پذیرش دانشجو با حقوق در دانشگاه فنی و حرفه‌ای
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای از پذیرش دانشجو در قالب دو طرح «پذیرش با اعطای تسهیلات» و «پذیرش تقاضامحور از ...

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای از پذیرش دانشجو در قالب دو طرح «پذیرش با اعطای تسهیلات» و «پذیرش تقاضامحور از صنعت» از مهرماه سال ۹۳ در این دانشگاه خبر داد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، دکتر سعید رضایی در نشستی خبری با بیان اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای از سال ۹۰ بر اساس برنامه پنجم توسعه به وزارت علوم منتقل شد، اظهار کرد: پس از این اتفاق ما مسیری را برای دانشگاه خود انتخاب کردیم که در مسیر دیگر دانشگاه‌های کشور نبود چرا که هم ماهیت دانشجوهای ما با دانشگاه‌های دیگر تفاوت دارد و هم ماهیت نوع آموزش در دانشگاه‌ فنی و حرفه‌ای که بیشتر کارگاهی است.

 

وی رسالت دانشگاه فنی و حرفه‌ای را تربیت تکنیسین ماهر برای بخش‌های مختلف، جامعه عنوان کرد و گفت:‌ این بحث مغفول بسیار مهمی است که در کشور همه از آن فرار کرده‌اند.

 

رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه ما در حال حاضر ۹۰ رشته کاردانی داریم، اظهار کرد: از این تعداد ۳۴ رشته تا کارشناسی ناپیوسته نیز در دانشگاه ما وجود دارد، اما به طور کلی رویکرد ما این است که اگر فوق دیپلم کار بلد داشته باشیم بهتر از فوق لیسانس بیکار است.

 

رضایی با بیان اینکه تنها هشت درصد از ظرفیت دانشجویان کاردانی ما به کارشناسی ارتقا پیدا می‌کند، تصریح کرد در ادبیات دنیا ما دانشگاه نسل سوم را داریم که هدفش این است که در کنار آموزش و پژوهش باید تولید محصول هم داشته باشد.

 

وی با اشاره به وجود بیش از ۱۳۰۰ کارگاه و آزمایشگاه و همچنین میلیاردها ریال تجهیزات و امکانات در دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت:‌ از این بابت دانشگاه فنی و حرفه‌ای غنی ترین مجموعه آموزش عالی است که بیش از پنج میلیون متر مربع ساختمان دارد. این پتانسیل‌ها نشان می‌دهد که ما می‌توانیم دانشگاه نسل سوم نیز باشیم.

 

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه برای عملیاتی‌کردن این قضیه از امسال طرح جدیدی با عنوان طرح پذیرش دانشجو با اعطای تسهیلات را شروع کردیم، اظهار کرد: بر این اساس از مهرماه سال آینده پنج درصد ظرفیت پذیرش کل دانشگاه فنی و حرفه‌ای به پذیرش این نوع دانشجویان مربوط می‌شود.

 

رضایی افزود: بر اساس این طرح حداقل ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان به هر دانشجو در ازای کاری که برای ما انجام می‌دهد تعلق خواهد گرفت که این پول را از اعتبارات دولتی نمی‌گیریم بلکه از محل درآمد کاری که این دانشجویان در آزمایشگاه‌های ما انجام می‌دهند تامین خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه برای پذیرش دانشجو در این طرح آزمون ورودی سختی با نظارت سازمان سنجش در نظر گرفته‌ایم تصریح کرد: ما می‌خواهیم بهترین افراد را در این طرح جذب کنیم که پذیرفته شدگان به صورت سه برابر ظرفیت به مراکز فنی و حرفه‌ای معرفی می‌شوند تا پس از انجام مصاحبه پذیرفته شدگان نهایی مشخص شوند.

 

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه پتانسیل پذیرش این تعداد دانشجو در دانشگاه بیش از پنج درصد است گفت: به این دلیل تصمیم بر پذیرش پنج درصد گرفتیم که هم زیرساخت‌ها فراهم شود و هم فرهنگسازی کنیم، بنابراین اگر بتوانیم هم به دانشجویان خود مدرک دهیم و هم اشتغال حداقلی را برایشان تامین کنیم و کمک هزینه تحصیل را هم پرداخت کنیم، بهترین کار را انجام داده‌ایم.

 

رضایی خاطر نشان کرد: این طرح را به مجلس شورای اسلامی، وزارت علوم و سایر بخش‌های مرتبط نیز اطلاع رسانی کرده‌ایم که با آن موافقت شده است.

 

وی با اشاره به طرح آموزش عالی تقاضامحور در دانشگاه فنی و حرفه‌ای به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های جدید این دانشگاه از سال آینده اظهار کرد: بر اساس این طرح کارخانجات، صنایع، بخش خصوصی و حتی نیمه دولتی که نیاز به نیروی کار مرتبط با حوزه خود را دارند تقاضا می‌دهند و ما دانشجوهایشان را پذیرش و آموزش می‌دهیم.

 

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه ما در دانشگاه فنی و حرفه‌ای تقریبا در همه رشته‌ها بازار کار داریم، تصریح کرد: بجز برخی از رشته‌ها مثل حسابداری و کامپیوتر که بازار کار آنها اشباع شده است.

 

رضایی افزود: بر اساس طرح آموزش عالی تقاضامحور بیشتر وقت دانشجو در محیط کار و بخشی از آن نیز در محیط آموزشی می‌گذرد.

 

وی درباره جزئیات این طرح تصریح کرد: صنعت می‌تواند حداکثر تا ۲۰ درصد واحدهای درسی رشته مرتبط را بر اساس نیاز خود تنظیم کند.

 

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه این دو طرح در بخشهای مختلف مربوط تصویب شده و منتظر نظر شورای گسترش آموزش عالی هستیم، گفت: این طرح‌ها از مهرماه سال ۹۳ پذیرش دانشجو خواهند داشت که در حال حاضر مشغول انجام کارهای ثبت این رشته‌ها در دفترچه آزمون هستیم.

 

رضایی با اشاره به طرح سرباز تکنیسین یا سپاه تولید گفت: این یکی دیگر از طرح‌های پیش روی دانشگاه فنی و حرفه‌ای است که البته هنوز تصویب نشده است.

 

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر کارآفرینی اظهار کرد: ما اعتقاد داریم که اگر بتوانیم بخشی از فارغ التحصیلان را به جای خدمت سربازی در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها به کار بگیریم به کارآفرینی کمک کرده‌ایم که این افراد هم می‌توانند به عنوان تکنیسین در کارگاه‌های ما کار کنند و هم کمکی برای دانشجویان باشند.

 

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه قصد پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه را داریم تصریح کرد: در مرحله اول قرار شده پذیرش ۳۰۰ دانشجو از کشور افغانستان داشته باشیم که با دستور العمل‌های خاص برای تامین تکنیسین و نیروی ماهر افغانستان رقم خواهد خورد اما مایلیم که برای دیگر کشورها نیز از جمله عراق که با توجه به شرایط این کشور نیاز به تکنیسین و نیروی ماهر دارد این فاز را افزایش دهیم.

 

رضایی با بیان اینکه در سال گذشته ۸۰۰ میلیون تومان از اعتبارات دانشگاه برای پایلوت طرح‌های مذکور اختصاص دادیم گفت: این مبلغ برای تعاونی‌ها و طرح‌های تولید اختصاص داده شد که همه آنها در قالب وام قابل بازگشت پرداخت شده است بنابراین ما به هیچ عنوان به دنبال استفاده از سرمایه‌های دولت به عنوان کمک برای هزینه در دانشگاه نیستیم بلکه به دنبال وام و تسهیلات هستیم که دانشگاه‌های ما بدانند در قالب پولی که می‌گیرند باید فعالیت کنند. بنابراین اگر دولت از جهت تامین اعتبارات این وام‌ها به ما یاری برساند ما نیز آمادگی داریم که همین تسهیلات را بر اساس ضوابط موجود به آنها بازگردانیم.

 

انتهای پیام

 


برچسب :    ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS