عراقچی:۶۰ الی۷۰ درصدمتن آماده است
سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای امروز ...

سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای امروز (شنبه)روند مذاکرات را خوب توصیف کرد و درباره مذاکرات مربوط به پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای گفت: یک بخش جدی از کارمان، کار بر روی نگارش متن پیش‌نویس توافق نهایی است و طی روزهای گذشته ساعت‌های متوالی روی متن کار کردیم وامروز نزدیک به هفت هشت ساعت روی متن و قسمت‌های مختلف آن کار کردیم.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از فارس، معاون ظریف با بیان اینکه پیشرفتنسبتا خوبی در متن داشتیم، اظهار داشت: شاید الانبیش از ۶۰ الی ۶۵ درصد متن توافق شده، البته بدان معنا نیست که ما در مسائل محتوایی پیشرفت کردیم. در نگارش متن پیشرفت داشتیم، ولی موضوعاتی که باقیمانده و هنوز نگارش نشده، وزنش زیاد است و نمی‌توان گفت در محتوای مذاکرات هنوز پیشرفت قابل ملاحظه‌ای رخ داده، ولی در نگارش متن که قسمت مهمی از مذاکرات است، پیشرفت نسبتا خوبی داشتیم.

عراقچی ادامه داد: امیدواریم طی روزهای آتی که قرار است وزرای خارجه برخی از کشورهای ۱+۵ به وین بیایند در مذاکرات مستقیم با آنها در مسائل محتوایی پیشرفت داشته باشیم.

وی ادامه داد: تصمیماتی است که وزرا باید بگیرند و در سطح معاونان و کارشناسان نیست. امیدواریم وزرایی که می‌آیند آمادگی داشته باشند در تصمیم‌گیری‌های سخت همت کنند.

معاون وزیر خارجه درباره اختلاف نظرها از جمله جدول زمانبندی رفع تحریم‌ها، جدول عادی شدن پرونده هسته‌ای ایران و .. .با بیان اینکه اختلافات وجود دارد، عنوان کرد: در مسائل اصلی محتوایی و مواردی که گفتید هنوز به تفاهم کامل نرسیدیم. بحث‌هایی صورت گرفته در مورد راه‌حل‌های مختلف بحث شده گزینه‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته، ولی هنوز نتوانسته‌ایم به برداشت و نظر واحد در این مسائل برسیم.

عراقچی با ذکر این نکته که مذاکرات ادامه دارد و کاملا مصمم هستیم و مذاکرات را با جدیت ادامه خواهیم داد، تصریح کرد: از مواضع اصولی و آنچه مربوط به حقوق مردم ایران در موضوع هسته‌ای و سایر موضوعات است کوتاه نخواهیم آمد و قصد عدول از آنها را نداریم و نیاز است که طرف مقابل آمادگی پیدا کند برای گرفتن تصمیمات جدی و مشکل و امیدواریم با آمدن وزرای آنها به وین این اتفاق بیفتد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در پاسخ به این سؤال که نشست روز یکشنبه وزرای خارجه ۱+۵در وین چه کمکی به روند مذاکرات کند؟ عنوان کرد: با توجه به اینکه در موضوعات اصلی و اساسی هنوز پیشرفت جدی صورت نگرفته، این ایده توسط خانم اشتون مطرح شد و مورد استقبال ما قرار گرفت که آن دسته از وزرای خارجه۱+۵ که برایشان مقدور است به وین بیایند، در پایان هفته اروپایی به اینجا بیایند، شاید آمدنشان کمکی به پیشرفت مذاکرات کند، این بدان معنا نیست که با آمدن آنها مذاکرات به سرانجام برسد، شاید یک مقدار کمک کند به تصمیم‌گیری در سطح کلان و حل موضوعات جدی‌تر و بشود مذاکرات را با روانی بیشتری ادامه داد.

وی خاطرنشان کرد: این یکشنبه بنای بر اینکه جلسه ۱+۵ در سطح وزرا تشکیل شود را نداریم. کما اینکه یکی دو تا از وزرا ممکن است نیایند یا برایشان مقدور نباشند بیایند و عمدتا به ملاقات‌های دوجانبه و سه جانبه خواهد گذشت. تلاشمان بر این است که در سطوح بالا و وزرا شاید تفاهم حاصل و مذاکرات آن زمان با سهولت بیشتری انجام و قبل از ۲۰ ژولای (۲۹تیرماه)به یک تفاهم برسیم و توافق را آماده کنیم که وزرا مجدد برگردند و اگر به آن نقطه برسیم آن زمان مراسم تصویب نهایی صورت می‌گیرد.

معاون وزیر خارجه کشورمان در ادامه و در پاسخ به این سؤال که دور بعدی بازگشت وزرا چه زمانی خواهد بود؟ عنوان کرد: بستگی دارد مذاکرات چه زمانی تمام شود.امیدواریم تا قبل از ۲۰ ژولای به سرانجام برسد. اگر طبق برنامه تا بیستم کار را تمام کنیم، معنایش این است که وزرا هفته بعد باید برگردند. اگر تا ۲۰ ژولای نشود بستگی دارد در چه شرایطی باشیم، اگر ببینیم نیاز است چند روزی به مذاکرات ادامه دهیم که به سرانجام برسیم این کار را خواهیم کرد و اگر به این نتیجه برسیم که فایده ندارد و پایانی بر زیاده خواهی‌ها نیست و نمی‌توانیم توافق کنیم، همانگونه که بارها گفته‌ایم از نظر ما فاجعه‌ای رخ نداده و دنیا به آخر نرسیده و برمی‌گردیم و برنامه‌های خود را ادامه می‌دهیم.

معاون ظریف همچنین گفت: قریب ۶۰ الی ۷۰ درصد متن آماده است، اختلافات عمیق و گسترده است. گزینه های مختلفی هست که بتواند راهگشا باشد درباره آنها کار می‌کنیم.

انتهای پیام


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS