چیت‌چیان: افزایش قیمت برق تنها در مرحله اول هدفمندی بود
  وزیر نیرو اظهار کرد: مصرف آب در کشور 96 میلیارد متر مکعب است که نشان دهنده این است که 80 ...

 

وزیر نیرو اظهار کرد: مصرف آب در کشور ۹۶ میلیارد متر مکعب است که نشان دهنده این است که ۸۰ درصد از منابع آبی کشور به مصرف می‌رسد در حالیکه حد بحران ۶۰ درصد است.

 

 

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینا نیوز به نقل از (ایسنا)، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو با حضور در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در ارائه گزارشی از وضعیت صنعت آب و برق کشور، اظهار کرد: مساله آب یک چالش اصلی در هزاره سوم برای تمام جهان است و بر اساس گزارش‌هایی که سازمان ملل در اجلاس جهانی مکزیک ارائه کرد در سال ۲۰۰۶، ½ میلیارد متر مکعب در جهت از دسترسی آب بهداشتی محروم بوده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۵ به ۴۰ درصد جمعیت آن موقع برسد لذا این آمار نشان می‌دهد مسائل مرتبط با آب روز به روز در جهت وخامت و حادتر شدن حرکت می‌کند و نیازمند برنامه‌ریزی‌ دقیق و مراقبت کامل است.

 

 

وی با بیان اینکه ایران در یک منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته است، اظهار کرد: متاسفانه در ۱۰ سال گذشته شاهد بودیم که متوسط بارش از ۲۵۰ به ۲۴۲ میلی‌متر در سال کاهش یافته و با مسائل بسیار جدی در موضوع آب مواجه هستیم. همچنین در نتیجه خشکسالی‌های پی در پی مجموع منابع آب تجدیدشونده کشور که ۱۳۰ میلیارد متر مکعب برآورد می‌شد به ۱۲۰ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

 

 

وزیر نیرو تصریح کرد: در اوایل انقلاب میزان آب تجدیدشونده به ازای هر فرد ۴۰۰۰ متر مکعب در سال بود که در حال حاضر این میزان با توجه به افزایش جمعیت موجب شده برآورد آبی به ۱۶۰۰ متر مکعب کاهش یابد. همان‌طور که می‌دانیم مطابق برآورد بین‌المللی، کشورهایی که به لحاظ جمعیت میزان آب تجدیدشونده‌شان از ۱۶۰۰ متر مکعب کمتر باشد کشورهای دارای تنش آبی هستند و آن مناطق وارد بحران آبی خواهند شد.

 

 

چیت‌چیان با انتقاد از اینکه گرچه میزان متوسط آب تجدیدشونده از ۱۶۰۰ متر مکعب کمتر است اما توزیع آن در مناطق مختلف کشور یکسان نبوده است، گفت: تعداد قابل توجهی از استان‌ها میزان بارش‌شان نسبت به ۴۶ سال قبل کاهش یافته است اما در چند استان غربی بارش‌ها بیشتر بوده، در مجموع هفت درصد از میزان متوسط کمتر شاهد میزان بارش بوده‌ایم.

 

 

وی با بیان اینکه کشورهایی که بیش از ۶۰ درصد از منابع آبی‌شان استفاده کنند در معرض بحران آبی قرار گرفته‌اند، گفت: مصرف آب در کشور ۹۶ میلیارد متر مکعب است و در مقایسه با ۱۲۰ میلیارد متر مکعب کل آب تجدیدشونده کشور نشان دهنده آن است که ۸۰ درصد از منابع آبی کشور استفاده می‌کنیم درحالی که حد بحران ۶۰ درصد بوده است.

 

 

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود ضمن ابراز امیدواری از اینکه دولت و مجلس باید همفکری‌های بیشتری در این خصوص داشته باشند، به نشانه‌های بحران آبی اشاره کرد و افزود: خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌های داخلی کشور، بحران منابع آب زیرزمینی، پدیده فرونشست نمونه‌هایی هستند که کشور را با بحران آبی روبرو می‌کند و متاسفانه در مورد آب‌های زیرزمینی نیز بیش از نیمی از آب مورد نیاز کشور از چاه‌ها تامین می‌شود. در واقع متاسفانه حفر چاه‌های غیرمجاز افزایش یافته و از سوی دیگر میزان استفاده‌ای که از چاه‌های مجاز انجام می‌شود بیش از حد مطلوب است و این مساله باعث شده که در پی سالیان گذشته ۱۰۰ میلیارد متر مکعب از ذخایر استاتیک سفره‌های زیرزمینی کاهش یابد.

 

 

وی همچنین تاکید کرد: روند افزایش تعداد چاه‌ها و تخلیه از منابع آب زیرزمینی موجب شده که مجموعا برداشت آب رو به کاهش باشد و نیز در پی ۱۰ سال گذشته میزان روان آب رودخانه به ۴۶ درصد در کل کشور رسیده است و ما در هفت ماهه نخست سال آبی ۵۳ میلیارد متر مکعب برداشت داشته‌ایم که در سال جاری به ۲۵ میلیارد متر مکعب رسیده است.

 

 

چیت‌چیان ادامه داد: به عنوان مثال سد کرخه وقتی ایجاد شد که پیش‌بینی می‌شد هفت میلیارد متر مکعب آب داشته باشد اما در این سال‌ها بیشتر از دو میلیارد متر مکعب نداشته است و کاهش منابع آبی و افزایش نیازها در کشور حتی منجر به مسائل امنیتی شده و ما نمونه‌ای از تجمعات و اعتراضات را به دلیل کاهش منابع آبی در شهرها و روستاها شاهد هستیم.

 

 

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم اجازه ندهیم کشور وارد مرحله بحران آب شود باید استفاده خود را به ۶۰ درصد محدود کنیم. این در حالی است که ما ۷۲ میلیارد متر مکعب باید از منابع آبی استفاده کنیم در حالیکه در حال حاضر ۹۶ میلیارد متر مکعب استفاده می‌شود.

 

 

وی در ادامه به راهکارهایی برای استفاده پایدار از منابع آب اشاره کرد و افزود: باید از منابع آب به گونه‌ای استفاده کنیم که نسل‌های آینده امکان حیات داشته باشند. کل منابع آبی که در بخش کشاورزی استفاده می‌شود ۹۲ درصد است اما رندمان آبیاری بسیار پایین است. به عنوان مثال لیبی ۶۰ درصد، هند ۵۴ درصد، مصر ۵۳ درصد، سوریه ۴۵ درصد، پاکستان ۴۴ درصد، عربستان ۴۳ درصد، ترکیه ۴۰ درصد، چین ۳۶ درصد و ایران ۳۳ درصد راندمان آبیاری دارند در حالی که ما حداقل این امکان را در اختیار داریم که راندمان کشاورزی را افزایش دهیم.

 

 

چیت‌چیان در ادامه سخنان خود اظهار کرد: در حال حاضر مجموع سدهایی که احداث شده و به بهره‌برداری می‌رسد موجب استحصال ۷۲ میلیارد متر مکعب شده که ۴۹ میلیارد متر مکعب قابل تنظیم است لذا ضرورت دارد که در سدها بازنگری خوبی انجام شود و ما در این خصوص نیازمند همکاری مجلس هستیم.

 

 

وزیر نیرو در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۶۵۰۰ روستا وجود دارد که در طول سالیان گذشته فقط با تانکر آبرسانی شده‌اند. البته در تنظیم بودجه ۹۳ هم دولت و هم مجلس توجه لازم را داشته و ردیف مستقلی برای آب روستاها در نظر گرفته شده که چیزی حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است.

 

 

وی در ادامه به برخی پروژه‌های مطالعاتی و اجرایی در حوزه آب اشاره کرد و گفت: ۳۹۰ مورد پروژه مطالعاتی فعال آب شهری، ۱۹۰۰ پروژه اجرایی آب شهری، ۳۵۰ پروژه مطالعات فاضلاب شهری، ۵۱۰ پروژه اجرایی فاضلاب شهری، تعداد ۹۱۰ مجتمع روستایی دارای پروژه اجرایی آب، ۲۸۰ مجتمع روستایی دارای پروژه مطالعاتی آب، هفت مورد پروژه اجرایی فاضلاب در مجتمع روستایی و ۱۰ مورد پروژه مطالعاتی فاضلاب در بخش روستایی در دست انجام است.

 

 

چیت‌چیان همچنین تصریح کرد: هم‌اکنون نیز بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان به پیمانکاران بدهی داریم این در حالی است که کارهای بسیاری سریعتر انجام شده است در واقع وزارت نیرو از نظر ظرفیت اجرایی آمادگی لازم را دارد و امیدواریم که در تعامل دولت و مجلس منابع بیشتری اختصاص داده شود.

 

 

وزیر نیرو افزود: البته در بخش آب به منابع دولتی اکتفا نشده و در حال حاضر ۷۶ پروژه فعال به صورت BOO و BOT با بخش خصوصی قرارداد منعقد شده است و نیز در ۸۴ طرحی که مجموعا در بخش آب در دست اجرا است نیاز به بیش از ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار وجود دارد تا این طرح‌ها کامل شود.

 

 

وی در ادامه به وضعیت صنعت برق نیز اشاره کرد و گفت: در سال ۹۲، ۶۳۰ روستا دارای برق شده‌اند و از شهریور ماه سال ۹۲ تا به امروز ۱۳۸۴ مگا وات نیروگاه جدید وارد مدار شده است و از الان تا اوایل تابستان نیز ۱۱۶۸ مگا وات نیروگاه جدید وارد مدار خواهد شد.

 

 

وزیر نیرو با انتقاد از اینکه در دو سال گذشته سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت برق کاهش یافته و همین مساله سبب روبرو شدن با کمبود برق شده است، گفت: تامین برق از کل ظرفیت یک چهارم به عهده دولت و سه چهارم به عهده بخش خصوصی گذاشته شده است.

 

 

چیت‌چیان با اشاره به توانمندسازی اقتصاد در بخش برق و نیز وضعیت قیمت برق، اظهار کرد: غیر از سال ۸۹ یعنی در مرحله اول هدفمندی که افزایش قابل توجهی صورت گرفت در سایر سال‌ها رشد قابل توجهی اعمال نشده است.

 

 

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت در مورد سخنان وزیر نیرو اظهار کرد: کمبود آب شرب در پی خشکسالی‌های اخیر در بعضی مناطق آنها را در آستانه بحران قرار داده و شاهد مهاجرت روستاییان به شهرها هستیم و این مساله جدی است که باید برنامه‌ریزی درستی برای آن اعمال شود.

 

 

وی از وزیر نیرو خواست تا در مورد سد دوستی در خراسان رضوی نیز تمهیدات لازم را اندیشیده و راهکارهایی را اتخاذ کند.

 

 

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه متوسط کاهش هفت درصدی در منابع آب داشته‌ایم، گفت: این میزان شاید به اندازه‌ای نباشد که مشکلاتی را ایجاد کند اما باید برنامه جامعی برای افزایش بهره‌وری داشته باشیم.

 

 

نایب رییس مجلس شورای اسلامی همچنین از وزیر نیرو خواست تا در مورد سد شهر بیجار در استان گیلان و همان‌طور وضعیت آبرسانی و سدها در شهرهای اصفهان، خراسان جنوبی و بسیاری از مناطق که با مشکلاتی در حوزه منابع آبی مواجه هستند اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهد.

 

 

ابوترابی‌فرد همچنین تاکید کرد که مجلس شورای اسلامی این آمادگی را دارد تا همکاری لازم را با این دستگاه داشته باشد و در آینده با بررسی‌های بیشتر در کمیسیون‌های تخصصی نقشه جامعی تدوین شود.

 

 

بر اساس این گزارش، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو نیز در پاسخ به اظهارات ابوترابی‌فرد گفت: سد دوستی یک سد مشترک بین ایران و ترکمنستان است و آب مورد نیاز این سد از سرچشمه‌ها در افغانستان قرار دارد البته کشور افغانستان طرح‌هایی را در سال‌های اخیر انجام داده که موجب شده محدودیت‌هایی برای اجرا به وجود آید.

 

 

وی با اشاره به اینکه نگرانی‌هایی برای آب شرب مشهد وجود دارد، گفت: البته ۴۰ حلقه چاه جدید پیش‌بینی شده است و اقدامات اضطراری نیز صورت می‌گیرد که بتوانیم با همکاری مردم و صرفه‌جویی در مصرف آب این مشکل را پشت سر بگذاریم.

 

 

وزیر نیرو همچنین اظهار کرد: در حال حاضر کمیته‌ای ایجاد شده و دوازده شهر بزرگ کشور تحت نظارت آن هستند تا ان‌شاءالله تابستان را بدون مشکل پشت سر بگذاریم.

 

 

انتهای پیام

 

 


برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS