دکتر «شریعتی» و دکتر «احمدی‌نژاد»
از این تیتر تعجب نکنید. برخی معتقدند که ارتباط خاصی بین دکتر «علی شریعتی» و «محمود احمدی‌نژاد» وجود دارد.   به گزارش ...

از این تیتر تعجب نکنید. برخی معتقدند که ارتباط خاصی بین دکتر «علی شریعتی» و «محمود احمدی‌نژاد» وجود دارد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا،  بعداز‌ظهر سه‌شنبه برخی هواداران محمود احمدی‌نژاد (هما) نشستی هم اندیشانه با عنوان «دکتر شریعتی و احیاء اندیشه عدالت» برگزار کردند. آن‌ها معتقدند احمدی‌نژاد احیاگر اندیشه عدالت است و عدالت در اندیشه دکتر شریعتی نیز جایگاه خاصی دارد. دلیل برگزاری آن در تاریخ امروز(۳ تیر) نیز به این خاطر است که «محمود احمدی‌نژاد» در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ به ریاست جمهوری رسید.

 

این نشست در زیر زمین خانه شخصی یک از هواداران احمدی‌نژاد در کوچه «شهید جورکش» واقع در بهارستان برگزار شد و میهمانان آن نیز از هواداران احمدی‌نژاد بودند. روی در ورودی سخنی از مقام معظم رهبری درباره دکتر شریعتی مبنی بر اینکه«دکتر شریعتی حق بزرگی به گردن اندیشه روشن بینانه و روشنفکرانه اسلامی دارد» نصب شده بود و راه پله و محل نشست پر بود از تصاویر شریعتی.

 

در ابتدای این نشست مجری برنامه پس از تلاوت قران گفت: «ما معتقدیم قرابت‌های زیادی بین اندیشه‌های دکتر شریعتی و گفتمان عدالت آقای احمدی‌نژاد وجود دارد. این قرابت شاید ناآگاهانه بود، اما وجود داشت و البته متأسفانه کار تئوریک در این زمینه کم صورت گرفته است.»

 

پس از آن «رضا واعظی‌راد» دبیر این نشست که خود را از دانشجویان فرزندان دکتر شریعتی معرفی کرد، با گلایه گفت: «سرنوشت فرزندان معنوی شریعتی این است که همیشه تنها باشند. فرزندان دکتر شریعتی تنهایی ما را دیدند اما توجهی نکردند. ما انتظاری نداشتیم که آن‌ها به این برنامه بیایند، اما انتظار هم نداشتیم به گونه‌ای جواب ما را بدهند که دلخور شویم.»

 

وی افزود: «دغدغه‌ ما برای برگزاری این برنامه این بود که فکر می‌کردیم مثل همیشه تاریخ شریعتی نیز مصادره شده است. از پروژه «عرفان، برابری و آزادی» تنها از آزادیش گفتند و از برابریش کم حرف زدند یا لااقل به شکل خاصی از آن گفتند. اصلی‌ترین کاری که شریعتی می‌خواست انجام دهد و از ۵۰ سال پیش آن را آغاز کرد همان چیزی بود که ما در سه تیر ۸۴ انجام دادیم. چیزی که در انقلاب اسلامی در حال کم‌رنگ شدن است مفهوم عدالت بود که پشت شعارها گم شده بود، اما در سال ۸۴ این شعار زنده شد.»

 

در ادامه «عبدالرضا داوری» از مشاوران احمدی‌نژاد که چندی پیش به مدت یازده روز به اوین منتقل و به تازگی آزاد شده بود نیز به سخنرانی پرداخت و «نهضت بازگشت به خویشتن» را مهم‌ترین شاخصه تفکر شریعتی خواند و گفت: «این کار شریعتی نقطه‌ی درستی بود که ما هم به عنوان علاقه‌مندان به اندیشه عدالت باید یکی از رویکردهایمان همین بازگشت به اصول باشد.»

 

وی افزود: «اگر به نشانه‌های گفتمانی شریعتی توجه کنیم، خواهیم دید که بسیاری از مفاهیم خاک‌خورده را غبارروبی کرده است مانند مفهوم امامت و ولایت. اندیشه امام و رهبری که در کتاب علی (ع) شریعتی آمده با آنچه امام خمینی درباره ولایت و مدل حکومت دینی مطرح کرده است همخوانی دارد و یک روایت جامعه‌شناسانه از مفهوم امامت و رهبری است.»

 

داوری همچنین گفت: «اندیشه شریعتی فرصت مناسبی است که ما به‌عنوان حامیان گفتمان عدالت در این دورانی که گفتمان سرمایه‌داری مرزهای جامعه ما در نوردیده است آن را بسط دهیم. آنچه از ۳ تیر ۸۴ آغاز شد و حرکتی که دکتر احمدی‌نژاد آغاز کرد، بخش مهمش بازگشت به خویشتن بود که از مسیر آن مفاهیم جدیدی را تعریف کردیم.»

 

کسانی که در این نشست حضور داشتند طبق گفته واعظی‌راد از دانشجویان فرزندان دکتر شریعتی بودند.

 

وی درباره دلیل عدم حضور فرزندان دکتر شریعتی در این برنامه گفت: ما می‌دانیم که آنها به هرجایی نمی روند، اما انتظار داشتیم حضور پیدا کنند.

 

واعظی‌راد در پاسخ به این‌که آیا انتساب این برنامه به آقای احمدی نژاد دلیل رد این دعوت بوده است، گفت: نه فرزندان دکتر شریعتی از این بابت وارث پدر بوده اند و آزاد اندیش هستند.

 

او همچنین گفت: ما طرفدار اندیشه عدالتیم و فکر می‌کنیم که متبلورترین شخصیت سیاسی که امروز پرچم‌دار عدالت است بعد از رهبری، آقای احمدی‌نژاد هستند.

 

وی درباره اخذ مجوز برای برگزاری این برنامه نیز گفت که این برنامه چون در جمع محدودی و بدون حضور مسئول خاصی برگزار شد، نیازی به مجوز نداشت.

 

در اواسط این برنامه از پلیس اطلاعات بهارستان برای اطلاع از برگزاری این مراسم در محل حاضر شدند که پس از توضیحات دبیر نشست محل را ترک کردند.

 

۲۹ خردادسالروز درگذشت دکتر علی شریعتی است که از سال ۸۸ به این سو تنها به جمعی اندک محدود شده است و آخرین بار امسال پس از عدم صدور مجوز برای برگزاری مراسم یادبود وی در حسینیه ارشاد، در خانه «احسان شریعتی» برگزار شد.

 

انتهای پیام


برچسب :    ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 امتیاز از : 467 out of 5)
Loading...

مطالب مرتبط

  هيچ پست مرتبطي وجود ندارد

نظرات کاربران

 • این شعر ملهم از کتاب “شیعه یک حزب تمام” در اوج اختناق رژیم گذشته در سال ۱۳۵۶ در حیدرآباد-هند سروده شده است. قصد نشر آن را نداشتم اما تیتر خبر را که دیدم بخود گفتم باید به این ۳۷ سال صبر و شکیبائی خود پایان بدهم و در سایت معزز شما آن را انتشار بدهم. باید نگران همه چیز بود از جمله مسئولیت شیعه بودن و بزرگانی چون مرحوم دکتر که در دین ذوب شدند و خدا هم مثل همیشه پاداش ایشان را به صورت نون و قلم داد. هر که دارد این پیام بسم الله.

  در این دیار علی
  شریعتی کشته اند(شریعت اسلام)
  علی کسی کشته اند
  شریعتی کشته اند(علی شریعتی)

  خدای ما خدایا
  معاد تو سزاها
  خطای ما سکوتها
  جزای ما عذابها

  به چشم خود شاهدیم
  ابوذران می کشند
  مرد زمان می کشند
  معترضین می کشند

  مصلحت بارگاه
  گستر این دامها
  در گرو خونها
  مختل این کاخها

  ورنه از این کاخها
  عرش خود می رسند
  عفو خدا می رسند
  امر خدا می رسند

  امت پیشتاز او
  امر به معروف کنند
  نهی ز منکر کنند
  جهاد اکبر کنند

  Thumb up 3 Thumb down 0


 • بنام خداوند بخشنده ی رحم گستر، سپاس خدای را که همچون دکتر علی شریعتی هست که آقایان بعد پست های مهم حکومتی خود که در آن با تند روی ها و عوام فریبی ها فشار زندگی را بر مردم صد چندان میکنند سپس متوسل به روح آزاد اندیش شریعتی میشوند تا گند های خود را با نزدیک شدن به آن استاد عزیز پاک کنند،من همین جا از دکتر شریعتی ،خانواده ی محترم ایشان و جناب آقای دکتر احسان شریعتی معذرت خواهی کرده و مراتب تاسف و تاثر و نفرت خویش را از مقایسه ارباب اختلاس ایران و متفکر همیشه زنده ،شهید شاهد عصر ما ابراز میدارم،و مکروا و مکر الله فالله خیر الماکرین،یاعلی

  Thumb up 2 Thumb down 0


ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS