تاکید وزیر امور خارجه کشورمان بر ضرورت وحدت و هماهنگی در گروه 77
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که «یکی از مهم‌ترین نگرانی‌ها تعهدات به شدت مشروط و ناقض کشورهای ...

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که «یکی از مهم‌ترین نگرانی‌ها تعهدات به شدت مشروط و ناقض کشورهای توسعه یافته در زمینه توسعه است» گفت: توسل به روش‌های سرکوبگرانه اقتصادی همان اندازه که ناعادلانه، مستبدانه و تبعیض‌آمیز است به همان اندازه نیز رواج یافته است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، محمد جواد ظریف در نشست مشترک گروه ۷۷ و کشورهای عضو جنبش عدم تعهد – به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس این گروه – که با حضور رمطان لعمامره وزیر امور خارجه الجزایر و دیوید چونکه وانکا وزیر امور خارجه بولیوی و رییس دوره ای گروه ۷۷ برگزار شد ، خطاب به حاضران در این نشست با ابراز خرسندی از پنجاهمین سالگرد تاسیس گروه ۷۷، افزود: این واقعا مایه مسرت است که این مراسم را در الجزیره و یک روز بعد از نشست جنبش عدم تعهد(نم) برگزار کنیم که نشان دهنده همکاری عمیق و مستحکم بین کشورهای عضو گروه ۷۷ و جنبش عدم تعهد است؛ کشورهایی که منافع و انگیزه‌های مشترکی دارند.

 

وی ادامه داد: ۷۷ کشور در حال توسعه از قاره‌های مختلف و مفتخر به ثروت عظیم تمدن‌های‌شان، آماده برای عبور از محدودیت‌های ژئوپلیتیکی نیم قرن قبل، برای تحقق پرطنین دیدگاه‌های مشترک خود در مورد تغییر نظام بین الملل متحدانه سخن گفتند. اکنون و بعد از پنجاه سال دلایل محکم تر و مرتبط‌تری برای وجود این گروه می‌توان یافت. بسیاری از چالش‌های توسعه بین‌المللی هنوز حل نشده و باید به طور کارآمد به آن‌ها پرداخت. کشورهای در حال توسعه همچنان با نابرابری‌های ریشه‌دار و بی‌عدالتی‌های دیرینه در عرصه جهانی دست و پنجه نرم می‌کنند.

 

وی افزود: بسیاری از ما البته در سطوح مختلف، هنوز باید به نابرابری‌ها و حل بی‌عدالتی بپردازیم و فقر را ریشه کن کنیم. ما همچنان با روند غیرقابل قبول تضعیف جنبه‌های مختلف توسعه در چارچوب برنامه‌های چندجانبه هستیم. این شرایط با گرایش بی‌رحمانه بعضی از کشورهای توسعه یافته برای اتخاذ تصمیم‌هایی همراه شده است که اقتصاد جهانی را خارج از چارچوب‌های بین‌المللی چندجانبه تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

وزیر امور خارجه ایران با بیان این‌که «یکی از مهم‌ترین نگرانی‌ها تعهدات به شدت مشروط و ناقض کشورهای توسعه یافته در زمینه توسعه است»، تاکید کرد: توسل به روش‌های سرکوبگرانه اقتصادی همان اندازه که ناعادلانه، مستبدانه و تبعیض‌آمیز است به همان اندازه نیز رواج یافته است.

 

وی با بیان این‌که « اکنون یقینا با چشم‌اندازی چالش‌برانگیز و برنامه‌کاری طولانی روبه‌رو هستیم.» تاکید کرد: با وجود این هدف، اگر ما هماهنگ و متحدانه عمل کنیم، توسعه بنیادین دست یافتنی است. در سال‌های پیش رو علاوه بر نشست‌های عادی و برنامه‌های کاری فراوان، گروه ۷۷ باید با اتفاقات بسیار مهم آتی نیز روبه رو شود. از میان آن‌ها سال ۲۰۱۵ مقطعی مهم و کلیدی در زمینه برنامه توسعه ای جهانی است.

 

وی ادامه داد: گروه ما باید فعالانه در روندهای مرتبط و چندسویه برنامه‌های توسعه ای بعد از سال ۲۰۱۵، مذاکرات مربوط با اهداف توسعه پایدار مذاکرات و تغییرات اقلیم حاضر شود. با در نظر گرفتن اهمیت تاریخی این روندها باید برای خود این مسئولیت را قائل شویم که روندهای یادشده به نتایجی متناسب برای توسعه دراز مدت جنوب منجر می‌شود.

 

رییس دستگاه دیپلماسی ایران گفت: این روندها فرصت‌هایی برای انتخاب اصلاحات در سیستم جهانی، رفع مهم‌ترین موانع توسعه و اطمینان از حمایت درست از توسعه و توانمندی محیط بین‌المللی در این زمینه به ما می‌دهد.

 

وی افزود: بر اساس اصول مشترک، مسئولیت‌های متفاوت باید به کشورهای در حال توسعه ابزار سیاسی کافی را به منظور انعکاس واقعیات متفاوت کشورها و اولویت‌های توسعه‌ای متفاوت بدهد، بدون این‌که موانع جدیدی را پیش روی آن‌ها پدید آورد، بدست آید.

 

وی با اشاره به این‌که «ما در سال ۲۰۱۵ باید بتوانیم تدابیر عینی را (در این مسیر) تدوین کرده و اهداف کوتاه مدت را تعریف کنیم، این اهداف به ویژه باید بر اساس اجرایی بودن تعریف شوند»، افزود: تحقق همه این اهداف به توجه هماهنگ و متحد همه کشورهای گروه نیاز دارد.

 

ظریف ادامه داد: این موضوع که گروه ۷۷ غیر از ارتقای موقعیت از تجربیات فراوان، ظرفیت و توانایی گسترده برای مقابله با چالش های پیش رو بهره‌مند است، انگیزه فراوانی ایجاد می‌کند.

 

وی گفت: سخنانم را با تاکید بر این موضوع بار دیگر به پایان می برم که وحدت و هماهنگی در گروه ۷۷ از اهمیت زیادی برخوردار است جمهوری اسلامی ایران کاملا خود را به اصول و اهداف دیرینه و مورد اطمینان این گروه از زمان آغاز به کار متعهد می‌داند. اجازه بدهید از فرصت برگزاری پنجاهمین سالگرد گروه ۷۷ استفاده کرده و تعهد گروه ۷۷ را برای نظم جهانی عادلانه تر، جهان شمول تر و بیشتر طرفدار توسعه بار دیگر بیان کنیم.

 

***

 

نشست مشترک گروه ۷۷ و کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس گروه ۷۷ تدارک دیده شده است و ˈاووه مورالسˈ رییس جمهوری بولیوی ریاست دوره ای این گروه را که متشکل از کشورهای در حال توسعه است، بر عهده دارد.

 

ظریف در آخرین روز سفر خود به الجزایر، به عنوان رییس دوره ای جنبش عدم تعهد، علاوه بر شرکت در این نشست مشترک، برای حاضران سخنرانی کرد.

 

گروه ۷۷ در پانزدهم ماه ژوئن سال ۱۹۶۴ با شرکت سران ۷۷ کشور در حال توسعه جهان در مقر سازمان ملل در ژنو پایه گذاری شد و در حال حاضر ۱۳۲ کشور جهان عضو آن هستند.

 

مقر این سازمان در نیویورک واقع شده و نخستین اجلاس سطح وزیران این نهاد در سال ۱۹۶۷ در الجزیره پایتخت الجزایر برگزار شد که منشور این گروه در این اجلاس تدوین شد و ۱۳۲ کشور در گروه ۷۷ عضویت دارند اما با همان نام اولیه شناخته می شوند.

 

این سازمان محملی برای بیان و ارتقای منافع جمعی کشورهای در حال توسعه و افزایش قدرت مذاکره این کشورها در سازمان ملل متحد در زمینه مسائل اقتصادی و امکانی برای افزایش همکاری فنی و اقتصادی میان کشورهای مزبور است.

 

انتهای پیام

 


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS