افزایش قیمت تراکم در تهران
به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز  ،شوراي شهر تهران روز گذشته لايحه‌‌اي را كه شهرداري‌ هفته‌ها پيش براي افزايش قيمت تراكم‌ ...

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز  ،شورای شهر تهران روز گذشته لایحه‌‌ای را که شهرداری‌ هفته‌ها پیش برای افزایش قیمت تراکم‌ ارائه کرده بود، مورد بررسی قرار داد و با تغییراتی در متن لایحه، نرخ‌های جدید را تصویب کرد. بر این اساس، از ابتدای سال ۹۳ میانگین هزینه صدور مجوز‌ تراکم‌ساختمانی در مناطق ۲۲گانه شهر تهران، ۲۴ درصد افزایش پیدا می‌کند؛ طوری‌که کمترین افزایش نرخ برای محله‌های جنوبی و بیشترین آن برای شمال شهر اعمال خواهد شد. پیشنهاد شهرداری افزایش ۵۰ درصدی نرخ تراکم بود. در حال‌ حاضر متوسط قیمت تراکم مترمربعی ۱۳۰ هزار تومان است که حدود ۱۰ درصد قیمت تمام‌شده ساخت مسکن را شامل می‌شود.
قیمت تراکم با تصویب شورای‌شهر تهران ۲۴درصد افزایش یافت
افزایش هزینه ساخت‌مسکن در تهران

نرخ کنونی تراکم به‌طور متوسط ۱۳۰هزار تومان برای طبقات ابتدایی و ۵۰۰ هزار تومان برای طبقات پنجم به‌بالا محاسبه می‌شود
اعمال نرخ‌های جدید از ابتدای سال۹۳

به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد – بهشاد بهرامی : شورای‌شهر تهران روزگذشته پیشنهاد شهرداری مبنی‌بر «افزایش قیمت صدور مجوز تراکم و تغییرکاربری» را بررسی کرد و نصف آنچه را که درخواست شده بود، به تصویب رساند.
شهرداری‌تهران اوایل امسال لایحه‌‌ای برای افزایش هزینه عوارض ساخت‌وساز تهیه کرده بود؛ اما تلاقی ارائه لایحه با روزهای پایانی فعالیت شورای قبلی، مانع تصویب یا رد آن شد.
در لایحه‌ای که دیروز مورد بررسی اعضای شورای‌شهر در یک جلسه غیرعلنی با حضور شهردار، قرار گرفت، پیشنهاد شده بود متوسط قیمت تراکم‌ساختمانی ۵۰ درصد افزایش پیدا کند؛ اما شورا با حداکثر ۲۴ درصد افزایش موافقت کرد.
با احتساب اینکه میانگین قیمت‌ تمام‌شده ساخت مسکن در حال حاضر یک میلیون تومان در هر مترمربع و میانگین نرخ تراکم ۱۳۰ هزار تومان –سهم ۱۰ درصدی در قیمت تمام‌شده- است، طبق مجوزی که دیروز در شورای‌شهر به تصویب رسید، از ابتدای سال۹۳ کل‌هزینه ساخت‌‌وساز ۵/۲ درصد از این محل افزایش می‌یابد.
قیمت تراکم و تغییر کاربری در شهر تهران پس از چهار سال، با مصوبه شورای شهر تهران، از ابتدای سال ۹۳ به‌طور میانگین در محله‌های مختلف شهر تهران، ۲۴ درصد افزایش می‌یابد.
تصویب افزایش ۲۴ درصدی قیمت تراکم در حالی است که از سال ۸۱ تا ۸۹ هزینه صدور این مجوز فقط ۱۳ درصد رشد کرده بود و از سال ۸۹ تاکنون نرخ آن ثابت مانده بود.
با تصویب افزایش قیمت تراکم و تغییر کاربری، هزینه تمام شده ساخت‌وساز‌ها در سطح شهر تهران به‌طور متوسط ۴/۲ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.
به گزارش «دنیای اقتصاد»، روز گذشته اعضای شورای شهر تهران با مخالفت در برابر پیشنهاد افزایش ۵۰ درصدی قیمت تراکم در تهران از سوی شهرداری تهران، متوسط افزایش قیمت تراکم و تغییر کاربری را ۲۴ درصد تعیین کردند.  متوسط قیمت تراکم پایه در حال حاضر ۱۳۰ هزار تومان در هر متر مربع است (تراکم در مناطق جنوبی شهر مترمربعی ۳۰ هزار تومان و مناطق شمالی شهر مترمربعی ۲۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود) که با ابلاغ این مصوبه، به‌طور میانگین ۲۴ درصد افزایش پیدا خواهد کرد، البته این رقم فقط برای طبقات ابتدایی است و برای طبقه پنجم و بیشتر یک ساختمان قیمت تراکم برای هر مترمربع از ۵۰۰ هزار تومان هم بیشتر می‌شود. به گفته رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، ارزش تراکم مازاد پایه مالی به گونه‌ای تغییر کرده که این قیمت در محله‌های کم‌برخوردار، حداکثر ۱۷ درصد افزایش قیمت داشته باشند.
به این ترتیب، با مصوبه شورای شهر تهران همان‌طور که قیمت ملک در نقاط مختلف شهر تهران، متفاوت است؛ درصد افزایش ارزش تراکم مازاد پایه مالی هم در همه نقاط شهر یکسان نخواهد بود و این ارزش‌گذاری به‌منظور رعایت عدالت شهری بر اساس ارزش ملک در ۱۶۴ بلوک پایتخت تعیین شد، به‌طوری‌که صاحبان املاکی که در مناطق کم برخوردار قرار دارند، هزینه کمتری برای افزایش تراکم ساختمان خود تا سقف مجاز تعیین شده بپردازند.
مخالفت با پیشنهاد ۵۰ درصدی
مدیران شهرداری تهران که روز گذشته با پیشنهاد افزایش ۵۰ درصدی قیمت تراکم به جلسه شورای شهر آمده بودند، اعلام کردند: از آنجا که طی ۱۰ سال گذشته، حدود ۱۸۷ درصد تورم در شهر تهران وجود داشته پیشنهاد اصلی برای افزایش نرخ تراکم حدود ۱۲۰ درصد است اما درنهایت روی عدد ۵۰ درصد به نتیجه رسیده‌ایم.
محمدباقر قالیباف شهردار تهران در خصوص چگونگی توزیع درصد افزایش قیمت تراکم در سطح شهر تصریح کرد: در شرایط فعلی و تقسیم‌بندی شهر به ۱۶۴ بلوک، نحوه محاسبه ارزش واگذاری تراکم عادلانه‌تر می‌شود.
با این وجود پیشنهاد ۵۰ درصدی مسوولان شهرداری با مخالفت اکثریت اعضای شورای شهر مواجه شد. احمد مسجدجامعی، رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه رشد یک مرحله‌ای قیمت تراکم به مصلحت نیست، اظهار کرد: بنا نداریم کم کاری دوره‌های گذشته را در این دوره جبران کنیم. در نهایت، با مخالفت اکثریت اعضا با افزایش ۵۰ درصد نرخ تراکم و تغییر کاربری در تهران از ابتدای سال ۹۳ به‌طور متوسط ۲۴ درصد افزایش یافت.

./.


برچسب :    ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

مطالب مرتبط

  هيچ پست مرتبطي وجود ندارد

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS