وزیر راه و شهرسازی:برای حل مشکلات مسکن مهر تلاش می‌کنیم
وزير راه و شهرسازي از پروژه هاي مسكن مهر شهر جديد گلبهار بازديد كرد و گفت: براي حل مشكلات اين شهر جديد تلاش مي كنيم. آخوندي در اين بازديد از برخي پروژه هاي عمراني شهر جديد گلبهار همچون متروي گلبهار - مشهد و همچنين روند تكميل پروژه هاي مسكن مهر اين شهر ديدن كرد.

وزیر راه و شهرسازی از پروژه های مسکن مهر شهر جدید گلبهار بازدید کرد و گفت: برای حل مشکلات این شهر جدید تلاش می کنیم. آخوندی در این بازدید از برخی پروژه های عمرانی شهر جدید گلبهار همچون متروی گلبهار – مشهد و همچنین روند تکمیل پروژه های مسکن مهر این شهر دیدن کرد.

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز ، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بی انضباطی در ساخت کنارگذر شمالی مشهد، گفت: توسعه راه آهن مشهد و برقی کردن راه آهن تهران – مشهد تحولی عظیم در اقتصاد کشور است.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس آخوندی در سفر به خراسان رضوی در جمع خبرنگاران ضمن ابراز رضایت از فعالیت های انجام شده در فرودگاه بین المللی مشهد اظهار داشت: با توجه به هشت میلیون مسافر جابه‌جا شده در طول سال از طریق این فرودگاه روند توسعه فرودگاه و کارهای اجرایی طرحهای عمرانی با استفاده از توان بخش خصوصی با سرعت خوبی در حال اجرا می باشد.

وی در ادامه طرح توسعه فرودگاه مشهد را نمونه‌یی موفق از یک مدل مشارکت بخش خصوصی و بخش عمومی عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه فرودگاه مشهد فرودگاه بسیار فعالی است، امکان جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در آن وجود داشته و دارد و مدیریت فرودگاه تلاش بسیار خوبی در جذب سرمایه‌گذار در این بخش داشته است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در این مجموعه در بخش‌های مختلف اعم از پارکینگ‌ها و نیز تجهیز فرودگاه چه در داخل ترمینال و چه فضای بیرونی از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی استفاده شده که بیانگر عملکرد مطلوب این مجموعه در جذب سرمایه‌گذار خصوصی است.

وی اظهار داشت: این فرودگاه با توجه به حجم جابه جایی هشت میلیون مسافر در سال نیاز به پشتیبانی های شهری بسیاری زیادی دارد و ایجاد پارکینک برای این فرودگاه خیلی مهم است ضمن آنکه خوشبختانه اجرای خط مترو از فرودگاه به درون شهر هم در حال اجرا است.

وی بیان کرد: امیدوارم در این زمینه ارتباط فرودگاه به مترو به صورت مستقیم از داخل پایانه به ایستگاه مترو برقرار شود که مسافران نیاز به خروج از فرودگاه برای ورود به مشهد نداشته باشند.

گفتنی است پروژه های استریپ سازی بین دو باند، سالن تشریفات اختصاصی، پارکینگ طبقاتی و اتصال فرودگاه شهید هاشمی نژاد به خط یک مترو مشهد در این دیدار مورد بازدید وزیر راه و شهرسازی قرار گرفت.

تحول عظیم با برقی کردن راه آهن تهران – مشهد

وزیر راه و شهرسازی در جریان بازدید از ایستگاه راه آهن مشهد از قسمت های مختلف راه آهن مشهد همچون بخش ابنیه سنگین راه آهن، انبار توشه، محوطه حمل ونقل و بخش بازرگانی بازدید کرد. وی همچنین از سالن داخلی ایستگاه، سکو ها و خطوط در حال احداث در آن بازدید و در جریان اجرای مراحل مختلف خطوط جدید قرار گرفت.

وی توسعه راه آهن مشهد و برقی کردن راه آهن تهران – مشهد را تحولی عظیم در اقتصاد و نوع نگرش مردم به سفر، سیاحت و گردشگری در استان دانست. آخوندی احداث راه آهن سرخس – زاهدان – چابهار را باعث اتصال کشورهای آسیای میانه به خلیج فارس از مسیری کوتاهتر خواند که خود یکی از طرح های مهم شرق کشور است.

مشکلات آزادراه کنارگذر شمالی مشهد

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت آزادراه کنارگذر شمالی مشهد ، اظهار داشت: این پروژه ملی از مهم ترین محورهای شریانی و ترانزیتی شرق کشور محسوب می شود.

آخوندی در این بازدید گفت: آزادراه کنارگذر شمالی مشهد، محوری کلیدی است که حمل و نقل در ۳ پایانه ترانزیتی پرتردد شرق و شمال شرق کشور یعنی باجگیران، لطف آباد و دوغارون را تسهیل می کند.

وی اتصال بزرگراه مشهد – قوچان و محور ترانزیتی مشهد – فریمان – تربت جام – دوغارون را از کارکردهای کلیدی این آزادراه خواند و اظهار داشت: این پروژه ملی به طول ۷۲ که به بهره برداری نیز رسیده است از مهم ترین محورهای شریانی و ترانزیتی شرق کشور محسوب می شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: با افزایش تردد در این محور ترانزیتی، شاهد تسهیل در عبور و مرور وسایل نقلیه، کاهش ترافیک و افزایش ایمنی در حرکت خودروها خواهیم بود.

آخوندی همچنین در این بازدید از عوارضی های آزادراه کنارگذر شمالی مشهد و تقاطع های غیر همسطح آن بازدید و با مدیران شرکت مجری پروژه گفتگو کرد.

برای حل مشکلات گلبهار تلاش می کنیم

وزیر راه و شهرسازی از پروژه های مسکن مهر شهر جدید گلبهار بازدید کرد و گفت: برای حل مشکلات این شهر جدید تلاش می کنیم. آخوندی در این بازدید از برخی پروژه های عمرانی شهر جدید گلبهار همچون متروی گلبهار – مشهد و همچنین روند تکمیل پروژه های مسکن مهر این شهر دیدن کرد.

وی افزود: یکی از برنامه های اساسی وزارت راه و شهرسازی بررسی معضلات و مشکلات مسکن مهر و رفع آنها است. سعی می کنیم وضعیت خدمات روبنایی اعم از بیمارستان، آموزش و پرورش، حمل و نقل و امور فرهنگی را رفع نماییم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران اسلامی، همواره به عنوان یکی از ارکان توسعه کشور دارای اهمیت خاصی است.

آخوندی با اشاره به تعامل خوب و وجود هماهنگی لازم بین مسوولان و مردم، یادآور شد: با توجه به نگاه و پیگیری ویژه دولت و مسوولان ارشد استان، حساسیت رسالت راه و شهرسازی در انجام امور محوله و خدمت رسانی به مردم لایق و ولایتمدار چند برابر است.

همچنین آخوندی در نشست هم اندیشی با صاحب‌نظران و اعضای هیئت‌ علمی دانشگاه‌های خراسان‌رضوی که در تالار اجتماعات ساختمان مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با تاکید بر اینکه باید به وضع موجود شهرها سامان دهیم، عنوان کرد: ریشه این مسائل به حاکمیت جغرافیایی در ایران برمی‌گردد و دوگانگی بین حاکمیت شهری و سیاسی ریشه اصلی این مطلب است، اعتقادم این است و در شورای شهر تهران نیز این مطلب را بیان کردم که کلانشهری مانند تهران باید تحت حاکمیت شهر تهران باشد زیرا تعارض حاکمیتی برای شهرها مشکلات بسیاری ایجاد کرده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: مداخلات دولت در روند شهرنشینی طی سالهای گذشته موجب تشدید فقر شهری و کاهش حس هویت شهری در کشور شده است.

وی اظهار داشت: شهر بیش از این که یک سازمان کالبدی باشد یک سازمان اجتماعی است و سلول های آن شهروندان هستند. انسان نیز یک عنصر اجتماعی است و با این دیدگاه باید در بسیاری از مطالعات شهری تجدید نظر شود.

آخوندی افزود: اگر با این دید نگاه کنیم شاید مجبور شویم بسیاری از طرح‌های مطالعاتی که چه در کشور و چه در خراسان رضوی انجام شده را تجدید نظر کنیم و یا حداقل ببینیم سازمان اجتماعی پشتیبان این طرح‌ها چیست.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: همواره این بحث مطرح می‌شود که میزان کامیابی در چه حد است؟ اینکه طرح‌ها و برنامه‌ها تا چه میزان کامیابی و موفقیت دارند سئوالی است که هم فراروی دولت و هم دانشگاه و جامعه حرفه‌ای قرار دارد.

وی با طرح این پرسش که آیا این طرح‌ها واقعا می‌توانند محرک توسعه و حتی راهنمای توسعه باشند یا خیر؟ گفت: باید قبول کنیم که هر شهری دارای مسائلی واقعی است که با عدم به‌ رسمیت شناختن آنها مشکلات شهری حل نمی‌شود و ما نمی‌توانیم از پذیرش واقعیات فرار کنیم.

آخوندی تصریح کرد: واقعیت این است که روند شهرنشینی در ایران به نحوی صورت می‌گیرد که متاسفانه برخی مطالعات دولت حتی تشدید کننده این فقر شهری و قطب‌بندی انگ‌زنی به محلات مختلف و کاهش حس تعلق و هویت شهری شده است، قاعدتا شما در این شهر نمی‌توانید مدعی یک هویت شهری و حتی هویت محلی باشید زیرا با توجه به حجم و افزایش روند سریع مهاجرت به این شهر هویت شهری دچار خلل شده است.

وی با طرح این پرسش که این ناهمگونی را چگونه می‌توان سامان داد، عنوان کرد: ما دچار فرسودگی اجتماعی هستیم، باید بتوانیم از این ناهمگونی به یک حس تعلق و هویت شهروندی برسیم.

آخوندی افزود: به رسمیت شناختن فقر شهری از نظر هویت، اقتصاد و سیاست و همچنین پذیرش فقرا دو مساله مهم هستند که باید آنها را در قالب عدالت اجتماعی مطرح کنیم.

وی با اشاره به تشدید فقر شهری و کاهش حس هویت به ویژه در کلانشهرها گفت: مشهد از دهه ۴۰ تاکنون هیچ هویت شهری یا حس تعلق را برای شهروندان نداشته و رشد حجم این شهر و روند سریع مهاجرت به آن نگران کننده بوده است به طوری که از دهه ۷۰ جمعیت مشهد از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر به سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسیده است.

آخوندی گفت: بروز ناهنجاریهای اجتماعی در شهر مشهد به مراتب سریعتر از اصفهان بوده است و جمعیت اصفهان اینک به رغم افزایش فوق العاده صنعت در آن، کنترل شده اما مشهد طی ۲۰ سال گذشته نه تنها جمعیتش کنترل نشده بلکه وضعیت روزبروز نگران کننده تر می شود.

وی افزود: اکنون به هیچ نشانه ای از روند توسعه شهری در شهر مشهد نرسیده ایم و روند مهاجرت به این شهر روز به روز در حال افزایش است و پیش بینی می شود طی ۲۰ سال آینده جمعیت مشهد به بیش از پنج میلیون نفر برسد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه وضعیت آینده مشهد نگران کننده است، گفت: روند توسعه شهر با وجود مشکلات زیست محیطی و اجتماعی همچنان روندی نگران کننده بوده و متاسفانه هیچ نشانه‌ای نداریم که روند توسعه شهر کنترل شده باشد.

آخوندی افزود: همچنین روند مهاجرت به مشهد رو به افزایش است و تمرکز در مشهد به شدت افزایش می‌یابد، اگر این روند ادامه داشته باشد مسائل این شهر بسیار پیچیده‌تر می‌شود.

آخوندی افزود: اساتید دانشگاههای مشهد باید در وهله نخست جمعیت متجانس شهری، تهدید مهاجرت به مشهد، آینده شهر و افق جمعتی آن را مورد مطالعه قرار دهند.

وی آینده شهر مشهد را یک مسئله ملی دانست و خاطرنشان کرد: باید در مجامع علمی به صورت بی‌پرده وضعیت آینده مشهد را مورد بحث و بررسی قرار داد، شهروندان مشهدی هم باید مطلع باشند که در این شرایط و با بحران‌های اجتماعی، کمبود آب و کاهش کیفیت زندگی مشکلات بسیاری در آینده پیش می‌آید.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنانش با بیان اینکه جمعیت جدید شهر گلبهار تاسال گذشته رقمی حدود ۱۰ هزار نفر بوده است، اظهار کرد: این رقم در حال حاضر حدود ۳۰ هزار نفر است و پیش‌بینی می‌شود تا یک و نیم سال آینده به ۲۰۰ هزار نفر برسد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: من با طرح CDS(استراتژیهای توسعه شهری) موافق هستم اما این طرح به معنای قبول حق حاکمیت شهروندان بر شهر و حقوق شهروندی است که باید آن را بپذیریم و بحث فقر شهری و عدالت شهری در مرکز این طرح قرار بگیرد.

بی انضباطی در ساخت کنارگذر شمالی مشهد

آخوندی همچنین به کنارگذر شمالی مشهد اشاره و بیان کرد: بی انضباطی در ساخت این کنارگذر از جاده های روستایی کشور که به صورت تصادفی ساخته می شود، بیشتر بوده است.

وی با بیان اینکه از طرح‌هایی که ایمنی جاده ای را تامین کند استقبال می کنیم، گفت: ایمنی جاده ای ربطی به دو بانده کردن یا توسعه معابر ندارد بلکه ایمنی جاده ای به مسائل جانبی مانند علائم رانندگی و فرهنگ رانندگی مربوط می شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: مشهد ۵۰ درصد جا به جایی ریلی، دو و نیم میلیون تن حجم بار کشور، ۱۲ درصد جا به جایی جاده ای و هشت درصد جا به جایی هوایی کشور را دارد. این ظرفیتها باید در قالب یک مجموعه دیده شود و در خدمت صنعت گردشگری قرار گیرد.

آخوندی گفت: طرح جامع حمل و نقل خراسان رضوی باید هرچه سریعتر تدوین شود و ساخت یک بندر خشک در این استان مورد مطالعه قرار گیرد تا حمل و نقل در خدمت توسعه استان قرار گیرد. وی افزود: بدون مشارکت جامعه علمی، به توسعه منطقه ای دست نمی یابیم.

./.

برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS