خطوط قرمز رهبری ایران برای مذاکرات وین
ظرفیت غنی‌سازی، تحقیق و توسعه و تاسیسات فردو، سه مساله مهم در چانه‌زنی هسته‌ای ایران با 1+5 از دیدگاه مقام ...

ظرفیت غنی‌سازی، تحقیق و توسعه و تاسیسات فردو، سه مساله مهم در چانه‌زنی هسته‌ای ایران با ۱+۵ از دیدگاه مقام معظم رهبری است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ،  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دوشنبه شب در جمع مسوولان و کارگزاران نظام در بخشی از سخنان‌شان درباره مسایل کشور، منطقه و بین‌الملل به موضوع مذاکرات هسته‌ای که آخرین دور آن از هفته گذشته در وین پایتخت اتریش آغاز شده است، اشاره و درباره برخی اختلاف‌نظرهای عمده و مهم میان ایران و ۱+۵ سخنانی را بیان کردند.

 

ایشان بیان کردند: ما به تیم مذاکره‌کننده اعتماد داریم و مطمئنیم آن‌ها اجازه دست‌اندازی به حقوق ملت را نخواهند داد.

 

مقام معظم رهبری درباره موضوع هسته‌ای گفتند: واقعیت این است که در این موضوع، طرف مقابل به مرگ گرفته است که به تب راضی شویم.

 

آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه سخنان‌شان درباره مساله هسته‌ای به سه موضوع مهم که دو طرف ایران و ۱+۵ بر سر آن اختلاف عمده دارند اشاره کردند.

 

ایران به ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی نیاز دارد

ایشان مساله بسیار مهم “ظرفیت” غنی‌سازی را یکی از موارد اختلافی با طرف مقابل خواندند و افزودند: هدف آن‌ها این است که در موضوع ظرفیت غنی‌سازی، جمهوری اسلامی ایران را به ۱۰ هزار سو راضی کنند، البته ابتدا از ۵۰۰ سو و ۱۰۰۰ سو شروع کردند، که «۱۰ هزار سو محصول حدود ۱۰ هزار سانتریفیوژ از نوع قدیمی است که داشتیم و داریم»، در حالی‌که به گفته مسوولان مربوطه، نیاز قطعی کشور، ۱۹۰ هزار سو است.

 

در همین رابطه علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی به خبرنگار ایسنا گفت: برای تأمین سوخت سالانه نیروگاه بوشهر به ۱۹۰ هزار سو نیاز داریم یعنی اگر ماشین‌های ما توان‌شان ۱۰ سو باشد به ۱۹ هزار سانتریفیوژ نیاز است. در حال حاضر ایران سانتریفیوژهایی را در اختیار دارد که توان‌شان ۲۴ سو است بنابراین اگر ۱۹۰ هزار را تقسیم بر ۲۴ کنیم به بیش از ۷ هزار سانتریفیوژ نیاز داریم که بتواند سوخت یک سال نیروگاه بوشهر را تأمین کند.

 

وی گفت: در غنی‌سازی باید تعیین کنیم به چه میزان واحد غنی‌سازی نیاز داریم و این‌که از چه تعداد ماشین و یا چه نسلی استفاده می‌کنیم بحثی جداگانه است.

 

صالحی خاطرنشان کرد: اگر نیروگاه‌های دیگری بسازیم بحث جداگانه‌ای است و طبیعی است کشور “سو”ی بیش‌تری نیاز دارد البته ما نمی‌خواهیم تمام غنی‌سازی‌مان را در کشور انجام دهیم اما طرف‌های مقابل باید بدانند چنان چه روزی سوخت نیروگاه را به ما ندهند ایران توانایی تولید آن را دارد.

 

به گزارش ایسنا، ظرفیت در غنی‌سازی به این معناست که هر سانتریفیوژ با چه قدرت و توانی می‌تواند به غنی‌سازی بپردازد که ظرفیت و توان هر سانتریفیوژ در غنی‌سازی را با SWU) Separative Work Unit) یا واحد کار جداسازی نشان می‌دهند.

 

بعد از پذیرش غنی‌سازی ایران از سوی ۱+۵، دو طرف در چارچوب برنامه اقدام مشترک توافق کردند که به یک تعریف مشترک از برنامه غنی‌سازی با محدودیت‌هایی مبتنی بر نیاز عملی ایران در توافق نهایی و جامع برسند. در عین حال مهم‌ترین اختلاف‌نظر میان دو طرف بر سر تعیین محدودیت‌هایی است که برنامه غنی‌سازی ایران باید در مدت اجرای توافق که زمانی طولانی خواهد بود، داشته باشد. به نظر می‌آید در میان محدودیت‌هایی که در زمینه دامنه، سطح، ظرفیت غنی‌سازی، محل‌هایی که در آن غنی‌سازی انجام می‌شود و ذخایر اورانیوم غنی‌شده برای دوره زمانی که مورد توافق قرار می‌گیرد باید اعمال شود، موضوع ظرفیت غنی‌سازی از اختلاف‌های عمده است.

 

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی در سخنانی در ۲۰ فروردین ۱۳۹۳ اعلام کرد که “ضریب تولید سانتریفیوژهای جدید (نسل چهارم) ۲۴ سو (swu واحد اندازه‌گیری توان غنی‌سازی) است که ۱۶ برابر قدرت تولید نسل‌های قدیمی (نسل اول با ضریب ۱٫۵سو) است.

 

بر اساس اظهارات صالحی، نیاز نیست سایت نطنز را با سانتریفیوژهای نسل اول تا سوم تکمیل کنیم؛ اگر ۵۰ هزار سانتریفیوژ نسل چهارم (با توان ۲۴ سو) داشته باشیم، میزان تولید سوخت به یک میلیون و ۲۰۰ هزار سو می‌رسد که پاسخگوی نیاز ۵ تا ۶ راکتور با ظرفیت نیروگاه بوشهر خواهد بود.

 

به گزارش ایسنا، مقام رهبری در بخش دیگری از اظهارات‌شان مساله تحقیق و توسعه در موضوع هسته‌ای را یکی دیگر از مواردی دانستند که باید قطعاً در مذاکرات رعایت شود.

 

بر اساس توافق ژنو” ایران برنامه تحقیق و توسعه (R & D) تحت نظارت، از جمله برنامه تحقیق و توسعه جاری غنی‌سازی خود را که با هدف انباشت اورانیوم غنی شده صورت نمی‌گیرد، ادامه خواهد داد.”

 

با این حال تحقیق و توسعه در مورد سانتریفیوژهای پیشرفته که اکنون ایران نسل ۶ آن‌ها را در اختیار دارد و بر اساس توافق ژنو به طور موقت و در مدت شش ماه گذشته مورد آزمایش مکانیکی قرار نگرفته‌اند، محل مناقشه جدی میان ایران و ۱+۵ در مذاکرات جامع است.

 

۱+۵ خواستار کنار گذاشتن تحقیق و توسعه در بخش سانتریفیوژهاست. این در حالی است که ایران بر ادامه فعالیت تحقیق و توسعه در بخش سانتریفیوژها به ویژه در زنجیره‌های ۱۶۴ تایی و غیره تاکید دارد ولو این‌که به انباشت اورانیوم غنی‌شده نینجامد و محصولات آن مجددا استفاده شود.

 

آیت‌الله خامنه‌ای هم‌چنین افزودند: یکی دیگر از موارد مهم که طرف مقابل تکیه و حساسیت زیادی دارد، حفظ تشکیلاتی است که تخریب آن‌ها برای دشمن امکان‌پذیر نیست.

 

اشاره مقام رهبری به تاسیسات غنی‌سازی فردو در نزدیکی شهر قم است که گنجایش نصب ۳ هزار سانتریفیوژ را در خود دارد و در اساس جایگزین تاسیسات غنی‌سازی نطنز است. این تاسیسات در عمق زمین به نحوی ساخته شده است که امکان حمله و تخریب آن وجود ندارد.

 

تاسیسات غنی‌سازی فردو تحت نظارت دوربین‌ها و بازرسان آژانس است.

 

هم‌چنین پیش از این سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه در جمع هادیان سیاسی سپاه گفته بود که سایت فردو ۷۰ متر زیر سنگ است و چون غربی‌ها نمی‌توانند آن را بزنند (مورد حمله قرار دهند) به دنبال تعطیل کردن آن بوده‌اند. اما آقای ظریف در مذاکرات محکم در مقابل اروپایی‌ها ایستاد و گفت “شما چون نمی‌توانید فردو را بزنید می‌خواهید آن را تعطیل کنید، بعد نطنز را که ۲۰ متر زیر خاک است بزنید، من اینجا نیامده‌ام که کشورم را در آستانه حمله قرار دهم.”

 

رییس هیات مذاکره‌کننده کشورمان هم‌چنین تاکید کرده است که در چارچوب مذاکرات و توافق احتمالی جامع در آینده هیچ فعالیت و مرکز هسته‌ای در کشور متوقف نمی‌شود.

 

به گزارش ایسنا، مقام معظم رهبری در بخشی از سخنان‌شان درباره ادعای نگرانی آمریکایی‌ها از ساخت سلاح هسته‌ای از سوی ایران خاطرنشان کردند که برای تضمین جلوگیری از دستیابی به سلاح هسته‌ای، راه‌های مشخص و دستگاه‌های مسوولی است که جمهوری اسلامی ایران اشکالی در این موضوع نمی‌بیند و تضمین هم شده است.

 

ایشان در عین حال گفتند که آمریکا حق ندارد در مورد احتمال دستیابی کشورها به سلاح هسته‌ای اظهار نگرانی کند، زیرا خود آمریکا از این سلاح استفاده کرده و اکنون نیز چند هزار بمب هسته ای دارد.

 

وزیر خارجه کشورمان همواره در طی مذاکراتی که از بهمن ماه سال ۱۳۹۲ در وین برای رسیدن به توافق جامع آغاز شده تاکید کرده است که بهترین و مطمئن‌ترین تضمین برای صلح‌آمیز بودند برنامه هسته‌ای ایران نظارت‌های بیش‌تر است و ایران در این زمینه آماده همکاری است.

 

در چارچوب توافق اولیه ژنو، اجرا و تصویب پروتکل الحاقی در ازای لغو تمامی تحریم‌های هسته‌ای مد نظر قرار گرفته شده است.

 

انتهای پیام

 


برچسب :    ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS