اختصاصي بینانیوز: قفلي که درب بنگاههاي زودبازده آذربايجان غربي را تخته مي کند
گزارش اقتصادی: به قلم سردبیر - اينکه برخي اوقات شنيده مي شود بخشي از کارگاه‎هاي طرح‎هاي زودبازده اقتصادي استان متوقف ...

گزارش اقتصادی: به قلم سردبیر – اینکه برخی اوقات شنیده می شود بخشی از کارگاه‎های طرح‎های زودبازده اقتصادی استان متوقف شده اند به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه حمل و نقل بوده است. همچنین بیشتر مشکل واحدهای تعطیل شده به دلیل سود وام‎هایی است که مطالبه می‎شود، گرانی مواد اولیه و ضعیف بودن بازاریابی آنها نیز از دیگر دلایل است.

طرح بنگاه های زودبازده یکی از طرح های مهم و راهبردی اقتصادی دولت نهم و دهم برای توسعه اشتغالزایی جوانان بود و این دولت کوشید برای پدید آوردن فرصت های شغلی فراوان با اندک سرمایه و البته حمایت های مالی بانک ها از طرح های جدید و زودبازده جوانان در جهت اشتغالزایی جوانان گام های مهمی بردارد.
در ابتدا برخی با این نگاه دولت به اشتغال انتقاد داشتند و می گفتند این برنامه نمی تواند در بلند مدت اشتغال جوانان را حل کند و باید فکری اساسی کرد. برخی از خانواده ها نیز نگران وضعیت اشتغال جوانان خود بودند که در این طرح ها اشتغال داشتند.
حمایت مالی و تسهیلات بانکی از این بنگاه_های زودبازده از همان آغاز طرح این بنگاهها از دغدغه ها بود که متاسفانه امروز نیز بزرگترین معضل بنگاه های زودبازده نبود حمایت های مالی دولت است.
آذربایجان غربی در زمینه اعطای تسهیلات به بنگاه های زودبازده رتبه اول جذب منابع بانکی را دارد و این در زمینه بنگاه های زودبازده و کارآفرین جزو پنج استان برتر کشور است و این استان در زمینه راه اندازی بنگاه های زودبازده و کارآفرین، جزو پنج استان برتر کشور محسوب می شود. بیشترین میزان اشتغال ایجاد شده در این استان به بخش کشاورزی تعلق دارد.
طبق آمار رسمی مسئولان در سال های گذشته ، ۹۰ هزار فرصت شغلی با راه اندازی این بنگاه ها در آذربایجان غربی ایجاد و در این زمینه ۱۴هزار و ۵۰۰میلیارد ریال تسهیلات از طریق بانک های عامل به متقاضیان پرداخت شده است.
در بخش های کشاورزی، صنعت و معدن خود اشتغالی و گردشگری ۶۹هزار و ۴۸ طرح با ۱۴هزار ۵۱۹میلیارد ریال تسهیلات به بهره_برداری رسیده و ۹۲هزار شغل جدید در آذربایجان غربی ایجاد شده است.
برای حمایت از بنگاه های زودبازده اقتصادی یک هزار و ۱۸۰میلیارد ریال یارانه به این واحدها پرداخت شده که از این لحاظ نیز آذربایجان غربی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
اگر چه در سال های اخیر برخی از کارشناسان به شدت از طرح این نگاه اقتصادی به موضوع اشتغال انتقاد داشتند و نسبت به آمار و ارقام های اعلامی اشتغال در این دولت هم به شدت معترض بوده و آن را با واقعیت های خارجی در تناقض معرفی کردند، ولی باید اذعان کرد که در سال های اخیر حمایت های دولت از این بنگاهها به شدت کاهش یافته است.این در حالی است که سال گذشته مرکز پژوهشهای مجلس در خصوص انحراف در بنگاه های زود بازده گزارشی داد که زیاد به مذاق دولتی ها خوش نیامد. البته در برخی از استان ها از جمله در آذربایجان غربی تا حدودی این گزارش صحیح به نظر می رسید. درگزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، میزان انحراف طرح های زود بازده را از ۲ تا ۵۳ درصد مطرح کرده اند که در استان های مختلف درصد ها متغییر بود .
البته آذربایجان غربی در سال های اخیر سهم عمده خود از تسهیلات اعطایی به بنگاه‌های زود بازده را اخذ کرده است و طبق اعلام مراجع رسمی در سال ۹۰ ، ۱۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات بنگاه‌های زودبازده به بخش خصوصی پرداخت شده است.
این در شرایطی است که دستگاه های اجرایی مختلف باید با حمایت از ایجاد اشتغال گام برداشته و خود اشتغالی را فعال کنند. چرا که وجود ظرفیت‌های ویژه در آذربایجان غربی باعث می شود تا به موضوع بنگاه های زودبازده عنایت زیادی شود. باید در معرفی طرح‌ها به صندوق توسعه ملی برای اخذ تسهیلات، این ظرفیت و توانایی‌های استان مورد لحاظ قرار گیرد.
البته بانک‎ها و ادارات آب، برق و گاز حق ندارند ارائه خدمات به واحدهای تولیدی استان را به خاطر بدهی متوقف کنند و اینکه در برخی اوقات شنیده می شود بخشی از کارگاه‎های طرح‎های زودبازده اقتصادی استان متوقف شده اند به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه حمل و نقل بوده است. همچنین بیشتر مشکل واحدهای تعطیل شده به دلیل سود وام‎هایی است که مطالبه می‎شود، گرانی مواد اولیه و ضعیف بودن بازاریابی آنهاست.


برچسب :    ، ، ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS