فرمان حذف موانع مزاحم
به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز ،   رهبر انقلاب اسلامی، صبح دیروز در جمع صدها نفر از مسوولان دستگاه‌های مختلف، فعالان اقتصادی ...

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز ،   رهبر انقلاب اسلامی، صبح دیروز در جمع صدها نفر از مسوولان دستگاه‌های مختلف، فعالان اقتصادی و مدیران مراکز «علمی، رسانه‌ای، نظارتی» با تبیین «مولفه‌های سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، بر عوامل و انگیزه‌های تدوین این سیاست‌ها و الزامات و انتظاراتی که در این زمینه از مسوولان وجود دارد» تاکید کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، فقط برای شرایط کنونی نیست، بلکه یک تدبیر بلندمدت برای اقتصاد کشور و رسیدن به اهداف بلند اقتصادی نظام اسلامی است. ایشان خاطرنشان کردند: تاکنون در عرصه‌های اقتصادی، کمتر به حضور و امکانات مردم بها داده شده است؛ درحالی که باید زمینه استفاده از توان نیروهای بی پایان مردمی اعم از فعالان اقتصادی، کارآفرینان، مبتکران، صاحبان سرمایه و افراد صاحب مهارت فراهم و از آنان حمایت شود و مسوولیت عمده در این خصوص برعهده دولت است. حضرت‌آیت‌الله‌خامنه‌ای شفاف‌سازی را شرط اصلی مقابله با فساد اقتصادی دانستند و افزودند: باید فضای رقابتی و با ثبات اقتصادی به وجود آید؛ زیرا در چنین فضای سالمی، فعال اقتصادی احساس امنیت خواهد کرد؛ ضمن اینکه در چنین شرایطی، کسب ثروت با ابتکار و پشتکار، مباح و مورد تایید نظام است. ایشان تاکید کردند: باید موانع مزاحم برداشته شود تا فعالان اقتصادی، کارآفرینان، مبتکران و دانشمندان، با آرامش به این میدان روی آورند و احساس کنند با موانع غیرمعقول روبه‌رو نیستند.

رهبر معظم انقلاب در جمع مسوولان دستگاه‌های مختلف کشور تاکید کردند
ضرورت برطرف‌کردن موانع برای فعالان اقتصادی

مصمم به ادامه ارتباط با اقتصاد جهانی هستیم

به نقل از دنیای اقتصاد– حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، صبح دیروز، سه‌شنبه، در جمع صدها نفر از مسوولان دستگاه‌های مختلف، فعالان اقتصادی و مدیران مراکز «علمی، رسانه‌ای، نظارتی»، با تبیین «مولفه‌های سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، بر عوامل و انگیزه‌های تدوین این سیاست‌ها و الزامات و انتظاراتی که در این زمینه از مسوولان وجود دارد» تاکید کردند: «عزم جدی مسوولان»، «تبدیل سیاست‌ها به برنامه‌های زمان‌بندی شده اجرایی»، «نظارت دقیق»، «رفع موانع حضور فعالان و مردم در عرصه اقتصادی» و «گفتمان سازی»، این امکان را فراهم می‌کند که ثمرات شیرین و ملموس این الگوی بومی و علمی، در مدت مناسب در زندگی مردم جلوه‌گر شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای سخنان خود، هدف از برگزاری جلسه‌ای با چنین ترکیبی از مسوولان نظام را ایجاد زمینه همدلی و همفکری برای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، شتاب بخشیدن به پیشرفت کشور و حرکت در مسیر تحقق آرمان‌های بلند نظام اسلامی دانستند. ایشان با اشاره به ابلاغ سیاست‌های مختلف و متنوع در سال‌های قبل، خاطرنشان کردند: هدف از ابلاغ این سیاست‌ها، ارائه نقشه راه در هر بخش بود؛ اما در موضوع سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، هدف از ابلاغ آن، تنها ارائه نقشه راه نیست، بلکه ارائه شاخص‌های لازم و صحیح برای پیمودن راه نیز مد نظر بوده است. رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: مجموعه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، در واقع الگویی بومی و علمی، برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی و متناسب با وضعیت امروز و فردای کشور است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، فقط برای شرایط کنونی نیست، بلکه یک تدبیر بلندمدت برای اقتصاد کشور و رسیدن به اهداف بلند اقتصادی نظام اسلامی است.
ایشان با اشاره به پویایی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی گفتند: این سیاست‌ها قابل تکمیل و انطباق با شرایط گوناگون است و عملا اقتصاد کشور را به حالت انعطاف‌پذیری می‌رساند و شکنندگی اقتصاد در شرایط مختلف را برطرف می‌کند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: یکی دیگر از ویژگی‌های مهم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، وفاق همه قوا و دستگاه‌های مختلف درباره آن است؛ زیرا این الگو با تلاش و همفکری افراد صاحب‌نظر و بحث و بررسی در مجمع تشخیص مصلحت نظام که روسای سه قوه و مسوولان مختلف حضور دارند، تدوین شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را مجموعه‌ای دقیق و مستحکم خواندند و افزودند: گرایش به اقتصاد مقاومتی فقط مخصوص کشور ایران نیست و در سال‌های اخیر با توجه به بحران اقتصادی جهانی، بسیاری از کشورها با توجه به شرایط و ساختارهای درونی خود به دنبال مقاوم‌سازی اقتصاد هستند.
ایشان تاکید کردند: البته نیاز ما به اقتصاد مقاومتی بیش از کشورهای دیگر است؛ زیرا از یک طرف کشور ما همچون کشورهای دیگر مرتبط با اقتصاد جهانی و مصمم به ادامه این ارتباط است و طبیعتا از مسائل اقتصادی جهان متاثر خواهد بود و از طرف دیگر نظام اسلامی، به‌دلیل استقلال خواهی و عزت‌مداری و تاکید بر تحت تاثیر قرار نگرفتن از سیاست‌های قدرت‌های جهانی، مورد تهاجم، سوء نیت و اخلالگری است.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: براساس این مبانی و دلایل منطقی، باید پایه‌های اقتصادی کشور را مستحکم و مقاوم‌سازی کنیم و نگذاریم حوادث و تکانه‌های اجتناب‌ناپذیر و همچنین سوءنیت‌ها و اخلال‌گری‌های قدرت‌ها، اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار دهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از بیان جایگاه و اهمیت سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و همچنین دلایل و مبانی عقلانیِ مقاوم‌سازی اقتصاد کشور، ویژگی‌ها و مولفه‌های دهگانه اقتصاد مقاومتی را تبیین کردند. اولین مولفه، ایجاد تحرک و پویایی در اقتصاد کشور و بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی بود. رهبر انقلاب اسلامی در این خصوص گفتند: با اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، شاخص‌هایی همچون رشد اقتصادی، تولید ملی، عدالت اجتماعی، اشتغال، تورم و رفاه عمومی بهبود خواهد یافت و رونق اقتصادی به وجود خواهد آمد. حضرت آیت الله خامنه‌ای درخصوص این مولفه یک نکته را متذکر شدند و تاکید کردند: عدالت اجتماعی، مهم‌ترین شاخص در میان این شاخص‌ها است؛ زیرا نظام اسلامی رونق اقتصادی بدون عدالت اجتماعی را قبول ندارد و در هرگونه پیشرفت اقتصادی کشور، باید وضع طبقات محروم به معنی واقعی کلمه، بهبود یابد. ایشان، توانایی مقاومت در برابر عوامل تهدیدزا را دومین ویژگی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی برشمردند و افزودند: تکانه‌های اقتصادی دنیا، بلایای طبیعی و تکانه‌های تخاصمی همچون تحریم‌ها از جمله این عوامل تهدیدزاست. رهبر انقلاب اسلامی، سومین مولفه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را تکیه بر ظرفیت‌های داخلی بیان و خاطرنشان کردند: این ظرفیت‌ها شامل ظرفیت‌های گسترده علمی، انسانی، طبیعی، مالی، جغرافیایی و اقلیمی است که باید برای اجرای سیاست‌ها، بر آنها تکیه شود. حضرت آیت الله خامنه‌ای به یک نکته مهم هم اشاره کردند و گفتند: تکیه بر ظرفیت‌های داخلی به معنای چشم بستن بر امکانات کشورهای دیگر نیست، بلکه نظام اسلامی در کنار اتکاء به داشته‌های داخلی، از امکانات دیگر کشورها نیز استفاده حداکثری خواهد کرد. ایشان در بیان چهارمین مولفه، به رویکرد جهادی اشاره کردند و افزودند: اجرای این سیاست‌ها، با حرکت عادی و احیانا خواب آلوده و بدون حساسیت امکان‌پذیر نیست و نیازمند برنامه‌ریزی، حرکت علمی، همت و مدیریت جهادی است. رهبر انقلاب اسلامی گفتند: خوشبختانه، رئیس‌جمهور محترم در جلسه اخیر سران سه قوه، با قاطعیت اعلام کرد که همه مسوولان اجرایی مرتبط با این سیاست‌ها، به حرکت و همت جهادی مصمم هستند. مردم محوری، پنجمین مولفه‌ای بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به آن اشاره کردند و افزودند: براساس معارف اسلامی و دینی و همچنین براساس تجربیات ۳۵ سال اخیر، در هر عرصه‌ای که مردم وارد میدان شوند، عنایت و پشتیبانی الهی نیز همراه می‌شود و کارها به پیش خواهد رفت. ایشان خاطرنشان کردند: تاکنون در عرصه‌های اقتصادی، کمتر به حضور و امکانات مردم بها داده شده است، درحالی که باید زمینه استفاده از توان نیروهای بی پایان مردمی اعم از فعالان اقتصادی، کارآفرینان، مبتکران، صاحبان سرمایه و افراد صاحب مهارت فراهم و از آنان حمایت شود و مسوولیت عمده در این خصوص برعهده دولت است. رهبر انقلاب اسلامی، هدف از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴، در چند سال قبل را استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات مردمی در اقتصاد کشور دانستند و گفتند: متاسفانه حق این سیاست‌ها ادا نشد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، تامین امنیت اقلام راهبردی و اساسی به ویژه غذا و دارو و خودکفایی در این اقلام را ششمن مولفه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برشمردند و درخصوص هفتمین مولفه افزودند: کاهش وابستگی به درآمد فروش نفت یکی از ویژگی‌های اصلی این سیاست‌ها است.
رهبر انقلاب اسلامی، از اصلاح الگوی مصرف به عنوان هشتمین مولفه نام بردند و خاطرنشان کردند: خطاب اصلی من در این موضوع متوجه مسوولان است که باید در درجه اول در حوزه ماموریتی خود، از اسراف و ریخت و پاش به طور جدی پرهیز و در درجه بعد، این موضوع را در زندگی‌های شخصی خود رعایت کنند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه پایبندی مسوولان به پرهیز از ریخت و پاش، موجب تسری این روحیه به جامعه خواهد شد، افزودند: منظور از اصلاح الگوی مصرف، سخت‌گیری و زندگی ریاضتی نیست، بلکه هدف، مصرف براساس الگویی عاقلانه، مدبرانه، صحیح و اسلامی است. ایشان با اشاره به شبهاتی که برخی افراد درباره اقتصاد مقاومتی مطرح می‌کنند افزودند: اقتصاد مقاومتی برعکس این شبهات، به رفاه و بهبود زندگی عموم مردم و به ویژه طبقات ضعیف منجر خواهد شد. فسادستیزی نهمین مولفه‌ای بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره و تاکید کردند: لازمه فعالیت سالم و پرتحرک اقتصادی، امنیت است و لازمه امنیت اقتصادی نیز، برخورد با مفسدان اقتصادی و افرادی است که قانون را دور می‌زنند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای شفاف‌سازی را شرط اصلی مقابله با فساد اقتصادی دانستند و افزودند: باید فضای رقابتی و با ثبات اقتصادی به وجود آید، زیرا در چنین فضای سالمی، فعال اقتصادی احساس امنیت خواهد کرد ضمن اینکه در چنین شرایطی، کسب ثروت با ابتکار و پشتکار، مباح و مورد تایید نظام است. ایشان با اشاره به اعلام آمادگی سه قوه برای مقابله با فساد اقتصادی، تاکید کردند: در این موضوع، گفتن صرف کافی نیست، و همه مسوولان اجرایی، قضایی و قوه مقننه در این خصوص مسوول هستند.
دانش محوری، آخرین مولفه‌ای بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند و گفتند: امروز شرایط کشور از لحاظ پیشرفت‌های علمی به گونه‌ای است که می‌توانیم رسیدن به اقتصاد دانش بنیان را با بلندپروازی، جزو اهداف خود قرار دهیم. حضرت آیت الله خامنه‌ای تاکید کردند: اقتصاد دانش بنیان از مهم‌ترین زیرساخت‌های اقتصادی هر کشور است و اگر این موضوع مورد توجه جدی قرار گیرد، قطعا چرخه علم تا ثروت تکمیل خواهد شد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی بخش دوم سخنان خود را با این سوال مطرح در جامعه آغاز کردند: آیا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، حرکتی مقطعی است که تحت فشار تحریم‌ها شکل گرفته است؟ پاسخ قاطعانه ایشان به این سوال پاسخی کاملا منفی بود. رهبر انقلاب تاکید کردند: اقتصاد مقاومتی به هیچ وجه سیاستی مقطعی نیست، بلکه تدبیری راهبردی است که برای همه دوران‌ها – چه تحریم باشد و چه نباشد – مفید و راهگشا و پیش برنده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح علل و انگیزه تدوین و ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به بیان چهار عامل اصلی پرداختند: ظرفیت‌های فراوان مادی و معنوی کشور، حل مشکلات مزمن و دیرپای اقتصادی، مقابله با تحریم‌ها و کاهش کامل تاثیرپذیری اقتصاد کشور از بحران‌های اقتصاد جهانی.
ایشان درخصوص نکته اول افزودند: ظرفیت‌های عالی انسانی، سرمایه‌های «معدنی، طبیعی و صنعتی» و نیز موقعیت ممتاز جغرافیایی کشور انگیزه‌ای قوی برای طراحی الگوی پیشتاز اقتصادی یعنی اقتصاد مقاومتی بوده است. حضرت آیت الله خامنه‌ای در تشریح دومین انگیزه ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به ضرورت حل مشکلات موجود تکیه کردند. ایشان افزودند: مشکلات مزمن و دیرپایی همچون تورم، بیکاری، وابستگی به نفت، واردات بی‌رویه، معیوب بودن برخی ساختارها، پایین بودن بهره‌وری و الگوی ناصحیح مصرف، جز با یک حرکت برنامه‌ریزی شده برای مقاوم‌سازی اقتصاد برطرف نمی‌شود.
رهبر انقلاب، مقابله با جنگ تمام عیار اقتصادی دشمنان را از دیگر عوامل تدوین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بیان کردند و افزودند: تحریم‌ها قبل از موضوع انرژی هسته‌ای نیز وجود داشته و اگر مذاکرات هم ان‌شاءالله به نقطه حل برسد وجود خواهد داشت، چرا که هسته‌ای و حقوق بشر و مسائل دیگر بهانه‌ای بیش نیست و زورگویان جهانی از استقلال‌طلبی و الگو شدن ملت ایران در هراسند. ایشان افزودند: برای علاج قطعی فشارهای اقتصادی دشمنان، باید به گونه‌ای اقتصاد خود را قوی و مستحکم کنیم که آنها از تاثیرگذاری فشارهای خود مایوس شوند که این هدف با اجرای سیاست‌های ابلاغ شده محقق خواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، چهارمین عامل تدوین سیاست‌های مقاوم‌سازی اقتصاد کشور را ضرورت کاهش تاثیرپذیری از بحران‌های جهانی خواندند و گفتند: این عوامل چهارگانه باعث شد طراحی مدل اقتصاد مقاومتی در دستور کار نظام قرار گیرد.سومین بخش سخنان رهبر انقلاب در جمع صدها نفر از مسوولان سه قوه و فعالان «اقتصادی، اجتماعی و رسانه‌ای»، به بیان الزامات و انتظارات اختصاص داشت.
ایشان عزم راسخ و جدی مسوولان سه قوه و به ویژه قوه مجریه را عاملی بسیار مهم برای مقاوم‌سازی اقتصاد خواندند و افزودند: صرف مطرح شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه عزم و تلاش مسوولان همه بخش‌های مرتبط با این سیاست‌ها، زمینه‌ساز تحقق اهداف اعلام شده خواهد بود. رهبر انقلاب، ورود به میدان عمل را دومین انتظار خود از مسوولان برشمردند و خاطرنشان کردند: این طرح و سیاست‌های کلی باید به برنامه‌های گوناگون اجرایی تبدیل شود تا حماسه اقتصادی، واقعا به وجود آید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به نام‌گذاری سال جاری به عنوان سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی افزودند: حماسه سیاسی خوشبختانه محقق شد اما حماسه اقتصادی متاسفانه به تاخیر افتاد که امیدواریم این موضوع در پرتوی سیاست‌های ابلاغ شده، در سال ۹۳ با جدیت کامل پیگیری شود. رهبر انقلاب تدوین، برنامه‌های زمان‌بندی شده را سومین ضرورت دانستند و تاکید کردند: باید سهم هر قوه و همچنین سهم هر دستگاه در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، به طور دقیق مشخص شود. ایشان افزودند: لازم است برنامه‌های اجرایی شفاف و با شاخص‌های زمانی، تدوین گردد تا پیگیری پیشرفت کارها امکان‌پذیر شود. اقدام سران سه قوه در تهیه ساز و کار هماهنگی دستگاه‌ها و نیز نظارت در همه سطوح، چهارمین و پنجمین ضرورتی بود که رهبر انقلاب بر آنها تاکید کردند. ایشان افزودند: مجمع تشخیص مصلحت نیز موظف است به مسوولیت نظارتی که به آن محول شده به طور کامل عمل کند. برطرف کردن موانع «قانونی، اجرایی، حقوقی و قضایی» از سر راه اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، ششمین وظیفه‌ای بود که رهبر انقلاب متوجه سران قوا دانستند. ایشان تاکید کردند: باید موانع مزاحم برداشته شود تا فعالان اقتصادی، کارآفرینان، مبتکران و دانشمندان، با آرامش به این میدان روی آورند و احساس کنند با موانع غیرمعقول روبه‌رو نیستند.
رهبر انقلاب، گفتمان‌سازی و ارائه تصویری درست از اقتصاد مقاومتی را وظیفه صدا و سیما، رسانه‌ها، مسوولان، دلسوزان و صاحبان فکر و اندیشه خواندند و خاطرنشان کردند: دستگاه‌های تبلیغاتی مخالفِ پیشرفت ایران، تلاش می‌کنند با ایجاد شبهه و اشکال تراشی، سیاست‌های ابلاغ شده را بی‌اهمیت جلوه دهند، اما اگر تصویر درستی از این حرکت بزرگ و پیشتازانه ارائه شود و گفتمان‌سازی صورت گیرد، مردم به آن معتقد می‌شوند و از مسوولان مطالبه می‌کنند که در این صورت کارها به پیش خواهد رفت. رهبر انقلاب اسلامی در بیان آخرین انتظار خود از مسوولان موضوع پایش و اطلاع‌رسانی دقیق را مطرح کردند. ایشان افزودند: باید مرکزی قوی و بینا برای رصد و پایش دقیق فعالیت‌ها وجود داشته باشد. گردآوری و پردازش اطلاعات، استنتاج، تعیین شاخص برای هر بخش و اطلاع‌رسانی به مردم از جمله وظایفی بود که ایشان برای این مرکز برشمردند. رهبر انقلاب سخنانشان را با این جملات به پایان بردند: ان‌شاءالله کار بزرگی که شروع شده است با توکل به خدا و شتاب مناسب پیش می‌رود و مردم ثمرات شیرین آن را در همین دولت خواهند چشید. در این دیدار علاوه‌بر وزیران و مسوولان دستگاه‌های مختلف اجرایی، شماری از مسوولان مجلس و قوه‌قضائیه، فعالان اقتصادی، مجامع صنفی، مدیران مراکز گوناگون «اقتصادی نظارتی و علمی»، استانداران، نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها، مدیران حوزه‌های علمیه، مسوولان و مدیران رسانه ملی و برخی رسانه‌ها، فرماندهان نظامی و انتظامی و مدیران شهری حضور داشتند.

انتهای پیام


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS