احتمال تغییر نحوه رأی‌اعتماد مجلس به کابینه روحانی
یک کمیسیون مجلس ایران طرحی را آماده کرده که درصورت تصویب آن شرایط وزیران پیشنهادی رئیس جمهور و نحوه رأی اعتماد مجلس به اعضای کابینه تغییر خواهد کرد. در این طرح مدت سابقه و مبنای مدرک تحصیلی وزیران پیشنهادی تغییر می‌کند.

یک کمیسیون مجلس ایران طرحی را آماده کرده که درصورت تصویب آن شرایط وزیران پیشنهادی رئیس جمهور و نحوه رأی اعتماد مجلس به اعضای کابینه تغییر خواهد کرد. در این طرح مدت سابقه و مبنای مدرک تحصیلی وزیران پیشنهادی تغییر می‌کند.

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز , یک نماینده مجلس و عضو کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی از تصویب طرحی در این کمیسیون خبر داد که براساس آن شروط مجلس برای وزیران پیشنهادی و نحوه رأی اعتماد به کابینه تغییر می‌کند.

غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار و نایب رئیس اول کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس به خبرگزاری فارس گفت، طبق این مصوبه و در صورتی که در صحن علنی هم به تصویب برسد، وزرای پیشنهادی باید حداقل ۱۰ سال سابقه تجربی مرتبط با وزارتخانه مربوطه را داشته باشند.

به گفته این نماینده مجلس، دارا بودن حداقل مدرک فوق لیسانس یا معادل آن برای وزیران پیشنهادی از دیگر مصوبات کمیسیون یاد شده است. در دوره‌های گذشته دارا بودن مدرک تحصیلی شرط نبود. نماینده مردم گرمسار تأکید کرد: «مجلس به دنبال روشن شدن تکلیفی است که دولت باید در معرفی و پیشنهاد وزرا آن حداقل‌ها را رعایت کند.»

غلامرضا کاتب درباره انگیزه تغییر آئین‌نامه مجلس درباره رای‌اعتماد به وزیران گفت، برای آنکه نگاه‌های سیاسی در دولت آینده کاسته شود، در کمیسیون تدوین آیین‌نامه مصوب کردیم کمیسیون‌های تخصصی باید برنامه‌ها، سوابق اجرایی و تحصیلات وزرای پیشنهادی را ارزیابی و نظرات مشورتی‌شان را ارائه کنند.

این نماینده محافظه‌کار مجلس افزود، نمایندگان مجلس در برابر مردم متعهدند حتماً به افرادی رأی دهند که بتوانند برای نظام و کشور مفید و مؤثر باشند.

“پیام خوبی به جامعه منتقل نمی‌کند”

اما یک نماینده دیگر مجلس که او نیز عضو کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس است، می‌گوید در فضای کنونی تغییر آیین نامه نحوه رای اعتماد به کابینه پیامی خوبی را به دنبال نخواهد داشت.

محمدرضا پورابراهیمی، نماینده کرمان و راور در مجلس به وبسایت خبری “فرارو” گفت، طرح تغییر آیین نامه نحوه رای اعتماد در حالی در کمیسیون به تصویب رسیده که تعدادی از اعضای کمیسیون در جلسه تصویب طرح در کمیسیون حضور نداشتند.

این نماینده می‌گوید در قانون اساسی شرط داشتن مدرک فوق‌لیسانس برای رییس جمهوری در نظر گرفته نشده است بنابراین ضرورتی ندارد چنین شرطی برای وزیر کابینه در نظر گرفته شود.

او با تاکید بر اینکه شرط مدیریت خود مدرک تحصیلی نیست می‌گوید: «هستند افرادی که مدرک تحصیلی پایین‌تر از فوق لیسانس دارند اما برخوردار از توان بالای مدیریتی هستند و سابقه مدیریتی آن‌ها نیز این توانایی و کارآمدی آن‌ها را در عرصه‌های مختلف مدیریتی به اثبات رسانده است.»

پورابراهیمی درباره شرط ۱۰ سال سابقه‌کار وزیران پیشنهاد گفت: «طبق مصوبه کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس، وزرای پیشنهادی باید حداقل ۱۰ سال سابقه تجربی مرتبط با وزارتخانه مربوطه را داشته باشند. حال این سوال ایجاد می‌شود اگر فردی ۹ سال سابقه اجرایی مرتبط با وزارخانه مرتبط را داشته باشد که اتفاقا کارنامه خوبی هم از خود به جا گذاشته است به دلیل آن یک سال باید رد شود؟»

نماینده کرمان و راور در پایان گفت‌وگوی خود با فرارو اظهار داشت: «در شریطی که جو غالب جامعه همکاری با دولت آینده به منظور عبور از موانع و مشکلات پیش روی کشور است آیین نامه تغییر نحوه رای اعتماد کابینه پیام خوبی را از جانب مجلس به دولت آینده و همچنین جامعه منتقل نمی‌کند. از این روی بعید است در صورت مطرح شدن این طرح در صحن علنی رای بیاورد و مورد تصویب قرار گیرد.»


برچسب :    ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS