رقم ناچيز اراضي تحت پوشش روش‌هاي آبياري نوين در آذربايجان غربي
گزارش اختصاصی بینانیوز: به قلم سردبیر - ميزان اراضي آبي استان آذربايجان غربي 390 هزار هکتار است و تنها 45 ...

گزارش اختصاصی بینانیوز: به قلم سردبیر – میزان اراضی آبی استان آذربایجان غربی ۳۹۰ هزار هکتار است و تنها ۴۵ هزار هکتار از آن به سیستم‌های آبیاری تحت فشار مجهز شده و بقیه اراضی از سیستم سنتی آبیاری استفاده می‌کنند. این در حالی است که باید سالانه ۲۰ تا ۲۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه روش‌های آبیاری نوین مجهز شوند.

در دنیای امروز آبیاری‌های نوین به شکل تحت فشار و به دو شکل کلی آبیاری قطره‌ای و بارانی انجام می‌شود. راندمان آبیاری بارانی تا ۷۰ درصد و آبیاری قطره‌ای تا ۹۵ درصد است یعنی در سیستم آبیاری بارانی تا ۲۰ درصد و در سیستم آبیاری قطره ای تا ۵ درصد آب تلف می‌شود.
در حالی که در آبیاری مزارع به روش سطحی حتی با انجام هزینه‌های گزاف و تسطیح اراضی راندمان آبیاری از ۵۰ درصد تجاوز نمی‌کند و در وضعیت سنتی که اکثر اراضی کشور ما به همین ترتیب آبیاری می‌شوند این میزان حتی کمتر از ۳۵ درصد است.
این بدین معنی است که اگر از روش‌های آبیاری بارانی و قطره‌ای استفاده نشود، ۶۵ درصد آب مزارع از بین می‌رود و با احتساب آب تلف شده در کانال‌های انتقال، میزان تلفات از میزان ۷۵ درصد نیز تجاوز می‌کند؛ لذا با استفاده از سیستم‌های آبیاری تحت فشار می‌توان از تلفات آب جلوگیری کرد تا به رشد اقتصادی و به دنبال آن به توسعه پایدار در همه زمینه‌ها دست یافت.
برای دستیابی به عملکرد بهینه در مناطق خشک و نیمه خشک، یکی از گزینه های نوشناخت و به‌کارگیری روش‌های نوین آبیاری است. متخصصان علوم کشاورزی برای جوامع ساکن در مناطق نیمه خشک، نیازمند تغییر نگرش علمی خود درباره مفهوم توسعه و به‌کارگیری سیستم‌های پیشرفته فناوری کشاورزی، مصرف بهینه آب و انرژی، حفظ زیست بوم و منظرسازی هستند. برای دستیابی به عملکرد بهینه در مناطق خشک و نیمه خشک، یکی از گزینه های نو شناخت و به‌کارگیری روش‌های نوین آبیاری است.
به‌کارگیری فناوری‌های نو، موجب افزایش موثر بازده مصرف آب و پیشگیری از انباشت املاح در ناحیه رشد ریشه شده و عملکرد بیشتری را به ارمغان خواهد آورد. پیامد بی_چون و چرای افزایش شهرنشینی متمرکز در مناطق نیمه خشک جهان، چیزی جز تقاضای فزاینده آب و فشار بر منابع آبی محدود این مناطق نیست.
از این رو استفاده دوباره از آب‌های یک بار مصرف شده، همچون پساب‌های خانگی و زه_آب‌ها به موضوعی پرچالش اما نو تبدیل شده است.
در حال حاضر در برخی کشورها فاضلاب‌های خانگی پس از تصفیه های فیزیکی و یا بیولوژیک برای آبیاری درختان و فضاهای سبز با موفقیتی نسبی به کار گرفته شده‌اند. همچنین به منظور مدیریت هوشمند منابع آب در مقیاس‌های بزرگ، کاربرد سنجش گرها دمایی مادون قرمز برای تعیین نیاز آبی گیاهان مختلف عملی شده است.
افزون بر این، استقرار شبکه های هوشمند اطلاع رسانی هواشناسی و دریافت اطلاعات ثبت شده در این مراکز، امکان بهینه سازی راندمان مصرف آب آبیاری را فراهم آورده است. یکی دیگر از گزینه های نوین برای بهره_برداری از منابع موجود در مناطق خشک و نیمه خشک، توجه به تنوع زیستی فراهم آمده در این مناطق همچون امکان استفاده از گیاهان جایگزین مانند گیاهان شورپسند، گیاهان دارویی و زینتی است.
این در حالی است که میزان اراضی آبی استان آذربایجان غربی ۳۹۰ هزار هکتار است و تنها ۴۵ هزار هکتار از آن به سیستم‌های آبیاری تحت فشار مجهز شده و بقیه اراضی از سیستم سنتی آبیاری استفاده می‌کنند.
به گفته مسئولان سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، بیش از ۵۰ درصد این اراضی یعنی ۲۶۵ هزار هکتار از اراضی آبی بخش کشاورزی استان قابلیت تحت پوشش قرار گرفتن طرح روش‌های آبیاری نوین را دارد و به اذعان کارشناسان، ۴۴ هزار هکتار اراضی تحت پوشش آبیاری نوین در مقابل این رقم ناچیز به نظر می‌رسد.
این در شرایطی است که با توجه به بحران کم آبی منطقه و پدیده خشکسالی دریاچه ارومیه که در سال‌های اخیر مشکلات زیست محیطی آن بر روی کشاورزی استان آذربایجان غربی و استان‌های هم‌جوار از سوی دلسوزان و کارشناسان به عنوان یک هشدار جدی عنوان شده است، بستر کار برای روش‌های آبیاری نوین در استان فراهم است و باید فرهنگ_سازی در این زمینه انجام شود.
کارشناسان اقتصادی بر گسترش طرح‌های آبیاری تحت فشار تاکید فراوانی دارند و در آذربایجان غربی باید سالانه ۲۰ تا ۲۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به این سامانه مجهز شوند که این رقم در وضعیت فعلی تنها ۶ هزار هکتار در سال است.


برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS