افزایش طول عمر مبتلایان به "لوسمی" با داروهای جدید امیدبخش است
یک فوق تخصص بیماری‌های خون و انکولوژی با بیان اینکه درمان لوسمی با "ایماتینیب" بهترین اثربخشی را دارد، گفت: طول ...

یک فوق تخصص بیماری‌های خون و انکولوژی با بیان اینکه درمان لوسمی با “ایماتینیب” بهترین اثربخشی را دارد، گفت: طول عمر بیماران با تجویز این دارو ۹۲ درصد است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز ، دکتر داود منادی زاده در گفت‌وگو با ایسنا ، گفت: لوسمی گروهی از بیماری‌های خونی هستند که در آنها افزایش لوکوسیت‌ها در خون محیطی بروز می‌کند.

 

وی با اشاره به اینکه لوکمی (لوسمی) تقریبا ۳ درصد سرطان‌ها را در کل جهان تشکیل می‌دهند، گفت: این سرطان در حدود ۵ تا ۱۰ مورد در ۱۰۰ هزار مورد جمعیت ایجاد می‌شوند.

 

منادی زاده یادآور شد: ۱۵ تا ۲۰ درصد از لوکمی تازه تشخیص داده شده را بالغان در برمی‌گیرند. این رقم ۲ مورد در ۱۰۰ هزار مورد جمعیت دنیا است.

 

این فوق تخصص بیماری‌های خون و انکولوژی گفت: لوسمی در مردان نسبت به زنان بیشتر دیده شده می شود. میزان بروز در مردان ۲٫۲ و در زنان ۱٫۴ است. این بیماری اغلب در سنین میانسالی تشخیص داده می‌شود و در افراد کمتر از ۱۹ سال فقط ۱۰ درصد است.

 

منادی زاده گفت: لوسمی اولین سرطانی است که اختلال ژنتیک در آن کشف شده است. کروموزوم CML در سال ۱۹۶۰ در فیلادلفیا توسط محققان کشف شد. به این دلیل آن را به نام کروموزوم فیلادلفیا می‌شناسند.

 

وی گفت: این کروموزوم زاییده ترانسلوکاسیون بین بازوی بلند کروموزوم ۹ و کروموزوم ۲۲ است. بیش از ۹۵ درصد بیماران مبتلا به CML دارای کروموزوم فیلادلفیا هستند. این تغییرات در بن یاخته‌ها (سلول‌های بنیادی) ایجاد می‌شود.

 

این فوق تخصص بیماری‌های خون و انکولوژی گفت: کروموزوم فیلادلفیا در ۵ درصد اطفال مبتلا به ALL و ۱۵ تا ۳۰ درصد بالغان مبتلا به این سرطان و ۲ درصد افراد گرفتار AML دیده می‌شود.

 

منادی زاده گفت: این بیماری سه مرحله اولیه، تشدید و تبدیل به مرحله بلاستیک را طی می‌کند. ترانسلوکاسیون کروموزوم ۹ و ۱۲ سبب می‌شود، ژن‌های ABL و BCR به هم بچسبند. این ماده یک آنزیم داخلی سلولی است که فعالیت تیروزین کیناز را شدت می‌دهد.

 

وی افزود: در حالت طبیعی فعالیت تیروزین کیناز در تکامل و پرولیفراسیون گلبول‌های سفید تنظیم شده است ولی شدت یافتن آن در CML موجب افزایش تکامل و پرولیفراسیون سلول‌ها و مانع از آپوپتوز آن می‌شود.

 

منادی زاده گفت: ایماتینیب داروی بازدارنده فعالیت تیروزین کیناز است که در مبتلایان به این سرطان استفاده می شود. این دارو همتراز پیوند آلوژن و حتی در اروپا بهتر از پیوند سلولی درمان انتخابی است.

 

وی با اشاره به اینکه این دارو به پاکت نوکلئوتید ABL می چسبد و مانع الحاق ATP می‌شود، گفت: با این عمل سیگنال‌های لوکیموژنتیک داخل سلولی مهار می شود.

 

این فوق تخصص بیماری‌های خون و انکولوژی گفت: مصرف ۴۰۰ میلی‌گرم در روز این دارو موجب بهبودی قابل توجه و خاموشی کامل خونی (CHR) و سایتوژنتیک می شود.

 

منادی زاده افزود: ادامه درمان، موجب بهبودی بیشتر خونی و سایتوژنتیک می‌شود. پاسخ درمانی دیررس هم مشاهده می‌شود، به طوری که ۶۹ درصد بیماران بعد از ۱۲ ماه، بهبودی کامل سایتوژنتیک پیدا می‌کنند.

 

وی گفت: تعدادی از بیماران که به این پاسخ درمانی نرسیده‌اند (۳۱ درصد)، ۶۰ درصد آنها بعدها بهبود یافتند. بررسی ها نشان داده است که بعد از ۵ سال درمان، میزان زندگی بدون عارضه و میزان عمر بدون پیشرفت بیماری، ۹۳ درصد بوده است.

 

منادی زاده تصریح کرد: صرف نظر از پیوند مغز استخوان حدس زده می‌شود که طول عمر بیماران با تجویز ایماتینیب ۹۲ در صد است.

 

انتهای پیام

 


برچسب :    ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

مطالب مرتبط

  هيچ پست مرتبطي وجود ندارد

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS