نقش اتاق بازرگاني و بخش خصوصي در اقتصاد استان
به قلم سردبیر: آذربايجان غربي تنها استاني است که با سه کشور خارجي مرز مشترک دارد و وجود مناطق آزاد ...

به قلم سردبیر: آذربایجان غربی تنها استانی است که با سه کشور خارجی مرز مشترک دارد و وجود مناطق آزاد تجاری و منطقه ویژه اقتصادی و بازارچه های مشترک مرزی و ترانزیت کالا به خارج از کشور شرایطی را بوجود آورده که همه زمینه‌ها برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم است و در این میان نقش اتاق بازرگانی استان بسیار مهم است.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز، اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن استان آذربایجان غربی به عنوان پارلمان بخش خصوصی و فعال کننده و هماهنگ کننده بخش‌های خصوصی فعال استان یکی از مجموعه های تأثیر گذار و مهم و حیاتی توسعه و رشد اقتصاد و پیشرفت استان محسوب می‌شود.
کارشناسان معتقدند اتاق بازرگانی و صنایع و معادن آذربایجان غربی در جهت فراهم آوردن شرایط و زمینه های رشد و توسعه اقتصاد همه جانبه استان با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فراوان آذربایجان غربی در حوزه_های مختلف اقتصادی و کشاورزی و معادن سرشار استان و همچنین تبادل افکار و بیان آراء و عقاید مدیران صنعتی، معدنی، کشاورزی و بازرگانی نقش مهمی می‌تواند ایفا کند.
اتاق بازرگانی و صنایع و معادن یک مجموعه و موسسه ای غیرانتفاعی است که دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی است و حوزه فعالیت اتاق بازرگانی شهرستان محدود به حدود تعیین شده در قانون تقسیمات کشور است و اتاق بازرگانی شهرستان‌ها دارای شخصیت حقوقی بوده و در امور اداری و مالی خود بر اساس مقررات مربوطه مستقل است.
رویکرد فرهنگی مدیران اجرایی استان در سال‌های گذشته باعث شده تا چهره امنیت زده آذربایجان غربی با برگزاری انواع جشنواره‌ها و مسابقات فرهنگی و ورزشی به یک چهره فرهنگی قابل اتکا و اعتماد تبدیل شود به طوری که اگر تا دیروز از آذربایجان غربی نام برده می‌شد همواره نام قاچاق ، مواد مخدر و مرز به ذهن‌ها خطور می‌کرد ولی امروز در اثر رویکرد فرهنگی و فراهم شدن امنیت مثال زدنی در مرزهای استان ، آذربایجان غربی بهترین شرایط را برای سرمایه گذاری و کار اقتصادی بزرگ داراست.
این در حالی است که نقش و جایگاه اتاق بازرگانی استان به جهت فراهم آوردن شرایط سرمایه گذاری بخش خصوصی در سراسر استان بسیار حائز اهمیت است.
آذربایجان غربی تنها استانی است که با سه کشور خارجی مرز مشترک دارد و وجود مناطق آزاد تجاری و منطقه ویزه اقتصادی و بازارچه های مشترک مرزی و تردد مسافر و ترانزیت کالا به خارج از کشور شرایطی را به وجود آورده که همه زمینه‌ها برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم است و می‌توان با کمترین سرمایه گذاری بالاترین بهره‌وری را داشت و در این میان نقش اتاق بازرگانی به عنوان تسهیل کننده و هماهنگ کننده نحوه سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان را بیش از پیش نمایان می‌کند.
برگزاری جلسات کارگروه تخصصی امور اقتصادی استان به ریاست مسئولان و مدیران اجرایی استان به میزبانی اتاق بازرگانی ارومیه و تعامل با مراکز علمی و دانشکده های اقتصاد و مدیریت دانشگاه‌های استان در مورد ارتباط صنعت و دانشگاه که یکی از گره های عدم توسعه استان است، می‌تواند در راه رشد و توسعه اقتصاد استان توسط بخش خصوصی کمک فراوانی کند.
از سوی دیگر، بررسی وضعیت صنعت و معدن استان و فرصت‌ها و چالش‌های فرا روی آن و ارتباط گیری با سازمان صنعت، معدن وتجارت استان به منظور حل مشکلات و مسائل متعدد سرمایه گذاران بخش خصوصی در این حوزه نیز بسیار ارزشمند است.
اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی و پیگیر کننده مشکلات این بخش‌ها باید با سازمان امور مالیاتی در خصوص مشکلات مالیاتی واحد های تولیدی استان ارتباط مستمر داشته و از راه‌های مختلف مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی را مرتفع کند.
این در حالی است که اجرای فاز نخست قانون هدفمندی یارانه‌ها و حذف پلکانی سوبسید حامل‌های انرژی در سال‌های گذشته مشکلات عدیده ای را برای واحدهای تولیدی ایجاد کرده است و در این میان نقش و تاثیرگذاری اتاق بازرگانی به عنوان هماهنگ کننده و نماینده بخش خصوصی فزون‌تر می‌شود.


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS