جنتی:عالمانه نقد کنید
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جامعه‌ای که هنرمندان و نخبگان آن از احترام برخوردار باشند،می‌تواند رشد کند و در ...

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جامعه‌ای که هنرمندان و نخبگان آن از احترام برخوردار باشند،می‌تواند رشد کند و در جامعه‌ای که آزادی بیان و قلم داشته باشد، می‌تواند به اقتدار فرهنگی برسد و در سایه تضارب آراء و تبادل افکار و اندیشه‌ها می‌توانیم به رشد فرهنگی دست پیدا کنیم، همان روشی که در حوزه‌های علمیه ما در طول سال‌های سال وجود داشته و دارد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ،  “علی جنتی” صبح امروز در مراسم افتتاح دومین هفته فرهنگ رضوی در کرمان اظهار کرد:

 

در سایر زمینه‌های علمی و فرهنگی نیز به همین ترتیب است و همه کسانی که دارای فکر و نظر هستند، باید بتوانند نظرات خود را بیان کرده و بنویسند و اگر دیگران مخالف هستند، باید نظرات خود را بنویسند و نقد عالمانه و بیطرفانه بکنند نه نقد تخریب‌گرایانه. در این صورت به ارتقای فرهنگی دست پیدا می‌کنیم و مسئولیت ارتقای سطح فرهنگ جامعه مسئولیت بزرگی است که تنها به دوش یک نهاد و دستگاه نیست. فرهنگ یک جامعه جزئی از هویت ملی ماست و برای ساخت این هویت و فرهنگ همه اهل نظر و نهادها، دستگاه‌های فرهنگی و شخصیت ها موظف هستند نقش خود را ایفا کنند. از امام جماعت یک مسجد تا عالم حوزه علمیه، استاد دانشگاه، صدا و سیما، تبلیغات اسلامی و … باید نقش خود را ایفا کند.

 

وی گفت: امسال به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده و عزم ملی یعنی همه باید به میدان آمده و برای ساخت کشور همه به پاخیزند و با مدیریت جهادی به دور از بروکراسی و روش های معمول اداری، برای گشودن گره‌های مردم تلاش کنیم.مدیران ما باید تلاش کنند تا استعدادهای جوانان شکوفا شود و این سرمایه عظیم انسانی و منابع بزرگ می تواند کشور را بسازد و به شکوفایی برساند.

 

جنتی یادآور شد: یکی از مسائل اساسی که امروز با آن رو به رو هستیم، بحث فرهنگ عمومی است که از دغدغه‌های مقام معظم رهبری نیز هست.

 

جنتی گفت: امروز دچار آسیب‌های فراوان هستیم و به ارائه الگوهای مناسب برای سبک زندگی ایرانی اسلامی نیاز داریم. ترویج قانونگرایی، انضباط اجتماعی، وجدان کاری، خودباوری، روحیه کار جمعی، درستکاری، قناعت، ساده زیستی، پرهیز از اسراف و مصرف گرایی و … در فرهنگ عمومی باید به اینها پرداخته شود.

 

وی ادامه داد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم تحقق پیدا نمی کند مگر اینکه با روحیه خودباوری جلو برویم. الگویی که دنبال هستیم، فرهنگ اهل بیت و رضوی است که باید به آن پرداخته و دنبال کنیم.گسترش اعتماد و امید فرهنگی در جامعه و نگاه امیدآفرین نسبت به آینده می‌تواند در توسعه اقتصادی و فرهنگی کشور نقش اساسی داشته باشد.

 

جنتی اظهار کرد: نسل ناامید نمی‌تواند برای کشور پیشرفت‌آفرین باشد، باید عزم ملی و مدیریت جهادی تلاش کنیم و کشور را در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به سمت آرمان‌های بلند جمهوری اسلامی هدایت کنیم.

 

وی ادامه داد: بعد از ۴۰ سال دوباره به کرمان سفر کرده‌ام و حضور در این خطه برای من جالب و رضایت بخش است.: کرمان معروف به فرهنگ و تمدن دیرینه است، تمدنی که به هزاره پنجم پیش از میلاد بر می‌گردد و در طول دوران مختلف قبل و بعد از اسلام همواره دارای شخصیت‌های برجسته‌ای در حوزه‌های مختلف بوده و به ویژه در دوران معاصر خاستگاه چهره‌های ماندگار و شخصیت‌های برجسته‌ای در حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی و هنری بوده است.

 

جنتی اظهار کرد: از قرن سوم و پنجم هجری، کرمان شاهد دانشمندان و ادیبان و عالمان متعددی بوده، ابوحامد کرمانی، شاعر و فیلسوف، محمدبن عیسی ماهانی ریاضیدان، خواجوی کرمانی و … اعم از شاعران و عالمان بزرگ، هنرمندان معاصر تا سرداران بزرگ دوران دفاع مقدس که هر کدام از آنها حماسه آفریدند به ویژه سردار حاج قاسم سلیمانی که خدمات برجسته در دوران دفاع مقدس و تا امروز در دنیای اسلام چشمگیر است.همه اینها ستارگان درخشانی هستند که در آسمان علم و ادب این سرزمین درخشیده‌اند و در طول سه دهه گذشته پس از انقلاب استان کرمان پیشرفت های بسیار خوبی در زمینه‌های علمی کسب کرده و وجود دانشگاه‌های متعدد و مراکز علمی و پژوهشی در این استان نشان دهنده میزان توسعه علمی این استان است.

 

وی اظهار کرد: ظرفیت‌های عظیم اقتصادی اعم از صنعتی و کشاورزی که در این استان وجود دارد، پتانسیل بالایی است که نشان می‌دهد این استان می‌تواند به یکی از استان‌های محوری کشور در توسعه صنعتی و کشاورزی گام‌های بلندی بردارد همچنان که تاکنون موفق بوده است.

 

جنتی همچنین گفت: مردم ولایتمدار خطه کرمان از دیرباز جزو وفادارترین مردم نسبت به اهل بیت(ع) بوده‌اند و هستند و به ویژه ارادت خاصی نسبت به امام رضا(ع) دارند.موقوفات زیادی که در این استان وقف آستان قدس رضوی است، نشان دهنده شور و علاقه این مردم از دیرزمان نسبت به این قطب معنوی کشورمان امام رضا(ع) دارند و برای همه ما و کشور ما افتخار بزرگی است که چنین استوانه معنوی در کشور داریم که حافظ ملک، ملت و آیین ماست.

 

جنتی بیان کرد: بسیاری از بلایایی که در طول قرنها عارض این ملت شده به برکت وجود حضرت رضا(ع) دفع شده و جنگ تحمیلی که هشت سال به طول انجامید و در شرایطی آغاز شد که دشمنان تا دندان مسلح بوده و ملت ما بعد از پیروزی انقلاب از نظر سلاح و تجهیزات جنگی دستش خالی بود، اما با تاییدات خداوند و عنایت امام رضا(ع) ملت ما پیروز شد و بعد از جنگ هر روز بر افتخارات ما برگ زیرین افزوده شده است.امروز ملت ایران ملتی پرافتخار و سربلند در دنیاست.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هفته فرهنگ رضوی یکی از ابتکارات ارزشمندی است که به آن دست یافته‌ایم و بنیاد فرهنگی هنری امام رضا(ع) از ابتکاراتی بود که از ۱۲ سال قبل انجام شد و ۱۱ جشنواره تاکنون برگزار کرده است. این بنیاد توانسته در ۱۱ سال گذشته در جهت معرفی فرهنگ رضوی در قالب کتاب‌ها، نوشته‌ها، اشعار، احادیث، فعالیت‌های سمعی و بصری نه تنها معرفت نسبت به امام رضا(ع) و فرهنگ آن حضرت را نه تنهار داخل کشور بلکه در گستره جهان اسلام نشر بدهد.بیش از هر زمان دیگری نیاز به شناخت این فرهنگ داریم و در حالی که جامعه ما از آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی رنج می‌برد، آنچه که می‌تواند در این مشکلات ملت ما را از نظر فکری و معنوی نجات دهد، شناخت این فرهنگ و سیره رضوی و عمل به این سیره است.

 

وی افزود: امروز مسئله فرهنگ از مهم ترین مسائل جامعه ماست و اساس انقلاب اسلامی برپایه فرهنگ استوار شده و به فرمایش مقام معظم رهبری سیاست، اقتصاد و … ذیل همه چیز تعریف می شود.باید فرهنگ همه چیز را به حرکت دربیاورد و اگر به دنبال شکوفایی اقتصادی هستیم و از اقتصاد مقاومتی سخن می‌گوییم، زمانی حاصل می‌شود که بتوانیم فرهنگ کار، کارآفرینی و وجدان کار و اخلاق، فضیلت‌های اخلاقی را در جامعه نشر بدهیم و آن زمان در همه جهات می‌توانیم توسعه پیدا کنیم.

 

جنتی یادآور شد: اگر در چشم‌انداز ۲۰ ساله قرار بر این بوده که کشور اول منطقه از نظر علمی و فناوری و الهام بخش به دیگر کشورهای اسلامی باشیم، چه زمانی تحقق پیدا می‌کند؟

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:زمانی که از نظر اقتصادی رشد و توسعه یافته باشیم و از نظر فضیلت‌ها متخلق به اخلاق اسلامی و پاسدار ارزش‌های اسلامی باشیم می توانیم الهام بخش باشیم. اگر کشوری فقیر و با میلیونها نفر بیکار باشیم، نمی‌تواند الهام بخش باشیم پس همه باید تلاش کرده و در همه جهات با هم پیش برویم.

 

امسال که به سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی: نامگذاری شده، باید در توسعه اقتصادی همه تلاش کرده و کشور را از وضعیت کنونی بیرون بیاوریم و از نظر فرهنگی باید بتوانیم، فرهنگ کار و تولید را توسعه دهیم.

 

جنتی در بخش دیگر سخنانش گفت:امروز آنچه که باعث می‌شود در برابر تندبادهای حوادث و آسیب‌ها مقاومت کنیم، مصونیت بخشیدن به جامعه است، به ویژه به نسل نو. امروز اگر سخن از آسیب‌های شبکه های ماهواره‌ای و اجتماعی و اینترنت و … می‌گوییم، تنها راه مقابله با این آسیب‌ها این است که در جامعه مصونیت ایجاد کنیم.

 

جنتی افزود: راه مقابله، کار مثبت فرهنگی است و باید با این فرهنگ غنی رضوی که در اختیار داریم، باید کار کنیم.در طول سالها کتب بسیار زیادی در حوزه نشر فرهنگ رضوی چاپ شده و احادیثی که نشان دهنده سیره آن حضرت در زندگی اجتماعی و فردی، در مناظره‌ها و رفتار ها وجود دارد اگر شناخته شود، زندگی ما پرنشاط و لذت بخش و زندگی اسلامی می‌شود.

 

وی گفت: یکی از اهداف بلندی که در این دوره دنبال می‌کنیم، دستیابی به اقتدار فرهنگی است و اقتدار فرهنگی زمانی حاصل می‌شود که از میراث فرهنگی خودمان پاسداری کنیم. آنچه که به میراث فرهنگی و تمدنی ما مربوط می‌شود آثار گرانقدر علمی و مکتوب گذشته و رشد نخبگان فرهنگی ما است.

 

انتهای پیام

 


برچسب :    ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS