تزریق 180 میلیارد دلار ارز به بازار طی 3 سال گذشته
رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: اگر چه کاهش تورم و کنترل بازار ارز همچنین یکسان‌سازی نرخ ارز اولین اولویت ...

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: اگر چه کاهش تورم و کنترل بازار ارز همچنین یکسان‌سازی نرخ ارز اولین اولویت بانک مرکزی است اما این به معنای بی‌تفاوتی ما در تامین سرمایه در گردش برای بنگاه‌های تولیدی نیست.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، ولی‌الله سیف در همایش سیاست‌های اقتصادی وزارت تعاون با بیان اینکه در سال‌های گذشته سهم تولید بسیار کاهش یافته اظهار کرد: این در حالی است که در این سال‌ها پنج عامل مهم در این امر شامل کاهش مواد اولیه، گرانی مواد اولیه، کمبود نقدینگی، تامین ارز و کافی نبودن تقاضا برای تولید بوده است.

 

وی با بیان اینکه رشد نقدینگی در آذر ماه سال ۹۱ حدود ۲۸٫۱ درصد بوده که رشد مطلوبی محسوب می‌شود، گفت: این در حالی است که بانک مرکزی توصیه کرده تا پرداخت تسهیلات برای سرمایه در گردش واحدهای تولیدی در اولویت قرار گیرد.

 

وی افزود: پرداخت تسهیلات شبکه بانکی در پایان آبان ۹۱ به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد که ۵۶٫۲ درصد آن مربوط به تولید است.

 

سیف ادامه داد: اگر به سهم تولید در تولید ناخالص ملی که ۳۱٫۶ درصد است توجه کنیم نشان می‌دهد که نسبت خوبی از منابع به تولید اختصاص یافته است.

 

تک نرخی شدن ارز جدی ترین هدف بانک مرکزی

سیف با اشاره به اینکه حمایت‌ از بازار ارز، ایجاد ثبات در بازارهای مالی و کنترل و گسترش ابزارهای پرداختی در شبکه بانکی از مهمترین اقدامات بانک مرکزی است، افزود: از مهمترین رویکردهای ما تنظیم سیاست‌های پولی و تداوم بازنگری در این سیاست‌ها به منظور تقویت اقتصاد کلان کشور و حرکت به سمت ثبات بوده و خواهد بود.

 

وی همچنین با اشاره به سیاست‌های بانک مرکزی در نرخ ارز تاکید کرد: مهمترین سیاست ما در ادامه یکسان‌سازی نرخ ارز خواهد بود اما این امر موجب نخواهد شد که از دیگر بخش‌ها و وظایف بانک مرکزی غافل شویم.

 

سیف با بیان اینکه تک نرخی شدن ارز از جدی ترین اهداف پیش روی بانک مرکزی است گفت:این تجربه را ما در سال ۸۰ داشتیم اما در سال‌های بعد با رفتارهای غلطی که انجام شده تمام نتایج مثبت آن از بین رفت.

 

 

ورود ۱۸۰ میلیارد دلار ارز به بازار برای کنترل قیمت

وی تاکید کرد: طی سه سال گذشته نزدیک به ۱۸۰ میلیارد دلار ارز به بازار ریخته شده تا قیمت آن کنترل شود که هیچ دلیل قانع کننده‌ای بهتر از تشخیص غلط و پایبندی به بی برنامگی نمی‌تواند عامل آن باشد.

 

به گفته رییس کل بانک مرکزی تامین ارز برای واردات دارو و کالاهای اساسی در دستور کار این بانک قرار دارد.

 

وی با اشاره به تاکیدات وزیر صنعت در مورد گشایش اعتبار اسنادی اضافه کرد: از اقدامات مهم بانک مرکزی کاهش پیش دریافت گشایش اعتبار اسنادی به ۳۰ درصد است که هم‌اکنون نیز مورد توجه ما بوده وامیدواریم در ادامه از این هم بهتر شود.

 

بازنگری در مقررات ارزی

سیف همچنین با اشاره به دیگر اقدامات بانک مرکزی در ساماندهی سیستم پولی کشور گفت: تدبیر برای تامین منابع مسکن مهر، ‌افزایش تسهیلات قابل پرداخت برای بانک مسکن همچنین بازنگری در مقررات ارزی و پرداخت تسهیلات برای تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی از دیگر اقدامات بانک مرکزی است که در ادامه نیز به آن خواهد پرداخت.

 

رییس کل بانک مرکزی در ادامه با اشاره به این‌که تیم اقتصادی دولت حرکت مثبتی را در پیش گرفته است، گفت: همفکری و انسجام و صمیمت بین تیم اقتصادی مرکب از سه دستگاه اصلی به اضافه بخش‌های اقتصادی مهم‌ترین ویژگی‌های تیم اقتصادی دولت یازدهم است.

 

وی با اشاره به آخرین آمار در سال ۹۱ مبنی بر نرخ رشد اقتصادی منفی ۵٫۸ درصدی بیان کرد: این در حالی است که در مقایسه با سال قبل از آن که سه درصد رشد داشتیم رشد اقتصادی ۸٫۸ درصد کاهش یافته است.

 

سیف با تاکید بر این‌که مهم‌ترین مساله‌ی فعلی اقتصاد ایران رکود تورمی است، عنوان کرد: تورم فزاینده، تحریم‌های شدید، قرار‌گرفتن بانک مرکزی در حلقه تحریم، کاهش شدید تولید، کاهش صادرات نفت، تلاطم بازار ارز از مهم‌ترین معضلاتی بودند که اقتصاد ایران را در رکود فرو برده است.

 

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به کاهش ۲۱٫۹ درصدی رشد تشکیل سرمایه‌گذاری افزود: این خبر بسیار بدی است که در سال ۹۱ اتفاق افتاد.

 

وی شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی در شش ماه اول سال ۹۲ نسبت به دوره مشابه سال قبل را ۸٫۴ درصد کاهش بیان کرد و ادامه داد: این کاهش شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی بیانگر ایجاد رکودی که به سال ۹۲ نیز تسری یافته است.

 

سیف با اشاره به این‌که علاوه بر افت شاخص تولید، تورم نیز بسیار سنگین بوده است، توضیح داد: تغییرات شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی در ۱۲ ماهه منتهی به آذرماه سال ۹۳ نسبت به دوره سال قبل ۳۹٫۳ درصد بود که در آذرماه سال ۹۲ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۹٫۶ درصد افزایش یافته این درحالی است که در آبان‌ماه ۳۱٫۹ درصد بوده که نشان‌دهنده کاهش و علامتی مثبت خواهد بود.

 

وی افزود: هم‌چنین شاخص بهای تولید در ۱۲ ماه منتهی به آذرماه سال ۹۱ نسبت به مشابه سال قبل ۳۷٫۵ درصد و در دوره مشابه در سال ۹۱ به ۲۴٫۷ درصد رشد یافته است.

 

رییس کل بانک مرکزی در ادامه با اشاره به تغییرات رشد نقدینگی افزود: رشد نقدینگی در ۱۲ ماهه منتهی به آذرماه سال ۹۲، ۲۸٫۱ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل که ۳۲ درصد بود حدود ۳٫۹ درصد کاهش یافته است.

 

سیف ادامه داد: پایه پولی در ۹ ماهه سال ۹۲ نیز نسبت به پایان ماه قبل ۱٫۸ درصد افزایش یافته که در مقایسه با رشد دوره مشابه سال قبل ۱۳ درصد کاهش در پایه پولی ملموس است.

 

وی با تاکید بر موفقیت بانک مرکزی در برقراری انضباط پولی افزود: این در حالی است که پایه پولی در ۱۲ ماه منتهی به آذرماه ۹۲، ۱۳٫۱ درصد افزایش یافته که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۸٫۶ درصد کمتر است که البته کاهش رشد پایه پولی نشان از بهینه‌شدن ترکیب و موفقیت سیاست‌های بانک مرکزی است.

 

سرمایه بانک رفاه افزایش می‌یابد

سیف هم‌چنین با اشاره به این‌که دو بانک رفاه و توسعه تعاون از مهم‌ترین بانک‌های کشور هستند، گفت: ما انتظار داریم که با تغییر و تحول در این بانک، به سوی توسعه و انضباط مالی بیشتر حرکت کنند.

 

وی هم‌چنین از تحولات عظیم در شرف انجام در بانک رفاه را افزایش سرمایه این بانک اعلام کرد و گفت: مراحل این موضوع طی شده و در آینده‌ای نزدیک جواب مثبت بانک مرکزی برای افزایش سرمایه‌ی بانک رفاه ابلاغ خواهد شد.

 

انتهای پیام

 


برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتی



نتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS