فهرست ارزان‌ترین داروهای ایران + جدول
فهرست 15 داروی ارزان قیمت ایران اعلام شد. به گزارشسایت تحلیلی و خبری بینا نیوز؛  (ایسنا)، فهرست ارزان‌ترین داروهای ایران بر ...

فهرست ۱۵ داروی ارزان قیمت ایران اعلام شد.

به گزارشسایت تحلیلی و خبری بینا نیوز؛  (ایسنا)، فهرست ارزان‌ترین داروهای ایران بر اساس آخرین آمار تا پایان سال ۹۱ از سوی سازمان غذا و دارو در اختیار این خبرگزاری قرار گرفت.

طبقه بندی جدول زیر بر اساس قیمت هر یک عدد دارو انجام شده و سپس تعداد به فروش رسیده از این دارو و مجموع فروش ریالی آن قید شده است. به عنوان مثال، ارزانترین داروی به مصرف رسیده در ایران آسپرین جویدنی است که حدود ۸۰ ریال قیمت دارد که با احتساب فروش ۹۹ میلیون و ۲۴۷ هزار و ۳۰۰ عدد از آن مردم در مجموع هفت میلیارد و ۹۳۹ میلیون و ۷۸۴هزار ریال برای آن هزینه کرده‌اند.

فهرست این داروها در جدول زیر قابل مشاهده است:

2010

۱- آسپرین (ASA) با فرم قرص جویدنی در تسکین‌ و درمان‌ دردهای‌ ملایم‌ تا متوسط، نظیر کمر درد، دردهای‌ گذری‌ عضلات‌ اسکلتی‌، دردهای ‌قاعدگی‌ و نیز تب‌ مصرف‌ می‌شود. همچنین‌ اثر ضد التهابی‌ آن‌ در بعضی‌ موارد و اثر ضد پلاکتی‌ آن‌ نیز درپیشگیری‌ از تجمع‌ پلاکت‌ها و ترومبوز مفید است.

۲- آسپرین (ASA) با فرم قرص روکش‌دار نیز دومین داروی ارزان قیمت است. آسپیرین‌های روکش‌دار برای رد شدن از معده طراحی شده‌اند و تا رسیدن به معده خرد نمی‌شوند. این آسپیرین‌ها در معده نرم‌تر هستند و برای برخی افراد که روزانه آسپیرین مصرف می‌کنند مخصوصاً آنهایی که سابقه قبلی زخم معده دارند، بهتر است.

۳- فنوباربیتال (PHENOBARBITAL) در تمام‌ انواع‌ صرع‌ غیر از صرع‌ کوچک‌ و در حمله‌ مداوم‌ صرعی‌ به‌ کار می‌رود. این‌ دارو از یک‌ طرف‌ اثر مهاری‌ گاما آمینوبوتیریک‌ اسید (GABA) را افزایش‌ می‌دهد و از طرف‌ دیگر اثر تحریکی‌ گلوتامیک‌ اسید را کم‌ می‌کند و بدین‌ ترتیب‌ با مهار انتخابی‌ نورون‌های‌ غیرطبیعی‌، مانع‌ انتشار امواج‌ از کانون‌ صرعی‌ می‌شود.

۴- انالاپریل (ENALAPRIL MALEATE ) در درمان‌ زیادی‌ اولیه‌ فشار خون‌ به‌عنوان‌ داروی‌ کمکی‌ نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌، پیشگیری‌ از نارسایی‌ علامتی‌ قلبی‌ و ایسکمی‌ کرونر در بیماران‌ مبتلا به‌ اختلال‌ عملکرد بطن‌ چپ‌، مصرف‌ می‌شود.

۵- هالوپریدول (HALOPERIDOL) در درمان‌ اسکیزوفرنی‌ و حالات‌ روانی‌ دیگر، مانیا، درمان‌ کوتاه‌ مدت‌ و کمکی‌ تحریکات‌ روانی‌ حرکتی‌، تحریک‌ پذیری‌ و برآشفتگی‌ و نیز درمان‌ کوتاه‌ مدت‌ و کمکی‌ اضطراب‌ شدید، بهبود تیک‌های‌ حرکتی‌ و علائم‌ سندرم ‌tourette و حرکات‌ کره‌ای‌ مربوط به‌ آن‌ به‌ کار می‌رود. همچنین‌ در درمان‌ سکسکه‌ مقاوم‌ مصرف‌ می‌شود.

۶- کنتراسپتیو اچ دی (CONTRACEPTIVE HD) عمدتا به‌ منظور جلوگیری‌ از بارداری‌ به‌ کار می‌رود ولی‌ در پیشگیری‌ از بروز سرطان‌ تخمدان‌ یا آندومتر، کاهش‌ کیست‌های‌ تخمدانی‌، بیماری‌ خوش‌خیم‌ فیبروکیستیک‌ پستان‌، منظم‌ ساختن‌ سیکل‌ قاعدگی‌، کاهش‌ حجم‌ خون‌ قاعدگی‌، کاهش‌ فشارهای‌ روحی‌ قبل‌ از قاعدگی‌ و کاهش‌ تعداد دفعات‌ قاعدگی‌ دردناک‌ نیز مفید است.

۷- آمی‌تریپ‌تیلین (AMITRIPTYLINE)‌ برای‌ درمان‌ بیماری‌ افسردگی‌ بخصوص‌ وقتی‌ که‌ تسکین‌ روانی‌ مورد نیاز باشد و نیز شب‌ ادراری‌ کودکان‌ تجویز می‌شود.

۸- اتینیل‌ استرادیول (‌ETHINYLESTRADIOL) به‌ عنوان‌ جانشین‌ درمانی‌ هورمونی‌ در حالات‌ کم‌کاری‌ غدد تناسلی‌ یا دوران‌ یائسگی‌ برای‌ کاهش‌ علائم‌ وازوموتور و نیز در نئوپلاسم‌های‌ پیشرفته‌ و غیرقابل‌ جراحی‌ پستان‌ یا پروستات‌ بکار می‌رود.

۹- فولیک اسید (FOLIC ACID ) یکی از انواع ویتامین‌های گروه B است و برای رشد سلول‌ها و متابولیسم (سوخت و ساز) بدن لازم است. واژه فولات (Folate) همان فولیک اسیدی بوده که در منابع طبیعی یافت می‌شود. اسید فولیک نسخه دست ساز فولات بوده و در مکمل‌ها یافت می‌شود.

۱۰- ریباویرین (REBAVRIN) دارویی ضد ویروس است که برای درمان هپاتیت سی مزمن به صورت خوراکی و در ترکیب با اینترفرون بکار می‌رود.

۱۱- متادون (METHADONE) متادون یک داروی مخدر تسکین دهنده درد مشابه مرفین است. همچنین علائم برگشتی در افراد معتاد به هروئین یا سایر داروهای مخدر را کاهش می‌دهد. متادون در گروه داروهای مسکن ضد التهاب و ضد تب قرار می‌گیرد.

۱۲- کنتراسپتیو ال دی (CONTRACEPTIVE LD) عمدتا به‌ منظور جلوگیری‌ از بارداری‌ به‌ کار می‌رود ولی‌ در پیشگیری‌ از بروز سرطان‌ تخمدان‌ یا آندومتر، کاهش‌ کیست‌های‌ تخمدانی‌، بیماری‌ خوش‌خیم‌ فیبروکیستیک‌ پستان‌، منظم‌ ساختن‌ سیکل‌ قاعدگی‌، کاهش‌ حجم‌ خون‌ قاعدگی‌، کاهش‌ فشارهای‌ روحی‌ قبل‌ از قاعدگی‌ و کاهش‌ تعداد دفعات‌ قاعدگی‌ دردناک‌ نیز مفید است‌.

۱۳- متوکلوپرامید (METOCLOPRAMIDE) در درمان‌ تهوع‌ و استفراغ‌ ناشی‌ از جراحی‌ یا شیمی‌ درمانی‌، برگشت‌ محتویات‌ معده‌ به‌ مری‌، آهسته‌ بودن‌ تخلیه‌ معده‌، جلوگیری‌ از پنومونی‌ ناشی‌ از آسپیراسیون‌، سردرد، عروقی‌، سکسکه‌ مقاوم‌ و گاستروپارازیز دیابتیک‌ مصرف‌ می‌شود.

۱۴- تری‌ فلوئوپرازین‌ (TRIFLUOPERAZINE) در درمان‌ اسکیزوفرنی‌ و حالات‌ روانی‌ دیگر مثل‌ جنون‌ و مانیا مصرف‌ می‌شود. همچنین‌ در کوتاه‌ مدت‌ به‌ عنوان‌ داروی‌ کمکی‌ در درمان‌ تحریکات‌ روانی‌ حرکتی‌ و هیجان‌ و نیز کنترل‌ استفراغ‌ و تهوع‌ شدید بکار می‌رود.

۱۵- کلردیازپوکساید (CHLORDIAZEPOXIDE) در درمان‌ کوتاه‌مدت‌ اضطراب‌ و به صورت‌ کمکی‌ در درمان‌ علائم‌ حاد قطع‌ مصرف‌ الکل‌ مصرف‌ می‌شود.

انتهای پیام


برچسب :    ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

مطالب مرتبط

  هيچ پست مرتبطي وجود ندارد

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS