راهکارهای توسعه ، ایجاد ثروت و اقتصادی سازی کشاورزی آذربایجان غربی
تولید دانش بنیان با اتکا به منابع انسانی کارا و استفاده از فناوری‏ های جدید دانشگاهی بعنوان اصلی‏ترین عوامل ایجاد ثروت و اقتصادی سازی تولید جهت عبور هوشمندانه از چالش‏های اقتصاد کشاورزی آذربایجان غربی موثرند.

به قلم سردبیر: گزارش اختصاصی – تولید دانش بنیان با اتکا به منابع انسانی کارا و استفاده از فناوری‏ های جدید دانشگاهی بعنوان اصلی‏ترین عوامل ایجاد ثروت و اقتصادی سازی تولید جهت عبور هوشمندانه از چالش‏های اقتصاد کشاورزی آذربایجان غربی موثرند.

:

آذربایجان غربی یکی از استان های سرسبز با منابع زیر زمینی فراوان و خاک حاصلخیز در شمالغرب کشور در موقعیتی بسیار استراتژیک به لحاظ کشاورزی و اقتصادی واقع است. یک میلیون هکتار زمین قابل کشت، نزولات مناسب جوی، تولید سالانه بیش از ۵/۵ میلیون تن محصولات زراعی، باغی، دامی، طیور، تولیدات شیلاتی، عسل و توسعه صنایع غذایی بخش کشاورزی آذربایجان غربی را به موقعیتی مساعد و فراهم برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

:
بالابردن ظرفیت تولید محصولات کشاورزی تا ۱۰ میلیون تن با توجه به امکانات موجود و پتانسیل های آبی و خاکی در آذربایجان غربی در طی یک برنامه پنج ساله نشان دهنده ظرفیت این استان در بخش کشاورزی است که سرمایه گذار خاص خودش را می طلبد.
مجموعه این ظرفیت ها و توانمندی ها سبب شده است که آذربایجان غربی در منتهی الیه شمالغرب کشور سرزمین فرصت های طلایی برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی داشته باشد.

:
اقتصادی که بر پایه بهره وری بالای عوامل تولید، کارآمدی توزیع و کاربرد دانش در مدیریت شکل گرفته باشد، می تواند پیشرفت کشاورزی آذربایجان غربی را به ارمغان آورده و این امر مستلزم ارتباط مؤثر فرآیند تولید علم با فرآیند تولید خواهد بود. کارآمدی مدیریت تحقیقات‏، انتقال و ترویج از الزامات مهم تحقق توسعه با رویکرد اقتصادی دانش بنیان است.

:
این در حالی است که کارشناسان اقتصادی معتقدند که جهت عبور هوشمندانه از چالش‏های اقتصاد کشاورزی، تولید دانش بنیان با اتکا به منابع انسانی کارا و استفاده از فناوری‏ بعنوان اصلی‏ترین عوامل ایجاد ثروت و اقتصادی سازی تولید در حوزه کشاورزی آذربایجان غربی مطرح هستند.

:
دولت به منظور گسترش وتنوع بخشی به تولیدات بخش کشاورزی در کشور تلاش می کند و در استفاده بهینه از منابع موجود در توسعه و تنوع بخشی به تولیدات با ارزش اقتصادی بالا اهتمام ویژه ای دارد و در چنین شرایطی پرورش زالو از توجیه اقتصادی بالایی برخوردار و در حال حاضر هر قطعه زالو در کشور سه تا سه هزار و ۵۰۰ ریال بفروش رسیده و ارزش اقتصادی این آبزی در سطح کشورهای اروپایی بین چهار تا شش دلار متغیر و تولید و صادرات نظام یافته آن می تواند قابلیت های اقتصادی بخش کشاورزی آذربایجان غربی را بیش از پیش افزایش بخشد.

:
تکثیر و پرورش زالوی طبی در بعضی از استانهای کشور با موفقیت همراه بوده، بگونه ای که زالوی پرورشی توانسته نیازهای بازار تقاضا را پوشش دهد و با توجه به اقبال مردم به طب سنتی و شرایط اقلیمی مناسب برخی از استانها جهت پرورش انبوه این آبزی ارزشمند مناسب است و باید در راستای توسعه پرورش زالو و درکنار آن ایجاد فرصت‌های شغلی جدید برای جوانان و افزایش درآمد اقتصادی بهره برداران در مناطق مختلف کشور در راستای حمایت از تولیدکنندگان و هدایت آنان برای کسب درآمد منطقی از تولید محصولات مختلف تلاش شود.
سرمایه‌گذاران می توانند با توجه به اقتصادی بودن و ارزآوری تولید صنعتی زالو، نسبت به پرورش آن اقدام و در این زمینه سرمایه گذاران می توانند در جذب، هدایت و حمایت کارشناسی از علاقه مندان به سرمایه گذاری در این بخش از تولیدات ارزشمند کشاورزی با ضریب اطمینان بالایی عمل نمایند.

:
از جمله راههای مورد نیاز در توسعه مطلوب و هدفمند بخش کشاورزی استان ، کشف بازارهای تازه و نفوذ در آن با تکیه به ظرفیت های بالقوه آذربایجان غربی است و در شرایطی که توسعه صادرات غیرنفتی یک برنامه مهم اقتصادی دولت بشمار می آید، طرح پرورش زالو بلحاظ زودبازده بودن، توجیه اقتصادی بالایی را بهمراه داشته و می توان این ظرفیت بکر را در راستای توسعه اقتصادی بخش مهم کشاورزی کشور بکار گرفت.
از سوی دیگر اگر در پی حل بحران دریاچه ارومیه و معضل بیکاری در منطقه آذربایجان غربی هستیم، بایستی به حوزه کشاورزی توجه جدی داشته باشیم. هر چند تخصیص مناسب بودجه و اعتبارات به کشاورزی آذربایجان غربی نیز بسیار راهگشاست و بخش کشاورزی کلیدی است که می تواند قفل بحران خشکی دریاچه ارومیه و نیز معضل بیکاری جوانان منطقه و مهاجرت های بی رویه به کلانشهرها را باز کند.

:
اگر بخش کشاورزی بطور جدی مورد توجه قرار گیرد، می توان از هدر رفت آب در حوزه های آبریز دریاچه ارومیه جلوگیری کرد که خود این موضوع می تواند نقشی تعیین کننده در حل مشکل بی آبی این دریاچه باشد چرا که بخش قابل توجهی از آب مورد نیاز این دریاچه، در اراضی کشاورزی مناطق همجوار مورد بهره برداری قرار می گیرد.

:
همگان نیز بر لزوم اصلاح مکانیزم های آبیاری در اراضی کشاورزی تاکید می کنند و بایستی با اصلاح روش های آبیاری سنتی در اراضی همجوار ارومیه، ضمن جلوگیری از هدر رفت آب های سطحی و زیرزمینی نسبت به افزایش بهره وری از منابع آبی موجود اقدام کرد چرا که با روش های آبیاری فعلی نه تنها آب های سطحی بدرستی مورد استفاده قرار نمی گیرند بلکه با حفر چاه های غیر مجاز بیش از بیش به بحران کم آبی دریاچه ارومیه و شوری اراضی همجوار دامن زده می شود.

./.


برچسب :    ، ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS