کمبود اعتبار پروژه‌های عمرانی در آذربایجان غربی
بايد از منابع مختلف براي حمایت از توليدات داخلی استان استفاده شود تا شاهد رشد و شکوفايي بخش صنعت به عنوان مهمترين محور توسعه استان و ايجاد اشتغال پايدار براي جوانان منطقه بود و این در حالی است که انجام پروژه‌های عمرانی آذربایجان غربی با کمبود اعتبار مواجه است.

به قلم سردبیر : گزارش اختصاصی – باید از منابع مختلف برای حمایت از تولیدات داخلی استان استفاده شود تا شاهد رشد و شکوفایی بخش صنعت به عنوان مهمترین محور توسعه استان و ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان منطقه بود و این در حالی است که انجام پروژه‌های عمرانی آذربایجان غربی با کمبود اعتبار مواجه است.

:

آذربایجان غربی به دلیل برخورداری از شرایط ویژه توریستی و جغرافیایی، کشاورزی و صنعتی و جاذبه های منحصر به فرد طبیعی، می تواند جایگاه خاصی در سرمایه گذاری و صنعت داشته باشد و در حالیکه عامل نجات آذربایجان غربی در شرایط کنونی جذب سرمایه گذار خارجی و داخلی است ولی اقدام خاصی برای جذب سرمایه گذاری و اجرای طرح های ملی در سطح استان و منطقه دیده نشده و این استان با دارا بودن ظرفیت ها و پتانسیل های مختلف در حوزه های گوناگون چه صنعتی ، چه کشاورزی و … متاسفانه به اندازه توانمندی ها نتواسته رشد و توسعه یابد.

:
از سوی دیگر، توجه به ظرفیت های سرمایه گذاری، فرصتی برای توسعه آذربایجان غربی است و بهره گیری از سرمایه های داخلی و خارجی و جذب سرمایه گذاران توانمند، راهی برای تسریع حرکت اقتصاد به سوی توسعه و ایجاد اشتغال پایدار است و آذربایجان غربی در این بین با توجه به وجود پتانسیل ها و ظرفیتهایش مستعد و آماده سرمایه گذاری است.

:
پتانسیل های عظیم سرمایه گذاری در حالی در آذربایجان غربی به وفور دیده می شود که متاسفانه تاکنون طرح توجیهی و ملی قابل دفاعی از سوی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و همچنین مسئولان اجرایی بخش های مختلف ارایه نشده است.
نیم نگاهی به طرح ها و پروژه های استان نشان می دهد که لزوم بازنگری در تخصیص اعتبارات و بهره مندی از اعتبارات ملی در خیلی از این طرح ها نیاز فوری استان است. همین طرح نجات دریاچه ارومیه که با مسایل زیست محیطی و سایر جانبه های اجتماعی معضلی برای حاکمیت می تواند محسوب شود، کاری از پیش نبرده است. یا همین طرح راه آهن میاندواب، مهاباد و ارومیه که می توان از آن به عنوان نمادی از علل توسعه نیافتگی آذربایجان غربی نام برد.

:
گزارش های رسمی از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای بخش صنعت استان نشان می دهد که ۱۶۴ مورد متقاضی تسهیلات سرمایه ای و سرمایه در گردش در استان با اعتباری بالغ بر ۳ هزار و ۵۷۴ میلیارد ریال به بانکهای عامل معرفی شده است. در بخش ارزی نیز ۲۲۵ میلیون دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی به واحدهای متقاضی استان اختصاص یافته است.

:
آمارها همچنین نشان می دهد که تعداد ۱۴۰ مورد از این واحدهای صنعتی متقاضی تسهیلات سرمایه در گردش و ۲۴ مورد مربوط به طرح های صنعتی متقاضی تسهیلات احداثی می باشند. بنابرگزارشات واصله از بانک های عامل استان تاکنون مبلغ ۲۴۵ میلیارد ریال تسهیلات با متقاضیان به مرحله عقد قرار داد و پرداخت رسیده و بقیه طرح های مصوب صندوق نیز در حال طی مراحل عقد قرار داد است.

:
این آمار و ارقام در حالی از سوی مسئولان بخش های مختلف رسانه ای می شود که یکی از مشکلاتی که در برخی دستگاه‌های اجرایی وجود دارد، تکیه بر اعتبارات استانی و عدم تلاش برای جذب اعتبارات ملی است که همین موضوع باعث می‌شود تا اعتبارات استانی پاسخگوی نیاز پروژه‌ها نباشد و نتوانند گام‌های بلندی را در راستای توسعه و پیشرفت استان بردارند. این در حالی است که آذربایجان غربی به لحاظ ظرفیت ها، قابلیت ها و زمینه های سرمایه گذاری از نظر تعداد و ارزش اعتباری پروژه ها، موقعیت مناسبی در بحث پروژه های مهر ماندگار ندارد حتی برخی از این پروژه ها که قرار بود تا پایان دولت دهم افتتاح شوند، هنوز به اتمام نرسیدند.

:
این در شرایطی است که سال گذشته به دلیل تشدید تحریم های غرب علیه جمهوری اسلامی و فشارهای سیاسی در پرونده هسته ای ، یکی از سال‌های سخت کشور از نظر مالی بود و میزان تحقق اعتبارات بسیار کمتر از اعتبارات مصوب بود و همین موضوع باعث شد تا مشکلاتی برای دستگاه‌های اجرایی ایجاد شده و نتوانند طبق برنامه‌های خود به پیش بروند.

:
به گفته مسئولان استانی، اعتبارات ملی استانی شده در سال جاری ۱۸۶ میلیارد تومان است و در سال گذشته این میزان ۲۹۲ میلیارد تومان بوده است که با در نظر گرفتن این که در سال جاری ۱۰ پروژه در استان که استانی بودند به ملی تبدیل شده است و اگر این موضوع را در نظر بگیریم ، رشد ، در میزان اعتبارات این بخش را نیز شاهد خواهیم بود.

:
این در حالی است که جذب اعتبارات و منابع مختلف استانی برای رونق تولیدات داخلی و توسعه صنعتی استان آذربایجان غربی ضروری است و این در حالی است که انجام پروژه‌های عمرانی آذربایجان غربی با کمبود اعتبار مواجه است.
در شرایط فعلی باید از منابع مختلف برای حمایت از تولیدات داخلی استفاده شود تا شاهد رشد و شکوفایی بخش صنعت به عنوان مهمترین محور توسعه استان و ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان منطقه باشیم.

:
کارشناسان اقتصادی بر این باورند که توجه به زیربناهای اقتصادی استان می تواند بستر ساز فعالیت های مختلف صنعتی و اقتصادی استان باشد و این مهم باید مورد توجه فعالان اقتصادی استان در بخش های مختلف خصوصی و دولتی قرار گیرد.
از سوی دیگر، تقویت حوزه های مختلف اقتصادی، صنعتی و بازرگانی رویکرد جدید مدیریت اجرایی استان عنوان شده است و دستگاههای اجرایی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بانک های عامل، بخش خصوصی و مردم ارکان توسعه استان هستند و می توان با دست به دست هم دادن این ارکان، آینده بسیار درخشانی را برای استان متصور بود.

:
به نظر می رسد مسائل و مشکلات موجود در بخش تولید و حمایت از سرمایه گذاران استان باید به صورت جزئی و ریزبینانه مورد بحث و بررسی قرار داد تا موضوع ها با شفافیت بیشتری دنبال شوند.
این در شرایطی است که تقویت بخش خصوصی و واگذاری فعالیت های مختلف اقتصادی و تولیدی به این بخش می تواند زمینه تقویت حوزه های مختلف اقتصادی را به دنبال داشته باشد.

./.


برچسب :    ، ، ، ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS