لزوم بهره‌گیری از اعتبارات ملی در پروژه های آذربایجان غربی
آذربایجان غربی غالبا به دليل سياسي كاري مديران بالا دستي همواره از تخصيص بودجه هاي طرح هاي ملي محروم می شود. در حالی که اعتبارات ملي استاني شده در سال جاري 186 ميليارد تومان است ولی در سال گذشته اين ميزان 292 ميليارد تومان بوده است.

به قلم سردبیر : گزارش اختصاصی – آذربایجان غربی غالبا به دلیل سیاسی کاری مدیران بالا دستی همواره از تخصیص بودجه های طرح های ملی محروم می شود. در حالی که اعتبارات ملی استانی شده در سال جاری ۱۸۶ میلیارد تومان است ولی در سال گذشته این میزان ۲۹۲ میلیارد تومان بوده است.

:

آذربایجان غربی به دلیل برخورداری از شرایط ویژه توریستی و جغرافیایی، کشاورزی و صنعتی و جاذبه های منحصر به فرد طبیعی، می تواند جایگاه خاصی در سرمایه گذاری و صنعت داشته باشد و در حالیکه عامل نجات آذربایجان غربی در شرایط کنونی جذب سرمایه گذار خارجی و داخلی است ولی اقدام خاصی برای جذب سرمایه گذاری و اجرای طرح های ملی در سطح استان و منطقه دیده نشده و این استان با دارا بودن ظرفیت ها و پتانسیل های مختلف در حوزه های گوناگون چه صنعتی ، چه کشاورزی و … متاسفانه به اندازه توانمندی ها نتواسته رشد و توسعه یابد.

:
از سوی دیگر، توجه به ظرفیت های سرمایه گذاری، فرصتی برای توسعه آذربایجان غربی است و بهره گیری از سرمایه های داخلی و خارجی و جذب سرمایه گذاران توانمند، راهی برای تسریع حرکت اقتصاد به سوی توسعه و ایجاد اشتغال پایدار است و آذربایجان غربی در این بین با توجه به وجود پتانسیل ها و ظرفیتهایش مستعد و آماده سرمایه گذاری است.

:
پتانسیل های عظیم سرمایه گذاری در حالی در آذربایجان غربی به وفور دیده می شود که متاسفانه تاکنون طرح توجیهی و ملی قابل دفاعی از سوی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و همچنین مسئولان اجرایی بخش های مختلف ارایه نشده است.

:
نیم نگاهی به طرح ها و پروژه های استان نشان می دهد که لزوم بازنگری در تخصیص اعتبارات و بهره مندی از اعتبارات ملی در خیلی از این طرح ها نیاز فوری استان است. همین طرح نجات دریاچه ارومیه که با مسایل زیست محیطی و سایر جانبه های اجتماعی معضلی برای حاکمیت می تواند محسوب شود، کاری از پیش نبرده است. یا همین طرح راه آهن میاندواب، مهاباد و ارومیه که می توان از آن به عنوان نمادی از علل توسعه نیافتگی آذربایجان غربی نام برد.

:
یکی از مشکلاتی که در برخی دستگاه‌های اجرایی وجود دارد، تکیه بر اعتبارات استانی و عدم تلاش برای جذب اعتبارات ملی است که همین موضوع باعث می‌شود تا اعتبارات استانی پاسخگوی نیاز پروژه‌ها نباشد و نتوانند گام‌های بلندی را در راستای توسعه و پیشرفت استان بردارند. این در حالی است که آذربایجان غربی به لحاظ ظرفیت ها، قابلیت ها و زمینه های سرمایه گذاری از نظر تعداد و ارزش اعتباری پروژه ها، موقعیت مناسبی در بحث پروژه های مهر ماندگار ندارد حتی برخی از این پروژه ها که قرار بود تا پایان دولت دهم افتتاح شوند، هنوز به اتمام نرسیدند.

:
از سوی دیگر؛ ۴۸ طرح مهر ماندگار از جمله پتروشیمی مهاباد، راه‌آهن میاندوآب – ارومیه، اتمام ورزشگاه ۱۵ هزار نفری ارومیه، تالار مرکزی ارومیه، سد سیلوه و سد چپرآباد، ۱۴ پروژه در حوزه‌های آب و خاک، هشت طرح بزرگ صنعتی و ۴ طرح در حوزه ورزش در استان شناسایی شده است که باید تا آخر دولت دهم به اتمام می رسید که بخش عمدی از این طرح ها نیز نیازمند بهره گیری از اعتبارات ملی است.

:
آمارها نشان می دهد که از میان این طرح ها پروژه راه آهن مراغه – ارومیه جزو مهمترین آنها است که قطعه نخست آن مورد بهره برداری قرار گرفته است و این طرح مهم و زیربنایی هم اکنون به طور متوسط از ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است و پیش بینی می شود تا شهریور ماه سال آینده بطور کامل مورد بهره برداری قرار گیرد.

:
این در شرایطی است که سال گذشته به دلیل تشدید تحریم های غرب علیه جمهوری اسلامی و فشارهای سیاسی در پرونده هسته ای ، یکی از سال‌های سخت کشور از نظر مالی بود و میزان تحقق اعتبارات بسیار کمتر از اعتبارات مصوب بود و همین موضوع باعث شد تا مشکلاتی برای دستگاه‌های اجرایی ایجاد شده و نتوانند طبق برنامه‌های خود به پیش بروند.

:

اخیرا یکی از مدیران بودجه استان از افزایش ۲۳ درصدی اعتبارات هزینه ای آذربایجان غربی در سال جاری خبر داده و گفته است که اعتبارات هزینه ای در سال گذشته ۶۹۷ میلیارد ریال بوده است که این میزان در سال جاری به ۸۶۰ میلیارد ریال افزایش داشته است که این نشان از رشد ۲۳ درصدی است. البته سایر اعتبارات هزینه ای استان نیز با رشد ۲/۳ درصد از ۸۵۵ میلیارد ریال به ۸۸۲ میلیارد ریال افزایش یافته است.

:
آمارها نشان می دهد که با درنظر گرفتن اعتبارات هزینه ای ابلاغ شده سرانه برای هرکارمند رسمی ، پیمانی و قراردادی در استان ۱۲۳ میلیون ریال است و اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان نیز در سال ۹۱ ، ۲۸۳ میلیارد تومان بوده است که در سال جاری این میزان با رشد ۸ درصدی ۳۰۶ میلیارد تومان شده است.

:
به گفته مسئولان استانی، اعتبارات ملی استانی شده در سال جاری ۱۸۶ میلیارد تومان است و در سال گذشته این میزان ۲۹۲ میلیارد تومان بوده است که با در نظر گرفتن این که در سال جاری ۱۰ پروژه در استان که استانی بودند به ملی تبدیل شده است و اگر این موضوع را در نظر بگیریم ، رشد ، در میزان اعتبارات این بخش را نیز شاهد خواهیم بود.

./.


برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS