دلیل هرگونه پیشنهادی که ناشی از خوشحالی آمریکا و هم‌پیمانانش از مذاکره با دولت روحانی باشد، می‌تواند وی را مجبور به سخت‌تر کردن موضعش بنماید.
بلومبرگ افزود: انتخاب روحانی یک فرصت برون‌رفت از بحران به وجود آمده بین ایران و غرب است البته همه چیز به موافقت رهبر ایران و توافقات میان وی با روحانی بستگی دارد. شاید نقطه آغاز این توافق این باشد که رهبر ایران حاضر شود سعید جلیلی از پست فعلی خود به‌عنوان مذاکره‌کننده ارشد کنار گذاشته شود.
گروه ۱+۵ باید روشن کند که آماده از سرگیری مذاکرات در نزدیک‌ترین زمان ممکن است و هرگونه قدم رو به جلوی ایران در موضوع هسته‌ای از سوی غرب بدون جواب باقی نمی‌ماند.همچنان هیچ‌کس نباید وانمود کند که بر سر کار آمدن روحانی وضعیت را تغییر داده است. انتخابات تنها روزنه‌ای برای ایجاد خوش‌بینی است، نه چیز دیگر.
افزایش ۱۰ درصدی ارزش ریال ایران درپی انتخابات
خبرگزاری امریکایی رویترز هم با اشاره به پیدایش امیدهایی نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی ایران در ۴ سال آینده و افزایش ۱۰ درصدی ارزش ریال در برابر دلار طی هفته گذشته، بر اساس گفته یک دلال ارز در دبی پیش‌بینی کرد روند افزایش ارزش ریال این هفته نیز ادامه یابد.
به گزارش رویترز، ارزش پول ملی ایران، ریال، پس از پیدایش امیدهایی نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور جدید این کشور، افزایش یافته است.
از زمان اعلام پیروزی حسن روحانی در انتخابات روز ۲۴ خرداد، ارزش ریال در برابر دلار آمریکا حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است. در حال حاضر هر دلار آمریکا در بازار آزاد ایران در برابر ۳۱۸۰۰ ریال ایران مبادله می‌شود، در حالی که یک هفته قبل، قیمت هر دلار آمریکا ۳۶۳۰۰۰ ریال بود.
بر اساس این گزارش پیروزی روحانی به دوران ریاست جمهوری ۸ ساله محمود احمدی نژاد پایان داد، دوره‌ای که منجر به افزایش فشار اقتصادی بر ایران و اعمال چندین دور تحریم اقتصادی علیه این کشور شد.
منتقدان، احمدی نژاد را به تشدید بحران از طریق سوءمدیریت اقتصادی و انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور متهم می‌کنند.
یک دلال ارز در دبی گفت: “این افزایش ارزش ریال به دلیل انتخابات است… این روند احتمالا طی هفته جاری نیز ادامه خواهد یافت.”
ارزش ریال در حال حاضر حدود یک سوم ارزش خود در اواخر سال ۲۰۱۱ را دارد، یعنی زمانی که آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه بانک مرکزی ایران وضع کردند و ارتباط جمهوری اسلامی ایران با سیستم بانکی بین‌المللی را تقریبا قطع کردند. دولت ایران با هدف مقابله با کاهش درآمدهای نفتی ارزش دلار در داخل را افزایش داد.
روحانی در طول رقابت‌های انتخاباتی‌اش از وضعیت اقتصادی ایران به عنوان یک عضو مهم اوپک انتقاد کرده بود و وعده داده بود در صورت پیروزی “دولت تدبیر و امید”را تشکیل خواهد داد.
وی در یکی از برنامه‌های تبلیغاتی‌اش که از تلویزیون ایران پخش شد گفت: “وقتی به وضعیت کشور و مشکلات شهر و روستا نگاه می‌کنیم، جوانان و سالخوردگان، دانشجویان.. همه از مشکلات و مسائل اجتماعی‌ای که ما با آنها در زندگی روزمره مواجه هستیم، آگاه‌اند…آیا خانواده‌ای هست که از بیکاری رنج نبرد؟”بسیاری از کشورها از جمله رقیب منطقه‌ای ایران، عربستان با نگاهی مصالحه جویانه از نتایج انتخابات در ایران استقبال کرده‌اند.
اختلاف نظر نهادهای دولتی آمریکا بر سر مجازات بانک‌های ناقض تحریم ایران
در همین حال نیویورک تایمز هم از بروز اختلاف میان وزارت خزانه‌داری آمریکا و ادراه امور خارجی خدمات مالی نیویورک بر سر جریمه بانک‌های نقض‌کننده تحریم ایران خبر داد و به عنوان جدیدترین نمونه به صدور جریمه ۲۵۰ میلیون دلاری برای یک بانک ژاپنی اشاره کرد.
به گزارش نیویورک تایمز، روز پنجشنبه بنجامین لاوسکی، یکی از مقامات ارشد مالی دولت آمریکا جریمه‌ای ۲۵۰ میلیون دلاری را علیه بانک توکیو میتسوبیشی اعلام کرد.
این بانک که موافقت کرده در مورد این پرونده با دولت آمریکا به توافق برسد، متهم به انجام ۲۸ هزار تراکنش به مبلغ تقریبی ۱۰۰ میلیارد دلار از سوی دولت ایران و سایر کشورهای تحت تحریم در آمریکا است. در مقابل، مقامات فدرال در وزارت خزانه‌داری آمریکا به ۹۷ مورد انتقال دارایی توسط این بانک به مبلغ ۶ میلیون دلار اشاره کرده‌اند. ظاهرا از نظر وزارت خزانه‌داری آمریکا برخی از تراکنش‌هایی که تا قبل از سال ۲۰۰۸ انجام شده است، بر اساس قوانین فدرال قانونی بوده‌اند.
این موضوع روز پنجشنبه موجب بروز اختلاف بین دو نهاد دولت آمریکا شد. لاوسکی، مقام سابق قضایی در امور تروریسم که به تندروی شهرت دارد در این زمینه با مقامات وزارت خزانه‌داری دچار اختلاف شده است.
برخی از وکلا و حقوقدانان معتقدند که لاوسکی در این زمینه از اختیارات قانونی خود فراتر رفته است.
به گفته برخی منابع آگاه، در این پرونده، بانک توکیو میتسوبیشی ابتدا پیشنهاد کرد که با پرداخت ۲۰ میلیون دلار جریمه به نهاد تحت مدیریت لاوسکی این پرونده مختومه شود. اما ظاهرا لاوسکی این پیشنهاد را رد کرده و تقاضای جریمه بیشتری را کرده و این شرط را مطرح کرده که یک نهاد ثالث باید بر فعالیت‌های این بانک ژاپنی نظارت کند.
لاوسکی گفت: “ما به سختگیری در زمینه تنبیه اقدامات خلاف بانک‌هایی که امنیت ملی ما را تهدید می‌کنند، ادامه خواهیم داد.”


برچسب :    ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS