جزئیات حقوق و مزایای کارگران در سال 93
با تصویب افزایش 25 درصدی دستمزد در شورای عالی کار، حداقل دستمزد سال آینده کارگران به 609 هزار تومان رسید.   به ...

با تصویب افزایش ۲۵ درصدی دستمزد در شورای عالی کار، حداقل دستمزد سال آینده کارگران به ۶۰۹ هزار تومان رسید.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ،این رقم در مقایسه با حداقل دستمزد تعیین شده در اسفند ماه سال گذشته که ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومان بود، ۱۲۱ هزار و ۷۸۱ تومان افزایش یافت.

 

براین اساس میزان عیدی کارگران در سال آینده با احتساب حداقل عیدی (دو ماه)، یک میلیون و ۲۱۷ هزار و هشتصد تومان و با احتساب حداکثر عیدی (سه ماه)، یک میلیون و ۸۲۶ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شد.

 

این در حالی است که میزان عیدی دریافتی کارگران برای امسال حداقل ۹۷۴ هزار و ۲۵۰ تومان و حداکثر یک میلیون و ۴۶۱ هزار و ۳۷۵ تومان بود و از این منظر ۲۴۳ هزار و ۵۵۰ تومان رقم حداقل عیدی و ۳۶۵ هزار و ۳۲۵ تومان میزان حداکثر عیدی کارگران برای سال آینده افزایش پیدا کرد.

 

در بخش حق بن خواربار نیز شورای عالی کار درصد افزایشی را از تصویب گذراند؛ به نحوی که مبلغ کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار تحت عنوان مزایای رفاهی و انگیزشی، ۸۰۰ هزار ریال تعیین شد و به این ترتیب حق خوار بار کارگران در سال ۹۳ از ۵۰ هزار تومان به ۸۰ هزار تومان رسید.

 

همچنین مقرر شد مصوبه افزایش ۲۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران در جلسه مورخ ۴/۱۰/۹۲ هیات وزیران از ابتدای سال ۹۳ به اجرا در آید که بر این اساس در کنار افزایش ۱۲۱ هزار تومانی حداقل مزد، ۱۰۰ هزار تومان دیگر با احتساب حق مسکن و خواربار به حقوق و دستمزد کارگران افزوده شد.

 

جدول حقوق و مزایای کارگران در سال ۹۳

 

 

مزایا ارقام به (تومان)
حداقل دستمزد ماهیانه ۶۰۸۹۰۰
حق مسکن ماهیانه ۲۰۰۰۰
حق خوار بار ۸۰۰۰۰
حق اولاد یک فرزند ۶۰۸۹۱
حق اولاد دو فرزند ۱۲۱۷۸۲
حق سنوات روزانه ۵۰۰

 

 

شورای عالی کار در آخرین جلسه دستمزد خود میزان دستمزد سایر سطوح را ۱۲ درصد به طور ثابت و روزانه ۲۱۱۰ تومان افزایش داد که با اعمال این افزایش مزد شغل کارگران مشمول طرح‌ طبقه‌بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران از مبلغ روزانه ۹۷۰/۲۰۲ ریال ( ۲۰۲۹۷۰) کمتر نخواهد بود.

 

افزایش نرخ پایه سنوات روزانه از دیگر مصوبات آخرین جلسه دستمزد شورای عالی کار بود که بر این اساس نرخ پایه سنوات روزانه کارگران قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار بوده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده یا نکرده باشند، از ۳۰۰ تومان به ۵۰۰ تومان افزایش یافت.

 

در مورد حق اولاد کارگران نیز شورای عالی کار میزان حق اولاد پرداختی برای یک فرزند را ۶۰ هزار و ۸۹۱ تومان و برای دو فرزند را ۱۲۱ هزار و ۷۸۲ تومان تعیین کرد که این رقم سال گذشته در آخرین جلسه دستمزد شورای عالی کار برای یک فرزند ۴۸ هزار و ۷۱۲ تومان و برای دو فرزند ۹۷ هزار و ۴۲۴ تومان مصوب شده بود که از افزایش ۱۲ هزار و ۱۷۹ تومانی حق اولاد در سال ۹۳ حکایت دارد.

 

به گزارش ایسنا، افزایش ۲۵ درصدی حداقل دستمزد کارگران در جلسه ۲۳ اسفند شورای عالی کار در حالی به تصویب رسید که برابر اعلام بانک مرکزی، آخرین نرخ تورم ۳۶٫۷ درصد است و پیش بینی میزان تورم سال آینده با در نظر گرفتن اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت حامل‌های انرژی ممکن نیست.

 

نرخ تورم در ۴ سال گذشته

 

نرخ تورم درصد میزان افزایش دستمزد حداقل دستمزد (تومان) سال
۱۲٫۴ ۱۳ ۳۰۳٫۰۰۰ ۱۳۸۹
۲۱٫۵ ۹ ۳۳۰٫۳۰۰ ۱۳۹۰
۳۰٫۵ ۱۸ ۳۸۹٫۷۰۰ ۱۳۹۱
۳۶٫۷ ۲۵ ۴۸۷٫۱۲۵ ۱۳۹۲
? ۲۵ ۶۰۸٫۹۰۶ ۱۳۹۳

 

 

اسفند ماه سال گذشته افزایش ۲۵ درصدی حداقل دستمزد کارگران برای امسال در شرایطی به تصویب شورای عالی کار رسید که جامعه کارگری در واکنش به آنچه بالا بودن نرخ تورم، ناهمخوانی با دستمزد تصویبی و کاهش قدرت خرید کارگران خوانده می‌شد به نشانه اعتراض، شکایت مزدی خود را در دیوان عدالت به ثبت رساندند اما با مصوبه روز گذشته شورای عالی کار، علیرغم آنکه افزایش ۲۵ درصدی دستمزد ایده آل جامعه کارگری نبوده و با نرخ تورم موجود همخوانی ندارد به نظر می‌رسد که مصوبات افزایشی شورای عالی کار اعم از سایر سطوح مزدی، حق اولاد و حق خواربار تا حد زیادی خلا ناشی از کم بودن دستمزد کارگران را جبران کرده باشد.

 

به گزارش ایسنا، جلسه دستمزد شورای عالی کار دولت یازدهم روز گذشته با حضور سه وزیر اقتصاد و دارایی، کار و تعاون ، صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان کارگران و کارفرمایان برگزار شد و اعضای شورا پس از رای گیری و امضای صورتجلسه، حداقل دستمزد بیش از ۱۱ میلیون کارگر ایرانی در سال آینده را ۶۰۸ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین کردند.

 

انتهای پیام

 


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS